Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

Gość przyslowia
* Matka, jak Pan Bóg, może kochać wszystkie swe dzieci, każde z osobna i każde najwięcej. o Autor: Zofia Kossak-Szczucka, Dziedzictwo * Mielibyśmy doskonale wychowane dzieci, gdyby ich rodzice byli dobrze wychowani. o Autor: Johann Wolfgang von Goethe * Miłość rodziców do dzieci nie polega na ciągłym dawaniu prezentów – prawdziwa miłość oparta jest na zrozumieniu i konsekwencji. o Autor: Marek Michalak * My, dorośli, na wiele potrzebnych nam rzeczy możemy poczekać. Dziecko nie może. Właśnie teraz formują się jego kości, tworzy krew, rozwija umysł. Nie możemy mu powiedzieć jutro. Jego imię brzmi dzisiaj. o Autor: Gabriela Mistral

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a mnie się podoba to : „Das Geheimnis der Kindererziehung besteht darin zu wissen, wann man seine Geduld verlieren muss.“ Elizabeth Taylor i nawet pasuje do tego o łagodnej matce ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
o i to ! pasuje jak ulał : „Die ersten Tränen der Kinder sind Bitten. Wenn man nicht Acht darauf gibt, so werden sie bald Befehle.“ Jean-Jacques Rousseau

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
znalazłam jeszcze takie dwa do tematu : * „Je lieber Kind, je schärfre Rute.“ * „Die Rute macht fromme Kinder.“ miłego wieczoru 🖐️ .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kkkiiikkiii
jak powiedzieć ze...Pani k. oddzwoni do Pana k. po niemiecku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sie ruft ihn zurück Sie meldet sich (noch) bei ihm (an)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam ponownie Mam jeszcze jedno pytanie. Jak przedstawia się sprawa z książeczkami szczepień dzieci. Czy akceptowane sa polskie książeczki szczepień, czy trzeba je tłumaczyć? Słyszałam też, iż można przepisać szczepienia do książeczki międzynarodowej, ale w mojej przychodni nic o tym nie wiedzą. I gdzie można takie książeczki nabyć? Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksiazeczki szczepien..
miedzynarodowe powinny byc w kazdej przychodni. Ale w Polsce to nigdy nie wiadomo. Przy wyjezdzie po prostu zabierz z przychodni ks. dziecka. Musza ci ja dac bo wyjezdzasz. W Niemczech przepisza do miedzynarodowej i juz. Nie ma z tym klopotow. Niektorych szczepien nie ma w Niemczech, a niektorych nie ma w Polsce. Np. w Niemczech, na terenach zagrozonych kleszczami, szczepienia te sa za darmo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej. Ja poszlam do lekarza tutaj w niemczech z polskimi ksiazeczkami zdrowia, nie bylo zadnego problemu gdyz nazwy szczepien sa takze wpisane po lacinie, wiec pani doktor przepisala wszystkie do niemieckiej ksiazeczki, zadnego problemu, zadnego klopotu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Dopiero teraz mogłam odpisać. Dzięki za informacje. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ja, osoba bez pochodzenia ( mój mąż i dzieci mają) po przyjeździe do Niemiec mogę się od razu zameldować? Czy są z tym jakieś kłopoty? Mąż dostał informacje, że będe potrzebować jakieś zezwolenie na pobyt ( pomimo, że Polska jest członkiem UE) i meldunek możliwy jest po m-c? Czy to prawda? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nieprawda nieprawda
wszyscy melduja sie w dzien przyjazdu , albo w nastepnych dniach, przeciez mozna w niemczech przebywac do 3 miesiecy bez zadnych pozwolen, oczywiscie jezeli chcesie sie osiedlic ro musicie wystapic do Auslanderamtu o pozwolenie na dluzszy pobyt lub na stale, z autopsji wiem ze wszystkim daja na 12 miesiecy na poczatek, ale z tym nie ma problemow , idziecie do Aulanderamtu, mowicie ze chcecie pozwolenie na pobyt, urzednik daje termin na nastepny tydzien lub za 2 tygodnie i po sprawie, i nieprawdw ze nie ma juz pozwolen na pobyt ani wiz bo sa , kazdy bez obywatelstwa dostaje takie pozwolenie do paszportu, w kazdym nasytepnym urzedzie beda tego chcioeli, np do wydania karty ubezpieczenia zdrowotnego, musisz sie tym wylegitymowac, bo inaczej nie wystawia, skad maja wiedziec czy przyjechales w celach turystycznych czy naprawde mozesz zyc tu i mieszkac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To ja moze po polsku , chociaz wydaje mi sie ze juz byla mowa o tym kilka razy , no ale trudno przeszukiwac prawie 1000 stronek. Pozwolenia na pobyt Typy pozwoleń i procedura składania wniosków Każdy kto zamierza przebywać na terenie Niemiec więcej niż 3 miesiące musi otrzymać pozwolenie na pobyt; dotyczy to również obywateli UE. Pozwoleniami na pobyt zajmuje się lokalne biuro imigracyjne (Ausländeramt). By złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt, trzeba się najpierw zameldować (podać swój adres) w lokalnym Einwohnermeldeamt, w którym można również odbierać formularze potrzebne do złożenia wniosku o pozwolenie na pobyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obywatele Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, Israela, Japonii, Nowej Zelandii, Szwajcarii (i oczywiście obywatele UE) mogą składać wnioski o pozwolenie na pobyt po przyjeździe na teren Niemiec bez wizy. Obywatele pozostałych krajów powinni złożyć wniosek i otrzymać wizę w Ambasadzie Niemiec we własnym kraju, przed przyjazdem do Niemiec. Osoby pracujące w Niemczech i mieszkające poza tym krajem (tzw. przygraniczni pracownicy) powinni starać się o pozwolenie na pobyt u lokalnych władz swego miejsca pracy. Składając wniosek o pozwolenie na pobyt trzeba zebrać niektóre lub wszystkie z poniższych dokumentów: ważny dowód osobisty lub paszport dwa zdjęcia paszportowe dowód ubezpieczenia zdrowotnego deklarację miejsca pobytu ( Anmeldebestätigung) dowód posiadania środków finansowych ( zwykle list od pracodawcy) lub – w przypadku studentów lub nie zatrudnionych – odpowiednich środków finansowych ( Finanzierungsnachweis - około €700/miesięcznie). Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie są zobowiązane do potwierdzenia ich sytuacji finansowej. Świadectwo Zdrowia na pozwolenie na pobyt ( Gesundheitszeugnis für Aufenthaltserlaubnis), który można uzyskać u każdego niemieckiego lekarza lub w przychodni zdrowia ( Gesundheitsamt). Certyfikat u lekarza kosztuje około €150, a w przychodni ( Gesundheitsamt) około € 75. świadectwo o niekaralności ( Führungszeugnis), które można też uzyskać w Ambasadzie Polski lub w konsulacie Ponadto, w zależności od statusu, jaki posiadasz w Niemczech

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ponadto, w zależności od statusu, jaki posiadasz w Niemczech, będziesz również musiał potwierdzić jego cel, przedkładając jeden z poniższych dokumentów: Pracownicy: dowód zatrudnienia lub oferta zatrudnienia (zwykle kontrakt o pracę lub list od pracodawcy) Studenci: dowód przyjęcia na uczelnię Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą: dowód swojego statusu, jak na przykład członkostwo do stowarzyszenia zawodowego lub handlowego, numer rozliczenia podatkowego VAT, lub REGON Przygraniczni pracownicy (np. osoby pracujące w Niemczech, a mieszkające na stałe w innym kraju członkowskim, do którego powracają co najmniej raz w tygodniu): dowód zatrudnienia oraz stałego zamieszkania w innym kraju członkowskim Przed udaniem się do lokalnego biura imigracyjnego najlepiej jest zadzwonić by dowiedzieć najnowszych szczegółów. Wymagania często się zmieniają, więc postaraj się dowiedzieć się jak najwięcej. Ausländerbehörde nie jest najprzyjemniejszym miejscem do spędzenia wolnego czasu, dlatego dobrze jest wiedzieć dokładnie jakich dokumentów potrzebujesz aby uniknąć częstych wycieczek do biura z powodu braku jakiegoś dokumentu! Sprawdź również godziny otwarcia biura, jako, że większość zamykana jest popołudniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trzeba uzbroić się w cierpliwość, znakiem rozpoznawczym większości Ausländerbehörde są długie kolejki wychodzące na zewnątrz. Postaraj się przyjechać jak najwcześniej, aby zminimalizować czas oczekiwania. Dobrze też jest wziąć ze sobą dobrą książkę lub cokolwiek co mogłoby ci umilić oczekiwanie w kolejce. Gdy nadejdzie twoja kolej, zostaniesz wezwany na rozmowę, która zajmuje przeciętnie dziesięć minut jeżeli wszystko jest w porządku. Urzędnik sprawdzi czy twoja dokumentacja jest kompletna, jeśli brakuje ci jakiegoś dokumentu, zostaniesz odesłany na kolejny dzień. Twój wniosek o pozwolenie na pobyt powinien być rozpatrzony wciągu tygodnia lub dwóch. Do tego czasu zostanie ci wydane potwierdzenie złożenia wniosku o pozwolenie na pobyt, które daje ci status czekającego na to pozwolenie. Pozwolenie na pobyt jest ważne tylko z dokumentem tożsamości. Jeżeli twój paszport straci ważność podczas twojego pobytu w Niemczech i otrzymasz nowy, będziesz musiał przechodzić od nowa cały proces składania wniosku o pozwolenie na pobyt. Dlatego jeżeli data ważności twojego paszportu niedługo się kończy, lepiej zawczasu odnowić paszport, by uniknąć ponownego starania się o pozwolenie na pobyt. Obywatele UE Obywatele UE mają prawo mieszkać, studiować czy pracować na terenie Niemiec, mogą też otrzymać specjalne pozwolenie na pobyt UE, zwykle ważne przez okres pięciu lat ( dla studentów- dwóch lat). Jeśli masz umowę o pracę na określony czas, pozwolenie może być krótsze. W niektórych przypadkach biuro imigracyjne może wymagać dowodu posiadania wystarczających środków finansowych na pobyt ( patrz wyżej). Jednak ten warunek jest zwykle mniej wymagany od obywateli UE niż od innych narodowości. Dla studentów z UE zwykła deklaracja sytuacji finansowej powinna wystarczyć. Obywatele UE mogą również łatwo zmieniać status swojego pobytu. Jeżeli otrzymałeś pozwolenie na pobyt jako student, możesz, przed ukończeniem jego terminu ważność zmienić ten status, np. na pozwolenie na pracę. Tymczasowa niezdolność do pracy spowodowana chorobą, wypadkiem lub mimowolne/ przymusowe bezrobocie nie ma wpływu na twoje pozwolenie na pobyt. Po pięciu latach pobytu tymczasowego na terenie Niemiec, Biuro Imigracyjne może wydać pozwolenie na stały pobyt, które gwarantuje prawo na ten pobyt. Obywatele spoza UEPrawa obywateli spoza UE określa Ausländergesetz (Aliens Act) i w zależności od celu pobytu, przyznaje się im różny status. Zasadniczo w celu wjazdu do Niemiec i pobytu w Niemczech obywatele państw trzecich muszą posiadać tytuł pobytu. Ustawa o pobycie zawiera zasadniczo dwa różne tytuły pobytu: bezterminowe pozwolenie na osiedlenie i zezwolenie na pobyt wydawane na czas określony. Inne ważne różnice dotyczące pozycji prawnej obywateli państw trzecich wynikają z celu wydania zezwolenia na pobyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zezwolenie na pobyt Zezwolenie na pobyt jest tytułem pobytu wydawanym na czas określony. W niektórych przypadkach stanowi ono jednak podstawę do pobytu stałego. Oznacza to, że po upływie określonego czasu pobytu i spełnieniu dalszych warunków przysługuje prawo do bezterminowego pozwolenia na osiedlenie. Zezwolenie na pobyt z reguły wydawane jest tylko na pobyt w określonym celu. To, jakie prawa (np. podjęcie działalności zarobkowej, sprowadzenie rodziny, umocnienie pobytu) wiążą się z zezwoleniem na pobyt, w wielu przypadkach jest uzależnione od celu, w którym wydawane jest zezwolenie na pobyt (np. zatrudnienie, studia, przyznanie statusu uchodźcy, tymczasowa ochrona itp.). Uwaga: z reguły zezwolenie na pobyt przedłużane jest tylko po złożeniu odpowiedniego wniosku, lub przekształcane jest w bezterminowe pozwolenie na osiedlenie. Wniosek należy złożyć we właściwym czasie, najlepiej, jeszcze przed upływem terminu, na jaki wydano zezwolenie na pobyt. W żadnym wypadku nie powinno się składać wniosku dopiero po upływie okresu ważności, gdyż prowadzi to z czysto formalnych przyczyn do nielegalnego pobytu, co może pociągnąć za sobą wiele nieprzyjemności i utratę praw!!! Jeśli np. ostatnim dniem ważności zezwolenia na pobyt jest 18.2., to wniosek o przedłużenie powinien być złożony najpóźniej w tym dniu (18.2.), a najlepiej wcześniej! Pozwolenie na osiedlenie Pozwolenie na osiedlenie jest w zasadzie zabezpieczeniem pobytu. Jest ono nieograniczone pod względem czasu i przestrzeni i uprawnia do podjęcia działalności zarobkowej bez dalszego postępowania w celu uzyskania zgody Federalnej Agencji Pracy. Posiadając ten tytuł pobytu można właściwie przyjąć każdą posadę (wyjątki istnieją tylko w odniesieniu do niewielu zawodów, w szczególności z dziedziny medycyny, np. lekarze, oraz do statusu urzędnika państwowego). Dlatego wniosek o pozwolenie na osiedlenie powinien być złożony, jak tylko zostaną spełnione określone warunki. W większości przypadków pozwolenie na osiedlenie nie jest wydawane od razu. Wyjątki istnieją np. dla osób o wysokich kwalifikacjach. Pozwolenie na osiedlenie bezpośrednio po przybyciu do Niemiec uzyskują również osoby, które zostają przyjęte do Republiki Federalnej Niemiec ze względu na szczególne interesy polityczne (np. Żydzi z byłego Związku Radzieckiego). Wszystkie inne grupy mogą uzyskać pozwolenie na osiedlenie w zasadzie dopiero po upływie określonego czasu pobytu. W zależności od celu, w którym wydano zezwolenie na pobyt, po spełnieniu dalszych wymagań można uzyskać prawo do otrzymania pozwolenia na osiedlenie. Z reguły, aby otrzymać pozwolenie na osiedlenie, muszą być spełnione następujące warunki: posiadanie zezwolenia na pobyt od pięciu lat zatrudnienie objęte ubezpieczeniem społecznym od pięciu lat zapewnione utrzymanie mieszkanie o wystarczającej powierzchni dla Państwa i Państwa rodziny wystarczająca znajomość niemieckiego podstawowa znajomość niemieckiego porządku prawnego i społecznego W przypadku małżeństw wystarczy, jeśli jeden z małżonków spełnia wymaganie zatrudnienia objętego ubezpieczeniem społecznym. W odniesieniu do dzieci istnieją dalekoidące przepisy wyjątkowe. Zasadniczo mają one prawo do uzyskania pozwolenia na osiedlenie, jeśli w momencie ukończenia 16-tego roku życia od pięciu lat posiadają zezwolenie na pobyt. Szczególne regulacje w zakresie wydawania pozwolenia na osiedlenie obowiązują również w stosunku do osób uznanych za uchodźców. Osoby te mogą otrzymać pozwolenie na osiedlenie z reguły już po trzech latach. Uwaga: Nawet, jeśli posiadacie Państwo zezwolenie na pobyt lub pozwolenie na osiedlenie, pobyt za granicą może doprowadzić do utraty prawa pobytu w Niemczech. Naturalnie nie każdy urlop lub odwiedziny za granicą prowadzą do utraty prawa pobytu. Lecz jeśli dana osoba wyjeżdża za granicę i widoczne jest, że nie będzie to tylko pobyt przejściowy (np. osoba ta rezygnuje ze swojego mieszkania w Niemczech), to jej pozwolenie na osiedlenie wygasa z reguły natychmiast i automatycznie wraz z chwilą wyjazdu. Problemy mogą pojawić się nawet, jeśli podróż za granicę będzie miała charakter przejściowy. Jeśli będziecie Państwo przebywać za granicą dłużej niż sześć miesięcy, to zasadniczo zezwolenie na pobyt lub pozwolenie na osiedlenie również wygasa automatycznie. Dlatego przed dłuższym pobytem za granicą powinniście Państwo porozmawiać z urzędem ds. cudzoziemców. Istnieją ustawowe wyjątki od ścisłych regulacji dotyczących wygaśnięcia praw (np. regulacje dotyczące służby wojskowej oraz regulacje dla emerytów), a urząd ds. cudzoziemców może w konkretnych przypadkach również dopuścić inne wyjątki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ode mnie nikt badań lekarskich nie chciał :-) przyjęli mnie taką jaka jestem :-D morze zdrowo wyglądam ;-) . a teraz z innej beczki http://www.youtube.com/watch?v=9IVAiPnZ_y4 . bawcie się dobrze a ja przygotowuję się na przyjęcie kolejnych gości :classic_cool: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A od nas chcieli badań , pomimo że oboje mamy obywatelstwo niemieckie , bylo to tylko przeswietlenie płuc sprawdzajace czy nie przywiezlismy do niemiec gruzlicy, badania byly darmowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Dzięki za wszyskie podpowiedzi i informacje. Wiem przynajmniej co mnie będzie czekać. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość faktycznie....................
badania sa zadane, szczególnie dla przyjezdnych ze wschodu, jak pisze Barbarag, gruzlicy sie boja, i nie jest to przesada. Niemile doswiadczenia z przybyszami z Kazachstanu- wielu z otwarta pratkujaca gruzlica przebywalo i zarazalo cale obozy przesiedlenców :-( Do tego choroby dzieciece, tutaj praktycznie od lat nie wystepujace.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich. Ale my, Polacy, to nie Kazachstan. Nie wiem dlaczego macie takie negatywne nastawienie do tych poczatkow. Ja od samego poczatku pobytu w Niemczech nie mialam zadnych problemow, ani z zameldowaniem, ani z Ausländeramtem. Meldujesz sie-dostajesz od reki potwierdzenie, automatycznie kaza ci isc z aktualnym dokumentem tozsamosci do innego pokoju, gdzie znajduje sie Ausländeramt, wypelnia sie tam papier, kseruja twoj dokument. I tyle zachodu. Pismo od nich przychodzi, najczesciej ,poczta. \"POZWOLENIA NA POBYT I poszukiwanie pracy\", wydanie zgodnie z odpowiednimi przepisami. A JAK MI OSTATNIO MILY PAN W TYMZE BIURZE WYTLUMACZYL: w dokumencie tym ma stac tylko imie i nazwisko. A wazny jest z aktualnym twoim dokumentem: dowodem czy paszportem. To zaleszy tylko od nas. Jedynie przy zmianie nazwiska nalezy isc i to zglosic. I oczywiscie kazda osoba - obcokrajowiec dostaje swoj dokument. I to tyle. Insza inszosc jak chcemy obywatelsto. Pozdrawiam, i zycze milego wieczoru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam no to i ja poprosze o pomoc z pozwoleniem na pomoc teraz przekonałam się ze sprawdza się powiedzenie, że co urzędnk, to inna interpretacja i informacja byłam poprosić o pozwolenie na prace, a pani podala mi cala liste dokumentów ktore musze przynieść, więc jak juz je zebralam, zadzwonilam tam raz jeszcze i z ilości 10 szt zrobiło się 3!!! tzn. paszport, zameldowanie i pozwolenie na pobyt, więc nic już z tego nie rozumiem, może ktoś z własnych doświadczeń coś mi podpowie.... u nas piękna pogoda, typowo wiosenna, więc wszystkim miłego popołudnia zyczę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc. Kasiu... nie ma bata. Co urzednik i urzad, a wlasciwie tez Land, inna interpretacja. Isc z trzema papierkami i o nic nie pytac. TO NAJLEPSZA METODA I RADA. POZDRAWIAM P.S. U mnie byl tylko paszport i akt slubu do wgladu, i szybko dostalam pozwolenie. Bo reszte to oni w kompie maja. I moga sami sobie sprawdzic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kasiu to jak ty tam
zylas tyle czasu bez pozwolenia na pobyt ? co z ubezpieczeniami zdrowotnymi , lekarzem dla dzieci , karta ubezpieczeniowa do lekarza, kontem bankowym , jezeli nie przebywasz tam legalnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja jestem tutaj ZUPEŁNIE LEGALNIE mam pozwolenie na pobyt, meldunek, ubezpieczenie, dziecko ma lekarza, ubezpieczenie także, a ja pytałam o pozwolenie o pracę nalezy czytać uważniej!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość eeee chyba nie
kilka stron w tyl byla mowa ze nie potrzebujesz pozwolenia na prace , tylko na pobyt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tłumaczyć się nie muszę, ale jeżeli tak bardzo chcesz wiedzieć, nawiasem mówiąc nie wiem kto, to pytałam o pozwolenie na pobyt, bo rzeczywiście go potrzebowałam, a nie musisałam robic tego zaraz po przeprowadzce tutaj, 3 miesiące minęły, no to ok, poszłam dostałam i nie rozumiem po co roztrząsać temat, no chyba, że ktoś jest ciekawski limes - trzeba było się ujawnić, że jesteś w okolicy, następnym razem zapraszamy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×