Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

język polski pochodzi od dialektu macedonskiego , ktory sie wyodrebnil z greki. podobnie jak i serbski . jezyk polski oczy wiście chlonal z laciny stad neologizmy i pomieszanie z francuszczyzna a teraz z angielszczyzna. a juści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dragane -- dziękujemy za zadanie domowe :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LONG LIVE SERBIA CCCC КОСОВО ЈЕ СРБСКО ОЈ СРБИЈО МАЈКО НЕ ПЛАШИ СЕ РАТА ИМАШ ДВИЈЕ СЕСТРЕ АКО НЕ МАШ БРАТА.... ТАКЕ ДВИЈЕ СЕСТРЕ ЦЕО СВИЈЕТ НИ МА РЕПУБЛИКА СРБСКА И СРБСКА КРАИНА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRAKÓW \"LEMON\" (UL. FLORIAŃSKA 53) Restauracja serbska, przytulnie urządzona w oficynie. Latem szklane ściany rozsuwa się, tworząc duże patio. Otwarty ruszt, na którym skwierczą m.in. pljeskavica i czevapcziczi. Jest i gibanica, czyli ciasto nadziewane owczym serem, do smażonych mięs podaje się bałkańskim zwyczajem ajvar - pastę z upieczonych papryk, bakłażanów, pomidorów oraz czosnku. Dość tanio. \"PLAVI JADRAN\" (PL. SZCZEPAŃSKI 7, TEL. 429-52-75) Plavi Jadran znaczy po serbsku i chorwacku \"błękitny Adriatyk\" i adekwatnie do nazwy kuchnia tego lokalu, dowodzonego przez serbskiego szefa, łączy w sobie elementy serbskie, chorwackie i czarnogórskie. Jedyne miejsce w mieście, gdzie spróbować można serbskich serów i kiełbas lub dalmatyńskiego pršutu, surowej szynki suszonej w krasowych grotach adriatyckim wiatrem, słowiańskiej odpowiedzi na włoską prosciutto czy hiszpańską jamon serrano. Spory wybór rakii, zarówno serbskiej, jak chorwackiej, na deser kawa w tygielku i baklava, klasyczna turecka arcysłodycz z ciasta grysikowego i orzechowo-migdałowej masy, popularna na całych Bałkanach. Niezbyt tanio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ałkańskie gołąbki - sarma Składniki: - 1 mniejsza kapusta - 250 g mielonej wieprzowiny - 250 g mielonej wołowiny - 2 łyżki tłuszczu - 1 łyżka mąki - 1 łyżka ryżu - 2 średnie cebule - 3 zielone papryki - 1/2 kg pomidorów lub koncentrat pomidorowy - natka pietruszki - 1 łyżeczka czerwonej papryki - szczypta pieprzu i soli Z kapusty wytniemy głąb, sparzymy ją w gorącej wodzie, tak by oddzieliły się liście. Środkowy nerw liścia zetniemy na płasko, będzie się lepiej zawijał. Na łyżce tłuszczu zeszklimy drobno pokrojoną cebulkę, dodamy oba rodzaje mięsa i chwilę podusimy. Dodamy przyprawy i sparzony ryż. Znów chwilę podusimy. W ten sposób przygotowane nadzienie ułożymy na liściach, które następnie zrolujemy. Układamy je w rondelku na pozostałych liściach, blisko obok siebie. Pomidory, cebulę, natkę pietruszki i 1 zieloną paprykę ugotujemy i przygotujemy przecier. Zagęścimy go zasmażką z łyżki tłuszczu i łyżki mąki. Przecier nalejemy na \"gołąbki\". Dla lepszego smaku pod koniec gotowania dodajemy 2 zielone papryki i szczyptę papryki mielonej. Gotujemy na bardzo małym ogniu do zmięknięcia kapusty. Cevapcici - Čevapčici Składniki: 1/2 kg mielonej jagnięciny lub wieprzowiny 1/2 kg mielonej wołowiny 1 łyżka pieprzu 1 łyżka majeranku 1 łyżeczka soli 1 łyżeczka słodkiej papryki 2 ząbki czosnku mały pęczek pietruszki Na początku musimy dobrze rozgrzać gril. Wszystkie składniki łączymy ze sobą i bardzo dokładnie mieszamy. Odstawiamy na 15 minut. Z masy formujemy dość długie, przypominające kciuk wałeczki. Umieszczamy na grilu i pieczemy. Po około 3-5 min. obracamy. Pilnujemy żeby sie nie spaliły. Podajemy ciepłe razem z jogurtem, musztardą lub sosem ajvar i ze świeżymi warzywami. Smacznego! ...i vec sam gladna ;-) Miłego dnia wszystkim -- poljupci 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale niespodzianka z tymi restauracjami ! do Krakowa mam blisko, już się nie mogę doczekać wypróbowania serbsko krakowskich specjałów ;) zobaczymy ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To skandal co sie dzieje w Kosovie! Kosovo jest i będzie zawsze Serbskie!! nie patrzmy spokojnie na to jak niszczy się serce tego kraju!! www.kosovo.cerkiew.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie dajcie sobie wydrzec . to od lat prowadzona w imie globalizmu geopolitycznego, polityka rozbijania- oslabiania panstw na panstewka , sklocanie narodowosciowe. by kilka pansta [ wiadomo kto] mial kontrole nad oslabionymi i by musialy te nowe twory zadluzac sie w MFW , ktoren dziala na zasadach mafijnych; czyli proponuje oferte nie do odrzucenia - pożyczke a potem splata czyli uzaleznienie na zawsze . Chyba miedzynarodowa mafia jeszcze dlatego nie pozwala na \"niepodleglosc\" Kosowa bo wie , ze albanczycy to narod narkotykowych przemytnikow anarchistow i przestepcow. NIE DAJCIE SIE. SERBOWIE. i jeszcze raz podkreslam , ze w perspektywie czasu wyjdziecie na tym dobrze , ze nie nalezycie do zadnej bandy , typu UE. pozdrav.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beda grac tym Kosowem z Wami. tak wygląda polityka. przeciez tacy albanczycy to nie licza sie wogole w świecie niczym . ale wykorzystali wlasnie nagonke na Serbie by uzyskac dla siebie cos. musicie to raz konkretnie zalatwic bo sie bedzie przeciwko Wam wloklo. przecie tu nie o nich lotto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
i bardzo dobrze , ze nie pojechala. jak sie jest zadluzonym na 100mld dolcow to sie niewiele ma do powiedzenia. w polityce nie ma sentymentow ani , przyjazni ani , honoru , jest tylko i wylacznie interes. a Polska w obecnej sytuacji nie ma wlasnej polityki zagranicznej , tzn. ma na zasadzie cicho siedz i sie dostosuj do USA . i tak wiadomo co wiekszosc Polakow mysli i czuje. lepiej nie jechac i nic nie powiedziec niz by sie mialo moze pod przymusem sytuacji politycznej wlasnej gadac glupstwa. zreszta Serbia tez niestety jest w podobnej sytuacji. ale bedziemy jeszcze Wielcy. Pozdrav.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oglądalem wczoraj w TV RTS uroczystośc z udzialem Prezydenta Serbii p. Kostunicy . ale gdzie to bylo nie wiem. Prezydent Serbii jest OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artysty Polskie widze ktoś na poziomie :) pozdrowienia od alternatywnej nacjonalistki serbskiej :) napewno wiesz o co chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niema nic lepszego od tego jak sie pogada chłop sam z sobą -rewelacja,szkoda ze jeszcze MILINKO I LJUBINKO .znaczy ta sama osoba nie skomentuje tego,pozdrawiam TĄ osobe,DOTYCZY POSTY JAK WYZE...reszte bez komentarzu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artysty i milinko i ljubinko to tak owszem to ta sama osoba ale denim i demon to juz nie ta sama jak mozesz sprawdz po ip. pozdrav.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co Cie boli Dragan? Dwoje takich jak ja i Artysty to za dużo dla Ciebie? A może nie wszystko rozumiesz? Tu chodzi o MILOSC i szalenstwo O oddanie serca Serbii pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
....bo własnie o to idzie,zeby to było DWOJE ;-) ...a jesli Dragan tu czegoś nie rozumie, to pewnie rozbieżności postaw i wygłaszanych na temat Serbii sądów...bo ja też nie. Pozdrav svima 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
podobno tylko krowa pogladow nie zmienia . a ja dzieki Bogu krową nie jestem. mowie to co mysle i jest to prawdziwe . i szczere . wbrew pozorom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Denim Demon. calym swoim jestestwem odzegnuje sie od takich uczuc jak: milośc do Serbii. poprostu tak czuje i gadanie czego innego bybloby oszustwem . zawsze agresywniebronie swoich pogladow nawet wobec ludzi mi przyjaznych . niestety to moja wada. ale taki jestem i juz . swoj chleb jem. wiem napewno , ze gdyby do moich dzwi zapukali: niemiec, angol czy kuzwa inszy amerykaniec to bym ich pogonil. a gdyby to byl Serb to bylbym zaszczycony gdyby sie pozwolil ugościc. i nie bardzo kuzwa wiem dlaczego tak mam. ale to chyba nie milosc zadna tam ani takie insze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
....do kiedy? az znów w telewizorni pokażą 1 złego Serba? zresztą...dosta..[macha ręką] ..a u mnie Balasevic :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja tam cale szczęście jestem tu nowa, pierwsze moje wypowiedzi sie tu pojawiają a tonu nigdy nie zmienią. Serbowie jacy są każdy widzi, ale chodzi o to żeby zrozumieć a nie bezmyślnie oceniać! Ja kocham Serbie, kocham Serbów, ich historie i tę piękną katastrofę i cudownąm uzykę i literaturę, krajobrazy... wszytsko nie znosze niesparawiedliwości.. a to co wyprawia międzynarodowe towarzystwo z tym cudnym, poranionym krajem to tragedia a my na to od tylu lat patrzymy.. to samo dotyczy sie iraku i wielu innych miejsc Milosevica zabił super sprawiedliwy sąd haski, pytam sie czemu wciąż przed sądem nie stanął Putin, skąd inąd morderca... Husajna szybko złapali, pokazowy proces i egzekucja a co z Karadzicem i Mladiczem? To juz nikogo nie obchodzi.. do następnej tragedii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak Fenix z popiołów :-D Dobrze,ze topik wrócił.Bardzo dziekujemy :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzien wczesniej na tym samym kanale z tego co pamietam co do godziny to o 23.00 jest film dokumentalny Z powrotem w Bosni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Codziennie(prawie)rano jak jadę do pracy widze tabliczkę z napisem: \"Garaże FR Jugosławii\" Zastanawiam sie czy ktoś jej nie pozostawił tam złośliwie bowiem wisi na przeciw ambasady USA. :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×