Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Splath

Fałszywe wspomnienia

Polecane posty

Właśnie czytałam świetną książkę - Księga Luster (E.O. Chirovici), jest tam między innymi wątek profesora psychologii, który bada pamięć i wspomnienia. Mówi, że zrobił eksperyment wśród swoich studentów urodzonych w latach 70-80, bo właśnie w tym pokoleniu była największa histeria na temat zgubienia się dziecka w dużym sklepie. Żaden z jego studentów nie pamiętał żeby jako dziecko zgubił się w sklepie, ale pamięta że wszyscy dookoła przestrzegali przed tym. Profesor tak zmanipulował studentów i ich pamięć, że nagle kilkoro z nich zaczęło opowiadać ze szczegółami, że w dzieciństwie zgubili się w sklepie. Opowiadali o strachu jaki wtedy czuli itp. Mieliście kiedyś wrażenie, że Wasze wspomnienia nie są Wasze? Że ktoś w jakiś sposób Wam wmówił że coś pamiętacie? Albo odwrotnie - nie możecie czegoś pamiętać, nie mogło coś być Waszym udziałem, ale jesteście przekonani że to Wasze własne wspomnienie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie kojarzę takich wspomnień. Ale wiem jak eksperymenty psychologiczne mogą wpływać na ludzi. Chociażby słynny eksperyment profesora Zimbardo - tak zwany więzienny. Mnie to przeraża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Okajia
Czasem mam takie wrażenie, że coś się już w moim życiu wydarzyło wcześniej, ale nie mogę sobie przypomnieć kiedy. Może mi się to śniło, albo podobna sytuacja była w dzieciństwie, sama nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×