Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Nhunha Zasiłek rodzinny, dodatek z tytułu urodzenia dziecka http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 nata 79 Co najmniej 2 tygodnie macierzyńskiego może przypadać przed porodem. Zawiadomić trzeba pracodawcę, a jak zasiłek wypłaca ZUS to ZUS też. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 SYLWKA Możesz kontynuować wychowawczy na pierwsze dziecko (do ukończenia przez nie 4 lat) a potem wziąć na drugie. Oczywiście macierzyński też Ci się należy, jeśli w czasie urlopu wychowawczego to o 2 tygodnie krótszy. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nhunha
czyli wyglada na to ze nie sadzac sie z ojcem dziecka o alimenty nie przysluguje mi nawet to marne 40 zl ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a powiedzcie mi jak sie załawia ten urlop macierzyński czy to trzeba jakiś wniosek w pracy złożyć??? czy tylko po porodzie dostarczyć zaświadczenie o urodzeniu dziecka??????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam pytanko: czy mojemu męzowi należy się jakaś opieka (wolne) jak ja urodze dzidziusia? słyszalam że może dostać dwa tygodnie opieki na mnie i dziecko? czy to prawda? prosze o pilna odpowiedź jeśli ktoś wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zaniepokojona2006
Też mam pytanie,od wrzesnia bede na urlopie wychowaczym do maja 2007(tak planuje,), umowę mam na czas określony do grudnia 2007 roku.Mam pytanie czy w takim przypadku jak długo moge byc na wychowawczym skoro mam umowe do końca grudnia 2007????a co by było gdyby okazało sie że na wychowaczym spodziewam sie drugiego dziecka?? dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 nhunha Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje pytanie, ale mając alimenty liczasz je po prostu do dochodu jaki masz. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 donn W zasadzie zależy od pracodawcy, żeby było wszystko ok. potrzeba zaświadczenie do macierzyńskiego wydawane w szpitalu, albo po prostu akt urodzenia dziecka i podanie o urlop macierzyński, wskazując czy jest to pierwsze czy kolejne dziecko. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 zuzka715 2 dni usprawiedliwione z prawem do wynagrodzenia z tytułu urodzenia dziecka. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 zaniepokojona2006 Wychowawczy może być udzielony na nie dłużej nić do końca umowy, chyba że pracodawca podpisze z Tobą kolejną umowę Umowa na czas określony ulega przedłużeniu jeśli uległa by rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletta, mam pytanie. jestem aktualnie na macierzyńskim, potem urlop wypoczynkowy i wracam do pracy.Umowa na stałe. Czy w trakcie macierzyńskiego moge podjac dodatkowa prace na umowe- zlecenie lub umowe o dzieło? Chodzi o delegacje zagraniczna i uslugi tłumacza? Oczywiscie nie jest to dla mojego pracodawcy tylko dla innej firmy. Czy podpisujac umowe i otrzymujac wynagrodzenie trace prawo do zasiłku lub czekaja mnie jakies inne konsekwencje??? z gory dzieki za odp. pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kwiatuszek.....
Wioletto mam pytanie odnosnie zwolnienia chorobowego. Poniewaz nie bardzo moge wziac w pracy urlop a musze go konieczne miec poniewaz odbywam praktyki w szkole i musze na nich byc chce wziac chorobowe. Ma ono przypadac od 31.07 do 11.08 czyli w starym i nowym m-cu. Wyplate mam wyplacana 10tego kazdego m-ca z okres od 1szego do ostatniego dnia m-ca. Czy od wyplaty potraca mi za chorobowe za dwa m-ce czy za jeden? mam nadzieje, ze w miare zrozumiale to napisalam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Agnes_Bdg Z tego co czytałam interpretacje to wyjątkiem jest macierzyński, można dodatkowo zarabiac bez żadnych konsekwencji. kwiatuszek..... 10 dnia miesiąca nastepnego masz rozliczenie wypłaty za miesiąc poprzedni, tak więc pomniejszenie w związku z choroba jak i wypłata chorobowego dotyczy miesiąca poprzedniego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lexiii
Wioletto, bardzo proszę o pomoc - niedługo urodzę dziecko i w związku z tym mam pytanie o wynagrodzenie/zasiłek (nie wiem jak się to nazywa) za czas urlopu macierzyńskiego. Wiem że wypłacana jest średnia z ostatnich 12 miesięcy. Jestem zatrudniona na podst. umowy o pracę, dodatkowo co miesiąc mam od tego samego pracodawcy dodatkowe wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło/i/lub/ zlecenia. Od umów również odprowadzane są wszystkie składki. Czy w związku z tym wynagrodzenie za umowy będzie brane pod uwagę do wyliczenia średniej? Będę bardzo wdzięczna za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kwiatuszek.....
Wioletta czyli jak w sierpniu dostane wypłate potraca mi za cale chorobowe czy nastapi to dopiero we wrzesniu z wyplaty z m-c sierpien? bo obawiam sie troche ze moga potracic mi z dwoch bo w koncu na zwolnieniu bede tez jeszcze w lipcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Magda 0933
Zagubiłam sie w tych przepisach. Błagam o pomoc Jestem w trzecim miesiącu ciązy.Od miesiąca jestem na zwolnieniu lekarskim. Przez ostatnie pół roku dostawalam pensję 2000zl, ale wczesniej, u poprzedniego pracodawcy było to 800zl. Czyli gdy po 33 dniach zwolnienia pensje wysle mi ZUS to będzie to średnia tych kwot? Czy za trzy miesiące to bedzie ta sama kwota, czy ponownie ją przeliczają? Czy musze pisac jakies specjalne wnioski do ZUSu, czy robi to pracodawca? Kiedy ZUS wysyla pieniądze? Czy idą one na konto, czy pocztą? Bede na zwolnieniu do porodu. Kiedy pisać wniosek o świadczenie rehabilitacyjne? Po urlopie macierzynskim zamierzam wykorzystac zaległy urlop wypoczynkowy.Czy podczas zwolnienia lekarskiego on sie nadal nalicza? Czy bedzie to tylko kilka dni wypracowane na początku roku? Czy jesli wróce na miesiąc do pracy i znowu pójde na zwolnienie to ZUS ponownie przeliczy moją wypłatę (mysle, że im pózniej to zrobi tym korzystniej bedzie wyglądać moja srednia placa) Dziekuję za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Lexiii Jeśli od umowy zlecenie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe, któ®e jest dobrowolne, wtedy można otrzymać pieniążki za zwolnienie. Jest to podstawowy warunek. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 kwiatuszek..... I w sierpniu za lipiec i we wrześniu za sierpień 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Magda 0933 Liczy się wynagrodzenie u jednego pracodawcy, poprzednie zatrudnienie nie ma znaczenia przy wyliczeniu zasiłku chorobowego. Od 34 dnia wynagrodzenie w zasadzie nie jest drugi raz przeliczane, ale jeśli wypłatę robi ZUS (mały pracodawca) to ZUS sam wylicza zasiłek chorobowy na podstawie przesłanych przez pracodawcę dokumentów wraz ze zwolnieniem. Urlop w danym roku nie jest pomniejszany z powodu nieobecności spowodowanej chorobą czy urlopem macierzyńskim. Podstawe wymiaru zasiłku chorobowego ustala się na nowo jeśli przerwa między zwolnieniami jest dłuższa niż 3 m-ce. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość izka23
hej! mam bardzo wazne pytanie...jestem zatrudniuona od kwietnia na czas okreslony do lipca! jetsem w 9 miesiacu ciazy czyli juz tuz tuz...chcialbym dostac wychowawczy...znalazlam innego pracodawce:) i slyszlam ze jesli sie ma ciag pracy to moze sie to udac tzn zwalaniam sie od obecnego i odrazu zatrudniam u tego drugiego czy wtedy bede mogla dostac wychowawczy? bo musi byc przepracowane pol roku ale macierzynski sie wlicza w to pol roku? czyli od kwietnia do sierpnia ma 4 miesiace ale potem wychowawczy i mam pol roku i moge sie starac o wychowawczy tak? nie przeszkadza to ze zmieniam pracodawce? balagam o jak najszybsza odpowioedz! z gory dziekuje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zuzka715 oprócz 2 dni urlopu okolicznosciowego z tytulu urodzenia dziecka o ktorych pisala Wioletta istnieje jeszcze jedna mozliwość. Jest coś takiego jak opieka na dzieckiem, to sa 2 dni w roku ( po jednym na kazde polrocze) , moze je wykorzystac tylko jedno z rodzicow. I jezeli ty akurat w tym okresie bedziesz przebywala na urlopie macierzynskim i nie wykorzystasz tego, opieke nad dzieckiem moze wykorzystac twoj maz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Magda0933 Nie wiem czy wiesz ale jezeli sie przebywa na chorobowym powyzej poł roku, to ZUS po tym okresie kieruje cie na komisje i lekarz orzecznik decyduje czy nalezy Ci sie dalsze zwolnienie. Moja ciocia znalazla sie w takiej sytuacji i na miesiac przed porodem ZUS odmowil jej chorobowego, musiala wrocic do pracy (oczywiscie wziela urlop wypoczynkowy i o dwa tygodnie wczesniej poszla na urlop macierzynski). Musisz sie liczyc z taka ewentualnoscią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Magda0933 Do chorobowego bierze sie srednia z ostatnich 6 miesiecy, do macierzynskiego z 12 miesiecy. Jeseli jestes zatrudniona w wiekszej firmie, to bedziesz dostawac pieniadze z zasilku chorobowego, w takiej samej formie jak do tej pory wynagrodzenie poprzez twoj zaklad pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sloneczko....
Ja po raz kolejny mam pytanie Od 1.07 jestem na chorobowym Czyli za ten miesiac placi mi pracodawca a nastepnie powiniem zus Ja oddaje moje zwolnienia szefowi i zastanawiam sie czy on ma zaniesc jakies papiery do zusu czy ja sama mam za tym chodzic Boje sie zeby nie zostac w nastepnym miesiacu bez pieniedzy I jeszcze jedno do kiedy trzeba zlozyc jakies dokumenty? martwie sie bo moj szef 30.07 jedzie na urlop na dwa tygodnie Przepraszam jesli moje pytanie brzi malo sensownie ale nie znam sie na tym a z szefem ciezko mi sie dogadac:-( wiec wole byc poinformowana Z gory bardzo dziekuje:-) i pozdrawiam:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
izka23 „czyli od kwietnia do sierpnia ma 4 miesiace ale potem wychowawczy i mam pol roku i moge sie starac o wychowawczy tak” jak to potem wychowawczy i masz pół roku, to do czego potrzebne Ci te pół roku, nie czaję pytania? Tynka_78 Opieka nad dzieckiem (zgodnie z art. 188 Kodeksu Pracy) – wcale nie prawda, że jeden dzień na pół roku, nie ma takiego zapisu, jest po prostu 2 dni w roku finansowane z resztą z pieniędzy pracodawcy Po 6 miesiącach chorobowego można jedynie starać się o świadczenie chorobowe, a nie o dalszy ciąg zasiłku chorobowego. „Do chorobowego bierze sie srednia z ostatnich 6 miesiecy, do macierzynskiego z 12 miesiecy.” NIE PRAWDA, W OBU PRZYPADKACH ŚREDNIA Z 12 MIESIĘCY sloneczko.... Teoretycznie należy to do obowiązków pracodawcy, ale jeśli szef jest opieszałay w takich sprawach proponuję zrobić xero zwolnienia i od razu udać się do ZUS (ze względu na miejsce zamieszkania) i poinformować o całej sytuacji. Wtedy ZUS ponagli pracodawcę. Trzeba jednak się liczyc z tym, że ZUS nie wypłaci kasy jak nie będzie miał pełnej dokumentacji potrzebnej do wyliczenia zasiłku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Słoneczko, jeszcze coś w zus-ie składaj wszystkie dokumenty za potwierdzeniem odbioru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletta masz racje jeseli chodzi o wyliczanie podstawy do zasiłków w obu przypadkach bierze sie srednia z 12 miesiecy. Jezeli chodzi o ta opieke to kolezanka mi mowila ze jej pracodawca tak ja rozlicza z tego i miala przypadek ze w ostatnim okresie jeden dzien jej przepadl. Ale tak to jest z prywaciarzami, kombinuja jak tylko wyjsc na swoje. sorki ze Ci namieszalam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jezeli chodzi o to zwolnienie to chcialam uprzedzic Magde ze ZUS lubi mieszac i niechetnie wyplaca zasilki i zawsze probuje znalezc jakies kruczki, zeby sie wywinac od tych wyplat. Jak juz pisalam wczesniej, moja ciocia poszla na zwolnienie przed koncem trzeciego miesiaca bo miala zagrozona ciaze, prawie co chwila ladowala w szpitalu a na koniec jej nie przedluzyli zwolnienia. Oczekiwanie na porod to i tak duze przezycie dla kobiety a tu jeszcze na koniec musiala tracic nerwy na jakis urzedasow i w koncu musiala iść na urlop wypoczynkowy i wczesniejszy macierzyński. A dla matki każdy tydzień dlużej z dzieckiem to nieocenione chwile , zwlaszcza jak po macierzynskim wraca sie do pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sloneczko....
Wioletto dziekuje z calego serca:-) fajnie z jest ktos taki jak ty:-)ktos kogo mozemy sie poradzic Pozdrawiam i caluje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Widzisz Tynka, nie chce usprawiedliwiać pracodawców, ale te dwa dni opieki w kodeksie pracy to troszeczkę od czapy wymyslili, niech ludzie mają dzieci, niech mają z tego tytułu ulgi - a te 2 dni pracodawca musi zapłacić ze swojej kasy. U dużego pracodawcy zginie to gdzieś w "tłumie", ale u mełego takie drobne koszty w sumie powodują przeszkodę nie do przebrnięcia. Zaczyna się od 2 opieki, potem 33 dni za zwolnienie itp itd - a potem się dziwią, że pracodawca unika zatrudniania młodych matek, albo prawie matek. Aaaaaaaaa jeszcze, jak pracodawca zatrudni młodą dziewczynę, a ona za niedługo jest w ciąży to zus się od razu doszukuje, że dogadali się i chcą oszukać biorąc jasę za zwolnienie :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D Nam pracownikom nie jest łatwo, ale pracodawcom też nie najlepiej. Szcególnie jest to widoczne w małych przedsiębiorstwach, gdzie koszty tej całej biurokracji czasami zjadają cały zysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
miało być "kasę za zwolnienie" A w ogóle to wkurza mnie traktowanie obywatela na każdym kroku jak złodzieja :-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P, szczególnie jeśli jest świadomy swoich praw i upomina sie o to co mu się należy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce dzidzie
Ja tez mam pytanie:jak dlugo musze pracowac aby moc isc na urlop macierzynski i wychowawczy?I na jaka umowe trzeba byc zatrudnionym?czy jesli bylaby to umowa na stale to moga mnie zwolnic?dziekuje za odpowiedz!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Macierzyński - nie ma żadnego okresu, wychowawczy 6 m-cy. Do wychowawczego i macierzyńskiego musi być umowa o pracę, nie ma znaczenia czy na czas określony czy nie, z tym, że ma znaczenie na jaki okres (wychowawczy może byc przyznany w okresie zatrudnienia, tak więc umowa na czas okreslony musi być przynajmniej na okres obejmujący przewidywany czas przebywania na wychowawczym). Umowa "stała" - mogą zwolnić w przypadku upadłości likwidacji oraz dyscyplinarnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Frida28
Czy mogłaby pani powiedziec tez cos na temat ubezpieczenia dzieci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×