Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Klitek

Pytanie, które tylko brzmi banalnie: dlaczego niektórzy ludzie świadomie chcą i krzywdzą innych, choćby przykrymi słowami?

Polecane posty

Ja tutaj wipisuję czasem prowokacyjne rzeczy, ale nie sądzę, żeby ktoś tu się czuł przeze mnie wielce skrzywdzony

Natomiast w życiu offline, raczej nie krzywdzę innych celowo, bo samemu sprawia mi przykrość czyjeś cierpienie, nie chcę go zadawać i zadaję je rzadko, a jeśli, to nie celowo

Ale są ludzie, którzy np mówią innym w oczy przykre rzeczy-sam tego wiele razy doświadczałem od innych

Pytam dlaczego to robią nie w sensie, że to dla mnie niesprawiedliwie

Tylko pytam o ich motywy? Czy sami źle się czują i uważają, że przez to, że pognębią kogoś innego, to sami poczują się lepiej? To w zasadzie jedyne wytłumaczenie jakie przychodzi mi do głowy

No, może w sumie jeszcze mogą to robić po prostu dla rozrywki, bo kiedy ktoś cierpi, to jest dla nich zabawne widowisko - to się chyba całe szczęście rzadziej zdarza

A wy, jak sądzicie? Z jakich powodów ludzie celowo krzywdzą innych? Ograniczmy się do przykrych słów, bo to zdecydowanie bardziej powszechne niż np przemoc fizyczna, albo inne przestępstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ChatGPT

"Świadome krzywdzenie innych może wynikać z różnych powodów, które zależą od psychiki danej osoby, jej wychowania, doświadczeń życiowych, a także bieżącej sytuacji. Oto kilka głównych powodów, dlaczego niektórzy decydują się na takie działania:

Brak empatii: Niektóre osoby mogą mieć trudności z odczuwaniem empatii, co oznacza, że nie są w stanie wczuć się w sytuację innych ludzi ani zrozumieć, jak ich działania wpływają na innych. Może to być cecha osobowości, jak w przypadku osób z zaburzeniami osobowości, np. socjopatii lub psychopatii.

Zranione emocje: Czasami ludzie krzywdzą innych, ponieważ sami zostali skrzywdzeni. Taki mechanizm może być formą odwetu lub sposobem na radzenie sobie z własnym bólem. "Zranieni ludzie ranią innych" to powiedzenie, które oddaje tę dynamikę.

Poczucie władzy i kontroli: Krzywdzenie innych może dawać pewnym osobom poczucie władzy i dominacji. Mogą czuć, że kontrolując innych lub wywołując w nich ból, sami stają się silniejsi. Może to być wynik głębokiej niepewności lub pragnienia kontrolowania otoczenia.

Zazdrość i rywalizacja: Czasem ludzie świadomie krzywdzą innych z zazdrości lub chęci wyprzedzenia kogoś w jakimś aspekcie życia. Rywalizacja, szczególnie w kontekście społecznym czy zawodowym, może prowadzić do działań mających na celu zdyskredytowanie lub poniżenie innych.

Nieświadoma potrzeba wyładowania frustracji: Niektórzy ludzie mogą krzywdzić innych jako formę wyładowania swoich frustracji i gniewu, nie mając odpowiednich sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami. W takich przypadkach nie chodzi o bezpośrednią nienawiść wobec danej osoby, lecz o chęć rozładowania negatywnych emocji.

Społeczne wzorce i przyzwolenie: Świadome krzywdzenie innych może wynikać z wpływu otoczenia, kultury czy grupy społecznej. Jeśli ktoś dorastał w środowisku, w którym przemoc, manipulacja czy okrucieństwo były akceptowane, może uznać to za normalny sposób postępowania.

Brak świadomości konsekwencji: Niektóre osoby mogą krzywdzić innych, nie zdając sobie sprawy z długofalowych konsekwencji swojego działania. Mogą nie widzieć lub nie myśleć o tym, jak ich słowa czy czyny wpływają na psychikę i emocje drugiej osoby.

Takie zachowania są złożone i często wynikają z połączenia powyższych czynników. Działania te są jednak destrukcyjne zarówno dla ofiar, jak i dla samych sprawców, którzy często noszą w sobie wewnętrzny chaos lub nierozwiązane traumy."

Czasem warto pójść na łatwiznę i skorzystać z jego pomocy. Same konkrety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×