Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość _frezyjka_

Metody naturalne - kto stosuje?

Polecane posty

Gość neska25
Joan123, - myslę, że najpewniesza będziesz gdy będziesz miała przed sobą wykres - wtedy jak zobaczysz 3 temepratury,ktore są wyższe o conjmniej 2 stopnie od najwyższej z 6-u które je poprzedzają -to 3 dzien takiej temeratury -to 1-szy dzień niepłodności poowulacyjnej (niepłodnośc zaczyna sie od wieczora tego dnia) -wtedy wiadomo że owulacja już się odbyła i nie ma ma fizycznej mozliwości by zajśc w ciąże kochając się w tych dnich -po owulacji-do okresu(ja już to przetestowałam -jest to jak najbardziej skuteczne). Oczywiście te wysokie temperatury nie mogą być zkłócone(np. w wyniku przeziebienia, wypitego alkoholu wieczorem itp.) Osobiście nie ufałbym tylko odczuciom PSM- bez nie prowadzenia obserwacji i mierzenia temp.-chyba, że masz b.regularne cykle i wiesz na pewno w którym dniu Twojego aktualnego cyklu odbyła się u Ciebie owulacja. Ale wybór należy do Ciebie. Pozdrawiam i życze wytrwałości-na początku jest może trochę ciężko, ale szybko sie przyzwyczisz i obserwacje czy codzienne mierzenie temp. wejdą w krew. Jakbyś miała jakieś pytanka -chętnie pomogę-jeśli będę w stanie. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sloneczko11111
neska a dlaczego nei ufałabys objawom napiecia przedmiesiączkowego? jezeli czuje bol brzucha czy piersi to wiem ze za kilka dni pojawi sie okres. jeszcze mam pytanie odnośnie miesiączki, jezeli dostaje okres ok 18 to mam liczyc ze dostalam go dzis czy juz na nastepny dzien, czesto dostaje okres wieczorem tzn po 18 i nei wiem jak to liczyc. a mozesz mi powiedziec tak srednio ile cm od wejscia do pochwy jest szyjka macicy bo ja jej znalezc nie umem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lek med
Słoneczko! nigdy w życiu nie czułam bardziej zespołu napięcia przedmiesiączkowego niż w cyklu w którym owej miesiączki nie dostałam (z powodu ciąży). Ku przestrodze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hero
Hej dziewczyny, niedługo wychodzę za mąż i marzę o tym aby móc kochac się z moim partnerem bez żadnych sztucznych zabezpieczeń. Od dawna myślę by stosować NPR, ale kompletnie nie wiem od czego zacząć i czy będę potrafila w to uwierzyć. ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość neska25
Hej dziewcxczyny! sloneczko11111 -po prost nie ufałabym TYLKO objawom PSM bez prowadzenia żadnych obserwacji i upewnienia sie, że owulacja już wystąpiła. U mnie np. ból piersi i wzdęty brzuch zaczyna sie w dnich owulacji (w niektórych cyklach, a w niektórych na tydzień przed miesiączką-z tego co zaobserwowałam z moich obserwacji i wykresu) -dlatego też to zależy indywidulanie od specyfiki cyklu każdej z nas. Ale podobnie wypowiada sie Ania (czyli lek med)-że ona w dnich domniemanych objawów PSM stała się mamą-z tego co zrozumiałam. Ale wybór należy do Ciebie-może rzeczywiście dostaniesz za kilka dni okres i juz jest u Ciebpbie po owulacji-ale wiesz jak to jest z tą metodą-nigdy nic nie wiadomo na 100% jeśli sprowadza sie ją tylko do tzw"kalendarzyka", nie zaś do rzetelnych obserwacji śluzu i mierzenia temp. Osobiście nie badam szyjki (trudno okreslić ile cm jest położona od wejścia do pochwy-jest to podejrzewam specyfika budowy każdej z nas) ale może poproś Anię (lek med) o bliższe informacje. Jeśli chodzi o dzień rozpoczęcia sie m--czki czyli p-szy dzień cyklu-zdaje się że na poprzednich stronach ten temat był już poruszany. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość słoneczko1111
nie chodzi mi o sama metode kalendarzykowa, bo okres tez czesto mam niereguralny do 10 dni, ale jezeli wiem ze owulacja byla napewno to za ok 14 dni zaczyna sie napiecie przedmieiaczkowe, więc jestem nieplodna. lek med moze Ty mi wytłumaczysz gdziie jest szyjka macicy? albo ktokolwiek kto cos o tym wie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dostalam okres!! zdecydowalam sie na wspolzycie bez zabezpieczenia, bo znam juz troche moje cialo ( wiem kiedy mam owulacje po sluzie o kluciu jajnika: zawsze tak mialam, od pierwszych miesiaczek najpierw uajwniala sie lekkim bolem moja owulacja), co prawda niogy jeszcze nie \"formalizowalam \"moich cykli w postaci wykresow: ale od dzis zaczynam to robic. cykle amm w miare regularne : co 27-29 dni no ale po latach stosowania prezerwatyw i pigulek torche trudno jest znow nauczyc sie ufac naturze! ach i jeszcze ejdno pytanko: jak meirzyc temp w pochwie jak sie ma okres??? torhce mnit to obrzydza ale w sumie to albo pochwa albo odbyt. ew zakupie specjalny termometr do ust.hmm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lek med
"Samobadanie szyjki macicy nie jest konieczne, ale może dostarczyć dodatkowych informacji pozwalających zwiększyć pewność metody. Szyjka w okresie dojrzewania jajeczka unosi się do góry, rozwiera i jest miękka jak wargi. W okresie niepłodności przedowulacyjnej i po jajeczkowaniu jest nisko położona, zamknięta i twarda jak czubek nosa. Obserwacje poczynione podczas samobadania szyjki notuje się w pionowych rubrykach u dołu karty cyklu. Zmiana położenia użytych symboli odzwierciedla zmianę położenia szyjki. Stosuje się następujące symbole: t - szyjka twarda m - szyjka miękka o - szyjka rozwarta . - szyjka zamknięta V - szyjka badana dwoma palcami Kobieta bada szyjkę w przysiadzie lub opierając nogę o stołek. Bada ją raz dziennie, najlepiej wieczorem po kąpieli. Pozycja leżąca nie jest wskazana. Wprowadza jeden lub dwa palce do pochwy i stara się wyczuć szyjkę w górnym sklepieniu kończącym pochwę. Jeśli jej palce wpadną w tylne sklepienie pochwy, co daje uczucie miękkości, to powinna je trochę cofnąć i lekko, kolistymi ruchami obmacać szyjkę. Po wyjęciu palców należy zobaczyć, czy jest na nich śluz i ocenić jego jakość. Palce powinny być czyste, a paznokcie krótko obcięte. Śluz zaobserwowany na szyjce opisujemy na dole tabeli. Objaw śluzu u ujścia pochwy może być, na skutek samobadania szyjki, zaburzony. W takim wypadku dzień szczytu śluzu wyznaczamy na podstawie śluzu pobranego z szyjki i przenosimy go na górę karty (patrz: załączona karta cyklu). Jeżeli po dniu szczytu śluzu zaobserwujemy trzy dni z szyjką twardą niską i zamkniętą, wtedy wystarczy tendencja temperatury do wzrostu, aby określić koniec płodności na trzeci dzień wieczorem szyjki twardej niskiej i zamkniętej. " to teoria.Ale rozumiem problemy-z obserwacji szyiki zawsze miałam =3 :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poza tym jeśli zaczniesz mierzyć \"specjalnym termometrem do ust\" to musisz juz cały cykl mierzyć tym jednym termometrem i w tym samym miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mada75 - nie mierzysz temperatury. Ja bym zaczęła od tego. Skok temperatury po szczycie to nie zawsze jajeczkowanie - gdyby tak było, metody naturalne nie polegałyby na \"odliczaniu\" tzw. trzech temperatur wyższych. Fakt, że nie zaszłaś w ciążę po 6 miesiącach starań, to jeszcze nie jest powód do niepokoju - możesz się zacząć zastanawiać za rok:) Joan123 - im więcej wiesz, tym mniej się boisz. Dotyczy to zarówno wiedzy teoretycznej, jak i tej, która będzie pochodzić z Twojego doświadczenia. neska25 - temperatury wyższe nie są wyższe o 2 stopnie, tylko o 0,2 stopnia. Co do zasady - bo metody naturalne tworzą reguły również w sytuacji, gdy skok temperatury nie jest tak wyraźny (mniejszy lub powolny) sloneczko11111 - jako dzień miesiączki liczysz dzień, w którym ją dostałaś. Do 24.00 i od 24.00 - łatwiejsze od spania:) ngL - pozdrawiam ciepło jak zwykle:) passus o strzelaniu palcami rozbawił mnie do łez:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sofijka
Witam...o jak dlugo mnie tu nie bylo:) jak milo ze topik nie wygasl ze ciagle jestescie:) Stosuje metode objawowo termiczna juz 10cykl- fantastyczna sprawa:) Zaczynalam tu z Wami i to wlasnie Wam dziekuje za pomoc:) W lutym bede sie pojawiala regularnie a poki co po prostu od czasu do czasu przeczytam co u Was:) Szampanskiego Sylwestra zycze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lek med
i ja życzę wszytskim wszystkiego dobrego na Nowy Rok-zdrowia i spełnienia marzeń!!!POWODZENIA!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ala1234
co myslicie??? to byl 8 dzien cyklu nie wiem czy to byly nie plodne bo skonczylam wlasnie brac tabsy i wczesniej zazylam postinor wiec mam strasznie rozregulowany cykl.......postinoru nie wzielam bo to straszne g.... facet byl we mnie kilka sekund ale nie skonczyl we mnie jest jakas szansa??????? od tej wpadki mineyo juz prawie 2 tyg a mnie kluje strasznie w prawym jajniku....chociaz moze to torbiel mi sie odnowl bo przez to bralam tabsy i teraz jak rzucialam moze sie nanowil?co myslisz??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to ja. \"w koncu sie odwazylam\" mam teraz dziwny cykl. moze to zwiazane ze swietami i stresem, a moze w koncu daje znac o sobie intensywne odchudzanie i cwiczenie... ale od 3 miesiecy juz nie chudne... w kazdym razie wyglada na to ze bezowulacyjny... chociaz nie jestem pewna - testy owulacyujne nie wykazalyu wzrostu LH ale pojawil sie skok temperatury... mimo to po skoku nadal szyjka wysoko, a sluz plodny... nic juz nie rozumiem... ;-( 1. 36.15 Medium Menses 2 36.05 Medium Menses 3 35.96 Medium Menses 4 35.90 Light Menses 5 36.15 Spotting 6 36.15 Spotting 7 36.22 Sticky CM, Cervix Medium Position, Cervix Medium, Cervix Medium Opening 8 35.86 9 36.12 Creamy CM, Cervix Medium Position, Cervix Soft, Cervix Medium Opening 10 36.22 Creamy CM, Cervix Medium Position, Cervix Soft, Cervix Medium Opening 11 Creamy CM, Cervix Medium Position, Cervix Soft, Cervix Medium Opening 12 35.82 Creamy CM, Cervix Medium Position, Cervix Soft, Cervix Medium Opening 13 36.02 Creamy CM, Cervix Medium Position, Cervix Soft, Cervix Opened 14 35.88 Creamy CM, Cervix Medium Position, Cervix Soft, Cervix Opened Negative 15 35.95 Watery CM, Cervix High, Cervix Soft, Cervix Opened negative OPK 16 35.89 Egg White CM, Cervix High, Cervix Soft, Cervix Opened Negative OPK 17 35.82 Egg White CM, Cervix High, Cervix Soft, Cervix Opened Negative OPK 18 35.96 Egg White CM, Cervix High, Cervix Soft, Cervix Opened Negative OPK 19 36.20 Egg White CM, Cervix High, Cervix Soft, Cervix Opened Negative OPK 20 36.15 Egg White CM, Cervix High, Cervix Soft, Cervix Opened 21 36.12 dzisiaj.... negative opk - test LH negatywny reszty chyba tlumaczyc nie musze... bol owulacyjny dnia: 10,11,13,20 wychodzi ze skok byl dnia 19, ale trzecia temeratura nie jest wyzsza od najwyzszej z szesciu o 0,2st. wiec czekam do jutra... test owulacyjny nie pokazal skoku LH wiec nie wiem jak z ta owulacja... moze byc podobno tak ze nie bylo, ale cialko zolte sie utworzylo i tak.... w porownaniu z poprzednimi cyklami temeratury 2 fazy sa za niskie... zwkle skoki milam do temperatury 36.4st czasem 36,5... wiec jak to jest? byla owu czy bedzie, a moze nie bylo i nie bedzie? i co w tedy z faza bezplodnosci??? qrcze dziwczyny, naprawde mam zagadke... gdybym nie robila tych testow owulacyjnych to bym sie nawet nie przejmowala, bo skok temperaury jkest.... ale czemu sluz jeszcze jet plodny i szyjka miekka i wysoko? HELP!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no wiec dzis juz temp 36,15 szyjka twarda zamknieta i srednio wysoko... wychodzi ze owu byla... ale FF przy metodzie interpretacji advanced jej nie pokazuje a przy FAM pokazuje linia przerywana, czyli ze prawdopodobnie byla owu dnia 18... i dalej nie wiem czy od jutra juz moge czy nie... :-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sofijka - witaj ponownie z nami a już się martwiłam co się z Tobą dzieje! :-)ala1234 - nie odbierz tego źle, ale chyba pomyliłaś forum - to temat o tematyce NPR a nie gdybanie, czy możesz być w ciąży, zajmujemy się pomiarami i obserwacjami. Nie posiadamy specjalnych właściwości przewidywania. Nic nie wiadomo, brałaś tabsy, więc jak sama zauważyłaś - masz rozregulowany organizm. Wg mnie wbijasz sobie fazę a jeśli nie jesteś gotowa na dziecko - po prostu używaj prezerwatyw.yoyo78 - za wcześnie, by cokolwiek napisać. Wykres analizuje się ZAWSZE wstecz czyli minimum 3 dni po zakończeniu wszystkich objawów płodnych (skok temperatury utrzymujący się na wyższym poziomie przez minimum 3-4 wyższe temperatury, zamknięcie, obniżenie i stwardnienie szyjki, zakończenie wydzielania śluzu płodnego). Obserwuj dalej i zamiast w strzępkach informacji - za 2 lub 3 dni wrzuć ponownie to, co w pierwszym poście - powiększone o kolejne dni obserwacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spoko luz... dzis 23 dzien cyklu, dokladnie 3 dni po szczycie szyjki i sluzu, czwart dzien podwyzszonej temperatury, bo trzecia nie byla wyzsza o 0,2st wiec wychodzi ze zaczela sie nieplodnosc powulacyjna... temperatury nizsze od dnia 13: 13 36,02 14 35,88 15 35,95 16 35,89 17 35,82 18 35,96 skok 19 36,20 20 36,15 szczyt szyjki i sluzu 21 36,12 22 36,15 czwarta wyzsza temperatura bo trzecia nie byla wyzsza o .............0,2st od najwyzszej z 6 niskich 23 36,28 DZISIAJ - trzeci dzien po szczycie szyjka twarda nisko zamknieta - nieplodnosc bezwzgledna WYCHODZI ZE OWU BYLA DNIA 18 I JESTEM W 5 DNIU FAZY LUTEALNEJ... moje watpliwosci dotycza faktu czy owu byla na pewno, bo testy owulacyjne nie wykazaly obecnosci LH!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wg mnie owulacja NIE wystąpiła w tym dniu w którym uważasz że jednak była czyli 18 - świadczy o tym płodny śluz i płodna szyjka aż do 20 dc. Owulacja następuje zazwyczaj w ostatnim dniu objawów a temperatura jest tym najmniej pewnym objawem. Wierzyłabym bardziej szyjce i śluzowi. Gdybyś robiła testy ciut dłużej - być może test wykazałby. A może miałaś cykl bezowulacykjny - temperatury masz stosunkowo niskie jak na drugą fazę. To może świadczyć o problemach z ciałkiem żółtym. Zbadaj progesteron w drugiej fazie cyklu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O, zapomniałam Ci ostatnio pomachać, pani_wonka - przy pisaniu odpowiedzi w topicu.Pozdrawiam! :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej Hej! Witam wszystkie stałe czytelniczki. Dawno mnie tu nie było a teraz wpadam, ponieważ znowu mam pewne wątpliwości. Poprzednie cykle- wszystko było ok, obserwacje książkowe i w ogóle. W tym cyklu jednak mam pewne kłopoty w interpretacji objawów. Praktycznie przez cały cykl nie zauważyłam objawów śluzu płodnego (białka jajka kurzego), który w poprzednich cyklach zawsze był. Z drugiej strony owulacja była, bo nastąpił skok temperatury (nie zwiazany z rzadnym przeziębieniem ani nic takiego). Z kolei mam problem z wyznaczeniem momentu1 dnia podwyzszonej temperatury, bo nie jest on wyzszy o minimum 0,2 stopnia od najwyższej z ostatnich 6 temperatur. Nie wiem, czy wiecie o co mi chodzi ;-), więc podam te tempki: 14 dc- 36,8 15 dc - 36,85 16 dc- 36,85 17 dc- 36,95 18 dc- 36,75 19 dc - 37,05 20 dc - 37,1 21 dc - 37,1 22 dc - 37, 25 23 dc - 37,15 24 dc- 37,45 25 dc- 37,25 26 dc - 37,25 Co do śluzu w tych dniach, to praktycznie żadnych objawow śluzu płodnego. Temp mierzona zawsze o tej samej porze i miejscu, tym samym termometrem. Jak pierwszy dzień wyzszej temp. uznałam 20 dzień cyklu, ale nie wiem, czy nie błędnie. Moze powinien to być 19 dzień? Ale ten kolei nie jest wyższy o te 0,2 stopnia. Nie wiem, co o tym myśleć. Jak sadzicie? Kiedy zaczęła się faza po owulacji? Moje drugie pytanie: kupiłam termometr elektroniczny. Dla próby zmierzyłam najpierw rtęciowym a potem elektronicznym. Była duża różnica między nimi (jakieś 0,15 stopnia). Teraz nie wiem, czy mam się na ten elektr. przestawiać, bo skąd aż takie duze różnice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyższa tempka nie musi byc wyższa o 0,2stopni - tylko 3cia wyższa musi taka być, żebyzostałspełniony warunek - to się prydaje przy odkłądaniupoczęcia.Jeśli trzecia temperatura nie spełnia warunku - wtedy wystarczy, że czwarta wyższabędzie powyżej linii pokrywającej - wówczas niepłodność masz od czwartego dnia wyższej temperatury - dopiero od wieczora.Pierwszy dzień wyższej temperatury masz 19 dc - przy założeniu, że nie podana temperatura z 13 dc (pierwsza z szóstki przedwzrostowej) była niższa niż 37,02 (metoda angielska) lub niższa niż 37,05 (metoda Roetzera). Nie wiem jakąmetodą się posługujesz, więc napisałam wg obbu. WgKippleyów jest chyba tak samo, jak u Roetzera.U Ciebie trzecia tempka (21 dc - 37,1) nie spełnia warunu wyższej o 0,2od najwyższej z szóstki przedwzrostowej (17 dc 36,95), ale czwartatemperatura spełnia warunek bycia wyższej od linii pokrywającej. Od 22 dc wieczorem - trwau Ciebie niepłodność poowulacyjna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co do termometrów - nie ma żadnego znaczenia jak duża jest różnica w pomiarach z użyciem obu termometrów. Istotne jest,by ta różnica była względnie stała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki NgL-ko z wyjasnienia. Ale mi teraz namieszałas- a myślałam, że już w miarę wiem o co chodzi w obserwacjach, ale widać nie. I teraz wiem, że będą nerwy, bo 23 dc wieczorem kochaliśmy się bez zabezpieczenia. Ty piszesz, że od 22 dc wieczorem trwa u mnieniepłodność poowulacyjna, ale sama już nie wiem. A powiedz mi, dlaczego akurat wieczorem- skąd to wiadomo? Widzę, że moje obserwacje z poprzednich cykli niekoniecznie były dobre. No i ja stosuję tą tzw metodę podwójnego sprawdzania (angielską?). Powiedz mi jeszcze o co chodziło Ci pisząc, że 19dc to 1 dzień wyzszej temp, przy założeniu, że temp z dnia 13 była nizsza niż 37,02 lub 37,05. No więc w tym 13 dc temp była 36,7. To dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze jedno NgL-ko w którym dniu Twoim zdaniem była owulacja? Wiem, że nie da się tego tak dokładnie wyznaczyć bez usg, ale jak myślisz, bo moim zdaniem 18 dc, bo skoro 19 dc temp była, już wyższa, tzn, że już było po owulacji, a czekamy do 3 (lub 4)wyższych temp tylko po to, żeby się w tym utwierdzić? Dobrze rozumuję??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Spokojnie. Niepłodność z wieczora 22 dc jest stuprocentowa2. Mówiłam o pierwszej wyższej z 19 dc bo wtedy jest pierwsza wyższa - wyższa od poprzedzającej szóstki. Ona nie musi być skoiem o 0,2 stopnia, nigdzie w metodzie nie ma takiego warunku. 3. 36,7 z 13 dc jest jak najbardziej ok, to tylko mnieupewniło w poprawnej interpretacji, którą opisałam powyżej4. Owulacja odbyłasię w okolicy 18 dc ale mogła być 2 dni wcześniej i 2 dni później. Czyli 16-20 dc. 5. Nie obserwujesz szyjki, śluzu też nie było - nie można więc precyzyjniej określićkiedy byłło największe prawdopodobieństwo. Załóż sobie margines 16-20 dc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×