Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość angelina joliee

TOXOPLAZMOZA - o co chodzi?????

Polecane posty

Gość angelina joliee

Wlassnie przeczytalam wypowiedz iskierki nadziei ze dostala skierowanie na badanie toks., bo miala do czynienia w dziecinstwie ze zweirzetami i ma teraz krolika. ja przez cale zycie mialam jakies zwierzeta, teraz tez hoduje gryzonie. O co chodzi z ta toksoplazmoza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość toxii
Toxoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą (głównie roznoszą ją koty, ale nie tylko), która jest bardzo niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka. Choroba ta z reguły przebiega bezobjawowo, dlatego często nie wiemy, że jesteśmy bądż byliśmy chorzy. Zarażenie się toksoplazmozą w ciąży grozi poronieniem bądż ciężkimi uszkodzeniami płodu. Jeśli jednak zostanie ona wykryta, można ją z powodzeniem leczyć. Skuteczność leczenia zależna jest m.in od tego, w którym miesiącu ciąży nastąpiło zakażenie i podjęto leczenie. Dlatego kobieta w ciąży powinna zaraz na początku wykonać badania na obecność choroby - toxi IGM oraz na obecność przeciwciał - toxi IGG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toksoplazmoza Toksoplazmoza jest chorobą zakaźną, pasożytniczą wywołaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, który pasożytuje w komórkach organizmu człowieka i zwierząt. Cykl rozwojowy pasożyta Aby przejść pełen cykl rozwojowy pasożyt wymaga żywiciela pośredniego, i ostatecznego. Żywicielem pośrednim jest człowiek i zwierzęta domowe (z wyjątkiem kota). Żywicielem ostatecznym jest kot. Jedynie w organiźmie kota może się dokonywać rozmnażanie płciowe pasożyta. Kot nie choruje na toksoplazmozę, jest jedynie nosicielem zarazka. W jego przewodzie pokarmowym drobnoustrój namnaża się ,nie czyniąc mu szkody. W rezultacie rozmnażania płciowego powstają oocysty, które wydalane są z kałem na zewnątrz, stanowiąc źródło zakażenia. Gdy zostaną spożyte przez człowieka lub inne zwierzęta ( żywiciele pośredni ) wnikają do komórek organizmu , namnażają się w nich, prowadząc do uszkodzenia tkanek i reakcji zapalnej. Żywiciele pośredni chorują na toksoplazmozę. W miarę rozwoju reakcji immunologicznej i ograniczania procesu zapalnego powstają w tkankach ( głównie w mięśniach i mózgu ) cysty zawierające formy przetrwalnikowe ,które w odpowiednich warunkach nawet po latach mogą się ponownie uaktywnić. Zdarza się to jednak bardzo rzadko , głównie u osób z upośledzoną odpornością ( AIDS, nowotwory, ciężkie choroby leczone tzw. lekami immunosupresyjnymi ). Drogi i żródło zakażenia Człowiek zaraża się drogą pokarmową zjadając pokarmy zakażone zarówno pochodzenia zwierzęcego ( zakażone surowe mięso ) jak i roślinnego ( warzywa i owoce zanieczyszczone kałem kota ). Możliwe jest także zakażenie przez uszkodzoną skórę oraz przez spojówki (wniknięcie oocyst). Bardzo istotną drogą zakażenia jest droga przezłożyskowa -prowadzi ona bowiem do najcięższej postaci choroby - toksoplazmozy wrodzonej ,która rozwija się u płodu i prowadzi do wad rozwojowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość angelina joliee
dziekuje pieknie za Wasze odpowiedzi!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×