Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

WADY PŁODU WIDOCZNE NA USG

Polecane posty

Gość gość

Jakie wady u dzidzi można zobaczyć podczas zwykłego badania usg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
chyba tych najwazniejszych na zwyklym usg sie nie zobaczy,widzisz całą dzidzie a toczy ma wade srca czy np. zespol downa juz nie zauwazy sie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wady serca i zespół downa można w dużym stopniu wychwycić tzn. prawdopodobieństwo wystąpienia. Przede wszystkim widać komory serca i jak są podzielone, a to podstawowe kryterium przy wykrywaniu wad serca. Następnie istotne jest przy ustaleniu prawdopodobieństwa z. downa pomiar kości nosa i przezierności karkowej - wiem, że to pewności nie daje ale jest to już jakaś informacja. Poza tym są wady ewidentnie widoczne na USG takie jak bezmózgowie i bezczaszkowie, płód arlekin, niewykształcone poszczególne narządy. Na pewno jest też więcej tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A o którym tygodniu mowa? Na USG 11-13tc ocenia się ryzyko wad genetycznych na podstawie przezierności karkowej i kilku innych parametrów. Wysoka przezierność może świadczyć o wadzie serca. Poza tym, podobnie jak w późniejszych badaniach USG (połówkowe i pod koniec ciąży) ocenia się budowę płodu oraz ogólny dobrostan (np. ruchy). Ocenia się też ilość wód płodowych (zbyt duża lub zbyt mała mogą - ALE NIE MUSZĄ - świadczyć również o pewnych chorobach, np. problemach z nerkami). Dokładniejszym badaniem jest echokardiograficzne, które warto zrobić na własną rękę, szczególnie jeżeli w rodzinie są wady serca, albo wykryto jakieś nieprawidłowości w zwykłym USG. Część wad można leczyć prenatalnie lub lepiej przygotować się na poród, dlatego profilaktyczne badania są bardzo istotne! Podsumowując w USG można wykryć nieprawidłowości w budowie płodu zarówno zewnętrznej (np. zajęcza warga, nieprawidłowa ilość palców, dysproporcje w budowie) jak i budowie narządów wewnętrznych, a także można wykryć pewne problemy w funkcjonowaniu tych narządów. Można też ocenić ryzyko wad genetycznych, ale tylko w USG genetycznym wykonywanym w 11-13tc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×