Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość ulalaaa

Kuchenne sztuczki.

Polecane posty

Gość ulalaaa

Wpisujcie Wasze kuchenne patenty, by ulepszyć potrawy. Ja np. zawsze dodaję czosnek do gołąbków - są lepsze w smaku. Przed wrzuceniem cebuli do rosołu, opiekam ją przy palniku, by dała lepszy aromat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gotowane jajka trzeba solic, zeby skorupka latwiej odchodzila. lyzeczka od herbaty wystarczy. nie wplywa na smak jajek :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kirlanka
A moze powiecie mi jak uratowac przesolona potrawe(leczo), dodalam surowego ziemniaka i nic, dolewalam wody i nic wciaz slone, pliska pomozcie bo bede musiala wszystko spuscic w wc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość spróbuj dodać trochę cukru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja dodaje czosne do niemal wszystkiego :D dobrym sposobem na pyszny sos lub zupe, czy jakakolwiek mieszana potrawke, jest usmazenie do miekkosci cebuli z czosnkiem i na tej bazie robic to \"cos\". zaleznie od tego co robimy dodajemy do tej cebuli odpowiednich przypraw. jest to stary wyprobowany sposob kuchni indyjskiej, ale smialo mozna go stosowac do polskich (ijakichkolwiek) potraw, wszystko zalezy od przypraw. jajka zeby sie dobrze obieraly trzymam po ugotowaniu w zimnej wodzie pare minut. jak cos przesolimy, to jedynym sposobem jest powiekszenie objetosci potrawy czyms nieslonym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jottka980
Ja do kiesielu zawsze dodaję potarkowane jabłko, do budyniu waniliowego - rodzynki, a do czekoladowego - wiórki kokosowe i migdały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aby leczo miało lepszy smak dodaję do niego odrobinę octu i trochę cukru - efekt gwarantowany!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość magigi
Żeby zagęścić potrawy(np.sosy) rozcieram w takich samych proporcjach miękkie masło i mąkę.Rewelacja i nie ma mowy o żadnych grudkach w sosie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pomidorówkaaa
do zupy pomidorowej i jej pokrewnych uzywam najczesciej koncentratu z puszki... przed dodaniem do wywaru podsmarzam go na malutkim ogniu na patelni z dodatkiem masła (tzn. najpiew roztapiam masło) W/g mnie zupa ma lepszy smak. Acha..gotujac wywar na owa zupę wrzucam duza ilosc marchewk...nie przepadam za zbyt kwasna pamidorówka..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olina
Aby ubić pianę z białek dodaję do nich najpierw szczyptę soli,potem ubijam a na końcu wsypuję cukier.Ubiją się szybko i piana nie opada długo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olina
Przed gotowaniem jajek nakłuwam je delikatnie igiełką ,nie pękają.Wodę trzeba mocno posolić lub dodać octu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lubie czosnek333
ja mam patent na to zeby sie jajka dobrze obieraly z lupek po ugotowaniu. Po prostu trzeba je wrzucic do gotowania na wrzaca wode. U mnie sie sprawdza.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy tu mozna wpisac ale jezeli dzieci nie lubia jarzyn w zupie to wystarczy wlac zupe do malaksera i wszystko zmiksowac na papke. Jezeli taka zupo-kremem chcemy uraczyc gosci, po zmiksowaniu i rozlaniu do miseczek/talerzy wystarczy posypac starta galka muszkatolowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do takiej zmiksowanej zupy
kremu dzieci ( i dorosli) uwielbiaja grzanki. Kroje drobniej nożyczkami chleb - (taki ze sklepu juz krojony) i osmazam na masle z czosnkiem. Pomidory zawsze troche cukrzę oprocZ soli - lepszy smak. Do zaparzonej herbaty dodaje droszke skorki pomarańczowej Mieso, drob, takze ryby pekluje poprzedniego dnia - olej, ocet ( moze byc jogurt), przyprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Żeby rybę pozbawić niemiłego posmaku należy ją wymoczyć w soku z cytryny lub mleku. Hitową (nie chwalę się bo to nie mój przepis, a smakuje nawet mojemu nienawidzącemu pomidorówki Mężowi) zupę pomidorową gotuję z przepisu Anny Ciesielskiej, dodatkowo wzbogacam krojonymi w kawałki pomidorami. Też z Ciesielskiej gotuję często nieporównywalnie zmaczniejszy niż tradycyjny rosołek wołowo-drobiowy, rozgrzewający, rewelacja na wszelkiego rodzaju infekcje a z samej wołowiny na wzmocnienie po infekcjach. Dzieci me innego rosołku nie zjedzą, a i ja tak zagustowałam w ww. że tradycyjny mi jakoś nie smakuje. By biszkopt był równy (bez górki) należy nim rzucić z wysokości ok. 50 cm o podłogę.......sprawdzone. Kurczak pieczony w całości wyśmienicie smakuje (odpowiednio słony) gdy go upieczemy w soli (przepisy w internecie dostępne ). By śmietana do zabielania zupy się nie zważyła należy odczekać po ugotowaniu ok. 15 min. następnie rozmieszać śmietanę z 5, 6 - ma chochlami zupy i wlać powoli do gara. Żeby np. banany, jabłka nie stały się ciemne po pokrojeniu skrapiamy je obficie sokiem z cytryny. Za słona potrawa - dodać cukru i wody, jeśli konsytsencja po zabiegu wymaga zagęszczenia - mąkę ziemiaczaną rozpuścić w wodzie i dolewać po trochę aż do uzyskania pożądanej konsystencji (zima woda rzecz jasna). Coś się zważyło (a może rz - nie jestem pewna!) - wsadzić miksturę do zamrażalnika najlepiej, schłodzić porządnie, następnie spróbować zmiksować ponownie na szybkich obrotach miksera - jak nie reaguje to dadawać po trochę wszystkich składników z przepisu. I pozwolę sobie podzielić się z Wami fajnym i niepracochłonnym przepisem na domową wędlinkę - tak do chleba jak i z przygotowanym sosikiem do obiadu się nadającą: Przepis rewelkacja do mies typu: karkówka, łopatka, szyneczka, boczek, filet z indyka....... 2 kg mięsa 2 litry wody 1/3- 1/2 szklanki soli (według kawałka mięsa; jeśli kawałek jest płaski, jak w przypadku schabu, można dać mniej; jeśli jest to bryłka mięsa, np. łopatka- można dać więcej) 1 łyżka cukru 1/2 płaskiej łyżeczki pieprzu czarnego 1/2 płaskiej łyżeczki pieprzu ziołowego 5 ząbków czosnku (dużych) 2 łyżki majonezu Inne przyprawy: Liść laurowy, ziele angielskie, kolendra, lub inne według swojego uznania WIECZOREM w dużym garnku wymieszać wodę ze wszystkimi przyprawami i majonezem. Majonez rozbić trzepaczką na małe kuleczki, natomiast czosnek pokroc w kawałki. Całość zagotować i ostudzić. Do całkowicie zimnej zalewy dodać kawał mięsa. Doprowadzić do wrzenia i pogotować..... 5 minut. Przykryty pokrywką garnek z mięsem pozostawić na całą noc. RANO znów doprowadzić do wrzenia i gotować mięso następne i ostatnie 5 minut. Przykrywamy pokrywką garnek. Kiedy zalewa zupełnie wystygnie, wyjmujemy mięso i ...... gotowe. Można w czasie " leżakowania " w zalewie mięso obracać, ale nie jest to konieczne Jeżeli gotujecie np. szynkę to w zależności jaka bryła można przedłużyć gotowanie do 10 min. Jednak myślę, że można spróbować 2 razy po 5 min, przeroić i jeśli coś nie teges dogotować z 5, 10 min. Filet z indyka wyszedł przepyszny! Ja dodałam jeszcze od siebie nminku mielonego i tymianku. POLECAM!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jesli polecasz przepis podaj
Podaj źródło albo autora, też przyszła - już obecna mama ten przepis na mięcho nie jest przez Ciebie wymyślony!!!! Podważę też inne twoje propozycje - wszędzie wciskasz Ciesielską, a tu chodzi o sztuczki a nie reklamę w kuchni. Co do przesolenia - ziemniaki pomagają - ale surowe, włożyć do ciepłej potrawy i zostawić na noc. Można dać dużo ziemniaków. Oczywiste, że po 15 minutach smietana się nie zwarzy, bo w chłodnym się nie warzy. Do śmietany dodać szczypte soli, wlać gorącej potrawy i dokładnie rozetrzeć np ręcznym mikserem albo trzepaczką (no chyba że u ciebie się WAŻY śmietanę). Kurczak w soli oprócz soli nie ma żadnych innych przypraw i smakuje jak tylko solone mięso. Wypróbowane: naleśniki smażymy bez tłuszczu na patelni jeśli do ciasta dodamy trochę oliwy, wierzch szafek wiszących łatwiej czyścić jeśli połozymy na nich pojedynczą warstwę gazety - nie widać tego a ułatwia sprzątanie. po myciu lodówki wstawiamy do jej wnętrza miseczkę z gorącym octem i zamykamy drzwi lodówki, odświeża wnętrze do ogórkowej starte ogóki przysmażyć na patelni na maśle, na końcu dodać kwaśną śmietanę i jeszcze troche podgrzewać. dodać na końcu do gotowej zupy, zagotować i dość. pierogi nie sklejają się po ugotowaniu jeśli po wyjęciu z wrzatku przelejemy je bardzo zimna wodą, tak tylko trochę. do gotowania można dać łyżkę oleju sól w solniczce nie zwilgotnieje jak włożymy do soli kilka ziaren ryżu buraki do barszczu i inne warzywa wkładam w całości, ścieram na tarce już ugotowane i wkładam spowrotem do zupy - łatwiej się ścierają. inox czyszczę preparatem plak do kokpitów auta, podobnie baterie niklowane - nie ma plam z wody baterie i wannę czyszczę ze śladów kamienia gorącym octem gołabki z ryżem i mięsem zapiekam w piekarniku a nie gotuję, są wg mnie smaczniejsze i dłużej mogę przechować na kolejne obiadki jeśli ktoś pije kawę parzoną w szklance (tzw zasypywankę), dodaj szczyptę świeżo zmielonego pieprzu do kawy przed wlaniem wrzątku, jeśli ktoś słodzi kawę to dodać łyżeczkę miodu Jak mi się jeszcze coś przypomni to napiszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wtrącę się bo akurat
mam dwie książki Anny Ciesielskiej,obkupiłam się w przyprawy i twierdzę, że jej sposób gotowania jest rewelacyjnie pyszny :) A co do tej osoby wyżej, która krzyczy AUTOR!AUTOR! to radę jej użyć tych okrzyków w bardziej odpowiednim miejscu :P A mój wkład do topiku, to: aby jajka w czasie gotowania nie pękały, wystarczy do wody wrzucić 1-2 zapałki. Autora tej porady znam,ale nie podam :D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jesli polecasz przepis podaj
a z tym oczywistym - dotyczy tylko smietany, wiec kochana, sztuką jest uniknięcie zwarzenia śmietany dodawanej do gorącej potrawy albo do takiej, którą trzeba jeszcze zagotować, a odczekanie do ostygnięcia potrawy jest jednym ze sposobów - więc nie rozumiem, o co ta obraza. Wracając do przepisu na mięso: wiele osób tworzy własne przepisy, miłe jest jeśli się widzi, że przepisy pojawiają się na topikach i ludziom smakuje. Naprawdę to jest miłe, ale jesli ktoś to przekazuje jako własne odkrycie, wtedy jest to przykra sytuacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość autor nieznany
• Ciasto nie przypali nam się od spodu ,jeśli pod foremki nasypiemy cienką warstwę soli • Z Cytryny lepiej wyciśnie się sok,jeżeli wcześniej potrzyma się je około 5 min w gorącej wodzie • Grzyby suszone będą jak świeże, jeśli wymoczymy je w osolonym mleku • Kurczak pieczony będzie miał wspaniała rumianą skórkę jeżeli przed pieczeniem posmarujemy go śmietaną • Schab staje się bardziej soczysty jeśli przed pieczeniem włożymy go na moment do wrzątku • Smak sody w cieście będzie niewyczuwalny , jeśli przed dodaniem do ciasta rozprowadzimy ją w małej ilości octu • Szynka gotowana będzie bardziej soczysta i krucha jeśli po ugotowaniu „wykąpie” się ją w zimnej wodzie • Śledź będzie o wiele smaczniejszy jeśli wymoczy się go w naparze herbaty • Grzyby zieleniatki najlepiej myje się z piasku w mocno osolonej wodzie • Zwiędła zielenina odzyska dobry wygląd jeśli włożymy ją do zimnej wody z dodatkiem octu • Sałatki należy solić tuż przed podaniem ,gdyż posolone wydzielają dużo soku *tłuszcz nie będzie pryskał,gdy patelnię przetrzemy octem *ryż się nie rozgotuje i będzie śnieżno-biały jeżeli do wody dodamy trochę soku z cytryny *buraczki łatwo obierzemy ze skórki,jeżeli po ugotowaniu zalejemy je zimną wodą *aby makaron był bardziej żółty,dodajemy troszkę kurkumy *solenie na początku gotowania wydłuża czas gotowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wtrącę się bo akurat
Sztuczki kulinarne, czyli poradnik dla samotnych mężczyz Oto pierwszy z brzegu staropolski przepis, w staropolskiej książce kucharskiej. 1 kg cukru 4 litry wody 10 dg drożdży... Potworski: ...i otrzymujemy pyszne faworki... Kościarz: A jakbyśmy dodali do tego jeszcze ząbek czosnku, to otrzymalibyśmy skrzydełka bażanta w miodzie z sosem kimizu. Potworski: Polewamy bitą śmietaną i mamy toner do drukarki Hewlett-Packard... Kościarz: Wbijamy jajko i mamy dwutygodniową wycieczkę do Mozambiku dla dwóch osób. Potworski: Dodajemy mąki kukurydzianej i mamy Madison Square Garden wraz z meczem hokeja USA-Kanada... Kościarz: Posypujemy drobno tartymi orzechami i mamy wynik 5:0 dla Kanady. Potworski: Wrzucamy kilka migdałów i na taflę wchodzi Putin śpiewający "biełyje rozy" Kościarz: Przybieramy zieleniną i zapomina tekstu drugiej zwrotki. SMACZNEGO!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wymyslone przez moja mame
i dziala!!!! Zeby jajka dobrze odchodzily od skorupki nalezy je wkladac do gotoiwania na gotujaca sie wode .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kurde,gdybym miała pamiętać gdzie,kto podał mi przepis :( to chybabym nie pamiętała o niczym innym.Mięsko 5 minutowe znam z innego topiku i my tam nazywamy to schabem Waca.Przeszedł kilka modyfikacji między czasie.A przyszła obecna pozwolila sobie podzielić się przepisem.Nie napisała,że jest jej autorstwa.Po co zatem się czepiać? Sztuczka dotycząca koloru barszczu czerwonego-kiedy się zagotuje z burakami-lekko zakwasić. Nigdy nie iść na łatwiznę i nie zmiksować produktów na ciasto kruche-będzie smakowalo jak biszkopt.Smaczne,ale to nie to ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacobs
Do zmywarki wkładam połówki zużytych cytryn -niwelują zapachy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Amity
Mięsko 5 minutowe znam z innego topiku i my tam nazywamy to schabem Waca.Przeszedł kilka modyfikacji między czasie Amito na ktorym topiku znajde pierwotny przepis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość podajcie przepis na pomidorowa
Ciesielskiej plisss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WTRĄCĘ SIĘ BO AKURAT AMITA Dzięki za "obronę" Niestety moją odpowiedź na treść postu czepialskiej pomarańczy wycięto.........tendencyjnie, nie powiem, ale cóż - mam to gdzieś szczerze powiedziawszy....... PODAJCIE PRZEPIS....... Proszę: POMIDORÓWKA: g - do 2-3 l wrzątku dodać: szczyptę tymianku i kurkumy, sł - 1/2 łyżeczki kminku kości wołowe lub cielęce albo łyżeczkę masła gotować ok. 1,5 h potem dodać: sł - 3 średnie pokrojone marchewki, dużą pokrojoną pietruszkę o - 3 duże cebule drobno pokrojone 3 ząbki czosnku rozgniecione 1/2 łyżeczki imbiru na czubku noża pieprzu cayenne, sn - łyżeczkę vegety (wg uznania, nie musi być) soli do smaku, gotowac do miękkości - ok. 1 h, wyjąć kości i dodać: k - 1/2 l soku pomidorowego (własnego) - ja dodaję normalny przecier pomidorowy k - to moja inwencja: dodać pokrojone w cząstki sparzone, obrane ze skórki i wypestkowane pomidory (2,3 sztuki) k - sczyptę bazylii g - wrzątek, gdy trzeba uzupełnić ilość wody szczyptę majeranku Latem do zupy można dodać natkę pietuszki. Ja jeszcze zabielam lekko, bo taką lubię. Tylko błagam nie proście o więcej bo po prostu czasu nie mam:) Jest gdzieś mój stary wątek z przepisami Ciesielskiej, tytuł o ile pamiętam "kto gotuje wedle Ciesielskiej"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ważne,że mięsko jest pyszne i dzieki wielkie dla kogoś kto zadał sobie trud ,zrobił i podał dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ta pomidorówka to wg pięciu przemian jest? :) Poproszę jeszcze o przepis na ten cudowny rosół :) I jeszcze mam pytanie o rzucanie tym biszkoptem. Upieczonym jak rozumiem? Wypukłą strona czy ta dolna? Ostatnio strasznie górzyste mi wychodzą :P Co mogę poradzić... Żeby jajka się dobrze obierały najlepiej... ugotować je w jajowarze czy jak to się zwie :) Zawsze się dobrze obierają :) Żeby sprawdzić czy olej się nagrzał należy włożyć do niego drewnianą łopatkę/łyżkę. Jeśli się na końcu łopatki zaczną robić bąbelki- olej rozgrzany (w tv widziałam, sprawdziłam-działa). Jeśli coś nam wykipi w piekarniku zasypujemy solą, wtedy nie przyschnie. W lodowce trzymamy miseczkę z sodą oczyszczoną-dobrze pochłania zapachy. Co do pierogów to mi się sklejają jak poleżą mimo płukania w zimnej wodzie i olej w wodzie też nie pomaga. Może to od ciasta zależy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×