Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

Gość ktos z niemiec
dzieki.mam jeszcze pytanko,co to jest ten Harz???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki za stronki na pewno będę sprawdzać. A mężowi powiem o ogłoszeniach ( ale je na pewno przegląda). Mam jeszcze pytanko, czy orientujecie się jekie dokumenty należy przetłumaczyć aby starać się o przyznanie zasiłku wychowawczego w Niemczech. Mam córkę 10 m-ną i jestem na urlopie wychowawczym. Ktoś mi powiedział, że jeżeli pracowałam w Polsce, a dziecko ma mniej niż 2 lata to mogę ubiegać sie o zasiłek wychowawczy ( może się to inaczej nazywać-nie pamiętam) tylko nie wiem jakie dokumenty należy przygotować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam po kilkudniowej przerwie kalafiorek-jest to Erziehungsgeld, jest wyplacany teraz tylko przez rok niestety, ale zapytaj (tzn maz niech zapyta w stadamcie moze, nie wiem jak to9 jest jak sie dopiero tu przyjezdza, no i nalezy Wam sie Kindergeld, musisz miec kwitek z Polski, ze nie pobierasz tam na dziecko zadnych swiadczec, wyplacaja 3 miesiace w stecz (a moze 6 , ale nie jestem pewna). niech Twoj maz sie wszystkiego dwoie, a papiery, przedewszystkim PELNY akt urodzenia, i Twoj i Corki, akty slubu przetlimaczaone wszyskok najlepiej w PL, bo tu drogo. zycze powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KALAFIORKU
JEZELI DZIECKO NIE URODZILO SIE W NIEMCZECH DOSTAJE WYCHOWAWCZE W NIEMCZECH TYLKO DO 12 ROKU ZYCIA, JAKIES 300 E, POTEM KINDERGELD 154 E. SPIS DOKUMENTOW ZNAJDZIESZ NA STRONKACH FAMILIENKASSE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KALAFIORKU
aa kwitek z polski o niepobieraniu rodzinnego , mialam tlumaczony ale powiedzieli w familien ze nic im to nie daje, dla nich podstawa jest Druk E411, ktory przysle wojewodzki urzad polityki spolecznej, uprawniony do informaci czy pobieramy czy nie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czy dziecko urodzone w DE czy nie dostaje sie na nie ´teraz do 12 MIESIACA a nie roku ;-) Elternegeld. Limes gdzies Ty mnie widziala? :o wczoraj wrocilam z PL, bylam na dwa dni, u notariusza przedewszystkim, sprawa spadku zalatwiona, ale tak sie nawk******am, ze na nastepne 10 lat mi wystarczy, pani notariusz zchowywala sie jak w komunie gdy jeszcze byla jednam notariuszem w miescie, robila taka laske, jak cholera. pomalu przygotowuje sie do Reha, za tydzien ruszam. a dzis babski wieczor u mnie, malzowina w pracy, jedno dziecko nie chcialo wracac do domu, wiec zostalo w PL z babcia, dojada w sobote, malego klade spac... i ploty, ploty , ploty. do tego offenkäse i winko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki wszystkim za informacje. O Erziehungsgeld nie będe się jednak starać bo moja mała ma 11 m-cy więc się nie opłaca. Mam jeszcze jedno pytanie, w Polsce aktualnie pobieram sasiłek wychowawczy czy przed składaniem wniosku o Kindergeld musze z niego zrezygnować czy ( jak słyszałam, ale nie wiem czy to prawda) urząd od kwoty Kindergeldu odejmuje zasiłek pobierany w Polsce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marta ja kojarzę takie zdjęcie na NK z włosami do ramion, no muszę ci powiedzieć ,że długo byłam pod wrażeniem 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KALAFIORKU
no sory za pomylke oczywiscie mialo byc do 12 miesiaca zycia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KALAFIORKU
a wychowawczy dostaja znajomi, przyjechali tutaj z 7 miesiecznym dzieckiem, zlozyli papiery na wychowawczy i dostaja jakies 300e , puki dziecko nie skonczy roczku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KALAFIORKU
jezeli masz zamiar tutaj mieszkac na stale, nie mozesz pobierac swiadczen socjalnych w obu krajach, czyli wychowawczego tam a rodzinnego tu, to jest niezgodne z prawem, bedziesz skladala o kindergeld to familienkasse wysyla zapytanie do polski czy pobierasz tam jakies swiadczenia na dziecko, wiec nic sie noie da ukryc,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Limes, tak mi sie ostatnio zdaza... czasami patrze w lustro i8 pytam : kto ty jestes? ;) :D:D:D Jo24 ja sama jestem pod wrazeniem jak patrze na to zdjecie.... mam zamiar tak zapuscic wlosy... mam zamiar....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chcemy zostać na stałe. Co do zasiłku, to nie chce pobierać dwóch jednocześnie w 2 krajach. Chodziło mi o to, że w Polsce mam przyznany zasiłek do sierpnia. Przeprowadzić się zamierzamy wcześniej i nie wiedziałam co zrobić. Czy starać się o kindergeld od września czy zrezygnować z zasiłku w Polsce i składać wniosek w Niemczech od razu. Mówiono mi, że jak już sie pobiera zasiłek w Polsce a jednocześnie przyznano w Niemczech to urząd potrąca z kindergeldu kwotę pobieranego już zasiłku. Chciałam potwierdzić czy to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KALAFIORKU A TU CO NA
TEMATWYCHOWAWCZEGO W NIEMCZECH, CO I JAK Zasiłek rodzinny (Elterngeld) cz.1 28 kwiecień 2007 Zasiłek rodzinny otrzymują wszyscy rodzice, których dzieci urodziły się po 01.01.2007 r. Dzieciom urodzonym przed 01.01.2007 przysługuje tzw. zasiłek wychowawczy (Erziehungsgeld). Inaczej niż w przypadku zasiłku wychowawczego, przyznanie zasiłku rodzinnego nie jest ograniczone wysokością dochodów rodziców. Tak więc każda matka i każdy ojciec ubiegać się mogą o uzyskanie tego rodzaju zasiłku po urodzeniu dziecka. Z reguły zasiłek wynosi 65% dochodów, osoby o niskich dochodach korzystać mogą z przyznawanych im ulg, w tym wypadku zasiłek rodzinny wynosić może nawet do 100% dochodów. Rodzice ze starszymi dziećmi starać mogą się o podwyższenie stawki zasiłku rodzinnego (tzw. Geschwisterbonus). W tym wypadku zasiłek rodzinny wynosi nie 65 % lecz nawet ponad 70 %. Wysokość zasiłku rodzinnego wacha się od 300 Euro do 1800 Euro i zależy od wysokości ostatnio pobieranego wynagrodzenia. Przy tym osoby niepracujące lub pobierające zasiłek II stopnia dla bezrobotnych albo zasiłek z urzędu opieki społecznej otrzymają zasiłek rodzinny po urodzeniu dziecka w wysokości 300,00 Euro. W przypadku bliźniaków,trojaczków itd. rodzicom przysługuje dodatkowe 300 euro na każde dziecko. Tak więc rodzice bliźniaków otrzymywać mogą nawet 2100 euro zasiłku rodzinnego miesięcznie. Oboje rodziców ma prawo do zasiłku rodzinnego przez 12-ście miesięcy po urodzeniu dziecka. Okres ten ulec może przedłużeniu o następne 2 miesiące (tzw. Partnermonat), jeżeli drugi partner ograniczy swoją działalność zarobkową aby zająć się wychowaniem dziecka i tym samym zmniejszone zostaną jego dochody. Zasiłek rodzinny nie podlega w prawdzie obowiązkowi opodatkowania i odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne, jest jednak brany pod uwagę jako dochód przy corocznym rozliczeniu podatkowym. Najczęściej rodziny profitują w sprawach poboru zasiłku rodzinnego. Istnieją jednak również rodziny, których sytuacja w porównaniu do starego prawa, i istniejącego tam zasiłku wychowawczego (Erziehungsgeld) pogorszyła się. Zasiłek wychowawczy wypłacany był bowiem albo w okresie 12-stu miesięcy o wysokości 450 Euro lub w okresie 24 miesięcy po 300 Euro. Dla rodzin, które nie posiadają dochodów z działalności zarobkowej, wprowadzony w tym roku zasiłek rodzinny spowodowałby w najgorszym wypadku stratę w wysokości 3600 Euro (12-ście miesięcy po 300 Euro.) Prawo do zasiłku rodzinnego zgodnie z ustaleniami regulacjii w Bundeselterngeld – und Elternzeitgesetz (DEEG) mają osoby : które posiadają stałe miejsce zamieszkania w Republice Federalnej Niemiec mieszkają z dzieckiem w jednym gospodarstwie domowym, opiekują się dzieckiem i wychowują je, nie wykonują działalności zarobkowej lub wykonują ją jedynie częściowo. Wysokość zasiłku rodzinnego pomniejszona zostaje o tzw. świadczenia podlegające odliczeniu. W przypadku wypłaty świadczeń dla matek (Mutterschaftsleistungen) świadczenia te naliczane są w całości na zasiłek rodzinny. Przy wszystkich innych świadczeniach kwota wolna od naliczenia wynosi 300 Euro. Rozróżnia się 3 rodzaje świadczeń podlegających naliczeniu : świadczenia dla matki (Mutterschaftsleistungen) ogólne świadczenia zastępujące dochód (np. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek chorobowy, renta lub emerytura) świadczenia z zagranicy Przykład: Zasiłek rodzinny wynosi 900 Euro, w pierwszym miesiącu wnioskodawczyni otrzymuje 1200 Euro świadczeń dla matek (Mutterschaftsgeld). Swiadczenia dla matek naliczane zostają na zasiłek rodzinny. W związku z powyższym wnioskodawca w pierwszym miesiącu nie otrzymuje zasiłku rodzinnego. Rechtsanwältin Monika Perdeus i Adwokat Maria Godlewska Kancelaria adwokacka Odyniec & Kollegen Martin-Luther-Str. 11 a 59065 Hamm tel. +49 2381 306474 fax. +49 2381 306475 www.odyniec.de RA-Odyniec@t-online.de Verband Polnischsprachiger Juristen e. V. Neue Notfallnummer: +49 163- 4 86 60 19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za tak obszerne wyjaśnienia. Najprościej będzie zrezygnować z zasiłku w Polsce ale i tak będę musiała się tłumaczyć \"dlaczego? i po co?\", a chciałam tego uniknąć. Najlepiej byłoby aby familienkasse potrąciła z kindergeldu zasiłek pobierany w Polsce, no ale cóż. Dzięki za rady. pozdrawiam wszyskich serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalafiorek, Limes miala chyba na mysli,l zebys powiedziala to w urzedzie ;-) tak mi sie wydaje... ja po dzisiejszych wiosennych pozadkach jestem padnieta, biore lampke winka, i dalej ogladam Zdesperowane :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kokoszanelkaa
Dlaczego zadna z Was tu przychodzacych po porady nie pyta jak najszybciej znalezc prace, gdzie znalezc kursy jezyjowe itp? Tylko non stop pytania o zasilki, kindergeld, i inne swiadczenia od panstwa i podatnikow........Kolejnosc powinna byc inna................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bardzo bym prosila
prosze o przetlumaczenie: - moj brzuch jest napompowany szczegolnie wieczorem przez to z trudem sie poruszam czy jem i pije

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ktos z niemiec
kokoszanelkaa...widocznie z zalatwieniem kursow i z praca nie ma tyle problemow,co z zalatwianiem zasilkow...troche zrozumienia dla innych by sie przydalo,a nie od razu plucie jadem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do limes sorki źle zrozumiałam twoją odpowiedź. do kokoszanelki mam 10 m-na córkę więc do pracy narazie nie pójdę ( poza tym zgadzam się z wypowiedzią \"ktoś z niemiec\") i na szukanie mam czas. Pracodawca wysyła męża na kurs języka aby podszkolił się w pisowni, więć namiary będe miała. Bo zdaję sobie sprawę,że bez języka to pracę będzie trudno znaleźć. A w urzędach mają podobne przepisy i na pewno ktoś kiedyś miał podobną sytuację, więc czemu nie mam pytać? Lepiej być przygotowanym za wczasu na to co będzie niż jechać w ciemno. Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie i cenne rady( od pozostałych...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalafiorek- kto pyta nie bladzi ;-) powodzenia! nie ma dzis nic w TV, prasowanie moze poczekac... ide wiec zaraz spac. dzis mialam baaaaardzo nerwowy dzien. bylam otoz- psychologiem, adwokatem, pediatra, telefonistka no i oczywiscie zona i matka! wysiadam, mialam dzisiaj hotline, wszyscy dzwonili... Marta zadzwon tam, powiedz to, a dlaczego tak jest... a kiedy, ile jak.... i Marta musi znac na to wszystko odpowiedz! i pozalatwiac. ciesze sie na te trzy tygodnie reha. nr telefonu podam tylko mamie (nad mezem sie zastanawiam ;-) ) i bede ODPOCZYWAC!!! dobranoc... wylanczam telefony... :D:D:D:D Ps: Jo chcialam extra dla Ciebie wstawic foto na NK, ale od kilku dni \"czekam w kolejce\" chyba tak do usr**ej smierci sobie poczekam ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martaHB 🌻 ;-) a do mnie dziś przyjeżdża Limes z dzieciakami aaaaale się naplotkujemy !!! :-D a jutro pojedziemy na cały dzień do Fuldy BEZ MĘŻÓW ! i tam tez będziemy plotkować ;-) . to ja się juz zbieram , idę szykować "das perfekte Dinner" :-D danie główne będzie wg przepisu Pascala ( tego francuskiego Polaka ;-) który gotuje w polskiej TV) Kurczak po prowansalsku pieczony na puszce piwa :classic_cool: tyle ludzi gotuje i je w TV ,że postanowiłam też się pochwalić , chociaż słownie ;-) najgorzej było z tą marynatą strasznie długo skubałam te świeże zioła :-( ale pachnie pięknie i już od wczoraj pływają w niej kurczaki teraz to tylko bedę je musiała nawlec na puszki i frru do piekarnika jeszcze nie wiem jaki będzie efekt bo robię to pierwszy raz sama jestem ciekawa a może ktoś jeszcze spróbuje na wszelki wypadek wkleję wam przepis : Głównym elementem tego dania jest puszka piwa (ważne: nie chodzi o butelkę, tylko o puszkę!) Zamiast piwa można wykorzystać jakiś inny puszkowany napój gazowany, na przykład colę. Procedura postępowania jest taka, że kurczę nadziane na otwartą puszkę z płynem stawia się w piekarniku na sztorc. Wysoka temperatura sprawia, że piwo paruje wewnątrz ptaka, dzięki czemu jest on niesamowicie soczysty. Palce lizać. # cały (ok. 1,2 kg) kurczak # 1 puszka piwa # marynata: # 5 gałązek świeżego tymianku # 2 łyżki suszonego estragonu (a jeszcze lepiej świeżego) # 3 do 4 gałązek świeżej bazylii # 2 gałązki rozmarynu # 6 ząbków czosnku # 200 ml oliwy z oliwek # 60 ml białego wina # 60 ml octu winnego Czas przygotowania: 5 min. Czas pieczenia: 1 godz. 30 min. Czas marynowania: 2 godziny (a najlepiej całą noc) Dla 4 osób Jak to zrobić: 1. Marynata to prosta sprawa: z tymianku i estragonu obrywasz listki (gałązki idą do śmieci). Jeśli chodzi o bazylię, to zużywasz ją razem z łodyżkami, które są bardzo aromatyczne. Wrzuć wszystkie składniki do robota kuchennego z ostrzem. Miksuj, aż marynata będzie miała jednolitą konsystencję. 2. Umyj i osusz kurczaka. Rozetnij nożem skórę wzdłuż szyjki i wytnij ją, pozostawiając skórę. 3. Zanurz kurczę w marynacie (najlepiej w misce) tak, żeby pokrył się nią w całości. Owiń miskę z mięsem folią i włóż na noc do lodówki. (Jeśli nie masz tyle czasu, to odczekaj co najmniej dwie godziny.) 4. Podgrzej piekarnik do 180 stopni C. 5. Otwórz puszkę piwa i odlej 60 ml (ok. 1/4 zawartości). 6. Teraz nadziej kurczaka na puszkę, tak jakbyś go sadzał na stołku. Dzięki temu kurczę w pozycji pionowej powinno ładnie stać i się nie przewracać. 7. Postaw kurczaka w piekarniku na blasze i sprawdź, czy stoi stabilnie. 8. Podczas pieczenia, co jakiś czas smaruj ptaka marynatą za pomocą pędzla. 9. Stan upieczenia kurczęcia sprawdzamy, głęboko nakłuwając mu udo wykałaczką. Jeśli wypływający tłuszcz będzie bez krwi - wtedy kurczak jest gotowy. 10. Wyjmij kurczaka z pieca, tak by puszka ciągle pozostała w pionie. Odstaw na 15 minut. 11. Za pomocą czystej ściereczki podnieś delikatnie kurczaka i wyjmij puszkę. Uważaj by się nie poparzyć. 12. Pokrój na kawałki i podawaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miłego weekendu 🖐️. PS ja tez nie słyszałam jeszcze takiego przysłowia ani po polsku ani żadnego odpowiednika po niemiecku :-( .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale za to jaka fajną stronę znalazłam tylko teraz nie mam czasu czytać :-( pa 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jo24 zycze Wam udanego weekendu :-) przepisz na kurczaka na piwie znam, mama moja czesto go robi (Pascal jest jej ulubionym kucharzem z TV) uciekam pakowac sie , buzka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość przyslowia
"Rózeczka dziateczki Duch Swiety bic kaze"- Marc Twain, "Tom Sawyer"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×