Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

Witam przy porannej kawce, dzięki Monika za dobre słowa, aż lepiej człowiekowi się robi jak ktoś go pocieszy, Ktoś pytał ile moje dzieci mają lat więc Natalka ma 7 idzie tutaj do 1 klasy, Kamil ma 6 i idzie do naszej zerówki, Monika mam jeszcze pytanie czy twoja córka szła do szkoły z początkiem roku czy jakoś w połowie? bo znajoma wyjechała w styczniu dzieci poszły w połowie roku do szkoły i nie dały rady nadrobić i teraz powtarzać będą klasę , mówiąc po naszemu zostały siedzieć, a ja też jestem za większymi miastem , bo jest więcej możliwości, więcej szkół, więcej pracy no i więcej sklepów, ale trochę przeraża mnie ten hannover, chyba jest ogromny, ktoś był ? może coś napisać? z jakim polskim miastem co do wielkości można go porównać? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiecie co mogłybyście w tej swojej tabletce napisać jeszcze miasta polskie z których pochodzicie i wyjechałyście, będzie jeszcze ciekawiej, pozdrawiam ps. ja jestem narazie na górnym śląsku racibórz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kawusia 78
hej ja mieszkam w wiesbaden od 6 lat juz i wcale nie zaluje ze tu przyjechalam moje dziecko juz chodzi do szkoly biegle mowi po niemiecku po polsku oczywiscie tez, duze miasto wiadomo wieksze mozliwosci a i mysle ze z praca wtedy mniejsze problemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barbara, zdarza sie ze dzieci przyjezdzajac tutaj , ida do szkoly juz w trakcie roku szkolnego.Pewnie sa takie przypadki, o jakim piszesz ale ja osobiscie o takim nie slyszalam.W Polsce , jesli chodzi o nauczanie jest wyzszy poziom, zwlaszcza jesli chodzi o klasy 1-3.I mysle ze nawet , jesli przyjechalibyscie tutaj w trakcie roku szkolnego, to smialo moga skupiac sie glownie na jezyku.Uwazam ze z Twoja pomoca dadza sobie rade.A poza tym , juzterazmozesz oswajac dzieci z niemieckim.Zapisz na jakis kurs, ewentualnie sciagnij cos z internetu, i radzem sie bawcie.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co do Hannoveru , to polecam dlatego ze blisko do Bremen:) Wieksze szanse na realna kawke.:) Madlen i kawusia, przepraszam nie przywitalam Was:) Cos nie kontaktuje dzisiaj:) Dziewczyny , napiszcie w jakim wieku jestescie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Monika moja mała idzie do 1 klasy i będzie miała niemiecki, w tamtym roku weszło takie prawo w naszych szkołach podstawowych że jeżeli dzieci mają niemieckie obywatelstwa to szkola podstawowa musi im zapewnić naukę j.niemieckiego jako drugiego ojczystego, więc moje dziecko będzie miało aż 4 godziny niemieckiego tygodniowo w 1 klasie , po prostu super , oczywiście angielski nadal obowiąskowy ale tylko 1 godzina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No nic, ja juz musze uciekac.Trzeba w domu troche ogarnac, Kuba jedzenia sie domaga( wyrodna matka ze mnie , zamiastdziecko nakarmic klikam jak glupia ) .A potem umowilam sie z mezem na zakupy.Ale pozniej zajrze napewno :) Milego dnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moni-ka_ ___
jest moze ktos z flensburga albo okolic?pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madlen21
hej,ja mam na imie magda mam 21 lat. w niemczech jestem od 3 lat.wyjechalam zaraz po maturze.mam juz dwojke dzieci.corka olivia ma 2 latka a synek thomas 3 miesiace.obydwoje wlasnie spia,wiec pozwolilam sobie cos napisac.wlasnie jest u mnie siostra,ale jutro juz wraca do polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madlen21
oprawka!trzeci rok a nie trzy lata1! z niemieckim radze sobie dobrze,bo uczylam sie go w liceum na fakultecie jezykowym.chodzilam tez na kurs niemieckiego w niemczech.chcialam pojsc na studia,ale widocznie nie bylo mi to pisane,szkoda! w polsce mieszkalam w sanoku.pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madlen21
a jakiej narodowosci macie mezow.bo moj jest niestety Niemcem.monika a ty to na jakie zakupy sie wybralas z mezem?standardowe spozywcze,czy bardziej przyjemne tzn.cos z garderoby?ja dzisiaj ide do kina na ten film z j.aninston i jej chlopakiem.juz nie moge sie doczekac bo znajduje sie w podobnej sytuacji co oni.czy ktos z was widzial ten film?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madlen21
ja to mam pecha jak mam czas pisac to wy jestescie niedostepne.tak wiec pisze sama ze soba.moja olivia to taki lobuz,caly czas mi pstryka po klawiaturze.nie wiem w kogo ona sie wdala,na pewno nie we mnie!poszlabym na spacer ale ten okropny deszcz caly czas pada,tak wiec gnijemy w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madlen21
monika to ty urodzilas w kwietniu dziecko?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madlen dlaczego NIESTETY niemca?? Monika niewiem kiedy wyjedziemy, chcemy jak najszybciej, ale jeszcze trochę pieniędzy trzeba nazbierać, bo jak słyszę że u was za wynajęcie mieszkania chcą 3 krotną kaucję to wychodzi koło 1500e to dla polaka ogromne pieniądze, chyba że dostaniemy od państwa mieszkanie, znasz się na tym Monika? z 2 dzieci i wszyscy z obywatelstwem mamy szanse dostać z gminy mieszkanie? a u ciebie Monika jak było wynajeliście , dostaliście czy kupiliście? mam nadzieje że nie masz mi za złe że tak wypytuje ale tylko ty jesteś chętna do dyskusji i pomocy tutaj!! dzięki pozdrowionka z polski, tutaj dzisiaj super pogoda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madlen21
hej barbarag.moj kuzyn tez ma obywatelstwo niemieckie.przyjechal tu6miesiecy temu.nie mial zadnej pracy.dostal mieszkanie z miasta.tzn dostje co miesiac 750euro,z tego placi 300czynszu i reszta na zycie.skromnie ale sie da przezyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madlen21
a co do mojego meza.niemcy to nie to samo co polacy.oni musza byc we wszystkim najlepsi.jak goruja to wszystko jest ok,ale nie daj boze jak nie sa najlepsi!oni maja tez prawo smiac sie z polski i polakow,ale ty nie probuj powiedziec zlego slowa o nich!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madlen21
barbarag,ja jestem tu nowa i tez lubie rozmawiac.bede tu zagladac jak tylko mi czas i dzieci na to pozwola no to pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie , nie , nie tylko ja jestem chetna do dyskusji i pomocy.Wszystkie dziewczyny na topiku sa bardzo mile i pomagaja jesli tylko moga.Poprostu trafilas na okres kiedy frekfencja spadla:) Wiekszosc wlasnie sie wyleguje na plazach, u rodzinki itd :) Pytalam meza , bo on bardziej zorientowany jak to jest z tymi mieszkaniami.I powiedzial ze macie bardzo duze szanse na mieszkanie od miasta.ALe jesli macie mozliwosc , to lepiej jesli bedziecie radzili sobie sami.To juz taka moja rada.A mowie tak dlatego , ze ja w ogole jestem przeciwna tym socjalom itd.To znaczy jestem przeciwna jesli nie jest to koniecznosc, rzecz jasna.Jakby nie bylo potem w urzedach itp krzywo patrza jak wodza ze masz cos od miata albo socjal cos Ci placi.Jesli Twoj maz pracuje legalnie, to spokojnie mozecie wziac mieszkanie z gewoby.To jest spoldzielnia.Przedstawiasz umowe o prace , wplacasz kaucje , ktora jest do negocjacji i mieszkasz.My tak zrobilismy.No ale , kazdy ma inna sytuacje , wiec i decyzje nie oga byc takie same :) Madlen: moj maz jest Polakiem, nie mamy obywatelstwa, wybralismy sie na zakupy spozywcze, tak, 4 miesiace temu urodzilam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madlen ja też jestem nowa chyba ze 3 dni tu dopiero zaglądam, wpadam też jak mi czs i dzieci pozwolą, ale to forum jest fajne i wciąga, i dużo rzeczy można się dowiedzieć. Monika dzięki, a odpisywqać nie musisz w 5 minut tylko kiedy masz czas i ochotę, wiem jak to z dziećmi ciągle coś , a to jeść, a to pić, kąpanie itd.itp. A twój synek , ten który jest chory(oczywiście życze zdrówka z całego serca) to on chodzi do szkoły czy ma indywidualne lekcje w domu? w której jest klasie? a co do socjalu to ja też jestem przeciwna, ale z drugiej strony jak się coś w życiu człowiekowi należy od państwa to czemu nie skorzystać , chociaż na początek jak staniemy na nogi. rodzinne też macie fajne na dzieci nie to co w polsce 43 zł na dziecko i na co to ma starczyć, mój mąż pracuje narazie od 5 lat legalnie w holandii, mam nadzieje że znajdzie coś w hannoverze , pojedzie , pozałatwia i potem my,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kotek1112
Czesc!!! Barbarag: tez pochodze z Raciborza, mieszam teraz kolo Stuttgartu. Mieszkam tu 8 lat. Oboje (moj przyszly maz tez) pracujemy w branzy samochodowej (logicznie Stuttgart!) Cytat madlen: "niemcy to nie to samo co polacy.oni musza byc we wszystkim najlepsi" Ja bym nie uogolniala, kazdy czlowiek jest inny. W kazdym narodzie sa ludzie dobrzy i zli, uprejmii i nieuprzejmii, glupi i madrzy.... Barbarag: znajazlam w necie informacje , ze jest mozliwe otrzymanie pozyczki (nieoprocentowanej) na kaucje, jezeli zyje sie z Arbeitslosengeld 2. Jest to tzw "Kann Lesitung" w wiec Arbeitsagentur moze ta pozyczke przyznac, ale nie musi: ................. Kaution,Genossenschaftsanteile: Kautionen sowie Genossenschaftsanteile zahlt die Bundesagentur nicht. Es gibt jedeglich die Möglichkeit eines zinslosen Darlehens. Das Arbeitsamt "kann" muss ihn aber nicht gewähren .................. Tak jak zawsze : informacje ta znalazlam w internecie, a wiec moze ona byc (ale nie musi) prawdziwa. Trzeba wiec zapytac o to w AA (AA to Arbeitsamt albo Arbeitsagentur). Podstawa do tego, zebyscie mogli pobierac jakiekolwiek swiadczenia jest meldunek w Niemczech. Bez meldunku (czy z obywatelstwem , czy bez) nie macie prawa do swiadczen!!!!! Na stronie http://www.niemiecki.ang.pl/forum.php?katalog=18 jest sporo informacji o tej "procedurze" A teraz spadam na zakupki!!!! Moj kochany jest na kilka dni u swojej mamy wiec moge sie dzis lenic! W dodatku przez wyjazdem odkodowal wszystkie kanaly PREMIERE (nawet te direkt) wiec dzis mam duzy wybor filmow! (dzieki Bogu za kilka dni nastapi zmiana kluczy, bo nie mam czasu siedziec przed telewizorem). Pa!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kotek dzięki, że bez meldunku nic nie załatwie to wiem, napisz potem z jakiej ulicy pochodzisz z raciborza, a w studgarcie jest teraz moja mama jezdzi do pracy opiekować się seniorami,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kotek1112
W Raciborzu mieszkalam na Kozielskiej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No tak, kindergeld, to jest 154 euro na dziecko.Poza tym jesli masz prawo 300 euro wychowawcze.Wszelkie lekarstwa dla dzieci sa bezplatnie, nie placisz nawet centa.Zupelnie inna rzeczywistosc.Nawet jesli jedno tylko pracuje , to mozna spokojnie zyc.Nawet nie chce mi sie przypominac jak to bylo w Polsce. Barbara ile masz lat? Z ciekawosci pytam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aha, pytalas o synka.No wiec on nie chodzi do szkoly.W pazdzierniku skonczy 6 lat.No i wlasnie martwie sie co to z nim dalej bedzie.Urodzil sie z wada serca.Jest nie do naprawienia.Teraz czekamy na przeszczep, juz jestesmy na liscie.No i teraz tak: fizycznie , nie nadaje sie , wyglada jak 4,5 latek.Psychicznie to powiedzialabym pol na pol.Bo jesli chodzi o nauczanie to nie ma problemow,umie liczyc do 10 , zna wszystkie literki, potrafi je przeczytac i napisac, to samo z prostymi wyrazami.Na tle wiekszosci tutejszych dzieci to baaaardzo duzo:) Ale - Mateusz zaczal chodzic kiedy mial 3 lata, jeszcze 2 lata temu nosil pampersy.Pierwsze 3 lata zycia , non stop w szpitalach.W tej chwili , np samodzielnie skorzysta z toalety ale tylko siusiu, inaczej trzeba mu pomagac bo jest poprostu za maly, wpadlby do klopa:) No i jak on w szkole skorzystalby z toalety.Poza tym Mateusz jest zamknietym w sobie dzieckiem.Otwiera sie tylko na wybrane przez siebie osoby.Nie wiem jak to bedzie.Wlasciwie od tego roku powinien isc do przedszkola.Najprawdopodobniej pojdzie.25 sierpnia jedziemy do Kiel na kontrole.Musze porozmawiac o tym wszystkim z lekarzami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×