Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość ciekawa99

Jak to jest ze Świadkami Jehowy??

Polecane posty

Gość ptrrte
Innymi słowy, wielokrotnie z powodu niezrozumienia poglądów chrześcijanie w judaizmie postrzegani są jako czciciele dwóch bogów: prawdziwego Jahwe i fałszywego Jezusa, podobnie jak niegdyś zbuntowany Izrael czcił Jahwe i Baala (1 Królewska 18:21). Jeszcze krytyczniej oceniani są wyznawcy różnych odłamów katolicyzmu, gdyż poza kultem Jahwe i Jezusa występuje tam adoracja aniołów oraz zmarłych uznawanych za świętych (gł. kult maryjny), a także kult obrazów, posągów, relikwii i hostii (sporządzanie jakichkolwiek kultowych podobizn czegokolwiek i kogokolwiek zostało zakazane przez Mojżesza w księdze Powtórzonego Prawa 4:15-18.25-26 czy 5:8). wikipedia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ptrrte
Po podbiciu kraju przez Rzymian (63 p.n.e.) rosnące znaczenie zdobywało niepodległościowe stronnictwo zelotów, których wysiłki spowodowały w końcu wybuch powstań żydowskich i zburzenie Jerozolimy przez Tytusa w 70 r. n.e., a następnie przez Hadriana w 135 r. We wszystkich dotychczasowych etapach rozwojowych judaizmu największe znaczenie religijne posiadali kapłani na czele z arcykapłanem. wikipedia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ptrrte
Pierwsza Świątynia została zniszczona przez wojska babilońskiego króla Nabuchodonozora II w 586 roku p.n.e wikipedia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dociekliwy 84
Przeczytałem wypowiedzi dotyczące dyskusji na temat tego czy Jezusa ukrzyżowano rzeczywiście na krzyżu, czy na palu... interesuje mnie jak podają to źródła historyczne i nie interesują mnie źródła powiązane z jakakolwiek religia, probujące udowodnić, że coś jest w innej religii nie tak z tym. Bardzo by mnie interesowała jakaś naukowa analiza wykopalisk z Jerozolimy w 1968 roku, znaleziona tam człowieka ukrzyżowanego... ale w jaki sposób dokładnie, z którego dokładnie okresu to ciało było, bo informacje znajdujące się na różnych stronach są często sprzeczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dociekliwy- tak naprawde to nie rozumiem o co ci dokladnie chodzi,czego ty szukasz i co chcesz wiedziec.Moze bys sie jasniej wypowiedzial co cie interesuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Świadkowie Jehowy twierdzą, że wtedy karę śmierci wykonywano przybijając skazańca do pala. Kiedyś widziałam obraz przybitego do pala Jezusa i dwóch łotrów. Obrazy te wisiały w domu katolika. Może zapytaj Swiadkow Jehowy. Oni pewnie maja jakies naukowe poparcie dla swojego pogladu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zajrzałam na podana stronę i stwierdzam, że już pierwsze zdania tego opracowania sa niezgodne z faktami. \\Cytat: Wymyślenie kary ukrzyżowania przypisuje się Persom. Wspomina o tym kilkakrotnie Herodot (489-425 p.n.e.). Opisuje on zdobycie Babilonu w 519 r. p.n.e. przez Dariusza i ukrzyżowanie trzech tysięcy jego mieszkańców1. Babilon został zdobyty w 539 r.p.n.e. przez Cyrusa Persa. Dariusz nie był zdobywcą, a pokonanym. Był ostatnim królem babilońskim. Czy dalsze czytanie tego materiału ma sens skoro juz na początku sa takie przeklamania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do Artur Schwacher: Widziałem tę stronkę wcześniej już. Nie mogę potraktować jej jako obiektywne źródło historyczne, bo napisana jest tak by udowodnić coś, a jak ktoś chce udowodnić coś to ma skłonność do tego, by przeinaczać fakty na swoją korzyść :/ do _ulka_: Świadkowie Jehowy też obiektywni mogą nie być w tym względzie, starałem się znaleźć w internecie jakieś informacje na ten temat, które nie byłyby powiązane z żadnym z \"obozów\"... czysto naukowe i bezstronne, tak żeby nie było podejrzeń o fałszerstwa, zastanawiałem sie czy ktoś może dotarł do czegoś takiego :) bo mnie niestety jak dotąd nie udało sie :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Artur Schwacher
Oj, ulka, ulka. Data jest jak najbardziej prawidłowa. Bo widzisz Babion zdobywano kilka razy. Za czasów panowania Dariusza I (który był nastepcą Cyrusa a nie królem Babilonu - no comments) doszło przynajmniej do dwóch buntów w Babilonie (zw Nabuchodonozor III i Nabuchodonozor IV) i wtedy doszło do omawianego wydarzenia. No ale nikt nie musi tak dokłądnie znać historii. Co do artykułu. Zrobił go człowiek któy nie chciał niczego udowadniać, po prostu był ciekawy jak to jest. No zebrał chyba wszystko i wyszło mu to co jest. Nie ma żadnego obiektywnego artykułu, bo problem nie istnieje. Pod koniec XIX wieku zastanawiano się nad kształtem krzyża i wysunuto kilka hipotez, które od poczatku traktowane z przymróżeniem oka w swietle źródeł i archeologii upadły z hukiem. Dla historyków temat nie istnieje tak samo jak nie istnieje problem roku 607.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oj Artur Artur Ansolutnie NIE. Babilon zostal zdobyty przez Cyrusa w 539 roku p.n.e. i przestał istnieć jako mocarstwo swiatowe. Bóg dał Babilonowi 70 lat do zapanowania nad swiatem i ukarania Izraelitów. 70 lat i ani dnia dłużej. Te 70 lat skończylo sie własnie w 539 roku. Co do Dariusza to fakt - zostal krolem ziem babilońskich. Ostatnim krolem Babilonu jako mocarstwa był Baltazar, zgładzony zresztą. ( Jeszcze nieraz pomyle imiona - to moja pieta achillesowa). Po upadku Babilonu supremacje nad swiatem przejęła Medo - Persja. A to, że ludy bylego babilonskiego mocarstwa buntowaly sie nie ma znaczenia. Babilon, jako mocarstwo, nie istniało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur Dariusz był krolem Babilonu, ktory to Babilon po zdobyciu przez Cyrusa zostal przyłączony do Medo - Persji. Jak zatem Dariusz mogl zdobywac cos co należalo do niego. Bez sensu. No, ale nie każdy musi dobrze znac te problemy. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Artur Schwacher
Ulka....na prawdę mimo najszczerszych chęci na takie argumenty nie ma odpowiedzi. Czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Czy ty odróxniasz miasto od państwa? Bo Twoim argumentem to się własnie ośmieszyłaś do kwadratu....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ponadto, zauważ Artur, ze Dariusz Dariuszowi nierówny. Ja mowię o Dariuszu Persie. I żeby nie bylo - Baltazar, o ktorym wspominam to Belszaccar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur napisal; Czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Czy ty odróxniasz miasto od państwa? Bo Twoim argumentem to się własnie ośmieszyłaś do kwadratu.... Dziękuję - juz podyskutowalam. Gratuluje pychy. Że też tacy jak ty bez oporu nawet nie wyjasniaja sprawy tylko od razu wala z grubej rury. Wyobraź sobie, zarozumialy typie, że wiem co to miasto Babilon i mocarstwo Babilon. Skonczylam dyskusje z tobą. Jestem zdumiona jak mozna byc tak zarozumialym. Kolejny, ktory ocena innych na podstwaie dwóch postów, poprawnych zresztą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dociekliwy Trudno mi cokolwiek powiedziec, ale chyba opinie śJ na temat krzyża czy pala tez nie sa obiektywne. Jeśli bardzio, bardzo Ci na tym zależy to mam pod reka studenta UJ, kierunek historia, ktory jest pasjonatem, kujonem i szperaczem i jeśli nie zna sprawy krzyża i pala, choc watpię, ze nie zna, to tę informację zdobędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Artur Schwacher
Jako historyk odpowiadam, ze mozna być nie zarozumiałym tylko pewnym wypowiedzi. Więc wyjasnie jeszcze raz. Kiedy miastio Babilon został zdobyte przez Cyrusa, przestało istnieć panstwo ale pozostali mieszkańcy. I ci mieszkańcy byli niezadowoleni z tego ,że są czescią Persji. Korzystając z zamieszania na przełomie lat 522/521 wzniecali oni powstania przeciwko władzy królów Persji. przewodzili tym powstaniom samozwańcy powołujący się na rzekome związki z dawną dynastią niosący imiona Nabuchodnozor III i nabuchodonozor IV. Skończyło sie te bunty ostatecznie w 520/519, kiedy wojska Dariusza otoczyły, miasto zdobyły je a najaktywniejszych buntowników nabiły na pale/ I to wydarzenie opisuje Herodot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
A jaka jest różnica miedzy mordem a zabójstwem???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Artur Schwacher
Zabójstwo to pozbawienie kogoś życia a morderstwo to celowe działanie innego człowieka mające na celu zabicie kogoś celem osiągnięcia korzyści. Oprócz morderstwa mamy: karę smierci, eutanazję (zabójstwo z litości), aborcję, nieumyslne spowodowanie smierci (np: w wypadku). Kazde morderstwo to zabójstwo nie każde zabójstwo to morderstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nominacja
wydaje mi sie ,ze zaczynacie sie przekrzykiwac i udowodic sobie kto tu ma racje ,a przeciez to dociekliwy postawil jasne pytanie ;/ czy to forum zamienia sie w ring?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miałbym jeszcze jedno pytanie, bo widzę, że mam z historykami do czynienia...proszę wypowiedzcie się kogo zapowiadają prorocy w podanych wersetach: DN.8:5-7 DN.20,20 DN.11:3 JER.50:35-40 Ezechiel 26:4,12 Temat krzyża nadal \"otwarty\" interesują mnie tylko źródła historyczne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie jestem historykiem, interesuje mnie Biblia. Wyłącznie. Czasami jednak musze uciekac sie do historii w tych moich poszukiwaniach. Co stwierdzam z niejakim obrzydzeniem. :( DN.8:5-7 DN.20,20 DN.11:3 JER.50:35-40 Ezechiel 26:4,12 Daniela 8:5-7 . O kim mowa odpowiadają wersety 20 - 25 tego samego rozdzialu: \"Baran z dwoma rogami, ktorego widziales,oznacza królow Medii i Persji. A koziol to król grecki......\" DN 20,20 - nie wiem o jaki werset chodzi. nie ma 20 rozdziału. Dn 11:3 Myślę ze chodzi tu o Aleksandra Wielkiego. Jer. - Dotyczy Babilonu Ezechiela - dotyczy Tyru Myślę, ze czytales wyjasnienie snu o posągu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ugkg.
fajne wytłumaczenie morderstwa i zabójstwa hi hi kłócicie sie , krzyczycie .... to takie typowe.... a co z tym???? Innymi słowy, wielokrotnie z powodu niezrozumienia poglądów chrześcijanie w judaizmie postrzegani są jako czciciele dwóch bogów: prawdziwego Jahwe i fałszywego Jezusa, podobnie jak niegdyś zbuntowany Izrael czcił Jahwe i Baala (1 Królewska 18:21). Jeszcze krytyczniej oceniani są wyznawcy różnych odłamów katolicyzmu, gdyż poza kultem Jahwe i Jezusa występuje tam adoracja aniołów oraz zmarłych uznawanych za świętych (gł. kult maryjny), a także kult obrazów, posągów, relikwii i hostii (sporządzanie jakichkolwiek kultowych podobizn czegokolwiek i kogokolwiek zostało zakazane przez Mojżesza w księdze Powtórzonego Prawa 4:15-18.25-26 czy 5:8).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nominacja
II Księga Mojzesza 20 ;3-6 \"Nie będziesz miał innych bogów obok mnie.nie czyn sobie podobizny rzeżbionej czegokolwiek ,co jest na niebie w górze,i naziemi w dole,i tego co jest w wodzie i pod ziemią.Nie będziesz sie im kłanial vi nie będziesz im slużył,gdyż Ja Pan,Bóg twój jestem Bogiem zazdrosnym...\" Myślę ,ze to w zupełności wystarczy za odpowiedz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hi hi...
08:22 ugkg. fajne wytłumaczenie morderstwa i zabójstwa hi hi kłócicie sie , krzyczycie .... to takie typowe.... A co ciebie obchodzi, że sie kłócą i spierają? Nie wolno im? Przynajmniej jest ciekawie. A ty swoje rady wsadź sobie.... No wiesz gdzie. :D:D:D:D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fjuikl
hi hi -----> jak chcą sie kłocic to niech to robią u siebie w domu a nie na forum publicznym , tutaj mają byc dyskusje !!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fjuikl
..a wracając do tematu to" hi hi" pouczajace masz te " owoce " !!! a po owocach ich poznacie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ugkg.
nominacja ja znam odp na pytanie tylko prosiłam katolików o odpowiedz , co oni na to.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×