Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

balbiina

Lipcówki 2011

Polecane posty

Gość iwetes
hej! widzę, że aktywnie działacie na tym forum :) nie nadążam z czytaniem :) niestety podobnie jak zebra1807 mam tego paciorkowca i spędza mi on sen z powiek. żeby tylko Maleńkiej nic nie było... mój brzuszek jest już nisko więc wszyscy prorokują, że urodzę wcześniej. mam sporo obaw bo to moje pierwsze dziecko i jakąś traumę w głowie od zawsze związaną z porodem. nie jestem jakąś panikarą ale poprostu boję się jak diabli... strach przed nieznanym. co do rozstępów to (Odpukac w niemalowane) narazie nie mam żadnych- oby to się nie zmieniło :) a używałyście jakichś kremów przeciw rozstępom w ciąży? jeśli chodzi o pasy poporodowe to znajoma położna odradzała mi jego stosowanie. podobno mięśnie słabiej pod nim pracują i wolniej skóra wraca do poprzedniego stanu. buźka. wracam kończyc obiadek dla męża bo zaraz wraca z pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oczarowana- ja nie zamierzam korzystac z pasa, poczekam az wszystko samo wroci do normy. A to dziala jak normalny pas sciagajcy wiec w sposob ktory niewiele ma wspolnego z naturalnoscia. morelka- ja wlasnie wczoraj np i nawet troche dzis mam przyplyw energii, bole troche ustapily choc czasem nadal lapia ale juz nie tak silnie. Wiec moze wszystko sie wycisza do godziny zero :)) Ja mam troche popekanych naczynek, w ogole to ja jestem blada jak sciana jak to sie mowi i na brzuchu mam brzydkie blizny po krostkach stad tym bardziej moj brzuch nie wyglada ciekawie. Jednak jesli chodzi o jego rozmiar to mysle ze spokojnie wroce do formy po porodzie, bo troche mam boczki tylko i pileczke. iwetes- mysle ze lekarze wiedza co robic by dziecko sie nie zarazilo infekcja od matki. Ktos mi zawsze powtarzal ze strach to tylko mysl, bedzie dobrze! Ja tez troche panikuje, zwlaszcza jak mi maz powiedzial ze moglabym juz rodzic :)) a ja z przerazeniem ze jeszcze nie dzis ( wtedy byl dzien ze mialam mega bole i wieczorem ledwo zylam) Ja na rozstepy nie uzywalam nic, poczatkowo uzywalam zwyklego nivea soft na cialo, a teraz przerzucilam sie na dove i tylko tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mam pas poporodowy i zamierzam go nosic To znaczy jak bede chciala ukryc troche brzuch hi hi:) Opinie sa podzielone co do tego czy go nosic czy nie Ja jak narazie jestem za ale wszystko sie okaze w praniu:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xAneczQax, dzięki wielkie za info, ale Ty masz inną sytuacje niż ja, bo kończy Ci się umowa. Ja mam na czas nieokreślony i wydaje mi się, że o te dwa tygodnie muszę jednak wnioskować do pracodawcy... Przydałby się jakiś poradnik odnośnie spraw kadrowych ;) anik_82, jesteś pewna, że można od razu poprosić o 22 tygodnie macierzyńskiego? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co do pasów poporodowych... Większość lekarzy odradza ich stosowanie, nam w Szkole Rodzenia też mówiono, że one rozleniwiają mięśnie i tak naprawdę robią więcej szkody niż pożytku... Polecono nam w zamian proste ćwiczenia na brzuch :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak Dżuczek jak będziesz dalej zatrudniona to jak najbardziej do pracodawcy się z tym zwracasz :), mi tylko chodziło o to że ja nie mogę od razu na wniosku pisać o te 2 tyg, dodatkowe :( a Ty może i możesz :) .... musisz się zapytać najlepiej Bo widzisz u mnie w pracy jak się człowiek chce czegoś dowiedzieć to wielkie oczy robią tacy tam są specjaliści że jak człowiek sam się nie dowie to od nich gówno hehe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oj ale brzydkie słowo napisałam :P A myslałam że się gwiazdeczki zrobią haha. Właśnie się na mój tel. dobija ''wścibska'' koleżanka z pracy... nie odbieram taka wredna będę bo ta jak zacznie gadać to ucho może odpaść ...i godzina wyjęta z życiorysu :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mam to samo zdanie odnosnie pasow poporodowych, polozna rowniez nam je odradzała...kazal robic cwiczenia i powiedziala ze tak szybciej wroci nasz brzuch do formy...bo pod pasem miesnie brzucha sa scisniete a musza przeciez pracowac i przede wszystkim musi wrocic do swojego poprszednieg rozmiaru a nie taki flak nam wisiał bedzie -chyba tego nie chcemy :) Rowniez nie uzywalam zadnych kremow przeciw rozstepom. Jedynie oliwka do ciala dla dzieci Linomag na zmiane z nivea soft. Poki co na brzuchu ani jednego rozstepu. Wczoraj zmierzyłam swoj brzusio i jest go troche wiecej bo 107/108cm... Jestem ciekawa co powie polozna za tydzien bo zeszlym razem jak zobaczyla moj brzuch (103 cm w obwodzie i dno macicy mialam rowne 30cm i 34 tydzien) to powiedziala "O! malutka będzie" A wy jakie mialyscie wymiary ? a co do wysokosci brzucha to tez mi sie wydaje ze nie opadł mi jeszcze ale to oceni mi lekarz za tydzien bo mam wizyte no i w niedziele mama mnie zobaczy i tez to zauwazy bo ja jak narazie tego nie widze :) a termin mam na 21 "niby" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale człowiek jest głupi :P Znowu się obzarłam , tym razem winowajcy to winogrona haha Chyba idę na pół godzinki się położyć :) Potem wpadnę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja na obiad wmuciłam mielone plus zieniaki (z patelni na masełku takie złociste) plus mizeria...wyjątkowo zjadlam tylko jedno mieso bo wczoraj jadlam dwa :D dodam ze one sa wielkie :) no i zaraz potem zblizylam sie do krzaczka z czerwoną porzeczką i pojadlam ich troche (ale one takie kirko male ze najesc sie nimi nie da ) potem przypomnialo mi sie ze babcia kupila arbuza :) to pojadlam go troche :) i nadal czuje niedosyt..i takie winogronka jak Ty aneczqa tez bym wcisnela i to lekko dwie te kiście :) heheh...mogą być nawet czeresnie..co tylko :) byle coś soczystego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwetes, zaczernij się może, bo zaraz ktoś się pod Ciebie podszyje ;) Fajnie masz, że z brzuch Ci już opadł, mnie o to parę osób spytało, a ja nie wiem, bo nie widzę :) Potrzebuję bezstronnej komisji :) :) Ja od 4. miesiąca raz dziennie używam kremu p/w rozstępom Perfecta Mama i nie dorobiłam się żadnego "paseczka", a raczej zawsze miałam tendencję do ich powstawania. Powodzenia wszystkim w kolejce do rozpakowania! :) Trzymam kciuki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć Dziewczyny... Ja dziś w biegu znowu...cała noc nieprzespana przez zęba.O mało szału nie dostałam ...A żadnych p.bolowych nie wolno na tym etapie,zeby nie zagłuszac ew.skurczy. Rano dzwonilam do dentystki,przyjęła mnie prywatnie,ale zrobiła zęba. Bez znieczulenia,pełen hard core miałam dzis. Mała tak skakała w czasie borowania,ze hej. Na szczęście małż mnie dziś z obiadu zwolnił.Córcia u dziadków była od rana,bo prosiła zeby ja zawieźć. Popracowałam troszkę,teraz odpoczywam. Ciekawe która z nas będzie następna na porodówce? Hm.. Jado jutra bym chciała dotrwac,bo GBS jutro odbieram. Stresuję się faktem,że go nie posiadam. Gorąco u mnie jak w piekle. Jutro ma byc jeszcze gorzej,ale dzien burzami ma sie skonczyc. W taką pogodę pierwsze dziecko rodziłam....upał + burza z gradem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odnosnie tych dwoch tygodni urlopu : http://www.placeonline.pl/zasilek_chorobowy_i_macierzynski/kiedy_zlozyc_wniosek_o_dodatkowy_urlop_macierzynski-638.html I tu takie zdanie: Przyznanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest możliwe jedynie bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Ja wlasnie popilam koktajlu z bananow,mniam! Teraz gotuje fasolke by zesmazyc ja z bulka tarta. No i dzis znow nikogo w domu,poza moim dziadkiem, czekam na meza i mam nadzieje ze nie zaczne rodzic akurat teraz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vivian to dziwne co napisalas o tabletkach przeciwbólowych bo mi sie kojarzy że lekarz pozwala na Apap czy paracetamol (obojetnie) bo to podobno nie szkodzi...Myslalam ze tylko magnez dziala przeciw skurczom ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JA dalej biore magnez bo jak juz kiedys wspominalam cierply mi rece, poza tym jak lezalam na ktg w poniedzialek to za parwanem lekarz robil kobiecie usg i tez mowil ze moze brac normalnie magnez a byla krotko przed rozwiazaniem. Ciekawe czy ktoras z nas wyprzedzi Omkę i Mała mi :) W ogole to jak to moj przyszly szwagier okreslil, jak dobrze pojdzie to jutro sie wyporowadzaja.. I cos mi sie zdaje ze bez internetu zostane..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cześć dziewczyny, dżuczek, pytałam kadrową, powiedziała żeby pisać od razu. ja mam normalna umowę na czas nieokreślony, nie wiem czy to coś zmienia. wieści od niepoprawnej optymistki. zostawili ja na oddziale. do terminu ma 7 dni i przez ten czas chcą monitorować stan Małego. szyjka twarda i zamknięta, więc na świat się nie pcha. dają jej jakieś zastrzyki, żeby pobudzić macicę. potem podadzą jej oxytocynę. opti obawia się, że będzie jak z siostra atenki i skończy się cc. więc może od razu pogada z lekarzem o takim rozwiązaniu. jestem z nią w kontakcie, jak sie coś zmieni to dam znać. my wciagnęliśmy obiadek i czekamy na wieczorny mecz. delektujemy sie ostatnimi takimi chwilami we dwójkę, już niedługo będzie z nami kibicowała polka;) a upał nieznośny i znów do pracy nic nie zrobiłam. jasna cholera, muszę się zmobilizować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anik, malinówka, dziękuję. Zrobię tak: napiszę wniosek o 20 tygodni urlopu i od razu o dodatkowe dwa tygodnie. Też mam umowę na czas nieokreślony. Zaniosę wszystko razem z aktem urodzenia dziecka, jeśli uda się wszystko szybko załatwić. Niestety mam nieprzychylnych pracodawców, nikt mi tam na rękę nie pójdzie... Jeszcze raz dziękuję!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzuczek- w sumie to papier wiec jesli nie przyjma druku od razu 22 tygodni to mozesz zostawic im 20, a przed zakonczeniem urlopu 20tygodniowego (7 dni przed) doniesc o te dwa tygodnie. Ja jesli na dniach urodze to akurat skoncze macierzynski do konca umowy o prace. anik- rozne sa szpitale i lekarze, ale np u mnie niechetnie wykonuja cc, tak jak na przykladnie dziewczyny z ktora lezalam- ja wychodzilam ze szpitala, a ona miala miec kolejnego dnia wywolywany 4 raz porod, i mowila ze psychicznie to ona jest juz zmeczona i chcialaby urodzic i to bardzo ale nie kwapia sie do cc. Ale jak najbardziej 3mam kciuki za Niepoprawna Optymistke by wszystko poszlo sprawnie i jak najlepiej dla niej i malenstwa. W ogole mam jeszcze do Was pytanie odnosnie materaca- ja kupilam piankowo kokosowy- i czy na poczatku dziecko powinno spac na stronie z kokosem czy z pianka? wydaje mi sie ze z kokosem bo dziecko swieze kregoslup tez, ale wolalabym sie upewnic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poleżałam i juz wszystko ok , chyba dziś nic nie zjem :D Zmieniam pościel, puściłam pranie i może przetre jeszcze podłogi , to by było na tyle :) Tak żeby się do 20 wyrobić, potem z psami i chwila relaksu a później to juz będę grzecznie czekać na męża :P HEHE Oczywiście juz dzwonił czy rodze , powiedziałam mu że nie bo nie mam czasu teraz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kurde tak po za tym to jeszcze nie dostałam pieniędzy za PIT :/ Wiem że oddałam go późno bo praktycznie na sam koniec ale żeby w lipcu jeszcze kasy nie dostać :/ Zawsze oddaję tak późno i w czerwcu są pieniądze a tu dupa blada hmmm...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aaaa dobra już wyczytałam że góra do 3 miesięcy mają czas żeby wypłacić :D Spoko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mi wyplacili za pit jakos na poczatku czerwca i tez w sumie oddawalam na ostatnia chwile. A ja sie dowiedzialam na temat tego urlopu ze najpierw pisze sie o 20tygodni a pozniej o te dodatkowe 2. Bo 20 Ci sie nalezy z marszu a 2 dodatkowe tygodnie mozesz wziac ale nie musisz. I mimo ze konczy mi sie umowa to zasilku nie trace tylko dalej placi zus. U mnie w sumie i tak ciagle placi zus bo firma przyjmuje mniej niz 20 pracownikow. Aneczka- ale sie usmialam z tego zdania: Oczywiście juz dzwonił czy rodze , powiedziałam mu że nie bo nie mam czasu teraz ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja pit oddalam wczesniej niz Wy i dostalam tydzien temu awizo ze mam przyjsc do US bo nie podpisalam sie w jednym miejscu - myslalam ze mnie potarga ze zlosci bo pędzilam jak szalona na poczte zeby odebrac to awizo z mysla ze to kasa juz jest a tu niespodzianka :) teraz czekam na kolejne awizo i tym razem bedzie juz kasa :) Moj chlopak tez oddal w tym samym dniu co ja i dostal juz kase w zeszlym tygodniu :) ale on do Katowic nalezy a ja Cieszyna. Ja tez mam materac kokos pianka i jak sie dowiedzialam dziecko ma spac na kokosie. A ja wlasnie koncze prasowac pościel bo juz chcialam miec swierzą na nasz przyjazd ale załoze ją juz dzis i pospimy w niej do niedzieli to chyba nie bedzie az taka brudna :D a potem jedziemy do mojego domu rodzinnego czekac na poród :) musze jeszcze w te pędy dokupic prześcieradełko do łózeczka aaa i wiec co ? czym macie zamiar przykrywac dzieci w łózeczku ? bo ja dostalam od babki komplet kołdrę +poduszkę antyalergiczną ale co z tego jak to dla duzego dziecka jest...bo to mega grube jest...a przeciez niemowlaki nie powinny spać na poduszkach do ktoregos miesiaca-nie wiem jak długo musze sie poradzic w tym temacie. Wiem tylko tyle ze jak dziecko spi na poduszce od samego poczatku to robi mu sie płąska głowa z tyłu tzn zniekształca sie z deka :) a ja jestem tego idealnym przykładem bo mam w pewnym momencie na tyle gowy takie płaskie :) z tym ze tego nie widac bo mam dlugie włosy ale jak sobie zrobie kucyk wysoko to zaraz sie to rzuca w oczy -tylko mi bo nikt tego jakos nie widzi :) w kazdym razie mysle sobie tak, ze na poczatku to poloze dziecku tylko pieluszke i tyle i chyba kupie ten taki nie wiem jak to sie nazywa to tak jak śpiochy tylko takie wielkie zeby dziecko sie nie moglo tym niechcacy nakryc ...widzialam niedrogie w Ikei nawet :) ale byly srednie wzory i kolory dlatego sie powstrzymałam przed zakupem... Bo mam jeszcze kocyk ale on jest niby cieniutki taki przyjemny ale o dlugosci tej kołderki i faktycznie sie boje ze dziecko moze sie przykryc niechcacy i udusić czy cos...co Wy o tym sadzicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mam kolderke i poduszeczke dla malej, ale gdy bedzie goraco to przykryje ja tylko pieluszka. Mama tak robi z mlodym, a z reszta jak jest mu za goraco to odkrywa sie z kolderki. Mysle freuline ze jesli dzieciatko Twoje pojdzie spac to przeciez Ty nie zostawisz go samemu sobie, przeciez gdy bedzie spalo bedziesz je dogladac. Tzn tak mi sie wydaje ze matczyne odczucia jakos nie pozwola by dziecko pozostalo samemu sobie. Mysle ze nia ma co panikowac az tak ze sie udusi czy cos. Ja akurat mam poduszke dla Oli ale jest bardzo plaska. Z obserwacji widze ze mlody tez spi od poczatku na plaskiej poduszeczce i nic mu nie jest. Masakra duszno strasznie cala mokra jestem. ide pojesc troche wisni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kurde wszystko porobione :) ale się zmachałam :) Ja tez nie mam czym dziecka przykryc :/ bo ten komplet kołdra+poduszka to faktycznie wielki :/ sama bym się tą kołdrą mogła przykryć (po co ja to w ogóle juz kupiłam to sama nie wiem :/ a ze stówe dałam jak nic ) Chyba tez kupie ten spiworek , taki bawełniany a awaryjnie mam kocyk polarowy taki nieduży, albo od kolezanki dostałam po jej małym kołderke do wózka, fajna taka cieniutka i mała :) tylko poszewki do niej nie mam. Mama mi mówiła że przykrywała mnie kocykiem , który ubierała w poszewkę od poduszki z ich pościeli :) ... dobry pomysł i tani :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A mój małżonek mnie wczoraj ogolił hahaha jaki ubaw mieliśmy mało co się nie posikałam ze śmiechu, nie mogłam ustać w miejscu :P a ten na mnie jak na idiotke patrzył :) Skończył to się go pytam '' I jak ??'' A ten mi mówi że z daleka wygląda jak łysa ... ale juz to tak zostawi bo się boi że mnie zatnie. Hahahaha ... także fryz zrobiony już mam :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kolezanak mi mówiła ze na poczatku przykrywała dzidziusia kocykiem a dopiero pozniej kołuderka Ja na szczescie ma dwa komplety poscieli Udało mi sie je kupic dosłownie za grosze Jedna kołderke to nawet kupiłam za dwa euro bo sprzedawczyni nie chciało sie szukac kodu bo była rozpakowana A jest sliczna Biało niebieska z kubusiem puchatkiem A ja i tak ja wyprałam tak ze mi to było obojetne czy jest zapakowana czy nie:):)Dodam ze oryginalna cena to było29e Mam tez te spiworki co o nich piszecie i sie zastanawiałam czy dziecku nie bedie zimno w ramiona Co myslicie???? A w ogóle to sie zastanawiałam czy z poczatku nie było by najlepiej jak by dziecko spało w rożku i pod kocykiem Oczywiscie w nocy Rany juz sie pogubiłam Doradzcie:):):) Z tego co wiem to niemowlak musi lezecz na płaskim Nie wolno mu podkładac poduszki do roczku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wymiary kolderki do lozeczka 120x60 ja mam 120x90 poszewka na kolderke i 60x40 poszewka na poduszeczke. W sklepie odradzali wiekszy, bo jak dziecko jest male to ten standard wystarcza,a jak dziecko urosnie to i tak trzeba kupic nowa kolderke itd. Misia- mysle ze wszystko zalezy od temperatury, dziecko nie moze byc przegrzane, ja sadze ze rozek i kocyk to troche za duzo, ale tez zalezy jaki to rozek i jaki kocyk. Akurat ja mam taka poduszke dla malej ze to nie robi roznicy, bo jest praktycznie plaska. Jak sie urodzi to odpowiedni dopasujemy to w czym i jak bedzie spala, bo teraz to moge jeszcze gdybac gdy sie nie urodzila. JA zmykam poki co bo maz zaraz bedzie z pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Któras dziewczyna kiedys pytala czego najlepiej unikac wczasie karminie... znalazlam tak ulotke w domu dzis jak sprzatalam:) To tak nalezy unikac -kawy i mocnej herbaty bo moze rozdraznic i pobudzic maluszka -fasoli, grochu,kalafioru , brukseli i warzyw straczkowych. moga powodowac kolki. -ostrych przypraw -ciezkostrawnych tłustych i smazonych potraw, maga powodowac bóle brzuszka i wzdecia u maluszka -dania z surowych ryb jajek mies -słodycze i slone przekąski to glówne produkty zawierajace puste kalorie i sa ubogie w witaminy niezbedne w karmieniu :) podstawowe zasady diety karmiacej mamy: - jedz mniejsze porcje ale za to czesto nawet 5 razy dziennie - wypijaj duzo lynów najlepiej 2,5l na dobe. najlepiej niegazowana niskosodowa wode mineralna , mleko, soki owocowe i warzywne. -duzo bialka -chude mieso , wedliny, ryby, jajka, - jedzenie warzyw i owoców najlepiej ;pomidory , marchew, seler, buraki, z owocow najlepsze sa: borówki, jezyny maliny, brzoskwinie, nektarynki, winogrona, sliwki, jabłka. - najlepsze pieczywo pełnoziarniste - tłuszcze roslinne sa niezbedne do rozwoju centralnego ukladumerwowego maluche -poprawiajace trawienie zioła : koperek, tymianek ,bazylia, natka pietruszki -sok z cytryny Lo to sie napisalam troche:) Malinówka ja tez zauwazylam ze poce sie jakby to powiedziec za dwoch:) haha troche to uciazliwe a najgorsze jest to ze moj antyperspirant juz nie daje rady:( kornelka moja julcia tez juz tak nie kopie jak wczesniej tylko wlasnie bardziej sie wypina tu gdzies dupke wypnie tam nozka lub raczka przejedzie:) czasami jak tak wystawi np nozke to sobie za nia lapie i ona wtedy ucieka a za chwile w tym samym miejscu znowu sie pojawia:) caly dzien dzis latam wysprzatalam caly dom i teraz siedze sobie i troche mnie lapia jakies takie dziwne skurcze ale sa lekkie nie panikuje:) trzymam kciuki za mala mi:) a bylam dzis w tym szpitalu co mala mi tam jest bo zastanawiam sie jescze czy tam nie rodzic bo jest nowoodnowiony oddzial ginekologi i poloznictwa ale nie znam tam zadnych lekarz:( ja wlasnie tez mam kocyk kolderke rozek i spiworek i nie mam pojecia w pod czym mala ma spac:) najlepiej to co noc bedzie pod czyms innym:) zartuje oczywiscie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×