Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
kozlowskaa878@gmail.com

Historia się kłania!!!!!

Polecane posty

Niech mi ktoś błagam wytłumaczy, dlaczego na Wikipedi jest napisane, że tworczosc Charlotte Bronte należała do epoki romantyzmu a na innych stronach, że do epoki wiktoriańskiej???

Czym te epoki się różnią? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3.02.2022 o 20:20, kozlowskaa878@gmail.com napisał:

Niech mi ktoś błagam wytłumaczy, dlaczego na Wikipedi jest napisane, że tworczosc Charlotte Bronte należała do epoki romantyzmu a na innych stronach, że do epoki wiktoriańskiej???

Czym te epoki się różnią? 

Trzeba spojrzeć na daty. Romantyzm, jako nurt w kulturze, sztuce i filozofii trwał w od Rewolucji Francuskiej (1789) do Wiosny Ludów (1848), w Polsce (lepiej na ziemiach polskich, bo wtedy były zabory) do 1863 (Powstanie Styczniowe).

Epoka wiktoriańska związana jest z długoletnim panowaniem królowej Wiktorii, czyli lata 1837 - 1901. Dotyczy przede wszystkim kultury, sztuki i obyczajów Imperium Brytyjskiego.

Autorka, która zmarła (młodo) w 1855, tworzyła w okresie romantyzmu, a jej dzieła są zgodne z nurtem epoki (tajemniczość, położenie nacisku na serce, emocje itp). Jako osoba żyła w Anglii (albo Szkocji czy gdzieś na wyspie, nie chce mi się sprawdzać) w czasach królowej Wiktorii. 

Romantyzm jest epoką w sensie kulturowym, epoka wiktoriańska bardziej w sensie politycznym, chociaż miała swoją specyfikę. Czasy królowej Wiktorii uważa się za bardzo moralne, surowe, ale to tylko warstwa zewnętrzna, bo w środku to się kotłowało!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×