Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
ana.p

Depresja w ciąży

Polecane posty

Znalazłam artykuł na stronach szkoły rodzenia prenalen odnośnie depresji. "Depresja to schorzenie może pojawić się na każdym etapie naszego życia. Objawia się nie tylko smutkiem i przygnębieniem, ale także problemami z koncentracją, niską samooceną, kłopotami ze snem czy nawet myślami samobójczymi. W ciąży depresja dotyka około 10% przyszłych mam i czasem warto sprawdzić czy zmiany nastrojów, płaczliwość, brak chęci do życia to tylko wpływ hormonów".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przygnębiająca i "ścinająca" z nóg choroba. Im szybciej znajdziemy pomoc tym szybciej staniemy na odpowiednim torze życia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy o kobietach , które mają depresję poporodową. Przy pierwszych objawach skontaktujmy się z lekarzem, im szybciej to uczynimy tym szybciej będziemy cieszyć się ciążą i macierzyństwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety wszystkich to może spotkać. Trzeba mieć oczy i serce szeroko otwarte. Nie lekceważmy pierwszych dziwnych symptomów u siebie i znajomych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz skojarzyłam, że w pierwszej ciąży mogłam mieć depresję, ponieważ wylałam hektolitry łez. Płakałam wszędzie. Każdy powód był dobry aby puścić fontannę łez.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak depresja w ciąży może być bardzo zdradliwa. Ukrywa się pod typowymi objawami jak apatia, brak zainteresowania, nawet dzieckiem, płaczliwość czy zaburzenia nastroju, ale również może powodować tzw. maski depresji, które nie są już tak oczywiste. Każda matka powinna zdawać sobie sprawę ,że nie jest złą matką tylko dlatego, że wcale nie cieszy się z obecności dziecka. W wielu przypadkach wystarczy wsparcie najbliższych czy psychologa, ale nie można też stronić i uciekać przed leczeniem. Proszę wziąć pod uwagę, że nieleczona depresja w ciąży czy podczas karmienia piersią może być równie niebezpieczna dla matki jak i dla dziecka. Ważne jest zatem podjęcie odpowiednich działań, a w razie potrzeby nawet farmakoterapii. Obecnie dostępnych jest wiele środków, które mogą być stosowane zarówno w ciąży jak i podczas karmienia piersią, a jakiekolwiek próby wzbudzania w kobiecie wyrzutów sumienia za stan w którym się znajduje wg mnie są niedopuszczalne. Więc tak, depresję jak każdą inną chorobę należy leczyć.  

 

Często moje Pacjentki dodatkowo wykazują objawy lękowe, nerwicowe, które niejednokrotnie nie mijają jak typowy "baby blues" i to jest ten czas aby skorzystać z pomocy specjalisty. Nie wiem dlaczego w wielu środowiskach pokutuje stereotyp aby "jakoś to przetrwać" czy, że ciąża i okres karmienia piersią to najpiękniejszy czas w życiu kobiety. Nie jest tak. Dla części kobiet jest to istny horror i cierpienie, więc należy je wspierać. 

Pozdrawiam

Psycho-farmaceuta mgr farm. Karolina Wójciak 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×