Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Zycie To piekło

Rentgen a ciąża ! help

Polecane posty

Gość Martusienieczka
zapomnnialam napisac, ze to przeswietlenie reki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Agnes24
Ja na poczatku ciazy mialam operacje a po tej operacji powinnan miec przeswietlenie ale lekarze mi go nie zrobili wiedzac ze jestem w ciazy. tylko musialam dluzej zostac w szpitalu czy wszystko jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Basia 24
Jestem w 12tyg ciąży. W około 4 tygodniu miałam robiony rtg kręgosłupa szyjnego, nie wiedziałam że jestem w ciąży, byłam wręcz pewna że nie jestem, nie miałam zakładanego żadnego fartucha. Dowiedziałam się że jestem w ciąży w prawie 7 tygodniu i jestem przerażona tym że mogłam zaszkodzić dziecku. Miałam już pierwsze usg w 7tyg. i jak na razie wszystko jest ok. Za 2 dni ide do lekarza i dostane nastepne skierowanie na usg. Mam wielką nadzieję że wszystko będzie przebiegało prawidłowo. Podobno wiara czyni cuda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość koleżaneczka
Jestem w 13 tygodniu ciąży w 4 byłam w szpitalu i miałam robione zdjęcie rtg klatki piersiowej i miednicy. Dopiero w 10 tygodniu dowiedziałam się że jestem w ciąży oczywiście pytałam się ginekologa o szkodliwość tych zdjęć i powiedział ze przy zdjęciu międnicy istnieje kilkanaście procent zagrorzenia że dzieciątko może być chore ale nie musi może też być okazem zdrowia. Może wy macie jakieś większe informacje byłabym wdzięczna z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ertegie
Witam, Ja niestety w ciązy nie jestem, ale wiem ciut o promieniach, ktore niektorym z Was spedzaja sen z powiek. Nie sa one tak grozne jak mogłoby sie wydawac. faktycznie, powinno sie ich w ciazy unikac, nie dlatego ze ich szkodliwosc jest pewna, ale dlatego ,ze nie było przeprowadzonych badan, ktore mogłyby te szkodliwosc wykluczyc. Faktem jest,ze najwieksze znaczenie ma okres w ktorym takie badanie jest wykonywane. W pierwszych trzech miesiacach płód jest najbardziej narazony poniewaz tworza sie narzady. Ale tak jest nie tylko z promieniowaniem a ze wszelkimi mozliwymi specyfikami ktore mozemy nieswiadomie spozyc. W radiologii stosuje sie tzw. zasade 10 dni- tzn. kazde badanie rtg powinno byc wykonane w pierwszych 10-ciu dniach cyklu(czyli majac okres, lub tuz po jego zakonczeniu). Zdaje sobie sprawe ,ze sa wypadki losowe, ktore zastosowanie tej zasady wykluczaja, wtedy jednak, decyzje podejmuje lekarz. Badzcie czujne. Jesli macie do wykonania rtg kregosłupa lędzwiowego, miednicy i stawów biodrowych bezwzglednie wykonajcie test ciazowy. Przy tych badaniach nie stosuje sie osłon i wiazka promieniowania skierowana jest na miednice mniejsza. Na pocieszenie powiem jeszcze ,ze znam mnóstwo kobiet ktore pracujac w zawodzie i wykonujac takie badania tak jak Wy nie miały pojecia o stanie w ktorym sie znajduja ,a dzieciaczki sa juz dorosłe i zdrowe. Trzymam kciuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość betina777
Witam. Mam śliczną, zdrową 4 ms. córeczkę, a w 2 tyg. ciąży, całkiem nieświadoma tego, miałam robione wielokrotnie rtg zęba. Dlatego też uważam że nie warto sie z tego powodu dreczyć.Pozdrawiam wszystkie mamusie z okazji naszego święta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RTG......
W radiologii jest takie badanie : zdjęcie ciąży. Jeszcze 30 - 40 lat temu wykonywano je gdy były ku temu ważne powody(nieprawidłowe ułożenie płodu,ciąża bliżniacza itd..) Obecnie są na szczęście inne,bezpieczne techniki (np.USG)które zastąpiły badanie rtg. u ciężarnych kobiet . Nie znaczy to jednak ,że po jednorazowym naświetleniu (celowym czy przypadkowym) płód zostanie w jakiś sposób uszkodzony i urodzi się chore dziecko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość J.B
Miesiąc temu myslałam, ze jestem w ciąży wiec umówiłam sie z lekarzem na USG lekarz nie widział dzidzi w macicy wiec stwierdził ze to ciąża pozamaciczna ze wzgledu na płyn w jamie DOUGLASA . Lekarze zrobili mi laparoskopie miałam normalną narkoze i Rtg ....nie było by to takie strasznie gdyby nie to ze jestem w ciąży dowiedziałam sie o tym dwa dni temu i co najgorsze w ósmym tygodniu a wiec strasznie sie martwie ze nie urodze zdrowego dziecka po tych narkozach i lekach przeciwbólowych...... :( Jak myślicie duże prawdopodobieństwo, ze urodze zdrowe dziecko ? Podkreslam ze lekarze mówią ze wszystko jest w porządku ale to pewnie dlatego ze spiepszyli po całośći !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gmhm bcm
j.b. nie przejmuj się, wiele dziewczyn po narkozie urodziło zdrowe dzieci, bądz spokojna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość emma25
Witam. Ja zrobiłam rentgen miednicy w 3 tygodniu ciąży, bez fartucha ochronnego. Nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Przeraziłam się czytając w internecie jakie mogą być skutki, lekarz też zbytnio nie był optymistyczny. Denerwowałam się całą ciąże czy dziecko będzie zdrowe. Urodziłam zdrowego synka, dostał 10 pkt. Ma 4,5 miesiąca rozwija się prawidłowo. Trzeba być dobrej myśli dziewczyny. Również czytałam wtedy forum, trochę mnie uspokoiły wypowiedzi. Położna również mówiła, że skoro nie poroniłam od razu to dziecko musi być silne i nic mu nie będzie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Multi
Hej, ja na samym początku ciąży zrobiłam RTG zęba i nie miało to wpływu na mojego synalka. Rozmawiałam z dr Roszkowskim i stwierdził, że tak mała wiązka promieni nie mogła zaszkodzić, ale jako ciekawostkę powiedział, ze w Wielkije Brytanii niedozwolone jest roić zdjęcia kobietom w wieku rozrodczym w II połowie cyklu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elektria
Witam ja też całą ciąże zastanawiałam sie jak to będzie jakies niecałe 2 mies. przed zajściem w ciąże przechodziłam ropne zapalenie migdałków , po jakims czasie od choroby zaobserwowałam u siebie poniżej szyi na klatce piersiowej zgrubienia kości więc lekarz dał mi skierowanie na rtg klatki piersiowej to był dokładnie 8 grudnia, więc poszłam okazało sie ze nic tam nie ma więc sie uspokoiłam.Koszmar zaczął sie dopiero gdy spóźniał mi sie okres 9 dni gdzie zawsze miałam regularnie jak w kalendarzu nie dostałam 13 grudnia więc pomyślałam że to może przez stres ale jednak nie 20 grudnia zrobiłam test ciążowy i okazałop sie ze jestem w ciązy byłam bardzo szczęśliwa bo zawsze chciałam mieć dziecko ale nie sądziłam ze za 1 razem gdy nie będziemy stosować antykoncepcji zajdę w ciąze...lekarz 21 grydnia potwierdził ciąze 5 tyd. wieć robiąc rentgen byłam w 2 tyg. ciązy zaraz pretensje do siebie i wiele innych złych myśli ale skąd mogłam wiedzieć , lekarz robiącu rtg nawet sie mnie nie zapytał czy podejrzewam u siebie ciąze i czy trzeba zakryć fartuchem brzuch, stało sie ale chodzxąc do lekarza miałam książkową ciąze synek rozwijał sie prawidłowo więc obawy ustały grunt to pozytywne myślenie wiem, ze to trudne ale mąż mnie bardzo wspierał i było mi lżej synek dostał 10 pkt. w szpitalu był idealny dziś ma 3 mies. waży 7590 i 64 cm jest przecudny także mamuśki głowa do góry dzisiejsze rtg. nie są tak straszne jak kiedyś pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAM mam pytanie do koleżanki J.K dotyczącej prześwietlenia kręgosłupa w początkowej fazie ciąży ,ponieważ jestem w podobnej sytuacji,i chciałabym sie dowiedzieć jaki byl dalszy przebieg tej ciąży.POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ciężarówka:-)
Dziewczyny, moja mama miała robione RTG podczas ciąży, a dokładniej w 9 miesiącu - było to RTG miednicy. Było to 35 lat temu - urodziła zdrowego synka - mojego brata:-). Dziś sam jest dorosłym mężczyzną, ma dwójkę dzieciaków - nie miał absolutnie żadnych skutków ubocznych. Oczywiście lepiej jest unikać takich rzeczy w ciąży, ale jak widać jest mnóstwo historii z pozytywnym zakończeniem, a i te negatywy - nie wiemy co by było, gdyby nie wykonano RTG. Bądźcie dobrej myśli. Oczywiście wiem jak ciężko to wdrożyć w życie - ja np umierałam z niepokoju z powodu różnych głupot, które robiłam nie wiedząc jeszcze o ciąży - np. piwo, opalanie itp. Prawda jednak jest taka, że mnóstwo kobiet dowiaduje się o ciąży nie od razu, nie zachowują szczególnej ostrożności, a i tak dzieciaczki są zdrowe. Głowa do góry i życzcie mi powodzenia, bo właśnie czekam na narodziny mojego spóźnialskiego synka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość alepoco
Witam, to moze i mnie pomożecie, otóż okolo tygodnia temu moja corka miała robiony rentgen i stałam przy niej w tym fartuchu ciężkim z ołowiu, pani mnie sie pytala czy nie jestem w ciązy- odp ze nie, ale teraz robiłam test i sie okazalo ze jestem!! to jakis 3 tydzien.. powiedzcie proszę czy to moze miec jakis wpływ na dziecko? pomimo tego ze miałam fartuch ochronny? bardzo proszę o info bo czytam tu wszystko i lekko sie wystraszylam a wizyte u ginekologa mam dopiero za kilka dni.... !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość alepoco
Witam, to moze i mnie pomożecie, otóż okolo tygodnia temu moja corka miała robiony rentgen i stałam przy niej w tym fartuchu ciężkim z ołowiu, pani mnie sie pytala czy nie jestem w ciązy- odp ze nie, ale teraz robiłam test i sie okazalo ze jestem!! to jakis 3 tydzien.. powiedzcie proszę czy to moze miec jakis wpływ na dziecko? pomimo tego ze miałam fartuch ochronny? bardzo proszę o info bo czytam tu wszystko i lekko sie wystraszylam a wizyte u ginekologa mam dopiero za kilka dni.... !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny moje dziecko 5letnie złamało nóżkę w przedszkolu, i konieczny był rentgen ja stałam z boku bo go trzymałam i miał zrobione zdjęcie rtg, ja nie wiedziałam że jestem w ciąży a to sam początek gdzieś 2 tydzień, czy to może zaszkodzić dziecku jak ja byłam tylko obok?? pomóżcie proszę!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość a
Ja miałam rtg zęba to było na samym początku ciąży o której nie wiedziałam i niestety w 6 tygodniu poronilam. Lekarz powiedział że prawdopodobnie to było przyczyną, bo w tym okresie jest najszybszy podział komórek wszystko się tworzy a promienie uszkodzaja ten proces, więc uważajcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Co ma rentgen zęba do ciąży ? Naprawdę myślisz, że wiązka promieniowania jest tak szeroka żeby objąć całe ciało ? Przy rentgenie zębów, co najwyżej napromieniowany możebyć mózg, szyja (tarczyca), a nie brzuch. Gdybyś miała rentgen miednicy, bioder, dolnego odcinka kręgosłupa to mogłoby mieć jakiś wpływ. Rentgen ręki, nogi, zęba nie ma żadnego wpływu, bo fizycznie promieniowanie nie może do macicy dotrzeć. Rentgen jest to promieniowanie elektromagnetyczne które rozchodzi się po linii prostej - podobnie jak światło. Przyłóż sobie silną latarkę centymetr od pulika i zobacz czy światło oświeliło ci brzuch. Co innego jakby głowica była mocno oddalona np. metr od pulika - wtedy promieniownie mogłoby dotrzeć do brzucha. Oczywiście profilaktycznie zawsze powinniśmy się domagać osłony na brzuch (także mężczyźni)- przy każdym prześwietleniu innych okolic niż brzuch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćrenata
Bylam przy swoim psie po wypadku w sali rtg.Mial robione rtg kregoslupa.Pies maly, 7kg.Mialam zazalone ubranie,swoj plaszcz i fartuch.Odruchowo odsunelam sie od stolu,na ktorym lezal.Dzisiaj robilam test ciazowy.Sa 2 kreski.Czy sie napromieniowalam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Cooliberek
W fartuchu nie napromiewowiujesz się. Po to on jest w.razie czego. Technicy go zankładają od lat żeby się nie napromienoowac .więc nie ma obaw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jestes może radiologiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Na piwnej 22 w Krakowie mają rentgen cyfrowy nowiutki. Podobno bardzo małe dawki daje przy robieniu zdjęć. Być może taki rentgen przy ciąży jest bezpieczny, jeśli już koniecznie takie badanie zrobić trzeba. Zadzwoń i dopytaj się tel. 698115115, albo powiedzą jakiego aparatu szukać u siebie w mieście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Malina

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale przy rentgenie zależy ono z tego co się orientuję od jakości sprzętu na jakim się pracuje. Są miejsca, gdzie jest klisza i tam promieniowanie jest dużo większe,a są miejsca jak np. to praktyka.info.pl, gdzie jest cyfrowo i ta dawka jest minimalna, bo są specjalne czujniki. Także wszystko zależy od tego właśnie, ja w Krakowie teraz tylko na cyfrowe zdjęcia chodzę na Piwną 22, bo tam mam pewność, że sprzęt jest nowy i sprawny, więc bezpieczny. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×