Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Hochlandka

zmiana sędziego na sprawie rozwodowej

Polecane posty

Gość Hochlandka

rozwodzę się z meżem i sędzina która prowadziła naszą pierwszą i dotychczas jedyną sprawę prowadziła sprawę na której ja sama byłam świadkiem w ubiegłym roku. Nie byłam powodem rozwodu tamtej pary, ale sprawa nie należała do przyjemnych i jestem 100% pewna, że mimo prowadzenia tysiaca spraw ta sędzina mnie pamięta.... po pierwsze sprawa była specyficzna, po drugie mam charakterystyczną urodę.... czy jakoś mogę zmienić sędziego prowadzącego sprawę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
art. 48 kpc: Art. 48. [Wyłączenie sędziego z mocy ustawy] 1.32) Sędzia jest wyłączony z mocy samej ustawy: 1) w sprawach, w których jest stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki; 2) w sprawach swego małżonka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia; 3) w sprawach osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli; 4) w sprawach, w których był lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym jednej ze stron; 5) w sprawach, w których w instancji niższej brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia, jako też w sprawach o ważność aktu prawnego z jego udziałem sporządzonego lub przez niego rozpoznanego oraz w sprawach, w których występował jako prokurator; 6) w sprawach o odszkodowanie z tytułu szkody wyrządzonej przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem, jeżeli brał udział w wydaniu tego orzeczenia. 2. Powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli. 3.33) Sędzia, który brał udział w wydaniu orzeczenia objętego skargą o wznowienie, nie może orzekać co do tej skargi. art. 49 kpc: Art. 49. [Wyłączenie sędziego na wniosek] 34)Niezależnie od przyczyn wymienionych w art. 48, sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie. w art. 49 chodzi o sytuacje, w ktorych strone i sedziego łączą jakieś stosunki osobiste, np. istnienie między sędzią a stroną postępowania więzi przyjaźni czy nawet znajomości, istnieniem więzi emocjonalnej wynikającej z pokrewieństwa, przyjaźni, dłuższej znajomości itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie musisz zmieniać sędziego , bo to akurat jest bardzo trudne, możesz natomiast wycofać pozew i złożyć jeszcze raz szansa że znów padnie na tą samą sędzie jest znikoma, nie ma kar za wycofanie pozwu, i nie trzeba tego motywować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość co za bzdury milianno
Sędzia jest ustalony odgórnie, według regionu- dzielnicy lub gminy. Dany sędzia ma przypisany teren miasta/gminy. Drugi pozew nie trafi na tego samego sędziego... Lecz swoje chore szare komórki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przecież nie ma jednego sędziego a sądy rodzinne są w miastach wojewódzkich a nie w każdej małej mieścinie, każdy sędzia ma przypisanych ileś spraw na miesiac, i nie zależy od regionu czy ulic zameldowania ale od daty wpływu do kancelarii, pozwy są rozdzielane automatycznie, jeśli wycofamy i po jakimś czasie (miesiąc, pół roku) znów wniesiemy dostaniemy przydział na sędziego niekoniecznie poprzedniego, sędzia również nie jest od nazwisk np jeden ma od A-D a drugi E-H itp, inaczej nie byli by sędziami ale urzędnikami i nie rozstrzygali wg prawa a wg przepisów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rodzynki w czekoladzie
miliana ma rację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orzeszki w czekoladzie
Nieprawda. sędzia ma wyznaczone części miasta. jeden sędzia zajmuje się daną dzielnicą ZAWSZE, chyba że następuje zmiana sędziego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orzeszku....
nie wiem skad jestes, ale np w Poznaniu tak nie jest, jest chyba 10 sędziów i akurat tak sie składa, ze dwa razy składałam pozew (piewsszy raz wycofasłam), dwa razy miałam inną sedzine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orzeszki w czekoladzie
A ja miałam kilka spraw, wszystkie u jednej sędziny, siostra z tej samej dzielnicy tez miała tę sędzinę w sprawie spadkowej i kumpela z tej samej dzielnicy też ją dostała. U nas jest to regionami. Dzielnicami, gminami etc. Z góry jest określone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orzeszku....
inne miasto - inne zwyczaje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość orzeszki w czekoladzie
Najwyraźniej :) tylko milianna niepotrzebnie się wymądrza, nie mając racji ;) co kraj, to obyczaj, podobnie rzecz ma się z miastami jak widać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
są przepisy, ktory odgórnie określają, w jaki sposób przydzielane są sprawy: Przewodniczący wydziału przydziela sprawy sędziom, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, w sposób wskazany przez kolegium sądu okręgowego. Sprawozdawcę w kolejnych sprawach przewodniczący wydziału wyznacza według alfabetycznej listy sędziów danego wydziału, uwzględniając stan referatów poszczególnych sędziów, w tym rodzaj i ciężar gatunkowy poszczególnych spraw, celem równomiernego obciążenia sędziów. Możliwe jest odstąpienie od kolejności z alfabetycznej listy sędziów i wyznaczenie sędziego sprawozdawcę w kolejnych sprawach, jeżeli sprawa, która ma być przydzielona, pozostaje w związku z inną sprawą z referatu danego sędziego. Sposób przydzielania spraw sędziom w sprawach wpływających do wydziałów karnych sądów pierwszej instancji i sądów odwoławczych określają przepisy Kodeksu postępowania karnego. Jeżeli pismo wszczynające postępowanie wpłynęło do wydziału, który nie jest właściwy w sprawie, przewodniczący wydziału, przed jego rejestracją w danym wydziale, zarządza niezwłoczne przekazanie pisma zgodnie z właściwością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×