Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Mamawrzesniowa

Dzidziusie z Wrzesnia 2012-pogadajmy o nich!!!

Polecane posty

My niestety też borykamy się z problemami skórnymi - prawdopodobnie skaza białkowa, więc jestem na diecie bezmlecznej. A na suchą skórę u nas pomogła parafina do kąpieli + johnson 3 w 1 i jest ok. Krem - zwykły bambino się sprawdza. Synek ma też refluks i trochę ograniczam mu aktywność, żeby nie zwracał wszystkiego, boję się że przez to będzie trochę w tyle za rówieśnikami - na razie obraca się sam na boczki, sporadycznie z brzuszka na plecy. TURKUĆ - ty pisałaś, że masz sporo do zgubienia?? ja niestety też ok.7kg - nie mogę schudnąć chociaż nie jem słodyczy.Bardzo lubię biegać, więc jak tylko mrozy ustąpią to zaczynam trening, żeby na basenie jakoś wyglądać - może jaknapiszę publicznie o odchudzaniu to się wezmę za siebie:) Hickory mogę prosić o kontakt nk?? chętnie pooglądam zdjęcia Waszych maluchów i pochwalę się swoim annajanicka@onet.eu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość K.I.P
Prawdopodobnie to naczyniak, dzieki za odp. Wow, nie sądziłam, że aż tyle nowych osób zechce dołączyć. Zapraszamy wszystkie! Grunt tylko się udzielać w miarę regularnie i pisać o swoich pociechach i odpowiadać na pytania. Każda z nas ma jakieś rozterki i wątpliwości i trzeba sobie pomagać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeżeli chodzi o rozszerzanie diety to Bastuś je owoce chętnie - jabłka, brzoskwinie, jabłka z morelami - to na rozluźnienie kupki :) z obiadków je ziemnaiczki ze szpinakiem, a zupkę lubi tylko moją - ziemniak, ekologiczna marchewka z lidla + pietruszka + olej z pestek winogron - zjada ok. 70 ml jeżeli chodzi o udzielania się męza w opiece to nie narzekam, pobawi się z Małym , kąpiemy razem, bo to taki nasz wspólny czas we 3 :), ja częściej przewijam, przebieram, sprzątamy i gotujemy w zależności od tego kto ma czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
K.I.P - a spróbuj nie dawać Ani marchewki i sama nie jedz ok tydzień czasu. Znajomi długo myśleli, że ich synek ma skazę białkową a okazało się, że szkodzi mu marchewka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
.Hickary , sorry za pomyłkę w nicku - właśnie jestem po 1 lampce winka od 1,5 roku i trochę szumi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a po 4 miesiącu to już podobno można trochę brokuła dać - w przyszłym togodniu może ziemniak z brokułem ugotuję. O gluten zapytam jeszcze pediatrę i alergologa bo u dzieci alergicznych to podobno nawet ok. 10 miesiąca się wprowadza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hickary na problemy z oczkiem to są kropelki ze świetlika bez recepty, a jak to nie pomoże to chyba antybiotyk (my musieliśmy dać, bo małemy wyszedła w wymazie z oka paciorkowiec)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mamawrzesniowa
Synusiowa, asiapop, mamaania- witamy i zapraszamy!!!:) Moj jest na mm ale oprocz mleka nie chce nic pic, ani wody ani soczkow...placze i pluje. Ostatnio tez musze go karmic w samotnosci, bo jak ktos jest w pokoju lub nie daj boze cos mowi, to sie chlopak rozprasza, kreci, wyciaga smoczek z buzi, odpycha raczkami butelke....kompletnie nie chce sie skupic i musze wszystkich wyrzucac podczas karmienia:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie jeszcze raz dziewczyny, u mnie już wszyscy śpią ale ja mam problemy z zasypianiem i zawsze siędzę do ok 24, od jakiegoś czasu za chiny usnąć nie mogę................................................................. K.I.P z tą różnicą, to ciężko jednoznacznie stwierdzić jaka jest najlepsza, każde dziecko jest inne i inaczej zareaguje na pojawienie się rodzeństwa.Starsza córa ma mój charakterek, jest żywiołowa, niecierpliwa a jednocześnie zbyt wrażliwa i po urodzeniu się Ani stała się płaczliwa i ciągle domaga się uwagi. Po tych 4 msc od pojawienia się małej jest nieco lepiej, ale potrafi jeszcze dać mi do wiwatu......................... Mój brat ma dokładnie taką samą różnicę między swoimi córkami i u niego jest zupełnie inaczej, starsza jest dość obojętna w stosunku do młodszej..................................................................................Wszyscy mnie pocieszają że, późnxiej jest już z górki, dziewczynki złapią kontakt i będzie luz:-)Widzę, że powoli pojawia się między nimi taka więź, mała ciągle się uśmiecha do siostrzyczki............................ Witajcie kolejne wrześniowe mamy, super że nas tu coraz więcej....... Mama Ania mam do zrucenia ok 12kg, powiem Ci że cięzko to idzie, ja stawiam na MŻ czyli mniej żreć i ćwiczenia, choć wiadomo że nie zawsze jest czas. Wieczorami, jak moje dziewczyny śpią to staram się poćwiczyć. Wypróbuj ćwiczenia z Chodakowską, dają fajne efekty, albo szukaj na you tube filmików pump it up, tęż fajnie się to ćwiczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mamawrzesniowa
Kip-dzieki za artykul o glutenie:). Moje malenstwo juz spi prawie od godziny i ja tez chyba do niego dolacze, choc spalam troche po poludniu, to oczy mi sie kleja... Nie moge doczekac sie wiosny, zima m a podobno juz zelzec w tym tygodniu ....dobranoc :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mama Tomusia slodziaka
Witajcie. Ja mam synusia Tomka, ur.05.09.2012, 4 dni po terminie;) Jest zywiolowy, ostatnio zaczal bawic sie glosem swoim i pokrzykuje z radosci;) Jestesmy w nim zakochani jak i cala rodzina;D Ma silne nozki i rwie sie do siadania;) Z przewracaniem na boczki to roznie..za bardzo nie lubi ale czasem mu sie uda. Pokarmow jeszcze zadnych nie wprowadzam..zaczne dopiero po 6 miesiacu..jest na moim mleczku..odciaganym..i zjada ok.180-200 ml co 2-3 godz., za to w nocy przesypia 8-10h;) Obecnie wazy jakies 7,200kg. Od 2 miesiecy obficie sie slini i wiecznie pcha raczki do buzi..smaruje mu dziaselka mascia bonjela i pare razy podalam syropek calpol. Moj facet robi przy synu wszystko..w domu tez wszystko..sprzata, gotuje,nawet robi pranie wiec zawsze jakos rozdzielamy obowiazki;) Co do figury sprzed ciazy..zostalo mi 4 kg na plusie i narazie waga stoi..Chcialam wrocic do swojego 56kg..ale ostatnio podjadam wieczorami;P Na ciemieniuche podobno dobry jest sudocrem..chociaz nie mialam potrzeby sprawdzac;) To chyba wszystko na poczatek..z tych omowionych juz tematow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a co do pomocy ze strony małża, to gdy jest w weekendy w domu bardzo mi pomaga. Niestety, kilka tygodni przed urodzeniem się Ani zmienił pracę i jest na wyjazdach. Ciężko samej, ale jakoś daję radę, staram się jakoś organizować ,całe szczęście że to chwilowe rozwiązanie, za jakiś czas znów będzie pracować blisko nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mama Tomusia slodziaka
ja chodze spac okolo 2 .w nocy;D wstajemy z synkiem o 11;D..jakos ciezko mi sie zmobilizowac zeby wczesnie wstac tym bardziej przy takiej porze roku do tego mieszkam w uk..gdzie wiecznie leje..stad brak motywacji;) zamierzam od jutra malymi kroczkami zaczac wstawac wczesniej ale czy sie uda;D zawsze bylam spiochem;) a jak u was z sexem po porodzie dziewczyny?glownie chodzi mi o libido..mnie strasznie spadlo..przed ciaza a nawet i w ciazy moglam sie kochac z facetem swoim non stop a teraz moglabym wcale;/ dodam ze tu nie chodzi o zmeczenie..bo jestem w miare wypoczeta mamuska;D czytalam ze podczas laktacji wytwarza sie jakis tam hormon odpowiedzialny za laktajcje a obnizajacy libido..ale nie wiem czy na to zgadac. Co do wlosow..ostatnio tez mi cos wypadaja..nie wiem czy powinnam zaczac brac jakies witainy czy jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mama Tomusia slodziaka
zganiac**

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mama Tomusia, u mnie z ochotą na sex jest wszystko w porządku, czyli jak się dorwę do mężusia to jest ogień hehehe;-), ale po pierwszym porodzie miałam podobnie zero ochoty, myślę, że to sprawka hormonów i laktacji jak piszesz. Powinno samo się unormować. Może spróbuj zaaranżować jakąś intymną sytuację i to tak z zaskoczenia powinno podziałać:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moje skarby śpią w najlepsze a ja pierwszy raz od porodu cierpię na bezsenność. Jeżeli chodzi o wprowadzenie nowych posiłków to jestem w tyle zacznę po 5miesiacu tak doradził mi pediatra małą karmie mieszanie, raz dałam tylko skrobane jabluszko bo miała problem z kupa.Moja Lidzia ma asymetrie chodzimy na rehabilitację i jest już dużo lepiej, z tego powodu mamy odroczone szczepenia do momentu całkowitego unormowania się 4 lutego mamy kontrol zobaczymy. Na czerwone szorstie policzki stosuje masc cholesterolowa bardzo nam pomaga. Jeżeli chodzi o pomoc m to nie mogę narzekać tylko chwalić bardzo dużo mi pomaga dzisiaj jest jego kolej nocnej warty podzielilismy się jedna noc mego czuwania a druga jego chociaż Lidka przesypia nam noce budzi się jak ma zapchany nosek lub wypadnie smoczek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli chodzi o zbłilenia z m to niestety zero, jeszcze walczę z komplikacjami poporodowymi.przytulanki muszą wystarczyć ajj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mama Tomusia slodziaka
asia..a jakie mialas komplikacje? ja popekalam okropnie(przyjamniej ja mialam takie poczucie skoro zalozyli mi 9 szwow;P) ale wszystko juz wrocilo do normy..pytalam tez mojego R.czy czuje roznice przed i po i powiedzial ze nie. tylko to libido;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dokladnia popekalam strasznie ale pozostawili mi fragmenty łożyska po tygodniu dostałam temp.40-41 gdy zajechalam do szpitala w którym rodzilam powiedzieli że to przez nawal mleczny nie zrobili nawet usg bo powiedzieli że zaswieza rana i przypisali antybiotyk. Po 3 kolejnych dniach trfilam na pogotowie na chirurgie po zrobieniu usg brzucha powiedzieli że to wyrostek i chcieli mnie już ciąć ale się nie zgodzilam i wróciłam do domu temp nie spadała mąż zawiózł mnie w nocy na ostry dyżur na gin. Do innego szpitala od razu zrobili usg badania okazało się że sepsa jeszcze że dwa dni i byłoby po. Uratowali mnike i moja macice okazało się że była wrosnieta teraz mam wielkiego stracha przed kolejna ciążą z reszta musimy odczekać jakieś 3 lata aż wróci wszystko do normy.marzymy o kolejnym dzidziusiu ale niestety musimy poczekać już raz poronilam to jest ogromną strata i wielkie przeżycie. Ale mamy nasza Lidzie nasz skarbek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mama Tomusia slodziaka
asia..wspolczuje..dobrze sie sie dobrze skonczylo ale ta ulomnosc lekarzy jest przerazajaca..czasem glupie usg czy badanie krwi by wiele wykazalo...i najgorsze ze jest sie skazanym na ich "wiedze".. ja juz zmykam..milych snow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witamy, witamy :) Mamawrzesniowa - tez musze karmic w samotnosci, bo byle co ja rozprasza :) Mama Tomusia - wow to Twój maly duzo je :) Moja je co 2 godziny z piersi, ale jak jej moj pokarm podaje z butelki, to najwiecej naraz potrafi zjesc na noc 170 ml, a tak to przewaznie je kolo 100 ml. W nocy tez ja niestety musze karmic co 2 godziny srednio. Wazy 7500 :) Z ciazy zostalo mi 5 kg, ale chce zrzucic conajmniej 10. Tylko jak to zrobic, gdy sie mnie nie trzymaja zadne diety i nigdzie nie moge wyjsc bez dziecka... Ania chodzi spac miedzy 19.30 a 20.00 wstaje miedzy 7 a 8, czasem po 8. U mnie z libido jest ok, takie samo jak przed ciaza i nigdy nie mialam z tym problemu :) Nawet nie czekalismy przepisowych 6 tygodni po porodzie, bo tak sie chcialo :) Teraz tylko jestesmy bardziej zapracowani, wiec jest troske rzadziej. ...... asiapop to nieciekawie mialas z tym lozyskiem, wspolczuje. Moja bratowa miala to samo i gdyby nie moja mama pielegniarka nie wiadomo jakby to sie skonczylo... ... co do lekarzy, to szkoda slow. Teraz czesto jest tak, ze my sami siebie musimy diagnozowac i leczyc. Przeraza mnie to, ze tak lekcewaza pacjenta! Jak bylam w ciazy, to nie mialam robionych prawie zadnych badan, tylko podstawowe. M.in. prosilam lekarza zeby mi zlecil badanie na toksoplazmoze, bo cale zycie w domu mialam koty i teraz tez mam kota, ktory wychodzi na dwor i sie po prostu balam, ale oczywiscie nie dostalam skierowania i tych badan nie mialam zrobionych. Modlilam sie tylko, zeby z dzieckiem bylo wszystko ok i na szczescie jest. Teraz tylko musze isc do lekarza w sprawie tego, co pisalam wyzej. Dobranoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam z rana:)Pobudka o 5 i spać już nie mogę od tego czasu. Teraz chwila dla siebie przy porannej kawce:) ASIAPOP współczuję przejść z lekarzami - krew mnie zalewa jak sobie pomyślę, że przez zwykłą niedbałość (bo badanie usg nie jest takie drogie i powszechnie dostępne) może dojść do tragedii. Przecież o takich komplikacjach połogowych to w każdym poradniku dla ciężarnej piszą! Moje libido też mniejsze niestety - tzn. czasem mam ochote na sex, ale to mąż zawsze jest inicjatorem. Wogóle u niego wręcz odwrotnie - ochota bardzo duża - mówi, że wyglądam kobieco :) może ja się niepotrzebnie chcę odchudzać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czy Wasze dzieciaki często śmieją się wgłos?? Nam tylko 2 razy udalo się rozśmieszyć Młodego. Od czasu do czasu uśmiecha się do nas, zwykle rano jak nas widzi, przed kąpielą się cieszy i jak go łaskoczę, ale generalnie to jakiś ponurak nam chyba rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D82
czesc dziewczyny...tez mialam byc wrzesniowa ale synek sie pospieszyl :) i jest koniec sierpnia Wstawie wam cos o rozszerzaniu diety dostalam od pediatry moze sie przyda:) ŻYWIENIE NIEMOWLĄT OD 4 DO 12 MIESIĄCA ŻYCIA Schematy wprowadzania produktów odżywczych Dziecko karmione sztucznie lub w sposób mieszany: 5 miesiąc życia: Od 5-go miesiąca życia wprowadzamy warzywa, owoce i produkty bezglutenowe (celem podwyższenia kaloryczności posiłków). Marchew używana w karmieniu niemowląt powinna pochodzić ze znanego źródła (nie zawierać azotanów). W przypadku wątpliwym lepiej jest stosować przetwory marchwi gotowe, przygotowywane specjalnie dla niemowląt. 4 x dziennie mieszanka mleczna początkowa (może być z dodatkiem bezglutenowych węglowodanów złożonych), 1 x dziennie zupa papka jarzynowa, 1 x dziennie sok owocowy lub skrobane jabłko lub przecier owocowy (150g). Do diety niemowlęcia w 5 miesiącu życia można wprowadzić: - przetarte brokuły, przetartą marchew, zupę marchewkową, zupę marchewkową z warzywami, zupę marchewkową z brokułami, zupę jarzynową, przetarte owoce: jabłka, jabłka z czarnymi jagodami, jabłka z marchwią i winogronami, jabłka z owocami leśnymi. Wprowadzając owoce należy najpierw wprowadzać owoce słabo alergizujące takie jak: jabłka, jagody, porzeczki, agrest, borówki, morele, brzoskwinie, śliwki, wiśnie. Powinno się unikać w pierwszym roku życia owoców mocno alergizujących takich jak: banany, cytryny, pomarańcze, mandarynki, truskawki, poziomki. Do bezglutenowych węglowodanów złożonych należą: ryż, kleik ryżowy, mąka kukurydziana, kasza kukurydziana, mąka i skrobia ziemniaczana, kasza jaglana. 6 miesiąc życia: 3-4 x dziennie mieszanka mleczna początkowa (ewentualnie z dodatkiem bezglutenowych węglowodanów złożonych), 1 x dziennie zupa papka jarzynowa z 10g gotowanego przetartego mięsa, 1 x sok owocowy lub skrobane jabłko lub przecier owocowy (150g). W 6 miesiącu życia wprowadzamy mięso gotowane o słabych właściwościach alergizujących. Zup nie gotuje się na wywarze mięsnym. Mięsa o właściwościach słabo alergizujących to: kurczak, indyk, królik. Mięsa silnie alergizujące to: wołowina, cielęcina, ryby. W 6 miesioącu życia wprowadzamy też gluten nie więcej niż 2-3 g np. kaszy mannej (patrz. schemat!) 7 i 8 miesiąc życia: Od 7-go miesiąca życia podajemy zupy z przetartym mięsem, a także wprowadzamy do diety żółtka ugotowanego i więcej glutenu. Powoli zmienia się stopień rozdrobnienia pokarmów, zwiększa się asortyment stosowanych warzyw i owoców. 2 x dziennie posiłki mleczne (u dzieci karmionych piersią pokarm matki, u karmionych sztucznie mleko modyfikowane), 1 x dziennie kasza bezglutenowa na mleku modyfikowanym lub kisiel mleczny z 1/2 żółtka, 1 x dziennie zupa jarzynowa z 10 g przetartego mięsa, 1 x dziennie przecier owocowy lub sok lub skrobane jabłko (150g). 9 miesiąc życia: Od 9 miesiąca życia wprowadza się biszkopty bezglutenowe, rozszerza asortyment stosowanych warzyw i owoców. 10 miesiąc życia: Od 10-go miesiąca życia nie ograniczamy glutenu (biszkopty, bułki, chleb, sucharki). 11 miesiąc życia: Od 11 miesiąca życia wprowadza się: twarożek, jogurty, kefiry, całe jajka, wędliny. W pierwszym roku życia należy uważać na produkty silnie alergizujące: czekoladę, miód, jaja, owoce egzotyczne, owoce cytrusowe. Dziecko karmione piersią: - patrz. schemat! powinno zostać na samej piersi do 6 miesiąca życia, jeżeli ilość pokarmu matki nie zaspakaja potrzeb dziecka, należy wprowadzić szybciej produkty bezmleczne np. od 5 -go miesiąca życia oprócz karmienia piersią 1 x dziennie 180 g zupy papki jarzynowej, w 6 miesiącu życia poza karmieniem piersią 1 x dziennie 180 g zupy papki jarzynowej i 1 x dziennie przecier owocowy lub sok owocowy lub skrobane jabłko, poczynając od 7 miesiąca życia schemat żywieniowy jest taki sam jak w przypadku dzieci karmionych sztucznie lub w sposób mieszany z tym, że w miejsce mieszanek mlecznych podaje się pokarm matki. Optymalny wiek i kolejność wprowadzania produktów w posiłkach uzupełniających jest przedmiotem wielu dyskusji. Według polskich zaleceń wprowadzanie produktów w posiłkach uzupełniających (soki, owoce, produkty zbożowe, mięso, żółtko itd. ) należy rozpocząć po ukończeniu 4. miesiąca życia (120 dni życia), a przed ukończeniem 6. miesiąca życia (180 dni życia). U dzieci karmionych wyłącznie piersią posiłki uzupełniające wprowadza się nieco później niż u karmionych sztucznie. Zaleca się, aby nowe produkty wprowadzać kolejno i osobno w małych ilościach, np. 3-4 łyżeczki, obserwując reakcję dziecka. Kolejność wprowadzania poszczególnych pokarmów nie ma prawdopodobnie większego znaczenia i może być modyfikowana. W zaleceniach Instytutu Matki i Dziecka dotyczących żywienia niemowląt mówi się o podawaniu od 7. miesiąca życia 1/2 żółtka co drugi dzień. Nie ma oczywiście istotnych danych przemawiających przeciwko podawaniu całego żółtka. Zgodnie z zaleceniami IMiDz niemowlę powinno spożywać maksymalnie 2 żółtka na tydzień, czyli codzienne jego podawanie raczej nie jest wskazane. Zaleca się podawanie jogurtu (lub kefiru) od 10. -11. miesiąca życia, początkowo w niewielkich porcjach, 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej jest podawać jogurty zawierające tylko naturalne składniki, bez konserwantów. Jogurtów (ani kefirów) nie należy podawać dzieciom, które obowiązuje dieta bezmleczna (tzn. uczulonych na białko mleka krowiego). Zgodnie z polskimi zaleceniami wprowadzanie produktów w posiłkach uzupełniających (w tym soków owocowych) może nastąpić po ukończeniu 4. miesiąca życia, a przed ukończeniem 6. miesiąca życia. SOKI OWOCOWE: soki owocowe nie mają istotnego znaczenia odżywczego dla niemowląt do 6. miesiąca życia; soki owocowe nie są ważniejsze od całych owoców w żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia; 100% soki lub soki z koncentratów, stanowiące część zrównoważonej, odpowiedniej dla wieku diety, mogą mieć istotne znaczenie odżywcze. Wartość odżywcza napojów owocowych nie jest taka sama, jak soków owocowych; soki nie nadają się do leczenia odwodnienia w przebiegu biegunki; nadmierna podaż soków owocowych może się wiązać z występowaniem zaburzeń stanu odżywienia (niedożywienia lub przekarmienia); nadmiernemu spożyciu soków mogą towarzyszyć takie objawy, jak: biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, uszkodzenie zębów; urozmaicenie soków, jeżeli są podawane w odpowiednich dla wieku dziecka ilościach, prawdopodobnie nie powoduje żadnych objawów klinicznych; soki wzbogacane w wapno są źródłem biologicznie dostępnej formy tego minerału, ale nie zawierają innych składników odżywczych obecnych w pokarmie kobiecym, mlekach modyfikowanych lub mleku krowim. Opracowania dokonano na podstawie zaleceń prof. dr hab. med. Hanny Szajewskiej z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia AM w Warszawie Sekretarza Komitetu ds. Żywienia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci ISTOTNE SPRAWY Ważne jest, aby każdy nowy składnik był wprowadzany do diety każdego niemowlęcia w niewielkich ilościach (3-4 łyżeczki) i nigdy kilka na raz (aby wykluczyć potencjalne ryzyko wystąpienia alergii). Od 7 miesiąca nie należy rozdrabniać posiłków (szczególnie zup) aby móc stymulować dziecko do żucia. Nie należy dosalać potraw w okresie niemowlęcym oraz ograniczyć cukier (wybierać np. soki i deserki owocowe bez cukru). Poprzez bogaty asortyment na rynku posiłków specjalistycznego przeznaczenia dla niemowląt i dzieci możemy urozmaicać dziecku codzienne menu. Ważne jest, aby stosować produkty zgodnie z wiekiem, który jest deklarowany na opakowaniu przez producenta. Nigdy nie zmuszać dziecka do jedzenia, lepiej odczekać do następnego posiłku i podać coś innego niż na siłę „wpychać jedzenie. Dziecko od początku powinno kojarzyć posiłek jako coś przyjemnego. Nerwowa atmosfera nie posłuży zarówno osobie karmiącej jak i dziecku. Wybór produktów: Owoce - zaczynamy od najmniej alergizującego jabłka w postaci przecieru lub soczku, owoców jagodowych takich jak maliny, a także morele. Do ukończenia 1 roku życia unikamy podawania bananów, cytrusów i innych owoców tropikalnych, a także truskawek, poziomek, gdyż mają silne właściwości alergizujące. Warzywa - w początkowym okresie podajemy gotowane i przetarte do "gładkiej" konsystencji papki warzywne, zaczynając od marchwi, poprzez marchew z ziemniakiem i stopniowo, co kilka dni, dodając do smaku kolejne warzywa korzeniowe. Do 8-9 miesiąca nie podajemy warzyw wzdymających (kapustne, strączkowe, cebulowe), a u dzieci z częstymi kolkami i bólami brzucha nawet do 2-3 roku życia. Mięso - w 6 miesiącu życia, zaczynając od 1-2 łyżeczek, do zupy dodajemy ugotowane i siekane lub przetarte mięso drobiowe, królicze lub cielęce. Chuda wołowina i chudy schab wieprzowy może być podawany starszym niemowlętom w wieku około 8-9 miesiąca życia. Kasze - najlepiej zacząć od kleiku ryżowego i kukurydzianego jako dodatku do zupy warzywnej, lub przecieru owocowego. Około roku kleiki i kaszki mogą być przygotowane na mleku (najlepiej modyfikowanym). W tym czasie można już wprowadzać kaszki pszenne (manna) i drobne gryczane (krakowska) oraz kluseczki. Kasza jęczmienna (najlepiej drobniejsza), jako ciężej strawna, może być podawana dzieciom 2-3 letnim. Wędliny - wyłącznie chude drobiowe, cielęce i wieprzowe, nie podajemy wędlin z mięsa mielonego, gdyż są bardzo tłuste i mogą zawierać dodatki niewskazane dla niemowlęcia. Sery - w 12 m.ż. można ostrożnie podać plasterek sera żółtego, a po kilku dniach kolejno fermentowane napoje mleczne oraz twarogi i mleko pełne. W przypadku niekorzystnych reakcji wycofać z diety i skonsultować się z lekarzem. Całe jajka - w postaci omletu lub jajecznicy na parze, czy innych dodatków wprowadzamy ostrożnie po 12 miesiącu życia. Warzywa surowe - jako dodatek do kanapek (sałata, cykoria, ogórek, pomidor), w niewielkich ilościach podajemy około 11-12 miesiąca życia, wtedy gdy dziecko jest już w stanie je pogryźć. Najlepiej jeśli są jednak rozdrobnione i koniecznie obrane ze skórki. Cukier, sól - nie powinny być dodawane do potraw dla niemowląt. Schemat żywienia niemowląt, które nie są karmione piersią wg Instytutu Matki i Dziecka) WiekIlość posiłków i objętość porcji1 Rodzaj pożywienia (żywność uzupełniająca) 17 x 90 - 110mlmleko początkowe 26 x 110 - 130ml mleko początkowe 3 6 x 130mlmleko początkowe 46 x 150mleko początkowe 55 x 180 4 x mleko następne2 z dodatkiem bezglutenowego kleiku3 (mieszanka mleczna); 1 x zupa (papka jarzynowa);skrobane jabłko i/lub sok 65 x 180 4 x mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku; 1 x zupa4 (papka jarzynowa + gotowane mięso - bez wywaru); przecier owocowy (warzywny) lub sok 755 mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (mieszanka mleczna) lub z dodatkiem kaszki bezglutenowej; zupa (papka jarzynowa z gotowanym mięsem); kaszka bezglutenowa na mleku następnym z owocami; przecier owocowy lub sok; 1/2 żółtka co drugi dzień 85jak w 7m.ż. 9 5jak w 8 m.ż. zmiana: całe żółtko co drugi dzień 10 4 - 5jak w 9 m.ż. wprowadzenie (oprócz bezglutenowych) glutenowych zbóż (kasza, bułki, chleb, sucharki); zmiana: obiad z dwóch dań (zupa + jarzynka z dodatkiem gotowanego mięsa)6 11-12 4 - 5jak w 10 m.ż. zmiana: całe jajko 3 - 4 razy w tygodniu; twarożek, kefir, jogurt 1 - 2 razy w tygodniu7 1.Częstość podawania posiłków i wielkość porcji jaką zjada dziecko w danym wieku, zależą od łaknienia dziecka i jego zapotrzebowania. Podane wartości należy traktować jako przybliżone 2.Można kontynuować podawanie mleka początkowego. Wprowadzenie produktów w posiłkach uzupełniających (soki, owoce, produkty zbożowe, mięso, żółtko itd.) może nastąpić po ukończeniu 4 m.ż. (120 dniu życia) do ukończenia 6 m.ż. (180 dni życia). Nowe produkty należy wprowadzać kolejno i osobno, obserwując reakcję dziecka i zaczynając od małych ilości np. 3 - 4 łyżeczek. Kolejność wprowadzanych produktów może być modyfikowana przez lekarza. 3.Wprowadzane produkty zbożowe mogą być wzbogacane w żelazo. 4.Składnikiem tłuszczowym zup jarzynowych może być dobrej jakości masło, oliwa z oliwek lub bezerukowy olej rzepakowy. 5.Orientacyjna objętość porcji w II półroczu wynosi 180 - 220 ml. 6.Konsystencja jarzyn i mięsa powinna stymulować żucie pokarmu. 7.Tylko naturalne składniki bez konserwantów. Komentarz: 1.Zaleca się, aby przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlęta były karmione wyłącznie piersią. 2.Pierwsze 6 miesięcy życia liczy się do końca pierwszego półrocza a więc do 180 dnia życia dziecka. 3.Ponieważ zaleca się, aby przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka stosować wyłącznie karmienie piersią, wprowadzanie innych niż pokarm naturalny posiłków powinno wynikać ze wskazań lekarskich, ewentualnie być uzasadnione życzeniem matki. 4.Rodzaj wprowadzanych innych niż pokarm naturalny posiłków w czasie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka powinien odpowiadać w przybliżeniu czasowi wprowadzana tych posiłków u niemowląt nie karmionych piersią. 5.Posiłki uzupełniające - szczególnie w czasie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka - nie mogą zastępować karmienia piersią, lecz je uzupełniać, dlatego powinny być oferowane po, a nie przed karmieniem piersią. 6.Posiłki uzupełniające powinny być podawane łyżeczką lub z kubka, a nie przez smoczek. Przedstawione wskazówki i zalecenia dotyczą dzieci zdrowych. Jeżeli, wymaga tego sytuacja, dieta niemowlęcia musi być ustalana indywidualnie z lekarzem lub dietetykiem. DBAJĄC O ZDROWIE I PRAWIDŁOWY ROZWÓJ DZIECKA MUSIMY PAMIĘTAĆ, ŻE DZIECKO JEST CAŁKOWICIE OD NAS ZALEŻNE, RÓWNIEŻ OD SPOSOBU ŻYWIENIA. MAJĄC ŚWIADOMOŚĆ WŁAŚCIWEGO POSTĘPOWANIA ŻYWIENIOWEGO STARAJMY SIĘ WYBIERAĆ TE PRODUKTY I SPOSÓB ICH PODAWANIA, ABY KSZTAŁTOWAĆ NIE TYLKO PRAWIDŁOWE ZACHOWANIA ŻYWIENIOWE NA PRZYSZŁOŚĆ, ALE WPŁYWAĆ NA STAN ZDROWIA ZA KILKANAŚCIE LAT. Katarzyna Rusek Lekarz pediatra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D82
czesc dziewczyny...tez mialam byc wrzesniowa ale synek sie pospieszyl :) i jest koniec sierpnia Wstawie wam cos o rozszerzaniu diety dostalam od pediatry moze sie przyda:) ŻYWIENIE NIEMOWLĄT OD 4 DO 12 MIESIĄCA ŻYCIA Schematy wprowadzania produktów odżywczych Dziecko karmione sztucznie lub w sposób mieszany: 5 miesiąc życia: Od 5-go miesiąca życia wprowadzamy warzywa, owoce i produkty bezglutenowe (celem podwyższenia kaloryczności posiłków). Marchew używana w karmieniu niemowląt powinna pochodzić ze znanego źródła (nie zawierać azotanów). W przypadku wątpliwym lepiej jest stosować przetwory marchwi gotowe, przygotowywane specjalnie dla niemowląt. 4 x dziennie mieszanka mleczna początkowa (może być z dodatkiem bezglutenowych węglowodanów złożonych), 1 x dziennie zupa papka jarzynowa, 1 x dziennie sok owocowy lub skrobane jabłko lub przecier owocowy (150g). Do diety niemowlęcia w 5 miesiącu życia można wprowadzić: - przetarte brokuły, przetartą marchew, zupę marchewkową, zupę marchewkową z warzywami, zupę marchewkową z brokułami, zupę jarzynową, przetarte owoce: jabłka, jabłka z czarnymi jagodami, jabłka z marchwią i winogronami, jabłka z owocami leśnymi. Wprowadzając owoce należy najpierw wprowadzać owoce słabo alergizujące takie jak: jabłka, jagody, porzeczki, agrest, borówki, morele, brzoskwinie, śliwki, wiśnie. Powinno się unikać w pierwszym roku życia owoców mocno alergizujących takich jak: banany, cytryny, pomarańcze, mandarynki, truskawki, poziomki. Do bezglutenowych węglowodanów złożonych należą: ryż, kleik ryżowy, mąka kukurydziana, kasza kukurydziana, mąka i skrobia ziemniaczana, kasza jaglana. 6 miesiąc życia: 3-4 x dziennie mieszanka mleczna początkowa (ewentualnie z dodatkiem bezglutenowych węglowodanów złożonych), 1 x dziennie zupa papka jarzynowa z 10g gotowanego przetartego mięsa, 1 x sok owocowy lub skrobane jabłko lub przecier owocowy (150g). W 6 miesiącu życia wprowadzamy mięso gotowane o słabych właściwościach alergizujących. Zup nie gotuje się na wywarze mięsnym. Mięsa o właściwościach słabo alergizujących to: kurczak, indyk, królik. Mięsa silnie alergizujące to: wołowina, cielęcina, ryby. W 6 miesioącu życia wprowadzamy też gluten nie więcej niż 2-3 g np. kaszy mannej (patrz. schemat!) 7 i 8 miesiąc życia: Od 7-go miesiąca życia podajemy zupy z przetartym mięsem, a także wprowadzamy do diety żółtka ugotowanego i więcej glutenu. Powoli zmienia się stopień rozdrobnienia pokarmów, zwiększa się asortyment stosowanych warzyw i owoców. 2 x dziennie posiłki mleczne (u dzieci karmionych piersią pokarm matki, u karmionych sztucznie mleko modyfikowane), 1 x dziennie kasza bezglutenowa na mleku modyfikowanym lub kisiel mleczny z 1/2 żółtka, 1 x dziennie zupa jarzynowa z 10 g przetartego mięsa, 1 x dziennie przecier owocowy lub sok lub skrobane jabłko (150g). 9 miesiąc życia: Od 9 miesiąca życia wprowadza się biszkopty bezglutenowe, rozszerza asortyment stosowanych warzyw i owoców. 10 miesiąc życia: Od 10-go miesiąca życia nie ograniczamy glutenu (biszkopty, bułki, chleb, sucharki). 11 miesiąc życia: Od 11 miesiąca życia wprowadza się: twarożek, jogurty, kefiry, całe jajka, wędliny. W pierwszym roku życia należy uważać na produkty silnie alergizujące: czekoladę, miód, jaja, owoce egzotyczne, owoce cytrusowe. Dziecko karmione piersią: - patrz. schemat! powinno zostać na samej piersi do 6 miesiąca życia, jeżeli ilość pokarmu matki nie zaspakaja potrzeb dziecka, należy wprowadzić szybciej produkty bezmleczne np. od 5 -go miesiąca życia oprócz karmienia piersią 1 x dziennie 180 g zupy papki jarzynowej, w 6 miesiącu życia poza karmieniem piersią 1 x dziennie 180 g zupy papki jarzynowej i 1 x dziennie przecier owocowy lub sok owocowy lub skrobane jabłko, poczynając od 7 miesiąca życia schemat żywieniowy jest taki sam jak w przypadku dzieci karmionych sztucznie lub w sposób mieszany z tym, że w miejsce mieszanek mlecznych podaje się pokarm matki. Optymalny wiek i kolejność wprowadzania produktów w posiłkach uzupełniających jest przedmiotem wielu dyskusji. Według polskich zaleceń wprowadzanie produktów w posiłkach uzupełniających (soki, owoce, produkty zbożowe, mięso, żółtko itd. ) należy rozpocząć po ukończeniu 4. miesiąca życia (120 dni życia), a przed ukończeniem 6. miesiąca życia (180 dni życia). U dzieci karmionych wyłącznie piersią posiłki uzupełniające wprowadza się nieco później niż u karmionych sztucznie. Zaleca się, aby nowe produkty wprowadzać kolejno i osobno w małych ilościach, np. 3-4 łyżeczki, obserwując reakcję dziecka. Kolejność wprowadzania poszczególnych pokarmów nie ma prawdopodobnie większego znaczenia i może być modyfikowana. W zaleceniach Instytutu Matki i Dziecka dotyczących żywienia niemowląt mówi się o podawaniu od 7. miesiąca życia 1/2 żółtka co drugi dzień. Nie ma oczywiście istotnych danych przemawiających przeciwko podawaniu całego żółtka. Zgodnie z zaleceniami IMiDz niemowlę powinno spożywać maksymalnie 2 żółtka na tydzień, czyli codzienne jego podawanie raczej nie jest wskazane. Zaleca się podawanie jogurtu (lub kefiru) od 10. -11. miesiąca życia, początkowo w niewielkich porcjach, 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej jest podawać jogurty zawierające tylko naturalne składniki, bez konserwantów. Jogurtów (ani kefirów) nie należy podawać dzieciom, które obowiązuje dieta bezmleczna (tzn. uczulonych na białko mleka krowiego). Zgodnie z polskimi zaleceniami wprowadzanie produktów w posiłkach uzupełniających (w tym soków owocowych) może nastąpić po ukończeniu 4. miesiąca życia, a przed ukończeniem 6. miesiąca życia. SOKI OWOCOWE: soki owocowe nie mają istotnego znaczenia odżywczego dla niemowląt do 6. miesiąca życia; soki owocowe nie są ważniejsze od całych owoców w żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia; 100% soki lub soki z koncentratów, stanowiące część zrównoważonej, odpowiedniej dla wieku diety, mogą mieć istotne znaczenie odżywcze. Wartość odżywcza napojów owocowych nie jest taka sama, jak soków owocowych; soki nie nadają się do leczenia odwodnienia w przebiegu biegunki; nadmierna podaż soków owocowych może się wiązać z występowaniem zaburzeń stanu odżywienia (niedożywienia lub przekarmienia); nadmiernemu spożyciu soków mogą towarzyszyć takie objawy, jak: biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, uszkodzenie zębów; urozmaicenie soków, jeżeli są podawane w odpowiednich dla wieku dziecka ilościach, prawdopodobnie nie powoduje żadnych objawów klinicznych; soki wzbogacane w wapno są źródłem biologicznie dostępnej formy tego minerału, ale nie zawierają innych składników odżywczych obecnych w pokarmie kobiecym, mlekach modyfikowanych lub mleku krowim. Opracowania dokonano na podstawie zaleceń prof. dr hab. med. Hanny Szajewskiej z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia AM w Warszawie Sekretarza Komitetu ds. Żywienia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci ISTOTNE SPRAWY Ważne jest, aby każdy nowy składnik był wprowadzany do diety każdego niemowlęcia w niewielkich ilościach (3-4 łyżeczki) i nigdy kilka na raz (aby wykluczyć potencjalne ryzyko wystąpienia alergii). Od 7 miesiąca nie należy rozdrabniać posiłków (szczególnie zup) aby móc stymulować dziecko do żucia. Nie należy dosalać potraw w okresie niemowlęcym oraz ograniczyć cukier (wybierać np. soki i deserki owocowe bez cukru). Poprzez bogaty asortyment na rynku posiłków specjalistycznego przeznaczenia dla niemowląt i dzieci możemy urozmaicać dziecku codzienne menu. Ważne jest, aby stosować produkty zgodnie z wiekiem, który jest deklarowany na opakowaniu przez producenta. Nigdy nie zmuszać dziecka do jedzenia, lepiej odczekać do następnego posiłku i podać coś innego niż na siłę „wpychać jedzenie. Dziecko od początku powinno kojarzyć posiłek jako coś przyjemnego. Nerwowa atmosfera nie posłuży zarówno osobie karmiącej jak i dziecku. Wybór produktów: Owoce - zaczynamy od najmniej alergizującego jabłka w postaci przecieru lub soczku, owoców jagodowych takich jak maliny, a także morele. Do ukończenia 1 roku życia unikamy podawania bananów, cytrusów i innych owoców tropikalnych, a także truskawek, poziomek, gdyż mają silne właściwości alergizujące. Warzywa - w początkowym okresie podajemy gotowane i przetarte do "gładkiej" konsystencji papki warzywne, zaczynając od marchwi, poprzez marchew z ziemniakiem i stopniowo, co kilka dni, dodając do smaku kolejne warzywa korzeniowe. Do 8-9 miesiąca nie podajemy warzyw wzdymających (kapustne, strączkowe, cebulowe), a u dzieci z częstymi kolkami i bólami brzucha nawet do 2-3 roku życia. Mięso - w 6 miesiącu życia, zaczynając od 1-2 łyżeczek, do zupy dodajemy ugotowane i siekane lub przetarte mięso drobiowe, królicze lub cielęce. Chuda wołowina i chudy schab wieprzowy może być podawany starszym niemowlętom w wieku około 8-9 miesiąca życia. Kasze - najlepiej zacząć od kleiku ryżowego i kukurydzianego jako dodatku do zupy warzywnej, lub przecieru owocowego. Około roku kleiki i kaszki mogą być przygotowane na mleku (najlepiej modyfikowanym). W tym czasie można już wprowadzać kaszki pszenne (manna) i drobne gryczane (krakowska) oraz kluseczki. Kasza jęczmienna (najlepiej drobniejsza), jako ciężej strawna, może być podawana dzieciom 2-3 letnim. Wędliny - wyłącznie chude drobiowe, cielęce i wieprzowe, nie podajemy wędlin z mięsa mielonego, gdyż są bardzo tłuste i mogą zawierać dodatki niewskazane dla niemowlęcia. Sery - w 12 m.ż. można ostrożnie podać plasterek sera żółtego, a po kilku dniach kolejno fermentowane napoje mleczne oraz twarogi i mleko pełne. W przypadku niekorzystnych reakcji wycofać z diety i skonsultować się z lekarzem. Całe jajka - w postaci omletu lub jajecznicy na parze, czy innych dodatków wprowadzamy ostrożnie po 12 miesiącu życia. Warzywa surowe - jako dodatek do kanapek (sałata, cykoria, ogórek, pomidor), w niewielkich ilościach podajemy około 11-12 miesiąca życia, wtedy gdy dziecko jest już w stanie je pogryźć. Najlepiej jeśli są jednak rozdrobnione i koniecznie obrane ze skórki. Cukier, sól - nie powinny być dodawane do potraw dla niemowląt. Schemat żywienia niemowląt, które nie są karmione piersią wg Instytutu Matki i Dziecka) WiekIlość posiłków i objętość porcji1 Rodzaj pożywienia (żywność uzupełniająca) 17 x 90 - 110mlmleko początkowe 26 x 110 - 130ml mleko początkowe 3 6 x 130mlmleko początkowe 46 x 150mleko początkowe 55 x 180 4 x mleko następne2 z dodatkiem bezglutenowego kleiku3 (mieszanka mleczna); 1 x zupa (papka jarzynowa);skrobane jabłko i/lub sok 65 x 180 4 x mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku; 1 x zupa4 (papka jarzynowa + gotowane mięso - bez wywaru); przecier owocowy (warzywny) lub sok 755 mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (mieszanka mleczna) lub z dodatkiem kaszki bezglutenowej; zupa (papka jarzynowa z gotowanym mięsem); kaszka bezglutenowa na mleku następnym z owocami; przecier owocowy lub sok; 1/2 żółtka co drugi dzień 85jak w 7m.ż. 9 5jak w 8 m.ż. zmiana: całe żółtko co drugi dzień 10 4 - 5jak w 9 m.ż. wprowadzenie (oprócz bezglutenowych) glutenowych zbóż (kasza, bułki, chleb, sucharki); zmiana: obiad z dwóch dań (zupa + jarzynka z dodatkiem gotowanego mięsa)6 11-12 4 - 5jak w 10 m.ż. zmiana: całe jajko 3 - 4 razy w tygodniu; twarożek, kefir, jogurt 1 - 2 razy w tygodniu7 1.Częstość podawania posiłków i wielkość porcji jaką zjada dziecko w danym wieku, zależą od łaknienia dziecka i jego zapotrzebowania. Podane wartości należy traktować jako przybliżone 2.Można kontynuować podawanie mleka początkowego. Wprowadzenie produktów w posiłkach uzupełniających (soki, owoce, produkty zbożowe, mięso, żółtko itd.) może nastąpić po ukończeniu 4 m.ż. (120 dniu życia) do ukończenia 6 m.ż. (180 dni życia). Nowe produkty należy wprowadzać kolejno i osobno, obserwując reakcję dziecka i zaczynając od małych ilości np. 3 - 4 łyżeczek. Kolejność wprowadzanych produktów może być modyfikowana przez lekarza. 3.Wprowadzane produkty zbożowe mogą być wzbogacane w żelazo. 4.Składnikiem tłuszczowym zup jarzynowych może być dobrej jakości masło, oliwa z oliwek lub bezerukowy olej rzepakowy. 5.Orientacyjna objętość porcji w II półroczu wynosi 180 - 220 ml. 6.Konsystencja jarzyn i mięsa powinna stymulować żucie pokarmu. 7.Tylko naturalne składniki bez konserwantów. Komentarz: 1.Zaleca się, aby przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlęta były karmione wyłącznie piersią. 2.Pierwsze 6 miesięcy życia liczy się do końca pierwszego półrocza a więc do 180 dnia życia dziecka. 3.Ponieważ zaleca się, aby przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka stosować wyłącznie karmienie piersią, wprowadzanie innych niż pokarm naturalny posiłków powinno wynikać ze wskazań lekarskich, ewentualnie być uzasadnione życzeniem matki. 4.Rodzaj wprowadzanych innych niż pokarm naturalny posiłków w czasie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka powinien odpowiadać w przybliżeniu czasowi wprowadzana tych posiłków u niemowląt nie karmionych piersią. 5.Posiłki uzupełniające - szczególnie w czasie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka - nie mogą zastępować karmienia piersią, lecz je uzupełniać, dlatego powinny być oferowane po, a nie przed karmieniem piersią. 6.Posiłki uzupełniające powinny być podawane łyżeczką lub z kubka, a nie przez smoczek. Przedstawione wskazówki i zalecenia dotyczą dzieci zdrowych. Jeżeli, wymaga tego sytuacja, dieta niemowlęcia musi być ustalana indywidualnie z lekarzem lub dietetykiem. DBAJĄC O ZDROWIE I PRAWIDŁOWY ROZWÓJ DZIECKA MUSIMY PAMIĘTAĆ, ŻE DZIECKO JEST CAŁKOWICIE OD NAS ZALEŻNE, RÓWNIEŻ OD SPOSOBU ŻYWIENIA. MAJĄC ŚWIADOMOŚĆ WŁAŚCIWEGO POSTĘPOWANIA ŻYWIENIOWEGO STARAJMY SIĘ WYBIERAĆ TE PRODUKTY I SPOSÓB ICH PODAWANIA, ABY KSZTAŁTOWAĆ NIE TYLKO PRAWIDŁOWE ZACHOWANIA ŻYWIENIOWE NA PRZYSZŁOŚĆ, ALE WPŁYWAĆ NA STAN ZDROWIA ZA KILKANAŚCIE LAT. Katarzyna Rusek Lekarz pediatra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D82
Nie skopiowalo sie cale - ciag dalszy:) Sery - w 12 m.ż. można ostrożnie podać plasterek sera żółtego, a po kilku dniach kolejno fermentowane napoje mleczne oraz twarogi i mleko pełne. W przypadku niekorzystnych reakcji wycofać z diety i skonsultować się z lekarzem. Całe jajka - w postaci omletu lub jajecznicy na parze, czy innych dodatków wprowadzamy ostrożnie po 12 miesiącu życia. Warzywa surowe - jako dodatek do kanapek (sałata, cykoria, ogórek, pomidor), w niewielkich ilościach podajemy około 11-12 miesiąca życia, wtedy gdy dziecko jest już w stanie je pogryźć. Najlepiej jeśli są jednak rozdrobnione i koniecznie obrane ze skórki. Cukier, sól - nie powinny być dodawane do potraw dla niemowląt. Schemat żywienia niemowląt, które nie są karmione piersią wg Instytutu Matki i Dziecka) WiekIlość posiłków i objętość porcji1 Rodzaj pożywienia (żywność uzupełniająca) 17 x 90 - 110mlmleko początkowe 26 x 110 - 130ml mleko początkowe 3 6 x 130mlmleko początkowe 46 x 150mleko początkowe 55 x 180 4 x mleko następne2 z dodatkiem bezglutenowego kleiku3 (mieszanka mleczna); 1 x zupa (papka jarzynowa);skrobane jabłko i/lub sok 65 x 180 4 x mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku; 1 x zupa4 (papka jarzynowa + gotowane mięso - bez wywaru); przecier owocowy (warzywny) lub sok 755 mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (mieszanka mleczna) lub z dodatkiem kaszki bezglutenowej; zupa (papka jarzynowa z gotowanym mięsem); kaszka bezglutenowa na mleku następnym z owocami; przecier owocowy lub sok; 1/2 żółtka co drugi dzień 85jak w 7m.ż. 9 5jak w 8 m.ż. zmiana: całe żółtko co drugi dzień 10 4 - 5jak w 9 m.ż. wprowadzenie (oprócz bezglutenowych) glutenowych zbóż (kasza, bułki, chleb, sucharki); zmiana: obiad z dwóch dań (zupa + jarzynka z dodatkiem gotowanego mięsa)6 11-12 4 - 5jak w 10 m.ż. zmiana: całe jajko 3 - 4 razy w tygodniu; twarożek, kefir, jogurt 1 - 2 razy w tygodniu7 1.Częstość podawania posiłków i wielkość porcji jaką zjada dziecko w danym wieku, zależą od łaknienia dziecka i jego zapotrzebowania. Podane wartości należy traktować jako przybliżone 2.Można kontynuować podawanie mleka początkowego. Wprowadzenie produktów w posiłkach uzupełniających (soki, owoce, produkty zbożowe, mięso, żółtko itd.) może nastąpić po ukończeniu 4 m.ż. (120 dniu życia) do ukończenia 6 m.ż. (180 dni życia). Nowe produkty należy wprowadzać kolejno i osobno, obserwując reakcję dziecka i zaczynając od małych ilości np. 3 - 4 łyżeczek. Kolejność wprowadzanych produktów może być modyfikowana przez lekarza. 3.Wprowadzane produkty zbożowe mogą być wzbogacane w żelazo. 4.Składnikiem tłuszczowym zup jarzynowych może być dobrej jakości masło, oliwa z oliwek lub bezerukowy olej rzepakowy. 5.Orientacyjna objętość porcji w II półroczu wynosi 180 - 220 ml. 6.Konsystencja jarzyn i mięsa powinna stymulować żucie pokarmu. 7.Tylko naturalne składniki bez konserwantów. Komentarz: 1.Zaleca się, aby przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlęta były karmione wyłącznie piersią. 2.Pierwsze 6 miesięcy życia liczy się do końca pierwszego półrocza a więc do 180 dnia życia dziecka. 3.Ponieważ zaleca się, aby przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka stosować wyłącznie karmienie piersią, wprowadzanie innych niż pokarm naturalny posiłków powinno wynikać ze wskazań lekarskich, ewentualnie być uzasadnione życzeniem matki. 4.Rodzaj wprowadzanych innych niż pokarm naturalny posiłków w czasie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka powinien odpowiadać w przybliżeniu czasowi wprowadzana tych posiłków u niemowląt nie karmionych piersią. 5.Posiłki uzupełniające - szczególnie w czasie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka - nie mogą zastępować karmienia piersią, lecz je uzupełniać, dlatego powinny być oferowane po, a nie przed karmieniem piersią. 6.Posiłki uzupełniające powinny być podawane łyżeczką lub z kubka, a nie przez smoczek. Przedstawione wskazówki i zalecenia dotyczą dzieci zdrowych. Jeżeli, wymaga tego sytuacja, dieta niemowlęcia musi być ustalana indywidualnie z lekarzem lub dietetykiem. DBAJĄC O ZDROWIE I PRAWIDŁOWY ROZWÓJ DZIECKA MUSIMY PAMIĘTAĆ, ŻE DZIECKO JEST CAŁKOWICIE OD NAS ZALEŻNE, RÓWNIEŻ OD SPOSOBU ŻYWIENIA. MAJĄC ŚWIADOMOŚĆ WŁAŚCIWEGO POSTĘPOWANIA ŻYWIENIOWEGO STARAJMY SIĘ WYBIERAĆ TE PRODUKTY I SPOSÓB ICH PODAWANIA, ABY KSZTAŁTOWAĆ NIE TYLKO PRAWIDŁOWE ZACHOWANIA ŻYWIENIOWE NA PRZYSZŁOŚĆ, ALE WPŁYWAĆ NA STAN ZDROWIA ZA KILKANAŚCIE LAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Melduje sie. Noc fatalna, nie wiem czemu ona tyle razy wstaje... Zalamie sie... Juz nawet sie przenioslam do jej pokoju, zeby maz nie chodzil jak zombie do pracy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×