Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ptaczka

Zmiana nazwiska

Polecane posty

Pisze tu bo forum wesela i śluby ledwo żyje  😛

 

Pora zmienic dokumenty i tak się zastanawiam bo na akcie małżeństwa mam nieodmienione nazwisko (przykładowo) Aleksandra Biały,  czy jak pójdę wymieniać dowód mogę odmienić na Biała? Czy to już jest inne nazwisko ? Teoretycznie w Internecie pisze że nazwiska  kończące się na 'y' można A nie trzeba odmieniac. Ja bym jednak chciała odmienić na wersję żeńską.  Może któraś z Was miała taką sytuację?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

" Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania aktów stanu cywilnego, sposobu prowadzenia ksiąg stanu cywilnego, ich kontroli, przechowywania i zabezpieczenia oraz wzorów aktów stanu cywilnego, ich odpisów, zaświadczeń i protokołów (Dz.U. z dnia 7 listopada 1998 r.):

„Nazwisko w postaci przymiotnika wpisuje się do aktu stanu cywilnego z zachowaniem rodzaju żeńskiego lub męskiego w zależności od tego, czy nazwisko dotyczy kobiety, czy mężczyzny, z tym że osoby w oświadczeniu o nazwisku (nazwiskach) składanym bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa mogą wskazać pisownię nazwiska bez uwzględnienia formy właściwej dla rodzaju żeńskiego lub męskiego.” (§ 4, 3)."

 

 

 Jak dla mnie trzeba było działać i decydować podpisując dokumenty ślubne... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Super Żona

Np.maz twój jest Aleksander woźny to ty też będziesz woźny końcówka się nie zmienia dużo jest takich przypadków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak nazywają się kobiety w rodzinie Twojego męża? Mają formę nazwiska Biały czy Biała? U mojego męża jest forma przymiotnikowa (np. Anna Zimna), więc ja się tego trzymałam, bo Anna Zimny to byłoby jak zupełnie inne nazwisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Maszka napisał:

A jak nazywają się kobiety w rodzinie Twojego męża? Mają formę nazwiska Biały czy Biała? U mojego męża jest forma przymiotnikowa (np. Anna Zimna), więc ja się tego trzymałam, bo Anna Zimny to byłoby jak zupełnie inne nazwisko.

No właśnie babcia jest  Biała, a matka Biały  . Więc tam każdy robi co chce z tym nazwiskiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Chyba możesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Ptaczka napisał:

No właśnie babcia jest  Biała, a matka Biały  . Więc tam każdy robi co chce z tym nazwiskiem 

No to nieźle. A jakieś ciotki, siostry, kuzynki? Może jest jakaś większość 🙂 a jeśli nie to ja bym chyba poszła za wersją teściowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Maszka napisał:

No to nieźle. A jakieś ciotki, siostry, kuzynki? Może jest jakaś większość 🙂 a jeśli nie to ja bym chyba poszła za wersją teściowej.

Nikogo więcej nie ma 😂😂😂 teściowa naciska na Y a mężowi bez znaczenia  😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Musisz mieć tak jak w akcie, bo nie ma takiej osoby jaka tu wymyślasz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×