Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

dzidka24

polki z Norwegii odezwijcie sie.......

Polecane posty

Ja już jedną nogą w Polsce jestem.Za dwie godziny wyruszam,ale powiem wam że już chciałabym wracać.Im dłużej siedze i myślę to już o wiele więcej spraw łączy mnie tutaj z Norwegią niż z Polską.Tu mam swoich znajomych,tutaj swoje spary,syn szkołe,ja pracę.......Przeniosłam się chyba już tu na dobre.Odezwę się już z Polski. Miłego weekendu. Pozdrwiam🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ida powodzenia w przestworzach:) przyznam, że zazdroszcze Ci tego uczucia, o którym piszesz..o tym że Norwegia staje się Twoim domem, miejscem gdzie masz wszystko co najważniejsze; z mojego punktu widzenia najbardziej uciążliwe jest życie w rozdarciu. to ciągłe główkowanie co zrobić i na co sie zdecydować: wracać czy zostać? przez to żyje się jakos tak na pól gwizdka; ja tak mam, czuję że czas płynie, że powinnam się na coś zdecydować i coś robić konkretnego z tym swoim życiem a nie tkwić w zawieszeniu..ale póki co to w nim tkwie:) ech..ale posta walnęłam:) pozdrówka dla wszystkich babeczek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie Mam wielką prośbę dla mnie bardzo ważną!! Szukam polskiego ginekologa w Bergen,lecz w internecie nic na ten temat nie ma(GDZIE MOZNA JAKIEGOKOLWIEK ZNALESC):/ Byłabym bardzo wdzięczza jakie kolwiek info w tej sprawie!!! Z GÓRY BARDZO DZIĘKUJE!!!:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość blibla
cześć dziewczyny czy mogłabym prosić kogoś kto włada norweskim o przetłumaczenie zdania Mĺ dessverre meddele at jobben er besatt, z góry dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monka83
Sprawdziłam w słowniku. "Niestety zawiadamiamy, że praca jest ... wg słownika "opętana", ale chyba to nie to. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość papaj
besette czyli zajeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość papaj
czy wiecie moze czy pracownik socjalny ma szanse na prace w Norwegii?pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
besatte to dokładnie obsadzona.Czyli zajęta jak napisała lub napisał papaj. Witam Ja jeszcze w Polsce ale jutro już wylatuję do Norwegii.Starch przed lotem troche mniejszy,luzik jakoś to bedzie.Tak mi te pare dni w Polsce zleciały że nie nawet nie wiem kiedy.Odwiedziłam starych znajomych którszy tu jeszcze mieszkają,połaziłam po starch śmieciach i czas do domu do mojego syna i męża,mojego psa i znajomych. Odzewę się już z Norwegii. Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monka83
Dziękuje. Zaraz sobie dopisze znaczenie tego słowa, sprawdzałam wg słownika p. Żanetty Wawrzyniak Soleng. Sama z wykształcenia jestem pracownikiem socjalnym, plus dodatkowo opiekunką środowiskową, ale do momentu kiedy nie opanuje języka, to nawet nie rozglądam się za pracą w zawodzie. Pozdrawiam wszystkich. Miłego weekendu życzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pozdrawiam wszystkich,jeszcze z Polski.Ida czy dolecialas szczesliwie ,Ty to masz juz za soba my bilety mamy wykupione na 20 wrzesnia nie wiem czy bardziej boje sie tego co mnie tam czeka,czy lotu samol;otem ,boje sie ze przez to wszystko popadne w depresje,ale staram sie o tym nie myslec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Doleciałam szczęśliwie:). Anno lot to nic strasznego i napisze Ci że nawet fajnie było.Naprawdę fajne uczucie,więc przynajmniej lotu nie masz się co bać.A tego co Cię czeka na miejscu,no cóż,napewno na początku nie będzie łatwo,bo początki zawsze zwyczajowo są trudne.Jednak Anno bądź dobrej myśli bo napewno Wam się jakoś ułoży i wiesz co najważniejsze że całą rodzinką będziecie razem,a wtedy to już można góry poprzenosić jak się ma bliskich koło siebie.Będzie dobrze zobaczysz,tylko myśl pozytywnie.Bardzo mocno za Was trzymam kciuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kinga bardzo Cie prosze jak znajdziesz chwile i bedziesz miala ochote odezwij sie do mnie na gg .To jest moj numer 13152648.Potrzebujemy pomocy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie wiesz
jesteś ty to nie ma nikogo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja jestem i zalgądam tutaj. Co tam u Was?Coś ostanio się nie rozpisujecie za bardzo.Zresztą jak ja długaśnego posta nie napisze to cisza na forum:). No dziewczyny opowiadac co tam u Was słychać. Ja ostanio zdardziłam nasze forum na rzecz innego forum.Zaczął się rok szkolny i dużo pytań ze strony rodziców co i jak.Ja to przerabiałam w zeszłym roku i teraz dzielę się swoimi doświadczeniami:):).Ale pamiętam jak sama się bałam gdy mój syn tutaj zaczynał szkołe. Początki zawsze są trudne:(. Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czas ida i cala reszta u mnie zmiany a raczej u nas czy na lepsze to nie wiem ale narazie tak musi byc z innych informacji to powiem wam szczerze ze nie przypuszczalam ze mozna sie zaprzyjaznic i to tak na maxa z norwegami ogolnie jest fajnie szef i zona szefa traktuja nas jak rodzine hehe jak dzieci. ale jest superasnie milo no a ogolnie to jade do polski za kilka dni na kilka dni pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość betonek
Czesc moze jest tu ktos z bergen xD bo chial bym tu kogos poznac bo od niedawna jestem w bergen przyjechalem do pracy i chial bym poznac jakis polakow xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć wszystkim 🖐️ Ja tonę po uszy w robocie,szef otwiera nowy hotel no i go po remoncie doprowadzamy do porządku.Uff prawie mamy koniec a ja nawet wolne na jutro dostałam:).Dobrze że szef robi nam godzinną płatną przerwe w pracy,stawia kaloryczny frokost bo byś popadały od czyszczenia kafelek z farby i tyle tam kurzu że podłogę bez końca można zmywać.No dobra koniec żalenia się. Kinga fajnie że trafiliście na fajnych ludzi.To miłe jak się wie że na obczyźnie nie jest się samym.Piszesz że nie wiesz jeszcze czy zmiany wyjdą na lepsze a ja Ci napiszę że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.Będzie dobrze.Trzymam kciuki. Betonek w Bergen z tego co wiem jest pełno Polaków,wybierz się gdzies na piwko lub kawkę a znajomi sami się znajdą.Jak coś zawsze się możesz wygadać na naszym topiku. Co tam u reszty.Cisza,milczycie.....Anno jak tam przygotowania do wyjazdu?Mam nadzieję że wszystko idzie o.k.Sela co tam w Alesund słychać:),dawno po Moa nie latałam,mam nadzieję że jak trochę sie z pracą rozluźni to się wkońcu spotkamy na kawulca jakiegoś. A i jeszcze jedno,nie przejmujcie się złośliwą pomarańczką.Każdy topik ma kogoś takiego co siedzi na topiku jak wrzód na pupie. Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jestem i bardzo serdecznie Was pozdrawiam u nas przygotowania w toku,do wyjazdu zostalo jeszcze 20 dni .Rece mi opadly jak moi zaczeli szukac mieszkania syn mowil ze mamy pecha a pozniej na forum dowiedzialam sie ze tak jest w calej Norwegii,ale podobno juz cos jest 1.5km od hamar.Ida mam pytanie czy mojemu synusiowi bedzie potrzebna jakas biala koszula i w jakich butach chodzi sie po szkole,napewno zadam jeszcze z 1000 pytan,a chetnie poczytam forum na rzecz ktorego nas ,,zaniedbalas,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość papaj
w szkole niema rozpoczecia roku, tz bialych koszul, apelu. po szkole chodzi sie w kapciach. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pozdrawiam i dzieki za odpowiedz mam jeszcze jedno pytanie czy musimy sobie z synem wykupic jakies dodatkowe ubezpieczenie moj maz pracuje ma ubezpieczenie i numer personalny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monka83
Hej. Ja jestem już w domku. Trochę mi się przykro zrobiło jak mnie chrześniak nie poznał, ale co się brzdącowi dziwić jak ciocię przez przez dwa miesiące oglądał kilka razy na monitorze kompa. Dzisiaj cały spędzam z rodzicami, ich święto - obchodzą 30 rocznicę śluby :-) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość papaj
dzieci maja bezplatne leczenie i dentyste, dorosli nawet ubezpieczeni placa u lekarza, jak syn pojdzie do szkoly to z czasem dostanie wiadomosc o mozliwosci dodatkowego ubezpieczenia sie, kosztuje to grosze okolo 70 kr na caly rok szkolny.poz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Wszystkich U mnie ostanio się tyle dzieje że czasu nie mam już na żadne fora.Pdał mi net i to z winy mojego kompa więc musiałam dysk formatować i instalowac wszystko od nowa.Wczoraj kupowałam dom.Ale go nie kupiłam bo cena wzrosła za dużo,ale dzielnie brałam udział w przetargu i nawet mi się to spodobało.Taka adrenalina że szok.Po raz kolejny przekonałam się że mogę polegac na ludziach których znam od roku!Szef męża i cała jego rodzina bardzo mi przy tym pomogli,wszystcy się zaangażowali jakby kupowali dom dla siebie.Nawet z kredytem nie miałam problemów,przyznali mi go w trzy sekundy,dzięki pomocy mojego i męża szefa.Niestety jak to przy przetargach bywa cena zrobiła się ogromna i wszyscy zgodnie powiedzieliśmy stop,tyle nie damy za ten dom.Szukamy następnego. Zaczełam następny rok kursu,pochwale się że przenieśli mnie o rok wyżej,wskoczyłam na vidarekomme,bo nauczycielki uznały że poradzę sobie i znam na tyle norsk że mogę przeskoczyć o jeden rok do góry.Będę miała więcej nauki teraz,ale mysłę że sobie poradzę. Kobi pewnie że pamiętamy,witaj.Co tam u Ciebie? Anno tak jak napisał Papaj nie porzebna żadna biała koszula,jedynie buty na zmiane i strój gimnastyczny(taki jak w Polsce).Jak Twój mąż ma ubezpieczenie to po dostaniu pozwolenia będziesz mogła chodzić do lekarzy na jego ubezpieczenie,to jest tak jak w Polsce.Prawda że dzieci nie płacą za nic,natomiast nie prawdą jest że dorośli płacą ża lekarza.Płącą za dentystę ale na koniec rok odlicza się to od podatku,jeżeli masz swojego lekarza pierwszego kontaktu nie płacisz za wizytę,jeżeli nie masz go przydzielonego lub samemu nie wybrałeś płacisz 200kr.Niektóre badania są w połowie płatne(są to małe sumy) ale wszystko zwracają na koniec roku przy rozliczeniu ze urzędem podatkowym.Szpital jest bezpłatny,jak i wszelkie zabiegi ratujące życie. Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość papaj
to nieprawda, ze sie nieplaci za wizyty, fajnie, ze Ty nieplacisz ale nawet norwedzy placa wiec niewiem jakim sposobem ty nieplacisz za wizyty u lekarzy chyba zyjesz w raju, placi sie a jesli w danym roku przekroczy sie 2000kr za wizyty to od tego czasu ma sie lekarza za darmo. no i jeszcze pod koniec roku oddaja Ci za dentyste ? pierwsze slysze, gdzie ty mieszkasz bez obrazy oczywiscie w Norwegii placa nawet Norwedzy za wizyty a Ty nie suuuuuper.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papaj no to jestem i żyję w raju.U swojego lekarza pierwszego kontaktu nigdy nie zapłaciłam jeszcze ani korony a byłam parę razy po poradę(może jest tak miła że mnie za darmo leczy:))W zeszłym roku mąż odliczył wszystkie swoje wizyty u dentysty i wyobraź sobie że zwrócili mu razem z nadwyżką podatku(nie całą kwotę ale większość nie pamiętam już ile procent).Po wizycie w szpitalu na okulistyce,gdy mężowi wpadł kawałek opiłka do oka i nie wiedzieliśmy czy ciągle tam jest,również nie zapłaciliśmy ani jednej korony za badanie rezonasowe i wizytę u okulisty,a nawet za badanie kontrolne tydzień po tym wydarzeniu.Więc albo ma farta i nie chcą odemnie pieniędzy tylko kartę ubezpieczeniową,albo żyję w raju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papaj zadzwoniłam i już wiem. Pisanie, ze wizyty sa płatne to wprowadzanie w bład. W norwegi jest współfinansowanie tzn. że do wizyty doplaca sie symboliczna kwote-"wkład własny",zwykle to 100-120 kr,resztę zazwyczaj powyżej 500kr za jakieś tam badanie pokrywa ubezpieczenie.Dzieci do lat 12 nie płacą wkładu własnego.Masz rację z tym limitem to jest 2000 kr,potem już nie płacisz wkładu własnego. Ja tej kwoty nie płacę bo u nas komuna pokrywa koszty podstawowych badań,porady czy wypisanie recepty (a jednak raj nie komuna u nas nawet Norwedzy nie płacą a co dopiero ja:) ). Rachunki za dentystę trzeba zbierać bo na koniec roku oddadzą Ci wszystko powyżej wkładu własnego czyli większość. W szpitalu nic nie zapłaciliśmy bo to był wypadek(wypadeczek jak dla mnie ale zawsze nie choroba). Znajomy się zdziwił i pyta :co ty dzwonisz się pytać dlaczego Ty nie płacisz a inni płacą.Ja zawsze pytam dlaczego mam płacić, a nie dlaczego mam gratis :):):):):):).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pewnie że nie koniecznie musze mieć rację.Pisze jak to jest u mnie i ze swojego doświadczenia.Nie wiem po co miałbym pisać nie prawdę,lub przekręcać fakty,że u mnie komuna płaci za podstawowe badania(tego się dowiedziałam od znajomego,który jest Norwegiem i też nie płaci jak idzie do lekarza po recepte bo jest przeziębiony).Nie napisałam też że Papaj piszę nie prawdę.Jak Ci się nie podobają moje wywody to ich nie czytaj.Wchodzisz tu i zawsze obrażasz innych,pisząc że ta pusta tamta głupia....Jeszcze nic mądrego nigdy nie napisałaś,więc albo wypowiadaj się w sposób kulturalny(nie obrażając innych),albo nie odzywaj się wcale. Cześć Wszystkim🖐️ Emocje po nieudanym zakupie domu już mi opadły i teraz szukam zapalczywie następnego,ale to nie takie proste i chyba zimę spędze jeszcze w moim starym skrzypiącym domu,w którym straszy :). Kinga jak tam czy już się sprawy do końca poukładały? Anno już mało czasu Ci zostało do przeprowadzki.Mam nadzieję że Twoje chłopaki szybko znajdą coś do wynajęcia.Jest z tym problem to fakt,ale napewno coś znajdziecie bo wyjścia innego nie ma.Pisz na bieżąco co tam u Ciebie.Ja mocno ściskam kciuki. Kobi pojawiasz się i znikasz:). Monka ciesz się rodzinką.Jak mały będzie większy to będzie zawsze poznawał swoją kochaną ciociunie. Berenka jak tam prawko?Zdane? Zwykłą jesteś już zpowrotem w Norge? Sela co tam w Alesundzie słychać:):):).Fajne wyprzedaże są w Moa,wczoraj biegałam i fajne butki trafiłam za całkiem super cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to nie było obrażanie a czysta
będę wchodzić gdzie mi się podoba, a jestem tu troszke dłużej niż ty i przepisy znam troszke lepiej niż ty, a przede wszystkim nie daje rad komuś gdy nie jestem pewna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesc pojawie sie na dluzej jak bede miala troche wiecej czasu i cos dobrego do napisanai .niestety na razie u mnie nic dobrego ani ciekawego sie nie dzieje wiec nie chce mi sie pisac , ale czytam wszystko na biezaco hej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×