Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Gość

Pytanie o emeryturę

Polecane posty

Gość Gość

Hej, proszę niexh odpowie mi ktoś obeznany. Czy do emerytury wliczają się lata studiów i lata spędzone z dziećmi w domu? Będąc w ZUS pani jedynie przekierowala mnie do tego portalu pue, ale i tak nie ma tam informacji czarno na białym o co w tym wszystkim chodzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dch

Ze studiów się chyba wliczają (na 100% nie jestem pewna) lata spędzone z dziećmi w domu - tylko jak jesteś oficjalnie zatrudniona i jesteś na wychowawczym.

Serio wierzysz że emerytura będzie coś warta za ok. 30lat? Przecież ZUS to taka legalna piramida finansowa w dodatku już teraz widać że ta piramida runie bo nie ma "podstaw". Teraz emerytury finansujemy my (ludzie w wieku produkcyjnym 18-55l.) za 30 lat niby kto to będzie płacił? Prawie nie ma dzieci (1,3 dzieci na kobietę a żeby była zastępowalność pokoleń to musi być powyżej 2) to kto będzie Tobie tą emeryturę wypłacał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Do emerytury wliczają się tzw. lata składkowe i nieskładkowe.

Lata składkowe to takie, w których odprowadzasz składki na emeryturę i musisz mieć takich udokumentowanych 10 pełnych lat pracy, aby w ogóle emeryturę dostać i na ich podstawie wylicza się wysokość świadczenia.

Lata nieskładkowe to takie, które zaliczają Ci się jako okres pracy, ale nie odprowadzałaś za nie składki emerytalnej i tutaj wliczają się lata:

- nauki w szkole ponadpodstawowej (zawodówka/liceum/technikum) - ukończona szkoła
- studia - również ukończone, zakończone zdobyciem dyplomu
- wszystkie okresy niezdolności do pracy, kiedy pozostawałaś w stosunku pracy - zwolnienia chorobowe, macierzyńskie, rodzicielskie, wychowawcze i urlopy bezpłatne.

Lata pracy nieskładkowe są w zasadzie brane pod uwagę przy wyliczaniu ilości należnego urlopu - ponieważ dzięki nim szybciej osiągasz 10 lat stażu pracy i masz 26 dni urlopu płatnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Dziękuję za odpowiedzi 🙂 tylko te lata nieskladkowe liczone są jako pełne lata czy jest na nie jakiś mniejszy przelicznik niż składkowych? Mam 3 lata liceum plus 5lat studiów. Staże też się wliczają? Takie gdzie PUP płacił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zyta
7 minut temu, Gość Gość napisał:

Dziękuję za odpowiedzi 🙂 tylko te lata nieskladkowe liczone są jako pełne lata czy jest na nie jakiś mniejszy przelicznik niż składkowych? Mam 3 lata liceum plus 5lat studiów. Staże też się wliczają? Takie gdzie PUP płacił?

po co pytas skoro z twojej emerytury i tak nic nie będzie? kiedy zeozuzmiecie, dzisiejsi 20, 30 latkowie, ze NIE ZOBACZYCIE swoich odkładanych w zusie pieniędzy? żeby mieć emeryturę w dzisiejszych czasach należy wyłącznie odkładać ”prywatnie”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

tak, tak nawet w zrujnowanej wojną Polsce wypłacano emerytury, ale teraz nie będzie i już, bo pan doradca finansowy tak powiedział ilustrując marketingowy ton wykresem ;) i dziwic się, że przez takich naganiaczy, wieszczących apokalipse ludzie się boją i powierzają swoje oszczędności piramidom finansowym jak amber gold etc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
1 godzinę temu, Gość Gość napisał:

- nauki w szkole ponadpodstawowej (zawodówka/liceum/technikum) - ukończona szkoła
- studia - również ukończone, zakończone zdobyciem dyplomu
- wszystkie okresy niezdolności do pracy, kiedy pozostawałaś w stosunku pracy - zwolnienia chorobowe, macierzyńskie, rodzicielskie, wychowawcze i urlopy bezpłatne.

 

Szkoły ponadpodstawowej się nie wlicza. Chyba, że kończysz zawodówkę, gdzie praktyki masz przez cały okres nauki u prywatnego przedsiębiorcy. Bo on ci płaci zus. Studia już tak, jako okres nieskładkowy.

Autorko wejdź na stronę zusu , tam są informacje. Wpisz zus okresy, pierwszy link i masz. Nie wklejam linka, bo jak zwykle na kafe nie wejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
23 minuty temu, Gość gość napisał:

Szkoły ponadpodstawowej się nie wlicza.

Z tego co kojarzę, to wliczają się te szkoły, gdzie masz praktyki, a one są też w technikach i w niektórych liceach, no w zawodówkach inaczej chyba nie ma, jak z praktykami (nawet jeśli są warsztaty w szkole). Ale ja te przepisy sprawdzałam jakiś czas temu, być może weszły jakieś zmiany o których nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agatka

W końcu wydaje mi się, że skończy się narzekanie na nasze emerytury, bo ten kto będzie chciał to zadba o swoją kasę uczestnicząc w nowym programie do odkładania na swoje stare lata, a mam na myśli tutaj ppk. Dość głośno o nim jest, no ale to dobrze bo niech się ludzie dowiadują i odkładają na swoje stare lata, bo później będzie tylko płacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pyt
Dnia 13.05.2019 o 11:09, Gość Gość napisał:

Do emerytury wliczają się tzw. lata składkowe i nieskładkowe.

Lata składkowe to takie, w których odprowadzasz składki na emeryturę i musisz mieć takich udokumentowanych 10 pełnych lat pracy, aby w ogóle emeryturę dostać i na ich podstawie wylicza się wysokość świadczenia.

Lata nieskładkowe to takie, które zaliczają Ci się jako okres pracy, ale nie odprowadzałaś za nie składki emerytalnej i tutaj wliczają się lata:

- nauki w szkole ponadpodstawowej (zawodówka/liceum/technikum) - ukończona szkoła
- studia - również ukończone, zakończone zdobyciem dyplomu
- wszystkie okresy niezdolności do pracy, kiedy pozostawałaś w stosunku pracy - zwolnienia chorobowe, macierzyńskie, rodzicielskie, wychowawcze i urlopy bezpłatne.

Lata pracy nieskładkowe są w zasadzie brane pod uwagę przy wyliczaniu ilości należnego urlopu - ponieważ dzięki nim szybciej osiągasz 10 lat stażu pracy i masz 26 dni urlopu płatnego

Czyli... Jak mam np 6 lat pracy na umowę i 4 lata za szkołę (do urlopu wliczyli) to jest to wystarczające na najniższa emertytre czy nie? Bo nie ogarniam..... 😁 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie ma tak dobrze. Aby dostać najniższą emeryturę, kobieta potrzebuje 20 lat stażu pracy. Z czego 5 lat może być nieskładkowe, a 15 musi być składkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ffhhj

Za siedzenie w domu nikt Ci nic nie da. Wypiwrdalaj do roboty!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Da, ale trzeba płacić składki. Ale nie dłużej niż 10 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewunia

Tak, za zawodówkę dostaje się 500 zł za każdy rok nauki, za technikum 400 xl za każdy rok a za liceum 150 zł.Warto skończyć 4 zawodówki 🙂 i siema

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pyt

Hmm nadal nie rozumiem czyli... Dostanę czy nie. Nie siedzę w domu poprostu mieszkam za granicą i mam 6 lat pracy w Polsce plus 4 szkoły. A musze w razie czego wiedzieć czy dostanę emeryturę czy to za mało... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pyt
2 godziny temu, Rescator555 napisał:

Nie ma tak dobrze. Aby dostać najniższą emeryturę, kobieta potrzebuje 20 lat stażu pracy. Z czego 5 lat może być nieskładkowe, a 15 musi być składkowe.

Na stronie ZUS jest napisane że 10 lat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Gość Pyt napisał:

Hmm nadal nie rozumiem czyli... Dostanę czy nie. Nie siedzę w domu poprostu mieszkam za granicą i mam 6 lat pracy w Polsce plus 4 szkoły. A musze w razie czego wiedzieć czy dostanę emeryturę czy to za mało... 

Aby dostać minimalna musisz mieć 20 lat stażu, w tym 15 lat składkowych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
17 minut temu, Gość Pyt napisał:

Hmm nadal nie rozumiem czyli... Dostanę czy nie. Nie siedzę w domu poprostu mieszkam za granicą i mam 6 lat pracy w Polsce plus 4 szkoły. A musze w razie czego wiedzieć czy dostanę emeryturę czy to za mało... 

Za mało. Masz tylko 6 lat składkowych i 4 nieskładkowe. Potrzebujesz minimum 10 składkowych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie ma wymogu przepracowania jakiejś ilości lat aby dodać emeryturę. Staż wymagany jest by dostać emeryturę minimalną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
1 godzinę temu, Gość Pyt napisał:

Hmm nadal nie rozumiem czyli... Dostanę czy nie. Nie siedzę w domu poprostu mieszkam za granicą i mam 6 lat pracy w Polsce plus 4 szkoły. A musze w razie czego wiedzieć czy dostanę emeryturę czy to za mało... 

Policzą ci 6 lat pracy + jakiś procent studiów jeśli ukonczylas z dyplomem - jako nieskładkowy - liczą się tylko studia i nie cały okres, dostaniesz jąkas kase, ale to poniżej emerytury minimalnej, bo musiałabyś mieć 20 lat. Jeśli nie masz studiów to gorzej (4 lata, to chyba nie studia) niektórzy dostali 200 zł, inni 500, zależy od lat pracy i okresów nieskladkowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Liczą się studia wyższe ukończone dyplomem magistra czy inżyniera -jedne studia; żadne licencjaty, technika, zawodówki, 20 fakultetów, gimnazjum i kursy położnej....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pyt
36 minut temu, Gość Gosc napisał:

Policzą ci 6 lat pracy + jakiś procent studiów jeśli ukonczylas z dyplomem - jako nieskładkowy - liczą się tylko studia i nie cały okres, dostaniesz jąkas kase, ale to poniżej emerytury minimalnej, bo musiałabyś mieć 20 lat. Jeśli nie masz studiów to gorzej (4 lata, to chyba nie studia) niektórzy dostali 200 zł, inni 500, zależy od lat pracy i okresów nieskladkowych

Dziękuję 😘 nie to nie studia to technikum ale zaliczyli do urlopu więc myślałam że do emertury też się wlicza. No cóż tak czy siak za mało.... 😣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
13 minut temu, Gość Pyt napisał:

Dziękuję 😘 nie to nie studia to technikum ale zaliczyli do urlopu więc myślałam że do emertury też się wlicza. No cóż tak czy siak za mało.... 😣

Warto dopracowac chociaż te 6 lat, kasa będzie lepsza 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pyt
11 godzin temu, Gość Gosc napisał:

Warto dopracowac chociaż te 6 lat, kasa będzie lepsza 🙂

A czy można np wpłacać te składki zamiast pracować? Narazie nie zamierzam wracać do Polski ale wiadomo lepiej dmuchać na zimne. Wolę mieć jakieś zabezpieczenie niż później obudzić się z ręką w nocniku... 😛

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
34 minuty temu, Gość Pyt napisał:

A czy można np wpłacać te składki zamiast pracować? Narazie nie zamierzam wracać do Polski ale wiadomo lepiej dmuchać na zimne. Wolę mieć jakieś zabezpieczenie niż później obudzić się z ręką w nocniku... 😛

Możesz wpłacać na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, składki od minimalnej krajowej. Wyjdzie około 700 miesiecznie. Tylko jeden problem: jeśli chodzi o uzyskanie minimalnej emerytury, dobrowolne ubezpieczenie nie może przekroczyć 10 lat, reszta musi być praca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
32 minuty temu, Rescator555 napisał:

Możesz wpłacać na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, składki od minimalnej krajowej. Wyjdzie około 700 miesiecznie. Tylko jeden problem: jeśli chodzi o uzyskanie minimalnej emerytury, dobrowolne ubezpieczenie nie może przekroczyć 10 lat, reszta musi być praca.

Każdy może wpłacać, czy da jakieś warunki do spełnienia?Dlaczego około 700 zł, jak w tej chwili pełne ZUS z chorobowym to  1336 z groszami zł, możemy odjąć chorobowe,to mniej o kilkadziesiąt zł, a 700 zł to chyba tylko przez 2 lata można? Jeśli 10 lat można płacić to autorka będzie miała 16 lat okresów składkowych i dostanie coś koło tysiąca w wieku emerytalnym, więcej nie, chyba, że 4 lata popracuje i będzie miała 20 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Gość Gosc napisał:

Każdy może wpłacać, czy da jakieś warunki do spełnienia?Dlaczego około 700 zł, jak w tej chwili pełne ZUS z chorobowym to  1336 z groszami zł, możemy odjąć chorobowe,to mniej o kilkadziesiąt zł, a 700 zł to chyba tylko przez 2 lata można? Jeśli 10 lat można płacić to autorka będzie miała 16 lat okresów składkowych i dostanie coś koło tysiąca w wieku emerytalnym, więcej nie, chyba, że 4 lata popracuje i będzie miała 20 lat

Z tego co wiem, może wpłacać każdy. Ubezpieczenie emerytalne i rentowe to 27,52%od podstawy, czyli od płacy minimalnej. Trzeba mieć 20 lat stażu, by mieć emeryturę minimalną, w tym dobrowolne nie dłużej niż 10lat. Ale wystarczy wpisać w google "dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe " i to wszystko jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kaja
2 godziny temu, Rescator555 napisał:

Możesz wpłacać na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, składki od minimalnej krajowej. Wyjdzie około 700 miesiecznie. Tylko jeden problem: jeśli chodzi o uzyskanie minimalnej emerytury, dobrowolne ubezpieczenie nie może przekroczyć 10 lat, reszta musi być praca.

Ach, a to ciekawe, bo pomimo tego że od 24rz mam prywatny fundusz emerytalny plus oczywiście jakis tam kapitał sobie gromadze, który na stare lata się przyda, to zastanawiałam się czy by na wszelki wypadek nie wpłacać też sobie na ZUS, ale ja przepracowałam tylko kilka miesięcy w życiu płacąc ZUS, więc cobym nie zrobiła, emerytury z ZUS nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
55 minut temu, Gość Kaja napisał:

Ach, a to ciekawe, bo pomimo tego że od 24rz mam prywatny fundusz emerytalny plus oczywiście jakis tam kapitał sobie gromadze, który na stare lata się przyda, to zastanawiałam się czy by na wszelki wypadek nie wpłacać też sobie na ZUS, ale ja przepracowałam tylko kilka miesięcy w życiu płacąc ZUS, więc cobym nie zrobiła, emerytury z ZUS nie będzie.

Za 10 lat płacenia ZUS, + kilka miesięcy pracy dostaniesz Ca 400-500 zł emerytury niepełnej, więc moim zdaniem nie opłaca się wpłacać dobrowolnie.Lepiej w coś zainwestować. Po ukończeniu 60 lat składasz wniosek o emeryturę, nawet jak dostaniesz 5 zł, to masz status emeryta, jesteś ubezpieczona, masz różne zniżki, więc gromadz dokumenty okresów składkowych i bezskladkowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Studia się wliczają do stażu pracy, ale na wysokość emerytury nie wpływają, bo wtedy nie odprowadza się składek. Kiedyś staż pracy miał znaczenie, powiedzmy po przepracowanych 30 należała się emerytura i nie było ważne, ile ta osoba ma lat. Dziś liczy się przede wszystkim wiek emerytalny.

Co do siedzenia w domu z dzieckiem, no to zależy, czy pozostajesz w stosunku pracy. Wszelkie wychowawcze i macierzyńskie się wliczają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×