Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość internautka

Efekt motyla.

Polecane posty

Gość gość
no to mozesz juz isc spac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
"szkoda głowy" "a powinienem? " jak to szło? yyyyyy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość xxvv
poprawka "szkoda głowy" moja odpowiedź: ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
... na mur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość internautka
gość xxvv "ani to altruizm, ani egoizm to pierwiastek genetyczny, konstrukcja psychiczna, uformowanie kulturowo-społeczne, i human nature w jednym usmiech.gif" x Po pierwsze altruizm i egoizm, to są dwie przeciwstawne postawy życiowe i dwie jedyne. Sprawa jest prosta, albo działamy dla swojego dobra, albo nie działamy dla swojego dobra, lub nie tylko dla swojego dobra. Jeśli ktoś się bardzo uprze, może mówić, że pomiędzy jest półegoizm, ćwierćaltruizm. To oczywiście błąd myślowy, ale powiedzmy, trochę usprawiedliwiony, pokrętną naturą ludzką. ;-) Trzeciej drogi nie ma. Nie da się nie być ani egoistą, ani altruistą i nie kierować żadną z tych zasad. x Rozważając kwestię natury ludzkiej, pierwotnej, atawistycznej odrzucam pryzmaty uwarunkowań kulturowych, narzuconych imperatywów moralnych, etyki, wychowania, itd. To wszystko są naleciałości, które owszem, kształtują nas, ale niewiele mają wspólnego z prawdziwą naturą człowieka. x Ciężko o konsensus w rozważaniach natury filozoficznej. Mam wrażenie, że w takich dyskusjach zawsze dominuje bystrzejszy umysł, nie prawda. ;-) Tak być musi, bo moralności jest niemierzalna. Dlatego nie rozpatrujemy jej na kanwie nauki, a wyłącznie filozofii właśnie, gdzie "prawda jest jak dupa...".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość internautka
Nim wrócimy do produktów rozdrobnienia zbóż, porozmawiajmy o surowcach kopalnych. Może ktoś wie ile lat ma węgiel? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
sprawdz w wiki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość internautka
Gdzie gość od stawiania mojej interpunkcji do pionu? Wróć! Znów szwankuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
smaruj smaruj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość internautka
Masłem? Jak w "Ostatnim tangu w Paryżu"? Musisz mnie zachęcić gościu. Potrafisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
idz sie przewietrz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość internautka
Cześć. ;-) x "Już to ustaliliśmy. Jest 6 lat starszy ode mnieoczko.gif Dzień dobryusmiech.gif" x Więc ustaliliśmy tylko stosunek, nie faktyczny wiek. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co do altruizmu vs egoizmu. Moim zdaniem mało kto jest tak do końca jednym albo drugim. To znaczy na pewno są takie przypadki, opisane dodatkowo jako różne inne -izmy i -acje, ale przeciętny pomarańczowy gość przemyka się gdzieś pomiędzy dwiema skrajnymi definicjami. I nie zgodzę się, że rację ma ten, kto ładniej o tym napisze, tylko ten, kto szybciej uzna, że konieczne jest j*******ie ze łba i pierwszy wprowadzi ten element negocjacji :classic_cool:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość internautka
Nie ma miejsca na "pomiędzy" w tej kwestii, odcienie szarości. Jasne, można kombinować, że jeden robi dobrze sobie, ale jednak bardziej komuś, więc jest altruistą. Ale to nie tak. Trudno nam się przyznać, do tego, że egoizm leży w naszej naturze. Samo słowo "egoizm", ma pejoratywne brzmienie i myślę, że tu pies jest pogrzebany. Chcesz go odkopywać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Więc ustaliliśmy tylko stosunek, nie faktyczny wiek" x Wiek w pewnym sensie też. Ponad 6 lat. A biorąc pod uwagę moją umiejętność czytania i pisania to śmiało i bez ryzyka mogę stwierdzić, że węgiel ma ponad 12 lat;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość internautka
"Wiek w pewnym sensie też. Ponad 6 lat. A biorąc pod uwagę moją umiejętność czytania i pisania to śmiało i bez ryzyka mogę stwierdzić, że węgiel ma ponad 12 latoczko.gif" x Mało precyzyjnie, ale pocieszające jest to, że możesz sam kupić sobie jarmuż. Mam nadzieję, że węgiel też by mógł, gdyby tylko naszła go ochota. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Nie ma miejsca na "pomiędzy" w tej kwestii, odcienie szarości". x No i tu leży pies pogrzebany. Nic nie jest czarne albo białe, życie to właśnie odcienie szarości. Dla mnie zarówno egoizm jak i altruizm mają pejoratywne znaczenie, ale coś w tym jest, że zazwyczaj traktujemy te zachowania jako zło i dobro. x Skoro nie podobały Ci się moje przykłady altruistycznych zachowań, to mam pomysł na kolejne - "troska o efekt cieplarniany" - uogólniam, chodzi mi o wszystkie zachowania, mające na celu dobro przyszłych pokoleń. Żadnych korzyści dla siebie, czyli egoizm odpada. Jedynie w przypadku wiary w reinkarnację może to budzić pewien niepokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość internautka
"Skoro nie podobały Ci się moje przykłady altruistycznych zachowań, to mam pomysł na kolejne - "troska o efekt cieplarniany" - uogólniam, chodzi mi o wszystkie zachowania, mające na celu dobro przyszłych pokoleń. Żadnych korzyści dla siebie, czyli egoizm odpada. Jedynie w przypadku wiary w reinkarnację może to budzić pewien niepokój." x Zły przykład. ;-) To mało istotne, czy sami kiedyś skorzystamy z tego, na co pracujemy dziś. Starczy, że dziś powiemy do lustra: " zrobiłem kawał z******tej roboty, dla przyszłych pokoleń" żeby czyn nosił znamiona egoistycznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Mało precyzyjnie, ale pocieszające jest to, że możesz sam kupić sobie jarmuż. Mam nadzieję, że węgiel też by mógł, gdyby tylko naszła go ochota" x Dobra, węgiel ma ponad 144 miesiące, czy tak jest wystarczająco precyzyjnie?;) Biorąc pod uwagę zawartość skład pierwiastkowy jarmużu mam wrażenie, że przyjmując go wystarczająco długo można zmienić się w paprotkę. A stąd prosta droga do węgla. I nie mam na myśli spaceru:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Zły przykład. To mało istotne, czy sami kiedyś skorzystamy z tego, na co pracujemy dziś. Starczy, że dziś powiemy do lustra: " zrobiłem kawał z******tej roboty, dla przyszłych pokoleń" żeby czyn nosił znamiona egoistycznego". x To bardzo istotne. Po drugie rozumiem, że jeśli tak nie powiemy to natychmiast stajemy się altruistami? Nie rozumiem dlaczego tak się upierasz przy tym, że altruista ma się umartwiać i nie wolno mu poczuć zadowolenia, aby nie stał się egoistą. Przecież to zależy tylko od różnicy czy zrobił coś, aby poczuć się dobrze, czy poczuł się dobrze bo coś zrobił. Trochę na zasadzie - jeden pije, żeby żyć, drugi żyje żeby pić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość internautka
Mało precyzyjnie. Chodziło mi o lata węgla w sekundach oczywiście. :-P Nie będę upierać się przy tym temacie dłużej. Co do "okoliczności mąki", to publiczne warunki nie sprzyjają. ;-) Biorąc pod uwagę wiek węgla, to jestem od niego starsza o dwie i pół dekady, więc coś tam przeżyłam, bywało różnie... ;-) x Zajrzę póniej. 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość internautka
Odniosę się potem. :) 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
altruista ma się umartwiać i nie wolno mu poczuć zadowolenia, aby nie stał się egoistą. x to oczywiste, ze altruizm nie jest tozsamy z ascetyzmem, nie mozna tez nazwac czynem altruistycznym zasloniecie kogos przed strzalem z karabinu to zwyczajnie ratowanie zycia altruizmem jest wszystko co sluzy innej osobie, grupie osob, spoleczenstwu, organizmom zywym itd, ale nie wiaze sie z oczekiwaniem zaplaty, w dowolnej formie, nie ma z tym zwiazanych oczekiwan - nagrody, bez wzgledu na forme tej nagrody i nie, altruista nie przestaje sie byc jesli przyjmie sie za swoj czyn wyroznienie, ordrer, podziekowanie to sa niezalezne zdarzenia aczkolwiek powiazane altruista to ktos, kto podejmuje w zyciu nastepujaca decyzje - bede pomagal zabom przechodzic przez ulice, nie chce zarabiac na ratowaniu zab, nie zalezy mi na rozglosie, po prostu zwyczajnie szkoda mi tych zab i ch.j zrobie to dla siebie samego to kluczowe, ze altruista dziala na korzysc kogos/ czegos ale robi to tez dla SIEBIE - to nie EGOIZM egoizm to podporzadkowanie swoich decyzji pod siebie, bez wzgledu na to czy ktos inny skorzysta czy tez nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak przypuszczałem, że okoliczności mąki nie są sprzyjające, więc nie drążę:) Trzymaj się i dodaj jeszcze pierwszą różnicę wieku węgla to będziesz miała mniej więcej mało stanowczy obraz rzeczywistości niekoniecznie w sekundach;) I taka niewielka dygresja co do altruizmu - jeśli dziecko przewroci się przy Tobie na pustej ulicy to pomożesz mu wstać?:) Milego dnia:) Tak btw, jak się robi łapkę i taki skwaszony ryjek?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki ZS, bardzo ladnie napisałeś to, czego nie mogłem ubrać w słowa x zglaszam sprzeciw, w miejsce "nie moglem" wstawiam "w tym momencie mi sie nie chcialo" :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mało_stanowczy
"zglaszam sprzeciw, w miejsce "nie moglem" wstawiam "w tym momencie mi sie nie chcialo" x No i wyszło, że jestem leniwy;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×