Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość Jonxxx

Słuźby więzienne mają urządzenia do grzebania w głowie

Polecane posty

Gość Jonxxx

Niestety, wielu laików po przeczytaniu artykułów o stanie alfa, i o tym, jaki ma on zbawienny wpływ na możliwości szybkiej nauki, chce mieć aparat EEG, robić sobie takie badania, a potem analizować wyniki. Kiedyś bardziej zainteresowałam się tematem i poszłam na wykład dr Michała Skalskiego Kierownika Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Kliniki Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Warszawie. Pokazywał on nam wykresy EEG swoich pacjentów. Z mniej więcej takich szlaczków, jak przedstawiony wyżej, doktor wyłapywał takie niuanse jak „wrzeciono snu, czyli moment, w którym pacjent zapadał w sen i inne zjawiska. Dla widowni wszystko pozostawało szlaczkami Kolejne twierdzenie to często utożsamianie owego stanu alfa z głębokim relaksem. Oczywiście, rozluźnienie i ogólnie pozytywne emocje są jednym z kluczowych czynników sukcesu w nauce , ale ja bym tego nie nazwała głębokim relaksem. Głęboki relaks jest ze swej natury stanem pasywnym i wielu uczących się, z kórymi rozmawiałam twierdziło, że jak się głęboko relaksują, to zaraz zasypiają. W jakim stanie należy się więc uczyć? W stanie rozluźnienia, ale jednocześnie skoncentrowanej uwagi oraz pozytywnego nastawienia i wiary w sukces . W literaturze anglojęzycznej taki stan nazywa się „relaxed concentration. Wszystkie techniki, które to ułatwiają są godne zainteresowania, a przede wszystkim zastosowania. I wszystkim uczącym się polecam właśnie skoncentrowanie się na tym, co na nich działa, zamiast zastanawiać się, jakie fale powstają w ich mózgu, kiedy się uczą, a tym bardziej dążyć do jakiegoś wyśnionego stanu alfa. Jeszcze jedno, jeżeli chodzi o fale mózgowe: w procesach pamięciowych bardzo ważną rolę odgrywają fale theta o częstotliwości 4-8 Hz, które związane są z aktywnością układu limbicznego odpowiedzialnego za emocje. O tym też już wiemy, że silne emocje (zwłaszcza pozytywne) bardzo ułatwiają proces zapamiętywania. Z kolei zbyt dużo fal theta w nieodpowiednich rejonach mózgu powoduje problemy z koncentracją. Niektórzy naukowcy twierdzą, że uczymy się również w głębokim śnie, czyli kiedy mózg w większości wytwarza fale delta. I tak możnaby długo o falach i mózgu To zbyt skomplikowane zagadnienie, żeby można było je skwitować stwierdzeniem: najlepiej uczyć się w stanie alfa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×