Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Aurinko.

Życie w Finlandii

Polecane posty

Gość gość
Aha, szwedzki język rozumieją, bo uczą się go w szkole ale mają kompleks Szwedów, którzy im to na każdym kroku przypominają. Szwecja to duży brat, którego każdy Fin niechętnie podziwia ale za nic się do tego nie przyzna. Nie lubią się wzajemnie, ale pamiętają, że Szwedzi pomogli im wielokrotnie w historii. Część Finlandii należało do Szwecji, ale to dawne dzieje. Życie w Finlandii drogie, smutne i samotne. Podobnie jak w Szwecji, ale o wiele gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Finskiego mozna sie nauczyc. Ja sobie w tym jezyku po 3 ltach juz bardzo dobrze radze, ale co do reszty negatywnych komentarzy.... niestety zgadzam sie. Kraj piekny jesli chodzi o przyrode i to wszystko. Ludzie mentalnie inni. Ogolnie wrogo nastawieni do obcokrajowcow. Ja okreslilabym ich jako chlodno uprzejmych. Mam tu swoja rodzine tzn. meza i synka, nauczylam sie jezyka, a z kazdym rokiem jest mi trudniej. Nie polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Salbina
Niestety, masz racje. Dla mnie najgorszy jest brak przyjaciol. Jesli nie masz tu rodziny, albo lat 20, to o przyjaciol ciezko. Polacy w F. tez sie zmieniaja pod wplywem otoczenia, staja sie bardziej zamknieci i nie ma takiego zycia towarzyskiego jak w Polsce. Polonia sobie raczej nie pomaga. A Finowie sa specyficzni, przede wszystkim zamknieci w sobie.Korupcji nie ma, jest za to wszechobecny nepotyzm, ktory w oczach Fina jest zjawiskiem normalnym a nawet pozytywnym. Wiec zeby znakezc prace to musisz albo miec znajomosci, albo unikalne umiejetnosci albo niesamowite szczescie. Z ulicy ludzi do pracy sie nie bierze. Jak masz prace to zyje sie spokojnie. Ja sie zastanawiam nad powrotem, choc mam dobra prace ale ten brak przyjaciol i oddalenie od reszty swiata jest dla mnie coraz trudniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
W ktorej czesci Finlandii mieszkasz? Ja mieszkam obecnie w Oulu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość vallo
wyjeżdżam do Finlandii pod koniec września na pół roku, do pracy, dokładnie do miasta Nokia :) znam angielski komunikatywnie, a także chciałbym nauczyć się fińskiego. Może ktoś mieszka niedaleko tej miejscowości i w któryś weekend chciałby wyskoczyć gdzieś do pubu itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odświeżam temat. Jest tu jeszcze ktoś mieszkający w Finlandii ? Ja mieszkam tutaj od początku stycznia br. I do tej pory nie potrafię się odnaleźć... Dokładnie w mieście Porvoo. Jeśli ktokolwiek jeszcze tu zagląda odezwijcie się :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rogalina66
Cześć. Ja przyjechałam do meza, który tu pracuje z dwójką dzieci. Mieszkamy od 5 września 2016 w Kotce. Na razie jestem bardzo zadowolona z podjęcia takiej decyzji. Czytając na róznych forach opinie nt finów spotkałam się z wieloma negatywnymi opiniami. Do tej pory żaden z tych czarnych scenariuszy sie nie spełnił. Bardzo pozytywnie jestem nastawiona i odbieram z zewnątrz takie same sygnały. Zwłaszcza w urzędach żadnych problemów. Nie wiem jak będzie dalej ale póki co super. Jestem szczęśliwa, że reszcie nasza rodzina jest razem. Pozdrawiam wszystkie dziewczyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marrkowa
Witam Jesteśmy dwoje, tuz przed emeryturą, Od 10 lat spędzamy wakacje w Skandynawii. Myślimy o przeprowadzce na północ. Głęboko, np okolice INARI, Ivalo. Czy ktoś mieszka w tym rejonie na stałe? Czy dowiem się czegoś o np wynajmie malego domku, kub kupnie, kosztach i tym wszystkim co jest z podobnym wyzwaniem związane? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.. Gosia marrkowa@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hejka, ja wlasnie mysle nad przeprowadzka do Finlandii, do Tampere. Czy ktos z was moze tam mieszka? Ja jestem tatuatorka i juz zazelam pisac do Studiow Tatuazu tam. Mysle zeby przeprowadzic sie tam na pocztaku 2018 jakos w lutym. Czytalam juz tyle razy co trzeba zrobic i zalatwic. Jezeli studio jakies mnie przyjmnie do pracy o wtedy jak wyglada sprawa z urzedami? Nigdy nie przeprowadzalam sie sama do innego kraju ( Jestem Polka- Amerykanka, mieszkalam 14 lat w niemczech, a od 2007 w Polsce). Angielski znam bo to moj ojczysty jezyk, wiec ewentualnie moglabym nawet pracowac jako Native Speaker gdzies, lub dawc korki. Teraz bede w Tampere w sierpniu wiec wentualnie jezeli ktos chce sie spotkac i pogadac chwile to dajcie znac! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Masz obywatelstwo polskie, prawda? Jeżeli dostaniesz pracę, wystarczy, że pójdziesz do urzędu imigracyjnego i zarejestrujesz pobyt. Urzędnicy mówią po angielsku. Do trzech miesięcy możesz przebywać na terenie Finlandii bez rejestracji. Niestety z pracą będzie ciężko. Wśród anglistów jest spora konkurencja, także wśród native speakers. Jeśli nie masz skończonych studiów w kierunku nauczania angielskiego, nie masz szans. Większość Finów mówi dobrze po angielsku, zwłaszcza młodych, i uczą się oni w państwowych szkołach. Edukacja stoi na najwyższym poziomie. Szkoły językowe nie są szczególnie oblegane przez uczniów. Korepetycje też raczej nie przejdą, bo w Finlandii wszystko musi się odbywać się w pełni legalnie. Działalność gospodarcza i tak dalej. Jeśli chodzi o tatuowanie, przeszkodą może być brak znajomości fińskiego, choć w dużym mieście na początek może wystarczyć angielski. To już chyba zależy od właściciela studia, ale musiałabyś naprawdę się spodobać żeby cię przyjęli. Generalnie Finlandia to mało przyjazny imigrantom kraj i dlatego większość omija go szerokim łukiem. Oprócz oczywiście "uchodźców" z Somalii, ale to już inna sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Pracowałem w stoczni fińskiej dzięki agencji zatrudnienia za granicą http://zeitmann.pl/ i było naprawdę cudownie jeśli chodzi o zarobki ale.. życie tam jest bardzo drogie niestety i koniec końców przeniosłem się do niemieć (też z nimi na początku). Zaklimatyzowałem się i po jakims czasie zacząłem sobie radzić bez pośrednika - przeprowadziłem się z rodziną na stałe. Mimo wszystko twierdze ze Zeitmann dał mi bardzo dobre warunki jak na początek i bez nich nie byłoby tak fajnie, a słyszałem wiele negatywnych opinii o niektórych firmach z tej branży..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Neonila
Pracowałam w Finlandii jako kielnerka przy barze https://www.eurabota.ua/jobs-in/finland/jobs-offered zaróbki były bardzo fajne tylko troche ciężko potrzebnie było pracować w noce, a z rana wrócać do pracy ponownie, I mieszkania droge tak jak płaciłam za niego (nie było bezpłatnie), chociaż z jedzeniam nie było problem możlowi było jeść w barzu, ale nie zostałam tam pracować przyjechałyśmy z koleżanką do Anglii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość finanka
Hej. Jeśli ktoś ma ochotę poczytać co nieco o Finlandii, zapraszam na blog https://mojafinlandia.blogspot.fi/ Mieszkam w Finlandii, chętnie odpowiem na pytania. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ciekawe niektóre wypowiedzi. Szkoda, że nie ma nic 2008 dlatego podnoszę. Piszcie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Finlandia kraj niewielki i malo zaludniony. Czysty i spokojny, wrecz nudny. Mozliwosci takie sobie, ceny rowniez. Finowie to tacy troche ruscy skandynawowie, bardziej jowialni, niz Szwedzi czy Dunczycy. Preferuja swoje wlasne towarzystwo, bardzo przywiazani do swojej finskosci, kochaja saune, pozbawieni pruderii az do przesady, bo potrafia niespodziewanie i bez uprzedzenia przebierac sie w stroj kompielowy przy obcych :-/ Fizycznie tez sa dosc nieatrakcyjni, bo o zbyt jasnej karnaji, wlosach, oczach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość suomi123
Witam zastanwiam sie czy jechac taM i zabierac rodzine ptracowac juz pracuje i niewiem jak to wyglada np z przedszkolem czy dziecko musi znac finski i jak urzednicy patrza na polakow .. jakie macie odczucia wskazowki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×