Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Gość __zosia78

Gruczolak przysadki

Polecane posty

Gość b etka
Moja mamcia wróciła właśnie po operacji miała w Katowicach wszystko jest dobrze ,mama dochodzi do siebie tez miała gruczolaka nieczynnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maxpayne
B etka i jakie mama miała objawy ? Okulistyczno-neurologiczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość b etka
żadnych objawów ,w sierpniu potrącił ją samochód i po dokładnym rezonansie głowy (miała stłuczenie mózgu) wyszło że ma również gruczolaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie Widzę że ,, stara znajoma" Ann 123 się pojawia. Chciałam się pochwalić córeczką, ma 4 miesiące karmie ja piersią-endokrynolog pozwoliła i na razie nie myślę o gruczolaku.Ale jest fajnie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie Widzę że ,, stara znajoma" Ann 123 się pojawia. Chciałam się pochwalić córeczką, ma 4 miesiące karmie ja piersią-endokrynolog pozwoliła i na razie nie myślę o gruczolaku.Ale jest fajnie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
A zaburzenia widzenia, typu niedowidzenie,mroczki przed oczami? To są raczej objawy guza przysadki, a nie zez. Poza tym z tego co wiem to nawet gdyby był guz to w zasadzie się go nie leczy, jeśli nie ma objawów neurologicznych lub okulistycznych. Do całkowitej diagnozy czy w ogóle jest guz przysadki potrzebny jest rezonans przysadki z kontrastem i pole widzenia. Poza tym nie musisz krzyczeć,doskonale rozumiem,tylko że guz który by wydzielał TSH jest niezwykle rzadki. Częściej jest to prolactinoma. A nie pomyślałeś, że może za duże dawki hormonów bierzesz? Pewnie dlatego TSH Ci nie wychodzi w badaniach i pewnie tez dlatego źle się czujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maxpayne
Cytuję : "Mam objawy niedoczynności, które leczę hormonami tarczyc jednakże nie w takiej dawce jaką zaproponował mi endo. Biorę więcej i czuję się prawie jak przed chorobą" Tu nie jest napisane, że czuję się źle ;) . I akurat TSH, które w wyniku brania hormonów jest niskie, nie jest wyznacznikiem mojego samopoczucia tylko raczej ilość hormonów tarczycy, które mam we krwi. I nie jestem w tym sam. Mają tak nawet ludzie z Hashimoto czyli jasną przyczyną ich dolegliwości z tarczycą. Ten mój cały zez to pryszcz, bo mroczki przed oczami też mam, zawroty głowy i czasem mam wrażenie jakbym patrzył "przez telewizor" czyli obraz delikatnie mi pulsuje, jak odświeżanie w telewizorze. No ale pójdę na rezonans to się dowiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Rezonans rezonansem, ale i tak żeby stwierdzić czy masz zaburzenia widzenia jakiekolwiek trzeba by było zrobić pole widzenia (najlepiej neurologiczne). Co do guzów przysadki to są pewne komplikacje w ich do diagnozowaniu i w ogóle w leczeniu. Nie rozumiem czemu sam sobie zmieniasz dawki ustalone przez lekarza? Rozumiem, że endokrynolog Cię prowadzi? On też zajmuje się leczeniem i diagnostykę chorób przysadki więc może po prostu z nim porozmawiaj. Wiem an swoim przykładzie że ciężko zdiagnozować guz. Niby mam guz w rezonansie, biorę bromergon (ale jak się ostatnio dowiedziałam mam leczona hiperprolaktynemię czynnościową, choć test z MPC jednoznacznie wskazał na obecność prolactinoma, test jest sztywny). Obecnie lekarz zmniejsza mi dawkę bromergonu aby go zupełnie odstawić. Też zaczynam mieć problem z tarczycą,tzn są niejasne wyniki. TSH mam w normie, ale fT4 wysokie ponad normę, do tego po usg tarczycy lekarz stwierdził, że mam bardzo małą tarczycę i to może skutkować niedoczynnością tarczycy, ale tu hormony powinny być niskie poniżej normy (albo chociaż w dolnej jej granicy),a tsh po wyżej normy. Prawda jest taka, że jeśli nawet guz będzie w rezonansie widoczny, a będzie mały (tzn do 1 cm) i bez objawów ze strony nerwów wzrokowych to i tak będą Ci go obserwować. W ogóle to ile masz lat? Inne hormony miałeś robione? Jeżeli czujesz się tak samo jak przed leczeniem tzn. nie jest lepiej to może masz źle ustawione hormony, lub lek? Hormony wpływają dużo bardziej na organizm niż samo TSH. Mroczki mogą być objawem guza,n o ale to okulista powinien dokładnie stwierdzić, na prawdę są różne badania oczu, niektóre nie przyjemne, po zakropleniu kroplami na rozszerzenie źrenic i pod rożnymi sprzętami. Na prawdę dość męczące i nieprzyjemne. W przypadku ewentualnego guza przysadki to pole widzenia jest najbardziej potrzebne, ale inne są badania które oceniają ogólnie wzrok. I to powinno być też kompleksowo zrobione.Dlatego jeśli Cie skierują do okulisty to liczę, że kompleksowo Cię przebadają. Ja tak mam co pół roku (pole widzenia co 4 miesiące, ze wzgledu na to, że już miałam zaburzenia widzenia od guza), tak to chyba robi się raz w roku. A bóle głowy też masz? A neurolog Cię badał? Trochę niepokojące są te zawroty głowy, ale na prawdę ogólnie zaburzenia hormonalne mogą powodować rożne dolegliwości. Ja ze wzgledu na ten guz mam orzeczenie o niepełnosprawności. I nie ze wzgledu na sam guz, tylko na dolegliwości które powodował tzn wspomniane bóle głowy i zaburzenia widzenia, zaniki pamięci i brak koncentracji. Przed leczeniem miałeś zdiagnozowane dokładnie co? A GH badałeś? To też wydziela przysadka. Poza tym ACTH bada się z rytmem dobowym, wiem bo przechodziłam przez to pod kątem zespołu Cuschinga, łącznie z hamowaniem z dexametazonem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Znalazłam artykuł, który stwierdza że bromokryptyna może powodować nadczynność tarczycy. Wiedzieliście o tym? Ale ja na odwrót mam mieć niedoczynność:( Zaczynam się gubić już w tym wszystkim i chyba nie pozostaje nic innego jak tylko zaufać lekarzom. Mam nadzieje, że ona chociaż się zna ;)Ale może to ona powoduje że fT4 mam tak wysokie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Poza odstawieniu bromergonu (a mam mieć próbę ostawienia), mam mieć zrobione kompleksowe badania oczu i rezonans. Podobno po odstawieniu, jeśli jest prolactinoma to guz zwiększa swoja objętość ponad 3 razy, więc jak mój miał 5 mm, to będzie miał 1,5 cm? Oj to wtedy już nie będzie mi dawać leków, tylko wyśle na operację. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maxpayne
Mam 25 lat. Bóle głowy mam od podstawówki. Było podejrzenie jaskry, którą wyeliminowano. Chodziłem do neurologa, psychologa. Byłem dzieckiem więc gdy ból nie był silny to robiłem to co inne dzieciaki. Jak mocny to tylko do łóżka, poduszka na głowe i tak do rana. Z biegiem lat przyzwyczaiłem się po prostu do nich. Aż w liceum zauważyłem, że mam problem z dopinaniem koszul przy szyi, mimo, że nie byłem gruby a właściwie miałem niedowagę. Pojawiły się problemy z potencją. Aż w końcu zauważyłem u siebie problemy z metabolizmem, tolerancją ciepła, zimna , męczliwość, kołatki sercowe, zlewne poty etc. I przez to zdałem sobie sprawę, że z moim organizmem jest coś nie tego. I jak nigdy nie chodziłem po lekarzach to wtedy zacząłem. Bo najbardziej bolały problemy z potencją a dla mężczyzny to ważne. I trafiłem do rodzinnego, urologa, psychologa i psychiatry a na samym koncu do endo. I to był dobry wybór bo leczenie przynosiło skutek. I po badaniach krwi okazało się, że mam niskie TSH ale w normie i hormony poniżej. I rozpoczałem leczenie, po których nie mam już w większości objawów, o których wspomniałem. Czasem jeszcze poboli głowa ale nie tak często jak kiedyś. Moja była już pani endo to dobra kobieta ale nigdy nie sluchała co do niej mówiłem a kwestie damsko-męsko całkowicie pomijała. Sugerowała się TSH, które było w normie ale ja czułem się źle. Stwierdziła na koniec, że sobie wymyślam, że to przez nerwy i tak już mam mimo, że nigdy tak nie miałem. Więc ustaliłem dawkę wg mojego samopoczucia, po której czuje się dobrze. Ale nie dają mi spokoju właśnie objawy ze strony układu wzrokowego (pole widzenia w normie), bóle głowy. I dlatego chce iść na rezonans. A wydać na niego kilka stów to i tak mała cena w porównaniu do zdrowia. Z hormonów przysadkowych robiłem ACTH które było w normie. Pozostały jeszcze do zbadania FSH, LH i GH. Ale i tak prościej będzie zrobić rezonans.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Eklerka199
Maxpayne Dzieki za artykul,mozna sie wiele dowiedziec,gdyz sa tam informacje na ktore szukalam odpowiedzi:) Nie,nie mialam operacji guza,bo nawet nie wiem czy go mam,znaczy sie jeszcze nie mialam robionego rezonansu,lecze sie na hiperprolaktynemie,a coraz gorzej sie czuje. Neurologa mam na poczatku stycznia,wiec on mnie skieruje na rezonans. Powiedz mi jakie ty masz objawy,ze podejrzewasz gruczolaka? Mnie ostatnio zaczela bolec glowa,choc nigdy nie mialam z tym problemu;/ Do tego przy ucisku boli mnie galka oka lewego i brew jak uciskam,tez na to oko mam problem z widzeniem. Czuje jak mnie cos niszczy powoli. Jakie wy miesliscie objawy,ze wykryto u was gruczolaka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Do maxpayne Pytałam co Ci konkretnie zdiagnozowano, bo nie pasują hormony d ostany TSH. Przy nadczynności tarczycy TSH jest niskie, a hormony wysokie (często ponad normę,szczególnie fT4), przy niedoczynności jest odwrotnie, tzn. TSH jest wysokie,a hormony niskie. Ty masz wszystko niskie. Dlaczego masz płacić za rezonans? Domyślam się, że endo Ci nie da, bo nie widzi podstaw. Ale może neurolog? Ja właśnie dostałam od niej,tzn od neurologa skierowanie. Wiem, że cena jest okropna. Właściwie to u mnie powinna dać endo, tym bardziej, że to tylko kropka nad i była. Może Tobie też neurolog da skierowanie, oczywiście musisz mieć aktualne ubezpieczenie. A i rezonans koniecznie musisz mieć z kontrastem. A badanie samo jest bardzo głośne, u mnie trwało ok godziny. Niektórzy śpią w trakcie tego badania. Ja osobiście nie wiem jak można usnąć przy takim hałasie.Mnie strasznie rozbolała głowa jak się skończyło to badanie w końcu:). Tak wiem, że prościej zrobić rezonans, ale to nie wszystko. Bo jeśli okazałoby się, że jest guz to trzeba zlokalizować co dokładnie on wydziela. Poza tym jeśli będzie mały to pewnie będą Ci go obserwować. Mnie tez strasznie bolała głowa,ale że guz jest mały, to ona się nie przejęła, bo guz jest zbyt mały żeby go operować. NA szczęście zareagował na bromergon, choć zdaniem lekarza teraz to jest hiperprolaktynemia na skutek stresu, a nie na skutek guza. Nie wiem jak, ale jednak bóle głowy ustąpiły prawie całkowicie i zaburzenia widzenia też, nie mówiąc już o zanikach pamięci i problemach z koncentracją. Wszystko jak ręką odjął. Zdaniem neurologa to ciśnienie wewnątrz czaszkowe mi rosło i stąd ten ból głowy. A może to po prostu migrena jest? Z drugiej strony mówisz, ze głowa ci przeszła tak trochę? Może to wszystko jest od tej tarczycy po prostu? Masz daleko do Warszawy? Myślę, że dobrze by było, żebyś pojechał do prof. Zgliczyńskiego. To jest najlepszy specjalista od przysadki. Ja sama u niego byłam, i naprawdę diagnostyka u niego w szpitalu sporo rozjaśniła mojemu lekarzowi. Przynajmniej wiedziałbyś na czym stoisz? Tam Ci na pewno porobią wszystkie badania. Do Eklerka 199 Mnie skierował neurolog właściwie na pierwszej wizycie, po tym jak jej powiedziałam, ze mam straszne bóle głowy. Pierwszy rezonans miałam całą głowę z przysadką do oceny. Poza tym miałam zaburzenia widzenia wykazane w polu widzenia (Niedowidzenie połowicze dwuskrzydłowe i mroczki w polu widzenia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Do Eklerka 199 Może to że źle się czujesz jest związane z lekiem, który przyjmujesz? Bierzesz bromergon na obniżenie prolaktyny? Zobacz ile ma skutków ubocznych...:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Eklerka199
Tylko ja biore Dostinex. A tam to nie ma skutkow ubocznych takich co mi dolega:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Akroo
Ja również jestem leczona Dostinexem i bardzo dobrze na niego reaguję, tzn dobrze się czuję, nie widzę u siebie żadnych dolegliwości. I od kiedy zaczęłam go przyjmować bóle głowy nieco się zmniejszyły. Dołączyli mi go do Sandostatyny, twierdząc, że te dwa leki dobrze ze soba współgrają i może faktycznie tak jest. Teraz od kilku dni zaczyna boleć mnie głowa coraz mocniej, ale to chyba przez to, że kończy się działanie Sandostatyny, a kolejny zastrzyk czeka mnie na początku stycznia, więc jeszcze chwila i znowu będzie ulga, zejdzie opuchlizna i w ogóle. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Więc dlaczego bromergon tyle ma? Przecież substancja czynna to to samo? Nie wiem, ale ja nie mam żadnych dolegliwości po bromergonie. Głowa też trochę mniej boli, zaburzeń widzenia nie mam już wcale, ani zawrotów głowy, zaników pamięci i problemów z koncentracją. A czy myślicie, że 1 tabletka bromergonu też powoduje, że guz się zmniejsza? Bo na pewno prolaktynę mi obniżył (ze 120 na ok 10). Ciekawe jak będzie jak mi go całkowicie odstawią. Mam teraz robioną próbę odstawienia. W tej chwili biorę pół tabletki bromku; w lutym mam dostać skierowanie na rezonans; pole widzenia mam co 4 miesiące,teraz mnie czeka jeszcze kontrola u okulisty taka szczegółową, z rozszerzaniem źrenic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kate_27_
Witam. Od kilku dni przeglądam forum. U mnie podejrzewają gruczolaka, ajk narazie mam się stawić w szpitalu Bolońskim na badania. I odnośnie tego mam pytanie . Jak byłam w szpitalu w Warszawie w poradni na wizycie to lekarz powiedział mi że mam przyjechać tego i tego dnia i zgłosić się na oddział i zostanę na oddziale kilka dni aby porobić wszyskie badania. Ja tak się zestresowałam, że dopiero po wizycie się zorientowałam że nie dopytałam się wszystkiego. Mianowicie lekarz nie dał mi żadnego skierowania, czyli jak? Normalnie mam zajechać bez niczego zajść na oddział i powiedzieć ze lekarz mnie skierował i miałam się tego dnia zgłosić? Czy oni mają to gdzieś zapisane, bo nie wiem już sama. I jeszcze jedno czy ktoś mógłby mi w skrócie zobrazować jak wygląda rezonans? Czy mogę być ubrana w piżamę? Co można zabrać do szpitala. Będę wdzięczna za jakiekolwiek info. Myślę że będę teraz częściej tu zaglądać, Pozdrawiam, trzymajcie się!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kate_27_
przepraszam za literówki. W szpitalu Bielańśkim oczywiście a nie Bolońskim:) w Warszawie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Akroo
Kilcia ja myślę, że skoro Twój organizm tak dobrze reaguje na leczenie bromergonem i zmniejszył się znacznie u Ciebie poziom PRL to możliwe jest, że i rozmiary guza uległy zmianie nawet po jednej tabletce. Każdemu indywidualnie lekarze dopasowują dawki leków i każdy organizm inaczej reaguje na leczenie. :) Ja w marcu mam mieć rezonans i też się okaże czy moje samopoczucie lepsze związane jest z pomniejszeniem guza czy to same leki działają na mnie tak dobrze :) Kate_27 do szpitala oczywiście piżamka obowiązkowa, na izbie przyjęć powinni Cię pokierować, powiedziec czy można się przebrać na oddziale czy już w przebieralni na izbie. Ale nie wiem jak to będzie z tymi skierowaniami, myślę, że skoro lekarz chce, abyś położyła się na oddział na badania to powinien chyba raczej wystawić Ci skierowanie, bo przecież nie ma tak, że idziemy gdziekolwiek i mówimy " o pan doktor taki i taki kazał mi się tego dnia zgłosić na oddział" i nas przyjmują.. Może zadzwoń do szpitala albo do doktora i podpytaj czy potrzebujesz skierowania czy możesz przyjść bez niego, bo być może faktycznie gdzieś już jesteś na liście w szpitalu zapisana. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość megii77
do Ann123, Chodziło mi o Lusie79, ale już się odezwała i ma 4 miesięczną córeczkę:-), Lusia79 WIELKIE GRATULACJE:-), a swoją drogą Smolodoli też dawni nie było na forum. Ciekawe co u Niej słychać?:-) A jak u Ciebie "testowanie" nowego leku?Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość megii77
Życzę wszystkim dużo, dużo zdrówka i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzacym Nowym Roku.:-)!a Lusi79 składm jeszcze raz najserdeczniejsze gratulacje!Moja Droga doczekałaś się wreszczie:-).Pozdrawiam cieplutko:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Do maxpayne Jeszcze mi się coś przypomniało- gdzie konkretnie boli Cię głowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maxpayne
Głowa boli różnie, oczy, dolna część płata czołowego. Niekiedy ból bardzo silny jakbym miał tam gdzieś rosnącą kulkę rozpychającą wszysto od środka. Czasem głowa wrażliwa na dotyk, wstrząsy (ból się wtedy nasila). Do tego światłowstręt i nudności. I chce iść najpierw na rezonans bo badania krwi mogą nic nie pokazać. I na odwrót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kilcia
Mnie też zaczyna boleć, wczoraj cały dzień bolała i dzisiaj znów zaczyna; do tego mam brak apetytu i zaczynają się nudności. Mnie głowa boli na środku czoła i potem ból rozchodzi się na całe czoło. W lutym mam dostać skierowanie na rezonans przysadki. W tej chwili jestem na pół tabletce bromergonu. Z drugiej strony chciałabym żeby ten guz był ciut większy bo przynajmniej będzie wiadomo na 100% że jest to guz hormonalny, bo póki co to wszyscy gdybają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kate_27_
Akroo dziękuję za odpowiedz a słuchajcie może ktoś wie który z endo przyjmuje w szpitalu bielańskim w poradni : dr Zgliczyński tam przyjmuje czy dr Zdunowski. Bo byłam w poradni i już nie wiem u którego, jakieś zaniki pamięci mam normalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Akroo
Kate_27_ z tego co wiem i wyczytałam w internecie, to w szpitalu Bielańskim przyjmuje prof. Zgliczyński, który jest ordynatorem oddziału endokrynologii :) Kilcia mnie też dziś cały dzien głowa boli i tak samo jak u Ciebie, najpierw środkowa część czoła, potem rozeszło się na cały płat czołowy. :/ eh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Tak to prawda na oddziale endokrynologicznym (diagnostyki endokrynologicznej), ale bardzo ciężko się do niego dostać. Ja na początku byłam prywatnie u prof. a potem na oddziale. Gdy chciałam odebrać wypis to też musiałam się z nim bezpośrednio kontaktować. Z tego co wiem to ciężko się do niego dostać na wizytę na NFZ tzn w szpitalu, ale próbuj.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katrin_24
Witam. Mam takie pytanie: jak ma na imię i gdzie przyjmuje dr Zgliczyński, syn prof. Zgliczyńskiego i ile kosztuje wizyta prywatna? Moja pani ginekolog mi go poradziła jako bardzo dobrego endokrynologa. Z góry dziękuję za informacje. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Eklerka199
Czy ktos leczac sie na hiperprolaktynemie,po jakims czasie leczenie objawila sie tez u niego wtorna niedoczynnosc tarczycy?? Poszukuje informacji o wtornej niedoczynnosci tarczycy,moglby mi ktos pomoc? Cos wie na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×