Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

Niski wzrost dziecka

Polecane posty

Gość gość

Mój 4-letni syn jest dosyć niskiego wzrostu. Mieści się na dolnej granicy normy siatki centylowej. Wśród chłopców w swojej grupie przedszkolnej młody rzeczywiście wyróżnia się niskim wzrostem. Dodam, że ja mam 172cm wzrostu, a mąż aż 193cm, tak więc jesteśmy ludźmi wysokimi. Lekarze nie widzą problemu. Czytałam w książkach medycznych, że regularne picie tranu przyczynia się do szybszego wzrostu u dzieci. Czy potwierdzacie to? Czy warto podawać dziecku tran?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
To ile ma tego wzrostu i kiedy się urodził?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Lekarze widzą problem tylko wtedy gdy ktoś odstaje od tabelki jak się w niej mieści obojętnie czy w dolnych czy górnych granicach to lekarz nic nie zrobi:P Znajoma podawała niższemu niż rówieśnicy synowi tran, zaczęła jak miał z 5 lat obecnie jej syn jest już w takim wieku że się już nie rośnie i ma na oko góra 175cm. Jest ciut niższy niż jego ojciec. Nie mam pojęcia czy ten tran mu coś pomógł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja zakładałam ostatnio podobny wątek. Mój trzylatek malutki.. Jedna lekarka (0-18 miesięcy) nie widziała żadnego problemu, mówiła: ludzie mogą być niscy. Druga lekarka (18 miesięcy-prawie 3 lata) już trochę przyciśnięta przeze mnie dawała zalecała robić badania krwi, kału na pasożyty, czy hormonu tarczycy. Wszystko było ok. Ona sugerowała też, żeby zrezygnować z glutenu, ale na to się nie zgodziłam. Najlepsze, że jej miarka była źle zawieszona, odejmowała dziecku ok 1,5 cm, ale ona nadal nie widziała jakiegoś większego problemu. W okolicach 3 urodzin syn miał mieć (tzn. ja tam ją naciskałam i mówiłam, że wtedy nie odpuszczę) skierowanie do endokrynologa czy na badanie wieku kostnego z nadgarstka. Po nowym roku zmieniłam jednak przychodnię. Ciągle chodziłam z młodszym synem, bo trochę choruje, ale poprosiłam by lekarka zmierzyła mi też starszego, byłam ciekawa jej opinii. Okazało się, że tak, jak mały urósł od końca stycznia 2015 do października tylko ok 6 cm (był mierzony w przedszkolu przez jakieś dietetyczki), do od tego ich pomiaru, na koniec października, do tego, które było tydzień temu (miał 37 miesięcy) w przychodni urósł 1,7cm i wreszcie skoczył wyżej w siatce centylowej. W związku z tym na razie odpuszczam badanie. Poczekam teraz aż skończy 3,5 roku i zobaczę czy utrzyma nowy centyl czy spadnie, a może będzie niespodzianka i znów urośnie? Też jest wszędzie najmniejszy.. a ile cm ma Twoje dziecko i jaki rozmiar ubrań nosi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Proponuję cały czas czuwać i sprawdzać czy dziecko mieści się w siatce centylowej. Mój syn ma 7 lat. Przez pięć lat prosiłam się o skierowania na badania na każdym bilansie. Oczywiście byłam zbywana a syn na siłę wciągany na 3 centyl. Pod koniec 2015 roku zaczęłam robić badania prywatnie. Okazało się, że syn ma somatropinową niedoczynność przysadki i od pół roku dostaje hormon wzrostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Czy były jakieś inne objawy u Twojego syna oprócz niskiego wzrostu? CZy możesz napisać, jaki wzrost miał wpisany na bilansie 2 i 4 latka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Też się martwię o wzrost mojego syna. Urodził się długi na 50 cm, tera też jest na dolnym centylu (prawie 2 latka). Robimy teraz badania. Przed nami rentgen nadgarstka i hormony tarczycy. Ja jestem wysoka, ale może odziedziczył niski wzrost po rodzinie ojca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
bilans 2 latka 81 cm bilans 4 latka 96 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
oprócz niskiego wzrostu nie miał absolutnie żadnych objawów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Założyłam temat i nie odpowiedziałam od razu za co przepraszam. Doprecyzuje jeszcze, że syn (4 lata i 5 miesięcy) mierzy 96cm, a moja 19-miesięczna córka ma już 87cm. Nie mam pojęcia jak wyegzekwować skierowanie na badania od lekarza pediatry :/ Macie racje, że oni naprawdę nie widzą problemów, a wystawić skierowanie na cokolwiek jest dla nich problemem (oszczędności?). To już nie jest nasz pierwszy pediatra - niemniej jest to kolejny, który nie widzi problemu i nie chce wystawiać żadnych skierować. Poczytałam trochę na temat tranów norweskich. Kupiłam w poniedziałek butelkę tranu z napisem Gal a aromacie cytrynowym i zaczęłam go po prostu podawać. Mam nadzieję, że przy długim stosowaniu coś ruszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
no jak ma tylko 96 cm, to faktycznie mało...to jest jeszcze norma dla tego wieku? ja też miałam zagwozdkę, mój ma 3 lata i 4 miesiące i ma ok. 94 cm, ale to niedawno z 3,4 cm w krótkim czasie podrośl...też już się martwiłam, co prawda nadal jest z niższych dzieci w przedszkolu, ale mocno nie odstaje...on jakiś słabo rósł właśnie do ok. 3 lat z mężem jesteśmy dość niscy, ale u małych dzieci niekoniecznie ma to przełożenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość1247
co do tranu, to ja daję drugi sezon, nie wierze że to działa na wzrost ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie martw się. Zresztą to dziwne, że nie wiesz, że chłopcy (niektórzy) rosną później. Mój brat zaczął rosnąć dopiero jak ma 19 lat. Teraz ma wzrostu 180.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
zrób sama badania na tarczycę, tsh, ft3 i ft4, anty Tpo, do tego to od glutenu chyba TTG, nie czekaj na skierowanie bo sie nie doczekasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja w wieku 2 lat mialam 78 cm a w wieku 4- 91 cm, wiec bardzo malutko. Ja bylam wczesniakiem (ur. w 30 t.c., z waga 980g i wzrostem 36 cm). Jako 4-latka bylam skierowana do szpitala dzieciecego na kompleksowe badania, poniewaz rozwazali podawanie hormonu wzrostu ( rozwoj kostny w wieku 4 lat mialam na poziomie 2-latka), jednak mimo niskiego wzrostu rozwijalam sie intelektualnie nawet ponadprzecietnie. Wiec lekarze dali spokoj. Uroslam ostatecznie do 158 cm-jestem wzrostu mojej mamy, tata ma 182 cm. moj brat natomiast dobil do 176.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Faktycznie może jest jakiś problem, mój syn ma 2 latka i 1 miesiąc i ma 95 cm wzrostu... Tyle co 4,5 letnie dziecko którejś z Pań...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wysoki wzrost te może być powodem do zmartwień, przy guzach przysadki dzieci rosną bardzo szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Autorko jeśli Ci zależy na diagnozowaniu synka, to nie odpuszczaj, poszukaj w swoim mieście dobrego lekarza, który nie oszczędza na skierowaniach. Mój synek ma niedowagę (poniżej 3 centyla), ale jest również niski (10 centyl) i dostaje wszystkie możliwe skierowania od pediatrów w naszej przychodni (nie tylko pod kątem wagi, ale i wzrostu, mimo, że teoretycznie nie ma podstaw bo jest siatce, a mąż jest niewysoki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mojej siostry syn jako dziecko był malutki i drobniutki przy okresie dojrzewania strasznie w gore wystrzelił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja chodzę prywatnie do endokrynologa z corką , ma 3 lata i 8 mies. Wzrost 92 cm. Mierze ja 2 razy do roku w przychodni. W kwietniu mam wizytę u endo. Moja jest poniżej 3 centyla. Robilam rendgen nadgarstka w wieku 2 lat ok. Poziom witaminy d - ok. Zreszta podaje jej codziennie 1 krople oprocz lata. Poziom wapnia, sód, potas, morfologia, żelazo, tsh, ft4, miała robionyvtez parathormon był ok. Zobaczę co powie w kwietniu lekarz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Warto podawać dzieciom tran? On przecież odpowiada m.in. za wzrost kości. Wiadomo, że trzeba go pić praktycznie przez cały rok, niemniej jednak może pomoże? Moje dziec***iją tran (aktualnie norweskiego Gala) od ukończenia roczku i dobrze się rozwijają. No i zmień pediatrę na takiego, który wypisuje skierowania do specjalistów i zleca badania, bo z tego co piszesz obecny lekarz to chodząca porażka!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tran doskonale wpływa na kości i kształtujący się mózg dziecka, tak więc moim zdaniem warto go podawać. Trudno jest powiedzieć, kiedy doczekasz się pierwszych efektów, ale trzeba spróbować. Mój Marcel również piję tran cytrynowy Gal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie wiem, czy tran poprawi wzrost. Z jednej strony sama podaję, na pewno jest to zastrzyk wit D i nie zaszkodzi na bank, ale co do wzrostu... Moja starsza córka brała tran od 2 roku życia przez kilka lat z przerwami na wiosnę i lato. Młodsza też bierze. Starsza zawsze była raczej niewysoka i taka została. Mała była wysoka i jest jedną z wyższych wśród rówieśników. Jeżeli coś Cię autorko niepokoi to poproś o skierowanie. Ja nie rozumiem, że lekarz nie chce dać ;-( Powiedz, że chcesz wykonać takie badanie i już. Ewentualnie skierowanie do specjalisty. Lekarz nie ma prawa odmawiać bez powodu. Możesz nawet dać na piśmie taką odmowę albo zgłosić do NFZ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli Twoje dziecko jest za niskie, nie przybiera na wadze, a do tego ma problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, zaparcia, biegunki albo wymioty, to sprawdź czy nie ma nietolerancji glutenu. Na szczęście wystarczy jedno proste badanie, aby Twoje Szczęście dogoniło rówieśników :) bdaniaprenatalne.pl/dlaczego-niektore-dzieci-wolno-rosna/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Gość 12:26 Napisz mi proszę ile lezeliscie w szpitalu i na czym polega to badanie hormonu. Moja córka 5 lat ma 101 cm , nasza endokrynolog zapisała nas na grudzień na to badanie. Będziemy mieć w Lodzi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Autorko jeśli jeszcze tu zaglądasz to napisz jak wzrost Twojego synka i czy robiłas jakies konkretne badania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×