Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość (nie)mądra*

byc w ciazy po raz pierwszy -zapraszam szczesliwe mamusie

Polecane posty

Moonia super brzuszek nie marudź :) Fijfij hehe czyli może teraz Twoja kolej :) ale gdzieś czytałam że czop może sporo wcześniej odejść a to nie świadczy że zaraz urodzisz :) dziewczyny no taki straszny skurcz jelit dzisiaj miałam że szok :/ w toalecie wyleciało ze mnie od cholery a tu nadal boli mam nadzieje że to nie jakaś jelitówa albo coś :( a zaraz biorę się za kopytka bo mam ochotę ale tak mnie te jelita bolą że ciężko będzie wystać... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
monia wieloryba to pod żadnym kontem nie przypominasz :) bardzo ładnie wyglądasz a brzuszek śliczny :) andziulka ciesz się ze syfki zleciały dziecko będzie mieć sporo miejsca w brzuchu :D Fij gratulacje pewnie za kilka dni zaszczycisz nas opowieściami z porodówki - super :) powodzenia ! Dziewczyny mam propozycję biorąc pod uwagę,że to forum dostępne dla różnych świrów a to co pojawia się w internecie szybko nie znika i może być wykorzystane do niecnych celów to może założyłybyśmy jakiegoś ogólnie dostępnego maila (dla nas)i tam posyłały zdjęcia dzieci i brzuszków co wy na to ?Widziałam na kilku tematach,że dziewczyny tak robią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wobrazacie sobie, ze kolezanka na mnie naskoczyla, ze maltretuje Amelie bo jak miala miesiac to nosilam ja na rekach i gadalam do niej zeby nie przespala calego dnia a przesypiala noce? Wkurwia mnie ten portret umeczonej matki polki, ktora musi sie poswiecac, spac w pracy ryjem na stole, ale z godnoscia wstac w nocy i zrobic dziecku mleko. Ewentualnie poukladac klocki bo akurat 4 rano to idealna pora... ona ma dzieci 3 i 1. Od 3 lat nie przespala ani jednej calej nocy. Chyba zazdrosna jest, ze Amela ma 13 tyg a ja od 9 tyg spie do 7 bez najmniejszego krzyku... CODZIENNIE. Ehh cisnienie mi podniosla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anetucha to zobaczymy jak się wypowiedzą w temacie inne dziewczyny :) Z tym spaniem to różnie bywa bo moja chrześnica w ciągu dnia śpi 15 min.tylko, przychodzi noc ona nie chce zasnąć a jak się uda to i tak wstaje co 3h :o Może Twoje dziecko jest takie inne :P Ale tu cicho dzisiaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(nie)madra kolezanki dzieci spaly duzo w dzien. ona sobie siedziala na kompie albo sprzatala a potem zaczynal sie ryk, kladla je wieczorem, czekala do polnocy, budzily sie, karmila, szly spac do 4 i od nowa. ja w pon jade do szefa pogadac o powrocie za 4 tyg i ciesze sie, ze chociaz po pracy sie wyspie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no tak, ona miała coś kosztem czegoś, na dobrą sprawę nie wiem czy dam mojemu spać w dzień chyba będę chciała go cały czas obserwować przytulać i bawić dopiero w nocy :) wiem że dziecko powinno spać ale jak ja zniosę tą cisze :P Nie boisz się zostawić małej z dziadkami - miałabym stres, lepiej niż z obcym ale nie wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak zostawie ja z dziadkami to wiem, ze jej nikt nie pobije i nie trafi na pedofila. gdzie mialaby lepiej? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hmm chyba Ci wierze :D Jakie ciuchy ciążowe kupowałaś na ebay'u? Jak tak patrze to czy podkoszulki czy inne to i tak lepsze niż w PL ale i tak mi się nic nie podoba :o W ogóle gdzie ogólnie się ubierałaś w ciąży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ojejku ale się czuje bolą mnie wnętrzności jakiś wirus pewnie :( leże w lozeczku i dochodzę do siebie . Co do ciuchow to ja narazie w jakieś bluzki się mieszcze tylko leginsy sobie kupiłam i planuje kupić jeszcze jedne i narazie póki co to mam się w co ubrać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej dzięki za słowa otuchy choć z dnia na dzień czuje się bardziej ociezala... Jestem za e-mail to dobry pomysł... ;-) miałam lekkie obawy co do wysłania tych zdjęć... Dzisiaj czułam jak stopka około 4-5cm sięgnęła mi po brzuchu:-D cieszy mnie taki ruch, bo rzadko go odczuwam... :-D ale dziwię się, że stopke ma już taka dużą :-D:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Yadaeth
(nie)mądra* zupełnie się z Tobą nie zgadzam co do wieku. ;p Wydaje mi sie, że 2 lata to właśnie idealna różnica pomiędzy rodzeństwem. Myślę tak może dlatego, że moja jedyna siostra jest właśnie dwa lata młodsza ode mnie. Mamy o czym gadać, wiele rzeczy nas łączy, jak jest różnica wieku to pomyślcie, jedno dopiero kończy gimnazjum a drugie już na studia. Jakoś.. hm... ja planuję trójkę (ale zobaczymy jak to będzie po porodzie i pierwszym półroczu ;p) z odstępami właśnie co dwa lata. Świetny pomysł z tym mailem. :) Jestem zdecydowanie za. Moniaaa86 śliczne zdjęcia! Przytyłaś praktycznie tylko na brzuchu. Idealnie jak dla mnie i chciałabym, żeby i u mnie tak było - ale sama tego nie umiem ocenić. Grunt, że w 7 miesiącu ludzie nie zauważają, że jestem w ciąży, dopóki się nie złapie za brzuch. ;p ZUŻYTE PODPASKI... HAHAHHAHAHHAHAHAHA Matko. ;D Fijfijfijuuu jak ja się już nie mogę Ciebie doczekać. ;D andziulka007 napisałas magiczne słowo "kopytka". Jak to za mną chodzi...... a ja jestem kaleka w kuchni. ;p anetucha123456 mi też coś takiego podniosłoby ciśnienie. Niecierpię jak mi ktoś mówi jak mam wychowywać swojego psa, nie wyobrażam sobie co będę czuła jak mi ktoś będzie mówił o wychowaniu dziecka. Sprzedam liścia pewnie od razu jak o tym usłyszę. ;D No, a u mnie dzisiaj ogólnie.. hehe śmiesznie. Wczorjaszy egzamin to była jedna wielka komedia. Rżnęliśmy ze ściąg jak się patrzy, ale przez 45 minut nie szło odpowiedzieć na wszystkie pytania - po prostu za dużo pisania ogółem. ;p Nasze auto chyba nadaje się do naprawdy.... okaże się jutro.;p Mój mąż w ramach OSZCZĘDNOŚCI (bo strasznie potrzebujemy kasy) zrobił sobie WOLNY WEEKEND i nie poszedł do pracy. Niech mi ktoś powie, że to kobiety są porąbane. Ja ogólnie mam dwie pary spodni dla ciężarnych z taką gumową wstawką i chodzę w nich non stop. ;p Poza tym jeszcze mam leginsy i to tyle. ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Yadaeth
A w ogóle to Wam powiem jak fajnie było na KTG. ^^ Przyłożyli mi w tym szpitalu słuchawkę do brzucha, ale w 27 TC Mała jest jeszcze za mała. ;p I za dużo ma miejsca w brzuszku i sobie pływa. Więc raz słyszałam serduszko głośniej, raz ciszej. A najlepsze było jak Gośka podpłynęła sobie pod słuchawkę... wtedy było mega głośno.. i zaczęła w nią kopać.;p Heheh ale się uśmiałam. ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anetucha, dzięki za info i przepraszam Cię, że po raz setny musiałaś się powtarzać, ale jakoś tak jest, że czytam, przyjmuję do wiadomości, a potem zapominam ;) Andziulka, zrób sobie może jakąś lekkostrawną dietę to poczujesz się lepiej. Nieprzyjemne takie rewolucje :( (Nie)mądra, pogratulujesz mi jak urodzę, teraz to się tylko zestresowałam ;) I jestem za wspólnym adresem mailowym :) Wiecie co, najdziwniejsze jest to, że jak rano zobaczyłam to coś na gaciach to nie miałam wątpliwości, że to czop, tak jakbym już z 5 razy rodziła :D Chyba musimy miećw sobie jakiś instynkt :) Obdzwoniłam położną i gin, a że żadnych innych oznak nie mam, muszę czekać na rozwój akcji. Chociaż powiem Wam, że wczoraj byliśmy z M. w paru miejscach i miałam momenty, że nie mogłam iść, bo miałam wrażenie, że zaraz wypadnie mi macica i bolał mnie krzyż i promieniował ten ból do pachwiny. A wieczorem mi przeszło i dzisiaj rano niespodzianka ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anetucha, Ty się w ogóle nie przejmuj tą durną koleżanką! Nie znoszę takich mądrali co to myślą, że pozjadały wszystkie rozumy :( Yadaeth, dawaj znać jak wyniki :) Wiesz co, jak dzidzia będzie większa to też będzie słychać serduszko raz lepiej raz gorzej, bo będzie się wiercić :) Monia, Co do ruchów stópką pod skórą to te najbardziej lubię :D Najchętniej złapałabym tego małego kulasa i wycałowała paluchy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytajCaaa999
dziewczyny w ktorym tygodniu zaczynaja bolec piersi? kiedy pojawiaa sie ciemna obwodka wokol brodawek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anetucha z h&m mam tylko spodnie ciążowe bo jakiś ubogi w pl jest, nic nie umiałam wyszperać zobacze w uk:) Fij już myślałam,że poszłaś rodzić ;) yadaeth myślałam o Tobie bo się nie odzywałaś dzisiaj, ale widzę że wszystko dobrze :) Co studiujesz ? taka dociekliwa będę ;) Ok dziewczyny to jak to robimy :)? może podam Wam maila takiego co rzadko używam i jakby co to spam przeżyje od NN ;) i na tego maila odezwiecie się do mnie -tylko podpiszecie nickiem z kafe a ja wtedy odeśle Wam adres maila wspólnego + hasło ? czy macie jakieś inne propozycję? bo może lepiej maila i tym bardziej hasła nie podawać na forum ;) Możemy jeszcze zrobić tak ,ze na kafe podam adres mailowy wspólny wy się odezwiecie na tego maila i w ramach odp dostaniecie hasło ? Piszcie propozycje :) może któraś ma lepszy pomysł :) Spokojnej nocy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no z tym mailem dobry pomysl. podam swoj kasia04021991@wp.pl monia elegancko wygladasz. jaki duzy brzusio juz. ja to sie ledwo wloke juz i jhak siadam to sobie musze podnosic i ukladac brzucha zeby bylo mi wygodnie... a kulnac sie w nocy z lozka... to jest wyczyn. fij gratulacje :) mwilam ze idziesz pierwsza. wszystko idzie zgodnie z planem. mamma milczy wic na 100 juz urodzila teraz ty pojdziesz a potem ja. a powiedz mi czy ostatnio nie zauwazylas u siebie takiego mega gestego sliskiego sluzu? bo ja taki czasem mam i nie wiem czemu nawet jak wsadze sobie luteine to mi wyplynie cala tabl bo takie to jakies dziwne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juz 38 tydz nick-------------------------imię----------wiek----miejs cowość------------tc----------płeć FASOLKI monikaw29---------------Monika-----------29-------Niemcy ---------------12-----------? Niemożliwa999 --------- Mirka ------------31 ----- Utrecht,Holandia-----7-----------? mamaanita................Anita............. 23....... kuj-p om-------------15-----------? andziulka88---------------Ania--------------25--------ł dzkie-----------------20---------DZ andziulka007------------Angelika----------26--------łód zkie----------------20----------? (nie)mądra---------------Agata------------ 29--------śl skie------------------21---------Leon agunia1987--------------Agnieszka--------25--------łódz kie---------------- 21---------DZ Szoszonowa -------------Magdalena-------27-------Anglia--------------- ---21---------DZ Mooniaaa86---------------Monika----------27--------wielkopol skie--------22-------Norbert DarCiiaaa----------------Daria------------- 19---------Gdy nia----------------22---------DZ _majóweczkA_---------Ania----------------22-------wiel kopolskie--------24----------DZ HinskiTurysta-------------Ewa------------- 20---------lubu skie--------------28---------CH Allegrowiczka1987------Iwona------------24----------Ok.Kr akowa---------26----------DZ Yadaeth----------------Aneta--------------- 25---------Białystok-------------27-------Gośka XxPrzyszla_MamaxX---Magdalena--------20---------święto krzyskie----- 31----------DZ Marysia2013------------Marysia------------28---------łó dzkie----------------37---------DZ keysy2121----------------Kasia-------------21---------Mog ilno---------------38----------CH MAMA2013LUTY--------Karolina-------23---------podkarp ackie---------39----------CH Fijfijfijuu----------------Ewelina-----------28-------- mazowieckie----------39---------CH MAMUSIE anetucha123456--------Aneta--------------24----------Kent , Anglia-------------------DZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niemadra wlasnie mi sie wydawalo, ze w polsce ladniejsze ubrania ;p tutaj jak dla starych bab, kwiaty i paski tylko ... kup sobie normalne bluzki tylko mega duzy rozmiar ;) na mnie rozmiar 16 pasowal do konca. a mialam 124 w pepku Amela od wczoraj zaczela wykrzykiwac cos do siebie i dzis tez to robi ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć Dziewczyny :) Ja jestem ostatnia do rodzenia póki co ;) Kurcze fajne te wasze brzuszki, ja na swój musze jeszcze troszkę poczekać :) Ale wiecie co, od soboty cały czas jest mi niedobrze, nic nie pomaga :( Masakra jakaś po prostu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Yadaeth
Fijfijfijuuu bo nas tu jest dużo, dużo piszemy, przemiał informacji jest i po prostu ciężko zapamiętać co kto pisał. ;p Ej MAMA2013LUTY znowu mi robi nadziei. ;p Ciekawe jak u Ciebie i KIEDY KIEDY KIEDY! ;p Mówią, że z dzieckiem kobieta wie co robić instynktownie (anetucha123456? proszę o potwierdzenie, bo ja się panicznie boję, że zrobie swojemu dziecku krzywdę ;D) i widać z tym czopem tak samo było. ;p Czekam na wyniki, cholera wciąż nie ma nic u mnie w systemie a już o ludzi z roku coś się pojawia. Masakra to czekanie. ;p (nie)mądra* robie właśnie magistra z zarządzania przedsiębiorstwem. :) Jestem na ostatnim roku i powinnam mieć już 2 rozdziały pracy magisterskiej a nie mam ani strony. ;p Na szczęscie pisanie lekko mi przychodzi i planuję ogarnąć to do piątku. ;p A Wy coś studiujecie? Pasuje mi Twój pomysł z mailem grupowym. :) Czekam na tego rzadko uzywanego maila. ;p Lepiej hasła na forum nie wystawiać. ;p Keysy no no no. ^^ Mi w 7 miechu już ciężko i nie wyobrażam sobie siebie w 9. ;D anetucha123456 ona po prostu znudziła się gadaniem ze wszystkimi dookoła i postanowiła pogadac z najmądrzejszą osobą z jaką ma do czynienia. ;p Carolajna87 czyżby mdłości ciazowe? ;p Weź się wpisz do tabelki bo cały czas patrzę gdzie Ty jesteś. ;p Mi się robi słabo jak patrze, że ja tez już bliżej niż dalej do końca. ;p Na mdłości mi nic nie pomagało tak jak dobre rzyganko. ;D I jadłam jeszcze orzechy. ;p Duuuużo orzechów. ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick-------------------------imię----------wiek----miejs cowość------------tc----------płeć FASOLKI monikaw29---------------Monika-----------29-------Niemcy ---------------12-----------? Niemożliwa999 --------- Mirka ------------31 ----- Utrecht,Holandia-----7-----------? mamaanita................Anita............. 23....... kuj-p om-------------15-----------? andziulka88---------------Ania--------------25--------ł dzkie-----------------20---------DZ andziulka007------------Angelika----------26--------łód zkie----------------20----------? (nie)mądra---------------Agata------------ 29--------śl skie------------------21---------Leon agunia1987--------------Agnieszka--------25--------łódz kie---------------- 21---------DZ Szoszonowa -------------Magdalena-------27-------Anglia--------------- ---21---------DZ Mooniaaa86---------------Monika----------27--------wielko pol skie--------22-------Norbert DarCiiaaa----------------Daria------------- 19---------Gdy nia----------------22---------DZ _majóweczkA_---------Ania----------------22-------wiel kopolskie--------24----------DZ HinskiTurysta-------------Ewa------------- 20---------lubu skie--------------28---------CH Allegrowiczka1987------Iwona------------24----------Ok.Kr akowa---------26----------DZ Yadaeth----------------Aneta--------------- 25---------Białystok-------------27-------Gośka XxPrzyszla_MamaxX---Magdalena--------20---------święto krzyskie----- 31----------DZ Marysia2013------------Marysia------------28---------łó dzkie----------------37---------DZ keysy2121----------------Kasia-------------21---------Mog ilno---------------38----------CH MAMA2013LUTY--------Karolina-------23---------podkarp ackie---------39----------CH Fijfijfijuu----------------Ewelina-----------28-------- mazowieckie----------39---------CH Carolajna87----------------Karolina-----------25-------- Gdańsk----------7---------? MAMUSIE anetucha123456--------Aneta--------------24----------Kent , Anglia-------------------DZ Dopisałam się :) Yadaeth niestety rzyganko nie pomaga, po pepsi mi sie robi lepiej ale ile jej mozna pić :( a najgorsze jest to, że mimo mdłości cały czas jestem głodna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kurna, wcięło mi wpis, grrrrr! :( Napiszę w skrócie, bo się wkurzyłam :( Keysy, ja mogę urodzić równie dobrze za tydzień! Także masz jeszcze szanse w tym konkursie :D Jeśli chodzi o upławy to u mnie jest wręcz odwrotnie, zrobiły się bardziej "mokre" :) Yadaeth, trzymam kciuki :) Współczuję pisania pracy mag., ja nie nawidzę pisać wypracowań itp, nie potrafię lać wody i moje były zawsze najkrótsze ;) Całe szczęście, że studia mam już za sobą :) Anetucha, myślę że Yadaeth ma rację, Amelcia postanowiła porozmawiać z mądrą osobą ;) (Nie)mądra, dawaj tego nieużywanego maila :) Carolajna, no właśnie, czemu nie ma Cię w tabelce, też chciałam sprawdzić w którym tyg. jesteś. Podobno na mdłości pomaga imbir :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nadrabiam od rana posty bo później lecę do mojego pożal się Boże lekarza... Jak mi nie da skierowania na usg i na krew i mocz to będzie wojna w gabinecie! Dobrze, że przez ten weekend tak dużo nie pisałyście i dość łatwo to nadrobić :):):) Carolajna87 -> nie dziw się, że podczas pierwszej wizyty tylko tyle się dowiedziałaś. Jeśli byłaś na nfz, to tym bardziej. Ja myślałam, że po pierwszej wizycie będę miała już 100% pewność, że jestem w ciązy a tu nic, lekarz powiedział, że macica jest rozpulchniona i podejrzewa ciążę, a musiałam czekać z tydzień na usg bo w mojej nieszczęsnej przychodni usg ginekolog robi tylko we wtorki :/ wyobraź sobie jaka ja byłam rozczarowana. Kazał brać kwas, ale już akurat brałam, i chyba tyle...A witaminy biorę Prenatal Classic, i mam je brać do końca ciąży i podczas karmienia w dalszym ciągu. Jak dla mnie są super, bo nawet włosy mi się poprawiły :) Fij, ciesz się, że to już niedługo :) kurcze jak pomyślę o porodzie to dla mnie jeszcze kosmos :D ale z tym masażem to też niezła gin :D mogła Ci powiedzieć jak to będzie wygladać czy coś a nie tak nagle, że zrobi a Ty zaskoczona :P Andziulka, mnie baaaaardzo podoba się ta pościel z tej stronki, którą wrzuciłaś, ale ten wzór z barankami :) chyba niemądra kiedyś też mówiła o tych barankach, świetne są :):):) z tym nagrywaniem to kurde będę musiała jeszcze poczekać, nie zauważyłam żeby mi się aż tak brzuch ruszał, żeby się nagrać dało :D hehe :P a z tym żelem to przecież on jest to pipki więc czego się bać? ;) myślę, że nie ma żadnych przeciwwskazań :) Yadaeth -> kochana, tylko się nie załamuj i głowa do góry! A widzę już po następnych postach, że Ci lepiej :) i dobrze :) chociaż jak czytałam Twoją historię to mi się włos na głowie zjeżył! Wiem jak to jest chodzić do lekarza państwowo i jaka to olewka ze strony pracowników służby zdrowia, ale kuźwa przecież nam się to należy do jasnej cholery! Ja się zdecydowałam chodzić państwowo, teraz żałuję, bo jakoś by się te parę złotych wyskrobało co miesiąc, ale tak to zawsze coś można odłożyć. Ogólnie też nie mamy szałowo z kasą, jak to młode małżeństwo na dorobku...niby nie musimy sobie od ust odkładać, ale oszczędzać trzeba. Jeśli chodzi o temperaturę, śluz i inne takie bzdety to nic a nic nie wiem :D niemądra, ja się kochałam i przed i po a że szybko nam poszło to w sumie nie wiem jak się to nawet stało to mnie nie pytaj :D a może się okazać, że niepotrzebnie się wypowiadam bo mojej Marysi od ostatniego badania urósł siusiak i wtedy to dopiero będą jaja :D:D:D a jeśli chodzi o antykoncepcję to wrócimy do poprzedniego systemu, czyli gumki :/ nie lubię tego i na dodatek teraz ciągle jest bez a później znów to świństwo :/ ale co poradzić? Ja nie chcę żadnych tabletek, żadnych plasterków, nic co mnie rozreguluje, w ogóle ani zastrzyków, spiralek, nic! Wolę się męczyć z gumką. No i z tym odstępem czasu to ja jednak myślę, że im mniejszy tym lepiej. Drugie chcę, uwaga! z jakimś rocznym odstępem :D bo za jednym zamachem wychowa się dwójeczka :) Monia, masz bardzo ladny brzuszek, czego Ty od niego chcesz? I w sumie rośnie Ci tylko brzuszek więc fajnie :) No a z tym mailem to tez jestem za i możesz niemądra założyć naszego wspólnego a później dać nam adres i będziemy na niego pisać a Ty tam wyślesz wiadomość z hasłem, tak będzie chyba szybciej :) Lecę golić pipkę ;) o ile jeszcze tam dosięgnę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O, jesteś :) Mi się robiło tak byle jak jak za długo nie jadłam. Jak czujesz że Ci źle to spróbuj sobie wrzucić do żołądka coś lekkiego, żeby się czymś zajął :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×