Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Zasiedzenie

Sprawa o zasiedzenie

Polecane posty

Gość Zasiedzenie

Witam! Mam pytanie do tych, którrzy "siedzą w tym temacie". Bacbcia mojego męża mieszka w domu od 30 lat. Dom jednak nie jest jej własnością. Istnieje możliwość nabycia aktu własności przez zasiedzenie. W testamencie zapisała go na mojego męża, a do złożenia dokumentów o zasiedzenie jakoś sie nie garnie. I stąd moje pytanie czy w razie (odpukać) smierci babci, mąż jest w stanie załatwić tę sprawę sam? Jakie dokumenty babcia musiałaby złożyć teraz w sądzie? I ile taka sprawa by trwała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zasięgnij porady adwokata
zapłacisz 50 zł i wszystkiego się dowiesz z pierwszej ręki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość koło
i tu bedzie problem..........znajda sie spadkobiercy........!! lepiej do prawnika...............albo prawnik.......do babci!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość poczytaj sobie
Sposób postępowania przy nabywaniu nieruchomości przez zasiedzenie Samo zasiedzenie następuje z mocy prawa, natomiast stwierdzenie nabycia własności przez zasiedzenie następuje na podstawie orzeczenia sądowego wydawanego w trybie nieprocesowym. W celu stwierdzenia zasiedzenia należy wnieść do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości. Z wnioskiem takim może wystąpić każdy zainteresowany. Powinien być on podpisany przez wnioskodawcę i złożony w tylu egzemplarzach, ilu jest uczestników postępowania. Powinni być nimi poprzedni właściciele, przeciwko którym biegnie zasiedzenie. Do wniosku należy załączyć dokumenty geodezyjne nieruchomości tj. opis i mapę. We wniosku należy wskazać świadków (osoby obce), które potwierdzą okres posiadania nieruchomości. Wpis sądowy o stwierdzenie nabycia nieruchomości przez zasiedzenie jest stały i wynosi 2000 zł (ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. O kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz. U. Nr 167 poz. 1398 z późniejszymi zmianami). Orzeczenie sądu jest deklaratoryjne i stanowi podstawę wpisu nowego właściciela do księgi wieczystej. Nabycie przez osoby fizyczne prawa własności przez zasiedzenie podlega podatkowi od spadków i darowizn, który wynosi 7 proc. podstawy opodatkowania. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie. Podstawę opodatkowania stanowi wartość nieruchomości według stanu w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Podstawa prawna: 1. Kodeks cywilny (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Dz. U. nr 16 poz. 93 z późniejszymi zmianami) 2. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. O kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 167 poz.1398 z późniejszymi zmianami) 3. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn Dz. U. z 2004 r. Nr 142 poz.1514 z późniejszymi zmianami)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zasiedzenie
Już troszke czytałam na tych prawniczych stronach sie naczytałam. A o co chodzi z tym "Samo zasiedzenie następuje z mocy prawa, natomiast stwierdzenie nabycia własności przez zasiedzenie następuje na podstawie orzeczenia sądowego wydawanego w trybie nieprocesowym."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to znaczy że
z mocy prawa że po trzydziestu latach rzeczywiście osoba się zasiedziała ale nieruchomość nie jest jeszcze własnością

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość melaga
Po 20 latach zasiedzenia w dobrej wierze lub 30 lat w złej wierze można podejmować jakiekolwiek czynności. To jest jednak skomplikowane, dlatego też warto udać się do prawnika, który nam wszystko wyjaśni i doradzi. Tutaj http://cswadwokaci.pl/specjalizacja/prawo-rzeczowe znajdują się informacje na temat zasiedzenia oraz namiary na prawnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pati346
To nie jest takie proste... . Moja znajoma miala podobna sprawe. Musisz isc do adwokata. jakiegos co ma doswiadczenie w tego typu sprawach. Ja moge ci polecic Legaleo z Gliwic bo ona tam chodzila

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewelinka 21
Witajcie Widzę że rozmawiacie o mieszkaniach i ich kupowaniu. Co prawda poszukiwałam czegoś innego o okolicach Torunia Poszukuję mieszkania na wynajem w torubiu a Twoja strona http://mieszkania.torun.pl mnie zainteresował. Dobrze powiedziane. Poważnie, pisz częściej. Narazie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MiłaMoja 23
Hello Widzę że piszecie o mieszkaniach i ich wynajmowaniu. Chociaż poszukiwałam czegoś innego o mieście Toruń Szukam mieszkania na wynajem w toruniu a Twój serwis http://mieszkania.torun.pl mnie wciągnął. Dobrze powiedziane. Naprawdę dobry wątek. Narazie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość diana

Mnie w takiej sprawie reprezentował adwokat Cejrowski z jednej z tczewskich kancelarii. Imponująca wiedza, doskonałe przygotowanie i dzięki temu wszystko poszło po mojej myśli. Zaoszczędziłam sporo niepotrzebnych nerwów dzięki temu wyborowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie są to na pewno takie proste sprawy i zwykle ich skomplikowanie jest spore..... Przed podjęciem jakichkolwiek działań lub wdaniem się w spór, zawsze warto zasięgnąć porady prawnika, który pomoże ocenić czy w danej sytuacji rzeczywiście doszło do zasiedzenia nieruchomości i jakie kroki prawne można w danej sytuacji podjąć.   Sama miałam w rodzinie taką sytuację ( dalszej ale wiedziałam jaki jest tok postępowania). I takie postępowanie trwało bardzo długo.

Na tej stronie jest sporo informacji ktore warto jest wiedzieć przed przystąpieniem do takiej sprawy https://gorlice24.pl/pl/661_materialy_partnera/7146_zasiedzenie_nieruchomo_ci_co_warto_o_nim_wiedziec.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×