Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość jolka

l4 na dziecko do 2 lat

Polecane posty

Gość jolka

witam, mam roczne dziecko, kończy mi się zasiłek macierzyński i nie wracam już do pracy, mój mąż chce mnie wpisać do ubezpieczenia (on pracuje na umowę o prace),

czy jak będę ubezpieczona przez męża to czy będzie mu przysługiwało l4 na dziecko chore (to do 2 lat), bo ostatnio w ośrodku zdrowia powiedzieli że w takiej sytuacji nie należy się zwolnienie dla męża,

czy słyszeliście może o takiej sytuacji? to wymysł pielęgniarki czy takie jest prawo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

jakie zwolnienie  do 2 lat ? 

co masz na mysli ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Nie tylko

Też jestem pod ubezpieczeniem męża, ale przecież jak dziecko jest chore to ja z Nim jestem, a mąż w tym czasie przynajmniej ma pełną wypłatę, a nie 80%, bo brał L4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

jesli Ty nie pracujesz, to mężowi nie przysługuje zwolnienie. Przy dziecku do 2 lat jest taki przepis, ze nawet jesli może chorym dzieckiem zajac się ktos inny, to mama ma prawo iść na zwolnienie.Oczywiście wtedy tylko ty idziesz na zwolnienie, a nie oboje. No i musisz pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Na chwilę

Nie należy się w takiej sytuacji zwolnienie, bo ty nie pracujesz i możesz zająć się dzieckiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jolka

to do 2 lat czyli takie kiedy należy się l4 bez względu na to czy jest ktoś inny w domu kto może zająć się dzieckiem

ok rozumiem że dzieckiem mogę się zająć sama ale jeśli też jestem chora albo jest po prostu taka potrzeba to czy prawnie przysługuje mu to l4?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jolka

ale nie mogę iść na zwolnienie bo nie pracuje, pracuje mąż a jeśli jest zapis że można wziąć l4 bez względu na to czy ktoś jest w domu to co to za różnica czy ja pracuje czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maku

Jak poszłam na opiekę nad chorym dzieckiem, to potem w pracy wypełniałam specjalny druk do ZUSu, w którym musiałam zaznaczyć czy drugi rodzic pracuje i czy jest to praca zmianowa, jeżeli zmianowa to czy dniu, w którym ja przebywałam na opiece, mąż miał zmianę wykluczającą opiekę nad dzieckiem, gdybym ja w tym czasie była w pracy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maku

W Twoim przypadku ZUS zakwestionuje zwolnienie męża w celu opieki nad dzieckiem, bo będzie wiedział, że w domu jest niepracująca marka, bo przecież będziesz na zgłoszona przez męża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Prawda

Ale bzdury gadacie. .masakra jakaś. Nalezy sie zwolnienie. Jest wyraźnie w przepisach napisane że nawet jak jest jakiś domownik który może sie zajac dzieckiem w tym czasie to i tak się należy i zwolnienie jest ważne. Haczyk jest taki że to działa tylko w przypadku dziecka do lat 2... ja nie pracuje, mąż tak, i lekarz normalnie wystawia zwolnienie. Potem wypełniamy ten wniosek o którym tutaj tak wypisujecie i normalnie ZUS to respektuje. Proste. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Prawda

I żeby nie być gołosłownym czytajcie sobie dowoli:D fragment ze strony ministerstwa obywatel.gov.

Nie dostaniesz zasiłku, jeśli inne osoby z rodziny, z którymi mieszkasz, mogą opiekować się chorym dzieckiem. Zasada ta nie obowiązuje, jeśli dziecko ma mniej niż 2 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×