Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

Jestem w ciąży a koniec umowy o pracę. Co zrobic ?

Polecane posty

Gość gość

Obecnie jestem na macierzyńskim i wczoraj dowiedziałam się ze jestem w kolejnej ciazy . Gdy urodzę dziecko bede jeszcze na umówię 4 miesiace. Co potem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Niestety umowa nie zostanie przedłużona o czym stanowi kodeks pracy: "Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu." Za to będzie przysługiwał Ci zasiłek macierzyński zgodnie z art 6 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
*pomyłka art. 29 tej ustawy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Aha, nie doczytałam, że jestem w kolejnej ciąży. W takim razie oczywiście nie mogą rozwiązać Ci umowy skoro jestes w kolejnej ciąży, będziesz pracować do do dnia porodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie bede pracować bo zaszłam w ciąże na macierzyńskim . Chodzi mi o to czy bede dostawać przez rok po urodzenia dziecka macierzyński skoro umowa skończy się 4 mc po porodzie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A jeśli nie to co zrobic ? Próbować dogadać się z pracodawca żeby przedłużył umowę ? Iść na bezrobocie się nie opłaca bo dostanę o wiele mniej niż na macierzyńskim .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Do dnia porodu na pewno będziesz dostawać pieniądze, ale później nie wiem. Zawsze jest kosiniakowe i 500+

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Do porodu to wiem i jeszcze 4 mc po porodzie bo na tyle mam podpisana umowę ale co potem ? 500 plus na dwójkę dzieciaczków to tylko 1000 zł , ja dostaje więcej na macierzyńskim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
tak, ale musisz wrócić do pracy. Np teraz przerywasz macierzynski, wracasz do pracy, ale nie spedziesz tam ani minuty bo od razu dasz L4 . Proponuje poczekac do 5-6 miesiaca ( bo dla zus moze byc podejrzane ) Dostajesz chorobowe , a potem macierzynskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Do porodu to wiem i jeszcze 4 mc po porodzie bo na tyle mam podpisana umowę ale co potem ? 500 plus na dwójkę dzieciaczków to tylko 1000 zł , ja dostaje więcej na macierzyńskim XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Tak jak pisałam niestety po porodzie macierzyński będzie Cie obowiązywał tylko do końca trwania umowy. Kodeks nie przewiduje przedłużenia urlopu macierzynskiego. "§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dokładnie. Musisz przerwać macierzyński i przedstawić zwolnienie L4 które będziesz ciągnąć do porodu a potem normalnie urlop macierzyński po porodzie. Umowa automatycznie przedłuży się do dnia porodu. Zasiłek macierzyński będzie wypłacal ZUS. Potem nie będzie przysługiwać prawo do urlopu wychowawczego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Czyli skoro jesteś jak rozumiem na poczatku drugiej ciąży, a koniec umowy o pracę masz juz za 4 miesiące to umowa o prac e i urlop miacierzynski przysługują Ci tylko do dnia porodu. Później możesz sie starać o zasiłek macierzyński.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Może wytłumaczę jeszcze raz . Urodziłam dziecko , obecnie jestem na macierzyńskim moje dziecko ma 7 miesięcy a ja znowu jestem w ciazy . Niestety po porodzie umowa będzie ważna jeszcze tylko 4 mce wiec mam rozumieć ze bede pobierać tylko 4 mc macierzyński a potem zostaje bez grosza ? Drugie moje pytanie , kiedy mam zgłosić druga ciąże pracodawcy ? Czy w marcu kiedy kończy mi się macierzyński ? Wtedy mam iść z kolejnym L 4 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tak, w takim razie umowa będzie trwała 4 miesiące po porodzie. Nie ma nigdzie zapisu o przedłużeniu urlopu macierzynskiego. Chyba, że wykombinujesz coś z tym zwolnieniem lekarskim to owszem, wtedy pracowdawca nie może Cie zwolnić na czas jego trwania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
To c*****o czyli zostaje 500 plus lub bezrobocie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kontynuacja chorobowego po zakończeniu okresu wypowiedzenia Może zdarzyć się tak, że skończy się okres wypowiedzenia, a zwolnienie lekarskie nadal będzie obowiązywało. Co w takiej sytuacji? Po ustaniu stosunku pracy płatnikiem zasiłku dla pracownika staje się ZUS. Tam też pracownik powinien przekazywać kolejne zwolnienia lekarskie. Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, nawet jeśli jego niezdolność do pracy wystąpiła już po zakończeniu stosunku pracy. Jednak w tym przypadku muszą zostać spełnione dwa warunku : pracownik zachorował nie później niż w ciągu 14 dni od ustania stosunku pracy lub nie później niż w ciągu 3 miesięcy w razie chorób zakaźnych lub innych, których objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby oraz choroba trwała nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni. źródło: https://poradnikpracownika.pl/-zwolnienie-lekarskie-w-okresie-wypowiedzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Aha i jeszcze zależy na jaki czas byłaś zatrudniona bo wg Kodeksu Pracy: Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia: 1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa: a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową; 2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc. § 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem – w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku. § 3. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. § 4. Przepisy art. 36 § 1 1 i art. 52 § 3 stosuje się odpowiednio. § 5. Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ale ogólnie to radzę Ci przejść się do Radcy Prawnego bo ja póki co prawnikiem nie jestem, studiuję prawo, więc nie jestem w tym aż tak bardzo obeznana ;) Jednak mniej więcej tak to wygląda, szczególnie ten ostatni art., który wkleiłam jest ważny na ile czasu przysługiwałoby Ci takie zwolnienie bo to zależy od czasu zatrudnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dziś Druga umowa skonczy się kiedy młodsze dziecko bedzie miało 4 miesiace ? Tak? Więc bedzie Ci przysługować kolejne macierzynskie i masz dwie mozliwości po zakonczeniu pierwszego macierzynskiego wracasz do pracy - przedstawiasz L4 i dostajesz 100% wypłaty do dnia porodu potem macierzynski Druga mozliwość, bierzesz urlop wychowawczy, miedzy koncem pierwszego macierzynskiego, a porodem - tu nie dostaniesz nic. ale macierzynski przysługuje ci normalnie Jest tez trzecia mozliwosc i ta chyba dla ciebie najlepsza finansowo, ale o nia musisz dopytac w zusie, - przerywasz rodzicielski idzieszna L4 do kona ciazy, potem macierzynski- rodzicielksi na drugie dziecko i konczysz macierzynskim na pierwsze, ( na czesc urlopu rodzicielskiego możesz wrócić bodajze do ukonczenia 6 rz przez dziecko ) Zadzwon do zusu i zapytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
12:27- ale macierzyński i wychowawczy przysługuje i tak tylko do końca umowy, jedynym sporobem na jej przedłużenie jest zwolnienie lekarskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Po takich tematach nie dziwi mnie wcale dlaczego pracodawcy mniej chętnie zatrudniają kobiety :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Autorko, po umowie o pracę na czas określony przesługuje Ci tylko zasiłek chorobowy, żaden urlop macierzyński Ci nie przysługuje, umowa mogłaby istnieć dalej jeśli byłaby na czas nieokreślony, wiec przykro mi, ale na nic Twoje kombinacje, poniżej masz wypowiedź prawnika w analogicznej sytuacji. https://e-prawnik.pl/porady-prawne/koniec-umowy-o-prace-a-zasilek-chorobowy.html ODPOWIEDŹ PRAWNIKA Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Konstrukcja przewidziana w art. 41 kodeksu pracy polega na zakazie złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę w okresach przewidzianych w tym przepisie. Przesłanki ochronne (np. choroba pracownika) muszą istnieć w chwili złożenia przez zakład pracy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Umowa terminowa - na czas określony- rozwiązuje się między innymi z upływem czasu na jaki została zawarta. Nie dochodzi w tym przypadku do wypowiedzenia umowy o pracę, lecz do rozwiązania z mocy samego prawa. Zatem nie dochodzi do przedłużenia trwania umowy. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Wysokość zasiłku oblicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Okres ten wydłuża się do 12 miesięcy, gdy wynagrodzenie ulega znacznemu wahaniu ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tych okresów podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Prawo do świadczenia chorobowego pracownik nabywa po 30 dniach trwania ubezpieczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przysługuje Ci więc tylko zasiłek chorobowy pod warunkiem skombinowania lewego zwolnienia oczywiście. I bardzo dobrze, prawdodawcy nie mają obowiązku płacić bo pracownica chce mieć kasę za nic, to zwykłe oszustwo co kombinujesz, ale na szczęście prawo chroni tez pracodawców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
nie! po zakonczeniu umowy macierzynskie wypłaca zus przez rok. .. Macierzynski i rodzicielski! - dla scisłosci -to rok! Czesc rodzicielskiego mozesz przenies w czasie i wrócić na niego do chyba 6 rż dziecka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
13:12- Ale to jest zasiłek macierzynski, a nie urlop, więc w pracy nie uda jej się zostać i tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
I dobrze bo wobec pracodawcy takie kombinowanie jest bardzo nie fair. Także ma on szczęście, ze podpisał umowę na czas okreslony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dziś ale co to zmienia?Kase dostanie , jedynie nie bedzie jej sie liczyć do stazu pracy, no ale teraz minimalna emerytura jest po 15 latach pracy, a jej wysokość zalezy od skladek ktore odprowadzasz. Więc teoretycznie problem byłby gdyby miała 45lat i nieprzepracowanego ani jednego dnia, czy kolejno 46 lat i przepracowany mniej niż rok ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
13:33- to zmienia, że wykiwa pracodawcy lewym zwolnieniem jak planowała. Nie chodzi o to żeby nie dostała kasy z zasiłku, ale o to, że kombonuje jak nieuczciwie nie chodzić do pracy, a byc najlepiej na urlopie macierzyńskim i chorobowym. Na szczęście się tak nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
* nie wykiwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×