Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

marianne21

Rozmnazanie draceny i szeflera! Pytanka?

Polecane posty

Mam takie pytanko! Probuje rozmnozyc dracene i szeflera ze szczepek lisci, wsadzilam je do wody ok. miesiac (nie pamietam dokladnie) no i jeszcze nie widze korzeni. Widze ze koncowka szeflera robi sie czarna wiec mysle ze jest na dobrej drodze, ale dracena nic... a naet chyba mi gnic zaczyna... Co robic bo czytalam ze lepiej wsadzic od razu do gleby, a po tym jak tak dlugo stala w wodzie nie zwiedznie mi??? Moze powinnam przyciac troche i wszdzic w ziemie??? Prosze o porady!!! Dolaczam zdjecia!!!http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b753eab73a081e87.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4c29422c32c7a7e4.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e835514113526c58.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam, dracenę najlepiej rozmnoża się przez ukorzenianie wierzchołkowych częsci. W tym celu należy odciąć 15 cm od góry i wsadzić do ziemi- draceny bardzo szybko ukorzeniają się! ja tak robię praktycznie co roku, bo nie lubię "wyrośniętych" roślin;) poza tym bardzo ładnie się wtedy rozkrzewiają. no, udalo mi się otworzyć zdjęcia- dracena jest trochę za krótka,ale może sie uda! Oberwij 4 dolne liście i wsadź do ziemi. powinna dac sobie radę- ładna jest. Co do szeflery- hmmm... znam tylko teorię, nigdy mi się nie udało ukorzenić sadzonki. Teoretycznie powinna to być sadzonka z piętką (czyli liść ze "zdrweniałą cześcią pędu rośliny), również wsadź do ziemi. Niedługo wiosna, więc rośliny zaczynają już okres wegetacyjny!!! powodzenia!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziekuje za odpowiedz! A do jakiej ziemi jest ja najlepiej wszadzic? Moze byc piaskowa? Czy ziemia musi byc mokra jak ja posadze i jak czesto podlewac??? Jesli ktos jeszcze ma jakies wskazowki bardzo prosze!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
najlepiej posadzić do ziemi kwiatowej z dodatkiem piasku. Piasek tworzy warstwę drenażu i jest lekki, dzięki czemu roślinie "łatwiej" ukorzenić się przez warstwę takiej gleby. Wsadź do ziemi i podlej umiarkowanie (NIE PRZELEWAJ!!!) i odstaw doniczkę w miejsce osłonięte od mocnego światła słonecznego (hahaha...zima przecież;))). podlej dopiero, gdy zauważysz, ze ziemia przeschła... ukorzenią się na pewno!!! A teraz przyszła mi jeszcze jedna myśl- otóż możez zastosować ukorzeniacz do roślin- w każdej kwiaciarni kupisz taki preparat- zanurzysz w nim ok. 3 cm rośliny (tę część ukorzenianą;) i wsadź do ziemi j/w. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki wielkie!... Niestety bede musiala sobie poradzic bez ukorzeniacza bo nie mieszkam w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie wyjmuj jej z wody do jutra... a jutro mniej podlej po posadzeniu. doniczkę postaw w cieniu, tak, by nie było za jasno i za sucho... Draceny bardzo łatwo i ładnie sie ukorzeniają! Następnym razem utnij dłuższy kawałek rośliny (15-20 cm), oderwij dolne liście (5 cm) i wsadź do ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i stalo sie! Posadzilam ;p Oderwalam te lisyki i wsadzilam do wilgotnej ziemi. Chyba bede jej spiewac zeby urosla heheh A tak jeszcze zapytam... Potrzebne sa dla niej teraz jakies pielegnacje? Zraszanie czy cos???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wszystko w swoim czasie- na razie niech się ukorzenia;) śpiewanie na pewno poprawie jej byt;) za dwa tyg. powinno być ok! Jeśli będzie zbyt sucho- należy zwiększyć wilgotność wokół rośliny- właśnie dzięki zraszaniu...ale to później, na razie niech przyzwyczai się do nowych warunków;) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To znaczy 2 tygodnie zamie jej ukorzenianie sie??? To jak teraz ja wlozylam z wilgotna ziemie to kiedy podlac, gdzies tak za tydzien??? Ale przezywam co?? heheh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spoko...wyluzuj;P pamiętaj, ze nadmiar czułości może zabić roślinkę;) ja czasem na przekór mówię, że wyrzucę na kompost jak nie zacznie rosnąć.. !!! ;) na razie nie podlewaj...podlej jak już będzie ziemia prawie sucha! Tak, jakieś dwa tygodnie dracenka Twoja teraz będzie wypuszczała korzenie, by w końcu zacząć żyć własnym życiem;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Juz wyluzowalam ;p Jak urosnie to urosnie jak nie to trudno. Postawilam ja niedaleko od okien ale tak zeby slonce na nia nie padalo, i tak zeby nieczego nie dotykala bo czytalam gdzies ze draceny nie lubia dotyku, a podleje ja za 2-3 dni niech zateskni za woda heheh Pozdrawiam 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A teraz wlasnie znalazlam ze ta druga szczepke co mam to nie szeflera tylko pachira wodna!!! Na tym kwietku sie znasz??? Splata sie z niej takie warkocze, a ja mam tylko 1 szczepke i zastanawiam sie jak to zrobic. Narazie stoi w wodzie i ma na koncu taka galaretke i troche czarnieje wiec mysle ze niedlugo wypusci korzenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witaj, o kurczątko! ale podobne sa te dwie roślinki do siebie;) Szeflerę znam "na wylot", bo mam ja u siebie...natomiast o pachirze tylko słyszałam co nieco. Natomiast poszperałam trochę... jest to roślinka z Ameryki Południowej, więc pewnie będzie wymagała okresów suchych i mokrych... wydaje mi się, że z jednego pędu na razie nie uda ci się zrobić warkocza;( Ale jak podrośnie i zacznie się rozkrzewiać, to myślę że śmiało możesz próbować! to, co znalazlam nt. tej rośliny: http://www.swiatkwiatow.pl/pachira-pachira-wodna-drzewo-butelkowe--pachira-aquatica-id443.html http://pl.wikipedia.org/wiki/We%C5%82niakowe pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No wlasnie ja tez poszperalam i znalazlam ta sma stronke. Fajna jest sa tam opisy wszystkich kwiatow. Bede musiala tak zrobic oczywiscie jak mi sie 1 ukorzeni :) Kurcze Pilea Moon Valley mi marnieje w oczach, juz nie wiem jak ja ratowac :( Od samego poczatku kupiwnia byla taka biedna, a teraz to juz calkowicie, wiedznie liscie sa wyblaklozolte, koncowki czrnieja! Ostatnio ja przesadzalam (byla w torfie od kupna) to wydaje mi sie ze ten torf nie pozwala dla jej korzeni sie przebic. Troche go oczyscilam pod woda ale wszystkiego sie nie dalo oderwac bo bym z korzeniami urwala, wsadzilam do piaskowej gleby ale dalej umiera...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oj, dopiero teraz przeczytałam ten wątek z pileą. I już zdążyłam Ci odpowiedzieć na innym topiku;) sluchaj, myślałam, ze pilea zotała "zalana"... ale najwyraźniej brakowało jej skaldników odżywczych. Zaraz po zakupie powinnaś ją przesadzić do innej ziemi. Tak już jest, ze producenci roślin wykorzystują tzw. torf transportowy- sadzą do niego rośliny na sprzedaż, bo jest to lekka ziemia... i z reguły większość roślin należy po zakupie przesadzić do "dobrej" ziemi kwiatowej, oczywiście w zależności od potrzeb rośliny!!! A czy wogóle dodawałaś przy podlewaniu pilei jakieś odżywki? Bo wyraźnie brakwoało jej wapnia i żelaza;( jak uda Ci sie ja uratować (chodzi mi o to ukorzenienie), to jak będziesz wsadzać ją do doniczki z ziemią, to wzbogać ziemię naturalnymi sklądnikami odżywczymi- włóż do ziemi trochę popieołu drzewnego , kawałek skórki od banana i trochę skorupek z jaj (najlepiej takie przesuszone!, nie świeże, bo padniesz na drugi dzień;)) ). pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Heheh dzieki ty to zawsze mnie z opresji ratujesz. Wlasnie cos ostatnio mnie kwiaty zaczely interesowac. Wlasnie ta pilee dostalam w 1 doniczce posadzona z gruboszem hobbit i kalanchoe z rozowymi kwiatkami i tamte 2 ladnie urosly a ta marniala i marniala.Poczytalam troche na necie i tamta galazke z duzym lisciem oderwalam i wsadzilam do ziemi a na gore dalam szklo dobrze zrobilam??? zaraz poszukam to ci wkleje... Rozmnażanie: Rozmnażanie jest bardzo łatwe, najłatwiejszym sposobem jest podział, albo zrobienie sadzonek ze ściętych pędów, sadzonki te wsadzamy bezpośrednio do gleby w terrarium gdzie w szybkim czasie utworzą gęsty busz. Sami rozmnażamy Pilee to rośliny, które trzeba co pewien czas odmładzać. Wszystkie opisane powyżej gatunki, z wyjątkiem pilei drobnolistnej, łatwo rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe, długości 4-5 cm. Najlepiej ściąć je wiosną i umieścić w piasku zmieszanym pół na pół z torfem lub w wodzie. Podłoże, w którym ukorzeniamy rośliny, powinno być ciepłe (około 20C) i stale wilgotne. Sadzonki osłaniamy folią, żeby zwiększyć wilgotność powietrza. Ukorzeniają się po 2-3 tygodniach. Wówczas przesadzamy rośliny po kilka do niedużych doniczek i przycinamy ich wierzchołki. Gatunki, które wytwarzają podziemne rozłogi, np. pileę peruwiańską oraz peperomiowatą, można także rozmnażać przez podział starszych egzemplarzy. a moze jednak powinnam zrobic tak jak ty mowisz i wstawic do wody??? Poratuj z opresjii po raz kolejny!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aha i czasem ja podlewalam z jedzeniem dla kwiatow, tak wlasciwie to jak ja niedawno przesadzalam to dosypalam popiolu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zrobilam tak: tamta co zrobilam wczoraj dalej stoi w glebie ze szklem (az zaparowalo) jak wyjdzie slonko zdejme szklo... a 2 dziesiaj obcielam i do wody... ktores musi sie udac :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kompromis lekiem na wszystko!!! gratuluję, dobrze zrobiłaś;) na pewno któraś sadzonka przyjmie się! dobrze, ze interesujesz się kwiatami;) serce moje cieszy się na samą myśl;) wszystkiego dobrego!!! prawie codziennie zaglądam tu na forum, więc jakby co to pisz;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki! Wlasciwie ja tylko na ciebie tu czakam z pytaniami bo reszta sie nie kwapi... Ja cos wlasnie ostatnio sie za kwiatami zaczelam ogladac sama nie wiem czemu ale to na plus :) Podlalam dzis dracenke a pachira dalej w wodzie bez korzeni. Ja poczekam cierpliwa jestem, grubosza jak do wody wsadzilam to tez z miesiac nic a jak zacza to skonczyc nie mogl :p Zastanawiam sie bo te resztki po pileii moze tez z ziemi wyjac i z tym torfem do wody. Stercza tam takie dwa kikuty gole...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zawsze do usług;) wiesz, może pozostałości pilei "wezmą się" za życie...ja bym ich nie wkładała do wody, bo one chyba listków nie miały- zgniłyby Ci po prostu;( dlatego zostaw je tak i odstaw gdzieś, by świat tej golizny nie oglądał;) może wypuszczą listki z zazdrości o siostry;))) pilea ma to do siebie, że często wybiega i szybko starzeje się, jak już zauważyłaś- należy ją odmładzać i nawet intensywnie ciąć;) Z roślinkami trzeba ostro!!!;) Ja zawsze powtarzam, że dom bez kwiatów jest ponury... zwłaszcza te nowoczesne minimalistyczne wnętrza- pozbawione zielonych roślin są pozbawione życia jakiegokolwiek... ja jestem ogrodnikiem i powiem Ci szczerze, że wręcz mam obsesję na tym punkcie... jak idziemy do znajomych na parapetówki, to wszyscy wiedzą że ode mnie będzie roślinka;) Bardzo łatwą w uprawie i niewymagającą szczególnej troski rośliną jest sansevieria. Roślina do nowoczesnych wnętrz;) rośnie wszędzie- lubi półcień. Najlepiej jej w łazience;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moze i masz racje, a niech tak stoi zwiednie to trudno. Moze i ja sie jeszcze z tymi moimi roslinkami na ogrodnika wyszkole :) Zaraz popatrze co to za kwiatek....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eklerka jestes??? Chcialam dzisiaj omowic z taba kalanchoe, mam nowy okaz do ukorzenienia...No i pytanie jak to zrobic??? A i mam tez duza kalanchoe i cos mi listki usychaja, a jest w trakcie przekwitania kwiatkow (od konca grudnia mi kwitla) i zreszta chyba musze znowu przesadzic bo uuurosla... Zaraz porobie zdj to mi cos doradzisz ok???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Juz mam zdjecia, tak przy okazji porobilam wiecej... http://img695.imageshack.us/i/zzzzzzzzz1.jpg/ kalanchoe szczepka Jak ja ukorzenic??? Narazie wsadzilam ja do wody:) http://img641.imageshack.us/i/zzzzzzz6.jpg/ kalanche http://img199.imageshack.us/i/zzzzzzz5.jpg/ kalanchoe http://img251.imageshack.us/i/zzzzzz4.jpg/ kalanchoe To moja prawie 2 letnia. Jak widzisz liscie jej odpadaja od dolu, usychcja czemu??? A te kwiatki zeschniete odczepiam, a to sa moze nasionka??? No i jak widzisz ta moja kalanchoe to takie badylki przechylone w jedna strone... Jak ja rozkrzewic zeby tak gesto jej bylo??? Potrzebne jej sa jakies podporki??? http://img130.imageshack.us/i/zzzzzz3.jpg/ peperomia http://img697.imageshack.us/i/zzzzz2.jpg/ peperomia Moja peperomia dalej zolta od spodu, i jak wiedzisz sa jakies skotowacenia na lisciach co to??? Nie widze tam zadnych robaczkow.... I na 2 zdjeciu na dolnej galezi zielony listek tez ma takie na srodku skorowacenie brazowe... http://img21.imageshack.us/i/zzzzzzzz7.jpg/ dracena A to moja dracenka... podlewalam ja 8 czy dzis jest pora na podlanie??? no to chyba na tyle pytan.... Czekam na odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×