Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Pismo już napisałam. Dowiedziałam się że od mojej kwoty odciągają jakieś 19% podatku. Więc wychodzi na to że dostaje 80% zasiłku a nie 100%. Co to za podatek i czy mają prawo mi go odciągać skoro jestem na zwolnieniu z powodu ciąży???????? Nie znalazłam nic w interneci na temat tych 19%, bo wszędzie pisze że kobiety w ciąży mają płacone 100%. Z góry dzięki za odpowiedż!!! Pozdrawiam gorąco

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hogata 27
czy przypadkiem przedłużono urlop macierzyński?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mag_pl
Mam pytanie: jak obliczyć 182 dni zwolnienia? Byłam na zwolnieniu od 2 m-c ciąży potem wróciłam na 2 tygodnie do pracy i znowu na zwolnienie . teraz już sama nie wiem czy te 2 tygodnie w pracy - bez zwolnienia- ZUS wlicza do dni zasiłkowych czyli 182 zwolnienia czy też nie i przesuwa się o te 2 tygodnie.Wiem , że aby przerwać okres zasiłkowy trzeba wrócić do pracy na 60 dni ale czy w prawie jest mowa o przesunięciach wynikajacych z powrotem do pracy na krótszy okres. Dzięki za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Monia23 ja nie jestem specjalistka ale tez bylam w ciazy na zwolnieniu i zasada jest taka ze ZUS przyjmuje za cykl rozliczeniowy 30 dni i twoja pensje miesieczna dzieli na trzydziesci dni i za kazdy dzien zwolnienia placi ci 1/30 tej stawki. Za podstawe przyjmuje sie wynagrodzenie brutto i od tego potracany jest podatek 19% (najniższy próg podatkowy). Pracujac dostawalas pensje netto czyli po potraceniach min. potracali ci podatek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KAMA79
WIOLETTA! Jestem w konkubinacie i staram się o zasiłek rodzinny i urlop wych.-400zl+becikowe dla najuboższych. I mam problem,otóż:ojciec mojego dziecka w roku 2004 miał swoją działalność gospodarczą i nawet nieżle zarabiał a od miesiąca jest bez dochodów ponieważ zamknął działalność.W MOPS-ie kazali przynieść zaświadczenie o zarobkach za rok 2004 a wtedy nawet się nie znaliśmy! Powiedz czy jeżeli wezmą zarobki "męża'' z tego okresu to mogą mi nie przyznać zasiłku mimo że ja jestem zarejestrowana w pracy na stawkę najniższą krajową i że ojciec mojego dziecka ma zasądzone alimenty na dziecko z pierwszego małżeństwa? Na dzień dzisiejszy nie mamy ŻADNYCH dochodów i z czego mamy żyć? Proszę Wioletko odpisz co mam zrobić i jak sądzisz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jooooola
czy mając dziecko w wieku szkolnym przysługuje mi prawo do urlopu w czasie wakacji????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kama79 ja nie jestem taka specjalistka jak Wiolka(kochana zreszta ale teraz zalatana przy synku)ale jezeli skladasz wniosek o rodzinne to ich nie obchodzi czy znalas sie czy nie w 2004 r z mezem-bzdura nie?ale masz wyjscie,ktore sama dopiero wynalazlam w necie w opiece nic Ci nie powiedza:(msz wedze ze sa ZAROBKI UTRACONE wtedy w opiece powiedza Ci jakie zaswiadczenia musisz doniesc aby mogli to stwierdzic.nie daj sie zbyc,ja mialam podobnie i na poczatku kazali mi wrocic za 2 miesiace rodzinne a pozniej jak sie dowiedzialam to walczylam i nie dalam sie zbyc i okazalo sie,ze przysluguje mi rodzinne.Jezeli masz pytania pisz na meila.pozdrawiam i mam nadzieje ze nie zamotalam za bardzo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny, staram się o zasiłek rodzinny, właśnie wyełniłam wniosek. Rok temu składałam też wniosek o zaliczkę alimentacyjną. Jednak teraz nie ma słowa w tym wniosku o zaliczce. Zlikwidowali ją? To co ja mam zrobić? Mój były mąż nie płaci alimentów, nie ma też mozłiwości ściągnięcia należności. Proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pyt.1
kama rzeczywiście jest coś takiego jak dochód utracony. musisz jednak dostarczyć do mops zaświadczenie o dochodach za 2004r. odydwojga z was (od września będzie obowi.ązywał nowy okres zasiłkowy więc od razu wybierz sobie zaświdczenia za 2005rok) oraz jednocześnie zaświadczenie o wyrejestrowaniu działalności gospodarczej (jak jest zarejestrowany jako bezrobotny to zaświdczenie z urzedu pracy). nie powinno być problemów z utratą, poproś żeby wszystko przeliczyli przy tobie i sprawdzili czy wszystko się zgadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pyt.1
elfia mama alimenty wypłacane są teraz na całkiem innych zasadach. gopsy czy mopsy wypłacają ją tylko w przypadkach nieściągalności przez komorników. musisz dokładnie popytać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pyt.1
monia23 oczywiście zasiłek chorobowy dla kobiet w ciąży wypłaxcany jest w wysokości 100% podstawy (zwykłe chorobowe to tylko 80%), do podstawy brana jest pensja zasadnicza plus ewentualne dodatkowe składniki wynagrodzenia - oczywiście brutto. od podstawy brutto potrącane są wszystkie składniki tak jak i od normalnego wynagrodzenia. nie ma możliwości żeby wypłacili ci mniej, potrącają owszem kilka procent (zus) jeśli l4 zostanie dostarczone poterminie (nie jestem za bardzo zorientowana ale chyba jest to 7 dni)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KAMA79
Dziękuję bardzo za odpowiedż!!! agula-kruszyna Serdeczne dzięki! Zobaczymy jak będzie z przyznaniem! POZDRAWIAM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiolu serdecznie Ci dziękuję za odpowiedż!!!! Jesteś naprawdę dobrym duszkiem :) :) :) Pzdrawiam bardzo gorąco!!! W razie czego to jeszcze się odezwę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wiola rz
Czesc, mam pytanie, bo urodziłam córeczke 8 kwietnia 2006 i poszłam na macierzyński, ale moja umowa o pracę wygasła 30 maja 2006, za miesiac maj otrzymałam wynagodzenie jak zawsze do 10-tego i wyrównali mi wtedy za urlop, ale do dzisiaj nie dostałam świadectwa pracy. Teraz to jest w lipcu nie dostałam żadnych pieniążków chociaż inne koleżanki z pracy które są na macierzyńskim już je dostały. Czy jest coś o czym nie wiem a co powinnam w mojej sytuacji zrobić bo ja nie zanosiłam żadnych dokumentów do ZUSu ani nigdzie indziej. Wytłumacz mi proszę jak to powinno wyglądać z mojej strony i ze strony pracodawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Zuzanna2006 Właśnie tak. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Monia23 Podatek dochodowy od osób fizycznych, tj normalny podatek, który wszyscy płacimy od wynagrodzenia, od zasiłku też. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 hogata 27 na razie chyba nie, nic na ten temat nie wiem 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 mag_pl W 182 dni wlicza się samo zwolnienie a nie okresy między nimi. Trzeba policzyc wszystkie dni – wpisane są na każdym zwolnieniu. Jeśli pracownik wraca na krótszy okres to kolejne zwolnienie wlicza się do poprzedniego okresu zasiłkowego. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 KAMA79 Trzeba przedstawic te działalność jako dochód utracony. http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm kawałek z tej strony: Za utratę dochodu uznaje się utratę dochodu, która nastąpiła w związku z następującymi okolicznościami: • uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, • utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych, • utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło, • utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także utratą emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznawanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego, • nieotrzymywaniem części albo całości zasądzonych świadczeń alimentacyjnych, • wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej, • wydzierżawieniem gospodarstwa rolnego na zasadach określonych w ustawie. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Jooooola Niestety, nic takiego nie ma w Kodeksie Pracy 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 elfia_mama Niestety, nie wiem, nie znam tego tematu, ale cos alimentacyjnego zlikwidowali, bo było o tym głośno 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 wiola rz Może pracodawca przeoczył, upomnij się powinnas dostać w ciągu 7 dni. Pracodawca powinien dostarczyc dokumenty do ZUS, zapytaj go. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Pozdrawiam, inne dobre duszki z tej strony, które mi pomagają w odpowiadaniu na pytania. Trochę mi brakuje czasu, oprócz maleństwa i drugiego większego maleństwa (to wieksze jest też moim pomocnikiem przy nowych obowiązkach) jeszcze nadal pracuję, co prawda w domu, ale robotę trzeba wykonać. (Wcale nie narzekam, sama tak zadecydowałam) 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy to prawda,ze od przyszlego miesiaca zasilki rodzinne bedzie wyplacal tylko MOPR a nie zaklad pracy???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość azael
Witam :) 1. Wioletto, czy orientujesz się, jakto jest z rozliczeniem rocznym w przypadku samotnego wychowywania dziecka? CZy przysługują jakieś ulgi? Albo gdzie zasięgnąć informacji? 2. Czy dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje tylko w przypadku nie przekroczenia jakiegoś progu dochodu osiągniętego przez matkę? Jakiego? Czy zaliczają się do tej kwoty alimenty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, W 2005 roku (01.czerwiec) dostałam prace przez (praca interwencyjna) urząd pracy. W tym dniu dostałam umowe o prace na pełny etat od 01.06.05r. do 31.05.06r.. Z dniem ukończenia pracy urodziłam chłopaka. Chciałabym się spytać czy oprócz urlopu macierzyńskiego coś mi się jeszcze należy. Obecnie czekam na to aby Zus przyznał mi urlop. Ciekawa jestem też czy od ddnia dostania pieniędzy za urlop mam liczyć 16 tyg czy jakos inaczej sie to liczy. I oczywiście co mam robić po upływie urlopu?? Gdzie mam się zgłosić i co mam ze soba wziąść. Z góry dziękuje za pomoc! Życze fajnie spędzonych wakacjii!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak to jest...
na jakiej zasadzie zus nalicza zasilek macierzynski? urodzilam na poczatku maja, a wczesniej bylam ponad 5 mcy na l4. Czy dla wyliczenia zasilku (podobno robi sie to na podstawie ostatnich 12 m-cy) bierze sie pod uwage rowniez okres pobierania zasilku chorobowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak to jest...
i jeszcze 1 pytanie - czy L4 skraca wymiar urlopu czy tez liczy sie ten okres jako przepracowany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pyt.1
misia B z tego co napisałaś wynika że masz przepracowany rok (z okresem macierzyńskiego nawet więcej) więc po urlopie macierzyńskim zgłoś sie do urzędu pracy -0 będzie ci przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych - zawsze to coś. oprócz tego niestety nie masz uprawnien do zadnych innych swiadczen. urlop macierzynski na 1 dziecko to 112 dni (liczac za 1 dzien datę porodu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pyt.1
jak to jest.... zasłek macierzynski przeliczany jest z 12 miesięcy, nie masz się co martwić o pobierany zasiłek chorobowy bo przecież w ciaży masz wypłacane 100%. zus nie może ci zaliczyć chorobowego na poczet macierzyńskiego. wprawdzie można udzielić macierzynskiego 2 tygodnie przed terminem porodu ale musi to być oparte zaświadczeniem lekarskim wskazującym przewidywany termin porodu wraz z zaleceniem o urlop macierzyński

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja mam pytanie
Dlaczego wszędzie piszą że jest 16 tygodni urlopu macierzyńskiego jak wcale tak nie jest!? Jest przecież 112 dni-a to mniej jak 16 tygodni!!! To różnica 2 tygodni ale w przeliczeniu na zarobek minimalny to ponad 400zl brutto !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻 nata 79 tak, prawda, od września 🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻 azael nie wiem,. Jak podatek, ale dodatek to tak samo jak przy rodzinnym http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm 🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻 MisiaB Urlop macierzyński w większości przypadków liczy się od dnia porodu. W związku tym, że umowa zakończyła się z dniem porodu urlop wychowawczy się nie należy. 🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻 jak to jest... Okres pobierania zasilku w pewnym sesie ma znaczenie w wyliczeniu macierzyńskiego, miesiąca, w którym było przepracowane mniej niż połowa dni nie uwzględnia się w podstawie wymiaru macierzyńskiego. Niezdolność do pracy spowodowana chorobą nie powoduje zmniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego. 🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻 ja mam pytanie Mi wychodzi 16*7=112 🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość azael
dzkiękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Jak już poczytasz i nie będziesz czegoś wiedziała to pytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nhunha
hejka jestem dopiero w 7 tygodniu ciazy ale nie pracowalam nigdzie do tej pory sie uczylam lecz musialam zrezygnowac ze studiow mam 21 lat i jestem sama czy naleza mi sie jakies pieniadze po urodzeniu dziecka??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam jeszcze pytanie odnosnie macierzynskiego? Mam przyznany przez ZUS swiadczenie rehabilitacyjne i w decyzji od lekarza orzecznika jest napisane,ze przyznaje mi to swiadczenie na okres 3 miesiecy (czyli wypada to na koniec lipca)nie dluzej niz do dnia porodu. Moj termin porodu jest 14 lipca i jezeli do tego czasu nie urodze to od 15 jest liczony macierzynski?Czy dopiero jak urodze? I jak juz urodze to od razu musze zawiadomic ZUS czy pracodawce? Z gory dziekuje za odpowiedz🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Też mam pytanie,jestem na urlopie wychowawczym do czerwca 2007,umowę mam na czas nieokreślony.Teraz jestem w 7 tyg.ciąży,termin mam na 2 marca.Czy przysługuje mi na nowo na drugie dziecko wychowawczy.Dodam ze nie planuje teraz wrócic do pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×