Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość tea time

Narodowość i obywatelstwo dziecka

Polecane posty

Gość tea time

mój common law mąż (czyli z prawa naturalnego bez biurokracji) jest Brytyjczykiem, mieszkamy teraz w Polsce. mam pytanie: Jeżeli dziecko urodzi sie w Polsce to czy może nie posiadać narodowości i obywatelstwa Polskiego tylko brytyjskie tak jak sobie tego życzymy? czy myślicie że mogę nie rejestrować dziecka w polskim urzędzie tylko np.w Ambasadzie Brytyjskiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PRECZ Z REKLAMAMI
urodzony w Polsce będzie zapisany jako Polak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wszystko zależy od tego
gdzie wyrobisz mu paszport, bo obywatelstwo będzie miał wpisane w paszporcie. ale jeśli ojciec dziecka jest brytyjczykiem to dziecko może mieć podwojne obywatelstwo lub tylko brytyjskie (ale uważaj, bo jak będziesz mieć małego brytyjczyka bez związku małżeńskiego to będziesz mieć automatycznie o wiele więcej kłopotów organizacyjnych i nie tylko).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W Polsce obowiązuje zasada ziemi tzn gdzie dziecko jest urodzone to ma Polskie obywatelstwo,natomiast nie wiem jak jest w Wlk. Brytani bo jesli jest zasada krwi a jedno z rodziców jest brytyjczykiem to tez takie jest obywatelstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dla tych co są w czołgu
"Jeżeli dziecko urodzi sie w Polsce..." - o czym wy dyskutujecie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama 9 miesiecznego synka
Miejsce urodzenia dziecka w wiekszosci krajow europejskich ma sie nijak do narodowosci, bo narodowosc zazwyczaj dziedziczy sie po rodzicach - wiem, bo moj maz jest holendrem i moj synek ma podwojne obywatelstwo, choc urodziny jest w Holandaii- ale napisalam w wiekszosci, bo nie wiem jak jest w Anglii i jakim prawem objeci sa Brytyjczycy. Sprawdz w internecie albo zadzwon do ambasady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość djahdkja
W Polsce jest prawo KRWI! nie ziemi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wg Wikipedii: Ius soli (dosłownie: prawo ziemi) - sposób nabycia obywatelstwa, w którym dziecko uzyskuje obywatelstwo państwa, na którego terytorium (rozumiane także jako statek powietrzny, morski bądź przedstawicielstwo dyplomatyczne) następują narodziny, przy czym bez znaczenia jest obywatelstwo rodziców. Ius soli właściwe jest przede wszystkim dla anglosaskiego porządku prawnego, przez jakiś czas funkcjonowało także w Konfederacji Szwajcarskiej. Jest to jeden z dwóch sposobów wyznaczania obywatelstwa z mocy prawa. Przeciwieństwem ius soli jest ius sanguinis (dosłownie: prawo krwi), w którym dziecko nabywa obywatelstwo po rodzicach. Prawo polskie (ustawa o obywatelstwie) przyjęło zasadę prawa krwi, jednak uzupełniająco stosuje się także zasadę prawa ziemi - gdyby dziecko urodzone na terytorium Polski nie nabywało żadnego innego obywatelstwa. Prawo ziemi obowiązuje obecnie w Argentynie, Brazylii, Kanadzie, Chile, Kolumbii, Stanach Zjednoczonych, Jamajce, Meksyku, Peru, Pakistanie, Barbados, Urugwaju i Wenezueli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Narodowość i obywatelstwo to dwie różne sprawy. Obywatelstwo może być podwójne, np.: polsko-amerykańskie. Narodowość to coś zupełnie innego. Można być np. obywatelem Rosji narodowości czeczeńskiej. Jest wielu Polaków mieszkajäcych na Litwie. I są to obywatele Litwy narodowości polskiej. I w naszym kraju również są obywatele Polski różnych narodowości, np. romskiej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×