Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Patron26

1-osobowa działalność gospodarcza koszty?

Polecane posty

Witam piszę z uwagi na małą wiedzę w tym zakresie.

Zastanawiam się ostatnimi czasy nad otworzeniem jak w temacie "1-osobowej działalności gospodarczej" ,i chciałbym zasięgnąć opini być może kogoś kto jest na takiej formie zatrudnienia lub coś wie w tym temacie.

Przede wszystkim interesują mnie koszty takiej operacji,czyli-

Koszty otworzenia własnej firmy

koszty comiesięcznych składek zus/zdrowotnych 

jak i wszelkich innych rzeczy które trzeba ponieść miesięcznie prowadząc taką działalność 

Ile i co trzeba opłacić miesięcznie będąc na takiej formie zatrudnienia??

Przede wszystkim interesuje mnie co musze opłacać miesięcznie i ile ?

Oraz czy praca na etacie zmniejsza te koszty i do ilu?Jeśli się ktoś mniej-więcej orientuje w liczbach to prosiłbym o podzielenie się swą wiedzą na ten temat.

             Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jesli chodzi o otworzenie działaności gospodarczej to ona nic nie kosztuje, a otworzenie firmy może zająć jeden dzień.  Może tylko wydasz 17 zł na opłatę za pełnomocnictwo. Jeśli boisz się działać sam to proponuję Tobie zaczerpnąć wiedzy i pomocy w biurach rachunkowych (musisz się upewnić ile biorą za pomoc). Nie wiem czy wszystkie się tym zajmują, ale jak dobrze się poszuka to są biura które dopną wszystkiego za Ciebie. Tu generalnie mówimy o utworzeniu firmy, gdy planujesz na własną rękę otwierać.
 

Jest też opcja skorzystania z dofinansowania w urzędzie pracy w swojej miejscowości, ale tam musisz być zarejestrowany jako bezrobotny ok 3 miesięcy (okres zależy od urzędu pracy, bo w każdej miejscowości może być inny) wtedy rejestrujesz się i tworzysz biznesplan (musi być on bardzo dobry, by uzyskać dofinansowanie, a dodatkowo musisz mieć argumenty na to, że utrzymasz się na rynku). Umawiasz się na komisje w urzędzie przedstawiasz to i jeśli wybiorą Ciebie to po kilku dniach masz kasę i za nią kupujesz sprzęty potrzebne do firmy (w umowie jest wyznaczone na co pieniądze z dofinansowania można przeznaczyć). By wzmocnić swoje starania najlepiej mieć jakiś minimalny wkład wtedy oni widzą, że Tobie na tym zależy. Jeśli zapytasz się o jaka sumę można się starać to ciężko powiedzieć, bo tam co rok suma się zmienia. To naprawdę świetna opcja, jeśli chodzi o pomoc na rozpoczęcie działaności, ale przez rok Twoja firma musi działać… inaczej oddajesz im tyle ile dostałeś z dofinansowania. Można o tym dużo pogadać, ale nie starczy mi na to tutaj linijek. 
 

Jesli pytasz się ogólnie o koszty firmy jakie poniesiesz to ciężko powiedzieć… po to jest biznesplan w którym dla samego siebie jak przelejesz na papier wszystkie niezbędne rzeczy do firmy i wyjdzie jakaś wyznaczona suma. Nie wiem co chcesz otworzyć to ty wiesz. To też zależy czy będziesz wszystko sam robił czy też kogoś będziesz miał od tego… jeśli ogarniasz w tworzeniu stron internetowych już jest duży plus, bo nie zlecisz komuś tylko sam to zrobisz. Jeśli ogarniasz rachunkowość to nie będziesz płacił księgowej. 
 

Co do księgowej to u każdej jest inaczej stawka, a dodatkowo ilość faktur z Twojej firmy może przyczynić się, że będziesz płacił więcej jeśli w miesiącu będziesz miał tego tony. Usługa to pewnie mniej faktur, a prowadzenie sklepu to zależy jeszcze jaki… ja kilka lat temu pracowałam w takiej firmie gdzie dzień w dzień był zamawiany towar, a faktur w ciągu dnia było mnóstwo. 
 

Koszt miesięczny składek… kiedyś trzeba było w zusie pisać o to, by przez 2 lata mieć mniejszy ZUS, a teraz podobno od otwarcia na start masz już zmniejszony również tylko przez 2 lata. 
 

Praca u kogoś na etacie gdzie masz podpisana umowę o pracę to składki odprowadzane są poprzez Twojego pracodawcę. Inaczej już to wyglada na 1/2 etacie i 3/4. A może napisze to inaczej… dla zus’u nie ma coś jak jakieś formy etatu… jeśli masz poniżej najniższej krajowej miesięczną pensje wtedy będziesz płacić większy ZUS. Jeśli Twoja pensja jest równa co miesiąc lub powyżej 3010 zł brutto to płacisz mniejsza składkę. Składkę ubezpieczeniową nie płacisz podwójne albo pracodawca płaci albo ty właśnie w zależności od pensji. inaczej to już wyglada ze składka zdrowotną bo płacisz ty i on. 
 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×