Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Elleke

Uwaga! ANKIETA- wpiszcie sie prosze...

Polecane posty

Witam, wpadlam ostatnio na pomysl, zeby przeprowadzic ankiete. Pytanie: Czy jestes za tym, zeby telewizje polskie (wszystkie) zlikwidowaly stanowiska lektora (czytacza) i wprowadzila system podpisow. Jestesmy chyba jedynym krajem w Europie, gdzie telewizja emituje filmy i programy w tym systemie ( a jezeli nie, to co z tego) .Wiem, ze pewnie przez niektorych moze przemawiac przyzwyczajenie, sentyment, lub chocby lenistwo. Uwazam jednak, ze wyniknelyby z tego same plusy, poniewaz widzowie zmuszeni byliby do czytania i jednoczesnego sluchania (przewaznie j. angielskiego) co sila rzeczy pomogloby w osluchaniu sie z tym jezykiem, a w konsekwencji szybsze jego chloniecie. Moze nie na poczatku wszystkie programy obcojezyczne (chociaz czemu nie?;) w czym to przeszkadza). jest to czysta teoretyka, poniewaz wiem i tak nic sie nie zmieni. Chociaz jakby zalezalo na tym wiekszej liczbie widzow, to moze cos by dalo rade ... Jestem ciekawa waszych opinii. dzieki !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak dla mnie super, ale co z np starymi ludzmi ktorzy niedowidza? Najlepiej jakby kazdy mogl sobie wybrac odpowiednia dla siebie opcje w telewizorze - napisy, lektora czy dubbing.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tylko nie pomyślałaś o tych
którzy mają słaby wzrok i nie widzą literek w kompie mozesz sobie powiekszyc jak ci sie podoba w tv nie poza tym przeciez nie musisz sie ograniczac tylko do polskiej tv jak chcesz szkolic język ogladaj zachodnie programy mys;e ze ogladanie seriali brazylijskich w ten sposób ludziom starszym by utrudnilo odbiór jestem całkowicie PRZECIWNA temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ok, ale co z takimi ludzmi w innych krajach? jakos sobie radza. Zgoda, niech bedzie jakis podzial (seriale brazylijskie), nie wszystko od razu. Przeciez starsi ludzie, niedowidzacy, zakladaja przewaznie okulary do ogladania tv, no ale w sumie to nie wiem, moglaby sie taka osoba wypowiedziec z wlasnej perspektywy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Już widzę ten entuzjazm wśród naszych szanownych rodaków wśród których przeważa wtórny analfabetyzm... :o Znam wielu doroslych (!) ludzi którzy ostatnią książkę czytali w podstawówce a gdy muszą coś przeczytać, zaczynają tragicznie dukać i strękać nie potrafiąc najzwyczjaniej w świecie rozszyfrować tekstu. A podobno mamy XXI wiek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wzięłaś pod uwage, że wiele osób (zwłaszcza kobiet) robi inne rzeczy przy oglądaniu telewizji. Prasują, zmywają, szyją, słuchając jednocześnie i tylko w niektórych momentach spoglądają na ekran. Zreszta zauwaz, że w napisy sa streszczeniem dialogów a nie ich dosłownym tłumaczeniem. W imię czego mamy oglądać zubożone filmy? Jak ci przeszkadz, to wyłącz głos i czytaj z ruchu warg :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hmm, z tego co wiem to np. w Czechach napewno, a i chyba też w Niemczech prawie wszystkie filmy obcjojęzyczne są dubbingowane - więc nasz lektor to wcale nie jedyne odstępstwo europejskie od \"podpisów\". Podpisy to owszem, dobry pomysł na osłuchanie się języka - ale powinna być jakaś możliwość wyboru (tzn. napisy lub lektor).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uiujo
jak chcesz sobie jezyk podszkolic,to ogladaj filmy na DVD,tam masz opcje napisow,a telewizje zostaw w spokoju.W wielu europejskich krajach jest dubbing,a nie napisy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Brondynka
W innych krajach to każdy film ma dabbing w języku ojczystym oglądającego, dlatego nie ma lektorów, ani napisów. A mi sie poprostu nie chce czytać podpisów, bo wolę patrzeć na aktorów i obserwować akcję filmu. Filmy nie są do nauki języków, tylko do oglądania i podziwiania, ewntualnie... Zresztą często film oglądanie sie tak "od niechcenia" i nie ma sie ochoty całym jestestwem wsłuchwać czy wczytywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×