Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Krzysiek z Armii Ludowej

MOJA PRACA LICENCJACKA

Polecane posty

Gość Krzysiek z Armii Ludowej

Ograniczenie pracy w niedziele jako realizacja prawa do wypoczynku pracowników handlu. Analiza na podstawie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r.

 

 

Ogólna charakterystyka czasu wolnego i prawa do urlopu wypocznkowego

Prawo do wypoczynku jest jednym z praw człowieka i pozostaje w ścisłej korelacji z zatrudnieniem. Jest to jedno z podstawowych uprawnień pracownika, polegające na możliwości domagania się od pracodawcy udzielenia mu urlopu w wymiarze wynikającym z Kodeksu Pracy bądź też innych ustaw.

 * Magdalena Jaroszewska, urlopy wypoczynkowe, s. 7, wyd. C.H. Beck 2009

 

Współcześnie za czas wolny od pracy uważa się okres, który pozostaje po wypełnieniu przez pracownika obowiązków zawodowych i którym może on dowolnie dysponować (wykorzystywać go) zgodnie z własnymi potrzebami i zainteresowaniami * Magdalena Jaroszewska, Urlopy wypoczynkowe, s. 5, wyd. C.H. Beck 2009

Czas wolny służy przede wszystkim regeneracji organizmu po okresie wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego. Przeznaczany jest także na rozrywkę i udział w życiu rodzinnym i społecznym.

 

 

I Prawo do wypoczynku w ujęciu konstytucyjnym i ustawowym

Prawo do urlopu jest jednym z praw konstytucyjnych, które znalazło zastosowanie w polskiej konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997 roku a wyrażone zostało w artykule 66 ust. 2, który stanowi, że "pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów[...]". Jest to prawo podmiotowe, skuteczne wobec wszystkich, osobiste i niemajątkowe.

 

 

W II rozdziale Konstytucji z 1997 roku wyróżniono szereg wolności i praw obywatelskich. Wśród nich, obok praw osobistych i politycznych znajdują się również prawa i wolności ekonomiczne, socjalne i kulturalne, zawarte w artykułach 64-76.

Podczas prac nad ustawą zasadniczą trwały gorączkowe spory nad ostatecznym brzmieniem katalogu praw ekonomicznych, socjalnych i kulturalnych. Finalnie zdecydowano, że osłabiona będzie bezpośrednia stosowalność tych praw oraz będą miały one postać zasad polityki państwa w miejsce konkretnych praw jednostek. Zdecydowano tak, ponieważ obawiano się zbytniego skrępowania procedur legislacyjnych parlamentu i cenzury ustawodastwa ze strony Trybunału Konstytucyjnego.

Jednym z filarów ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej czyli społecznej gospodarki rynkowej o którym mówi artykuł 20 Konstytucji jest solidarność, dialog i współpraca partnerów społecznych. Podkreśla to artykuł 59 Konstytucji wyrażający ideę negocjacyjnego załatwiania spraw spornych dotyczących partnerów społecznych.

 

II Rola instytucji państwowych i organizacji pracowniczych w egzekwowaniu prawa do wypoczynku

 

2.1. Kto kontroluje pracodawcę?

 

System ochrony pracy w Polsce można podzielić na dwa szczeble - ogólnokrajowy i zakładowy.

 

2.1.1. Państwowy nadzór nad warunkami pracy

"Adresatem (podmiotem) obowiązków wynikających z konsytyucyjnego zagwarantowania jednostce określonej sumy praw i wolności są organy władzy publicznej"

* Leszek Garlicki, Polskie Prawo Konstytucyjne. Zarys wykładu s. 120 wyd Wolters Kluwer W-wa 2016

Państwo, będąc zainteresowanym przestrzeganiem przepisów prawa pracy powołało w tym celu swoje organy nadzoru i kontroli. Są to między innymi Państwowa Inspekcja Pracy i Inspekcja Sanitarna * * Danuta Młodzikowska,  Björn Lundén Pracownicy. Praktyczny poradnik dla pracodawcy.  wyd.  BL Info Polska s. 133

 

Kontrole realizacji przez pracodawców obowiązków wynikających z prawa pracy sprawują ponadto Urząd Dozoru Technicznego, Urząd Nadzoru Budowlanego, Państwowa Straż Pożarna, sądy, prokuratura, Inspekcja Transportu Drogowego i Wyższy Urząd Górniczy.

 

 

Związki zawodowe

Wszyscy pracownicy niezależnie od stażu i podstawy stosunku pracy mają prawo do zrzeszania się w związki zawodowe.  Również każdy pracodawca powinien stworzyć  warunki działania organizacjom związkowym. Jeśli tego nie czyni, podlega odpowiedzialności karnej  * Danuta Młodzikowska,  Björn Lundén Pracownicy. Praktyczny poradnik dla pracodawcy.  wyd.  BL Info Polska s. 133

W zakresie praw i interesów zbiorowych związki zawodowe reprezentują wszystkich pracowników niezależnie od ich przynależności związkowej.

* Zbiorowe prawo pracy. Komentarz. wyd. Wolters kluwer, W-wa 2016 s. 52

W sprawach indywidualnych stosunków pracy związki zawodowe reprezentują prawa i interesy swoich członków. Na wniosek pracownika nie zrzeszonego związek zawodowy może podjąć się obrony jego praw i interesów wobec pracodawcy.

 * Zbiorowe prawo pracy. Komentarz. wyd. Wolters kluwer, W-wa 2016 s. 53

 

Reprezentacja praw i interesów pracowników objawia się w szczególności poprzez żądania, postulaty, opinie, akcje zbiorowe i rokowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Roskosmosik 92

up

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc

napisz co sie dzieje u ciebie, jak leci zycie, przeciez zawsze o tym pisales...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Kiedy obrona? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×