Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

pisałam wyzej jako lalallala, teraz juz zarejestrowałam sobie nick :) ja załuje ze byłam tam tak krótko, bo tylko 2 tygodnie, jechałam jeszcze z rodzinka autem, wiec 3 dni wyjete... a przez 2 tygodnie na prawde nie da sie wszystkiego zwiedzic i to jest ten ból, albo zwiedzasz na szybko zeby na inne ciekawe rzeczy czasu starczyło :) miałam w planach pójście do meczetu ale mój kuzyn, który od ponad 20 lat mieszkał w Skopie i nie miał dobrych doswiadczen z muzułmanami stanowczo mi odradzał ;) mam nadzieje ze jednak kiedys pojade na dłużej pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balasevic,Zdravko Colic,Magazin,Crvena jabuka,Divlje jagode,Hari mata hari,Zeljko Joksimovic :-) na przyklad... Wszystko znajdziesz na nostalgija.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...tak to już tu jest...topik odżywa raz na jakis czas :-) taki jego urok...:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W samych superlatywach opisujecie byłą Jugosławię :o Tam jest tak fajnie? Hmmm to dlaczego ludzie jadą na zachód??? Poopowiadajcie troche jak jest w Serbii, Czarnogórze etc. Jak tam żyje się teraz ludziom? Jak jest z pracą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...bo to jest topik dla FASCYNATÓW, wiec jak niby mamy opisywać? :-0 ;-) ..proponuję poczytać topik, jest tam co nieco o tym, o co pytasz -- piszą Ci, co byli niedawno...pozdrawiam :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Temat o byłej Jugosławi ma charakter sentymentalny. Przypuszczam, że większość osób tu piszących ma bardzo dobre wspomnienia związanie z byłą yu i stąd owe pochwały, a poza tym nie każdy ocenia inny kraj z perspektywy gospodarki i ekonomii .. ważniejsze są kultura, ludzie , kuchnia \"Tam jest tak fajnie? \" - jest normalnie, podobnie jak u nas, ale najlepiej jest się o tym przekonać na własniej skórze, jak już ktoś dużo wcześniej pisał zachodnie stacje rtv, zrobiły swoje - w bardzo niekorzystny sposób przedstawiły Bałkany i teraz daje to o sobie znać. \"Hmmm to dlaczego ludzie jadą na zachód??? \" - z Polski tez ludzie emigrują i nie tylko stąd, zresztą nie jest tak łatwo z tamtąd emigrować [wizy- jakie obowiązują tamtejszych obywateli, chcących wyjechać]. \"Jak jest z pracą?\" - nie gorzej niż u nas, zważywszy na to co działo sie tam w ostatnim okresie [sankcje nałożone prze eu.zach., embargo] ale dzieje się lepiej. Stopa bezrobocia w Serbii - maj 2005 26.9 % - 17 październik 2005 około 30 % (z zasobów BBC) http://www.bbc.co.uk/serbian/news/2005/10/051017_serbiapoverty.shtml - jeśli ktoś zna sebski średnie zarobki 210 euro srednie zarobki w Nowy Sad i Belgrad 250 eu Dodam, że w Serbii nie ma wielu dużych i rozwiniętych miast, prawie wszystko opiera się na kilku większysch miastach takich jak Belgrad, Nowy Sad, Subotica, Kragujevac, Nisz - jest duży ale nie zbyt \"bogaty\".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość waciak
strasznie fajne forum.szkoda ze dopiero je znalazlam:(powiem wam szczerze,ze studiuje serbski......niestety mam takie zaleglosci w slownicktwie,ze to studiowanie nie jest juz przyjemnoscia a katorga i stresem.a jak zaczynalam bylam pelna optymizmu.zawsze fascynowala mnie jugoslawia,a teraz to wstyd sie przyznac ze ucze sie serbskiego tyle lat i jestem na tak zenujacym poziomie.wiekszosc u mnie mowi plynnie,mieli mozliwosci wyjazdu i w ogole wiecej zapalu.u mnie niestety na zapale sie konczylo, bo jakos nie moglam sie zmobilizowac:(wyjechac niestety tez nie mialam mozliwosci.tak czy inaczej moze ktos z was ma jakies materialy z ktorych sie uczycie(mam na mysli te elektroniczne) lub patenty na nauke tych cudnych jezykow?:)) czekam na jakies odp. ciao

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdravo-fajnie,ze znalazlas topik :-) ..ja sie ucze tradycyjnie-podreczniki, slownik,muzyka... :-)jednak-pzydalby sie jakis nativ-speaker ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waciak - chyba nalepszym \"materiałem\" pomocnym w nauce serbskiego będzie rodowity Serb ;) może on przyjąć również postać \"elektroniczną\" ;) . -> Skype i inne podobne (napewno znajdzie się ktoś chętny do pogadanki) ;) a jak nie to polecam fora slawistów :) ostatnio w tv znalazłam kanał, balkanmedia - non stop muzyka, ale na dłuższą mete nie da się tego słuchać, ja akurat za tą ich popularną muzyką nie przepadam :O za to bardzo lubię, tą z \"Dom za vesanje\", \"Underground\" czy \"Zivot je cudo\" :D http://www.balkansecurity.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wybral sie ktos do Torunia? Mnie sie nie udalo...:-( obowiazki zawodowe. poljupci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Lazem tebe,lazem sebe, da sam hladna,nista ne osjecam...\" Ana Nikolic nic tak nie godzi ze swiatem, jak dobre wino w dobrym towarzystwie.Albo u samoci :-) pozdravljam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dobry sposob to osluchac sie majac podglad obraz do tekstu tak jest jak sie oglada dnevnik na RTS albo na BK Sat . pozdrav.fajny jest jeszcze reportaz na BK Sat - Svadba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...zawsze mi to robisz-przeciez wiesz,ze nie mam mozliwosci, by to zobaczyc...:-O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stary wiarus.. Była Jugosławia
... zagadaj do Ewy z Belgradu .... ewita@sbb.co.yu .... ona godzinami gra w brydża i może być zajęta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olaz
hej waciak!!! połaź po stronach serbskich, to dużo pomaga, albo pożycz sobie jakieś książki: bajki itp. nie są pisane trudnym językiem, a na pewno zawierają dużo słownictwa.... też studiuję serbski, i albański do tego, w Toruniu, ale jestem dopiero na drugim roku. Serbski jest cudny, ale albański koszmarnie trudny i uciekłam w tym roku na MOST do Poznania na serbską....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość waciak
poczytalam sobie dokladnie wczesniejsze wypowiedz i pozbieralam kilka adresow.jak bede miala czas(niestety teraz mam za duzo obowiazkow)to poczytam,p[osluchami poogladam:))nawet mam cyfre i teoretycznie moglabym w ten sposob praktykowac,niestety 4 letnie dziecko, studia dzienne i mnostwo zwierzat mi to uniemozliwiaja na codzien:( dlatego szukam raczej podrecznikow,czegos z czym moge isc do lozka i w spokoju sie pouczyc.moze ktos zna jakies adresy stron z podrecznikami w pdf-ie ,ktore mozna sobie wydrukowac?prosze o pomoc!:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olaz
na żalost ne mogu da pricam nista!!!! jestem teraz w Poznaniu na wymianie studentów, na rok, a niestety nikt mnie nie powiadomił o Dniach Bałkańskich. w pozen na katedrze informacja sie pojawiła dopiero w środę...., a ja w poprzedni weekend byłam w Toruniu! pluję sobie w brodę, że nie weszłam tam na katedrę, bo bym została....:( jakby ktoś wiedział o jakichś podręcznikach, książkach serbskich w pdf, albo coś miał ciekawego, to ja również reflektuję....:) albo albańskich!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olaz
czy ktoś ma może teksty (serbskie lub angielskie lub niemieckie lub polskie:)) do filmów: Otac na sluzbenom putu, Dom za vesanje (Czas Cyganów - brzmi polski tytuł)???? A może polecicie jakieś fajne Jugo filmy???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogladalem dzis super komedie polska Wesele . w Tv Q 1 slovenska , no super pomysl pokazali a raczej ubawili slovenska puplike , podobienstw sporo do sarkazmu balkanskiego. i nauczylem sie z napisow , ze po slovensku \" kurwa\" to kurba .teksty super. w stylu : tak sie schlalem na weselu , ze snilo mi sie , ze jestem na bezalkoholowym weselu.pozdrav.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość atahualpa
ja sie zainteresowalam tamtym rejonem jeszcze bardziej niz zwykle, po tym jak tam pojechalam. zawsze inteesowal mnie ten 'kociol balkanski', az tam wyjechalam . co prawda na wakacje, ale bylo super. zwiedzilam cale zachodnie balkany/niestety poza macedonia- bo ponoc potrzebna byla wiza- bzdura. w wakacje mozna tam spokojnie jechac/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dragan
Premijera Bregovićeve opere Balkanska Karmen Opera „Karmen“ Gorana Bregovića, čija je radnja smeštena na Balkanu i prati doživljaje mlade i lepe romske proročice Kleopatre, ludo zaljubljene u čistača ulica po imenu Baki, biće izvođena od 6. do 30. decembra u „Kabareu Sovaž“ u Parizu. Delo je stvoreno prošle godine, za vreme snimanja filma „I Giorni Dell’ abbandono“ torinskog reditelja Roberta Faenca, u kojem je Bregović tumačio lik muzičara, jednu od glavnih uloga u tom ostvarenju, koje je prikazano u konkurenciji za „Zlatnog lava“ na Filmskom festivalu u Veneciji ove godine. Bregovićeva „Karmen“ je najpre i izvedena u Italiji, u torinskom „Teatru Stabile“, pa u „Pikolo teatru“ u Milanu i potom u rimskom „Parko de la muzika“. Francuski ljubitelji romske muzike čuli su već „Karmen“ u jednom od pariskih predgrađa, kao i na džez festivalu na severu zemlje i još nekim gradovima. Bregovićevo ostvarenje sasvim je različito od Bizeove „Karmen“, iako sadrži nekoliko tonova francuskog remek-dela. Zajedničko je da su oba dela smeštena u cigansku sredinu, ali na različitim delovima Evrope, budući da je Bregovićeva priča balkanska. Mlada proročica Kleopatra zaljubljena je u čistača ulica Bakija, čiji je važan adut to što mu je ujak Fuad Kostić slavni trubač. On, nažalost, nesrećno gubi život, pa se svi nalaze na pogrebu, na kojem Kleopatra saznaje da joj je nesrećni ali talentovani muzičar napisao operu „Karmen“ - sa srećnim završetkom. Ubeđena da će joj doneti dobrobit, mlada žena sakuplja muzičare i priređuje predstavu. Glumci/pevači uglavnom govore na romskom, italijanskom, srpskom, ali i na francuskom jeziku. Opera je prilagođena Bregovićevom „Orkestru za svadbe i sahrane“, ali i malim romskim orkestrima. Turneja „Karmen“ nastavlja se u maju sledeće godine i po drugim gradovima u Francuskoj. (Seecult.org

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×