Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Lewelka

Wspaniałe właściwości pokrzywy

Polecane posty

Gość Lewelka

Ostatnio dość dużo czytałam o pokrzywie i jej właściwościach. Myślę, ze jest to fajna roślina nie tylko dla Pań, ale i Panów :) W aptekach i sklepach zielarskich są dostępne saszetki z pokrzywą ktore sie zaparza i wypija napar. Skład pokrzywy: Zawiera takie witaminy jak : C, B, K histaminę, acetylocholinę, kwas krzemowy i mrówkowy, fitoncydy, kwas pantotenowy, flawonoidy, olejek eteryczny, Działanie: Jest stosowana w stanach zapalnych dróg moczowych. Zawarte w korzeniu sitosterole wykorzystywane są w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, w początkowym stadium choroby. Nie likwidują choroby, ale spowalniają jej rozwój. Jest środkiem pomocniczym w leczeniu cukrzycy. Wpływa dodatnio na procesy przemiany materii, pobudza działalność gruczołów wydzielania wewnętrznego i zwiększa ilość krwinek czerwonych, poprawia perystaltykę jelit. Pokrzywa pomaga też w pielęgnowaniu urody. Liść pokrzywy stosowany jest do pielęgnacji skóry i włosów skłonnych do przetłuszczania się i zawarty jest w licznych kosmetykach. Szczególnie polecana jest na wiosenne osłabienie. kW. PANTOTENOWY zawarty w pokrzywie jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów, przyspiesza gojenie ran,poprawia pigmentację i stan włosów. Tak więc pokrzywa ma wiele wspaniałych właściwości. Mnie ucieszyło to, ze poprawia stan włosów. Poprawę można zaobserwować dopiero po kilku-kilkunastu tyg, ale są naprawde widoczne. U niektórych widoczna była też poprawa wyglądu cery. Naparu nie należy słodzić (podobno obniza to jego działanie) Ja piję napar dopiero 4 dzień, zobaczymy co z tego wyniknie, ale znam wiele osob ktore sa zadowolone :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lewelka
Piszcie wasze spostrzeżenia związane z piciem (i nie tylko) tego specyfiku, oraz innych sprawdzonych przez Was ziół. Mam pytanie do tych, którzy już stosują dłuższy czas napar z pokrzywy: Czy zauważyliście. aby wasze włosy po tym szybciej rosły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lewelka
Jeszcze jedna porcja informacji.. Dla zdrowia i urody Wodne wyciąg z liści i ziela pokrzywy pobudzają przemianę materii. Wykazują również słabe działanie moczopędne, przeciwbiegunkowe, przeciwgośćcowe, hamujące krwawienie. Udowodniono, że napary z pokrzywy posiadają właściwości zwiększania poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek w organizmie człowieka. Wskazane, więc będą szczególnie dla osób mających problemy z oddawaniem moczu, nadmiarowymi kilogramami. Niewątpliwie ekstrakty z pokrzywy przyniosą ulgę cierpiącym z powodu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, anemii czy wreszcie odczuwającym ogólne osłabienie organizmu. Wyciągi z pokrzywy uchodzą również za lek przeciwcukrzycowy – nieznacznie obniżają poziom glukozy we krwi i pobudzają czynność trzustki, co wiąże się ze zwiększonym wytwarzanie enzymów trzustkowych. W zielu i korzeniach pokrzywy stwierdzono istnienie czynnika pobudzającego wytwarzanie interferonu (substancji z grupy immunoglobulin), który nie tylko chroni organizm przed inwazją wirusów, ale najprawdopodobniej również przed niektórymi nowotworami. POKRZYWA W KULINARII:i Pokrzywa może wzbogacić naszą dietę nie tylko w formie naparu czy soku do picia, ale również jako przyprawa i składnik potraw. Wierzchołki łodyg i młode listki nadają się do przyprawiania zup z wiosennych warzyw, do kartoflanki, sosów ziołowych i sałatek. Można ją przyrządzać tak jak szpinak – młode, wymyte listki, zalewa się wrzątkiem, gotuje do miękkości (ok. 10 min), a następnie przyprawia wg. uznania. Z racji tego, że pokrzywa zawiera sole organiczne, które nie stanowią obciążenia dla nerek, może być z powodzeniem wykorzystywana w dietach, w których zaleca się ograniczenie spożycia lub wykluczenie soli kuchennej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×