Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość jakastm

pomocy bazylia więdnie

Polecane posty

Gość jakastm

Kupiłam bazylię w doniczce w sklepie, dodałam ziemię a ona mi pada,mam też mięte ktora rośnie super,proszę o poradę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lotta 23
Może ma za sucho, po przesadzaniu należy podlać roślinę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jakastm
ma wilgotno,zraszam ją a mimo to więdnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
po pierwsze trzeba przesadzić do nowej, dużo większej doniczki, a nie tylko dodać ziemi do tej mikroskopijnej sklepowej po drugie na początku nie może stać na słońcu, jakie teraz mamy po trzecie przez pierwszych kilka dni (do tygodnia) musi się przystosowac do nowych warunków i ma prawo trochę niedomagac podlewać trzeba dużo, musi mieć ciągle mokro (przy tych upałach nawet 2 x dziennie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
owszem, ma, o ile jej nie zjesz :) ja zjadam jedną taką doniczkę mniej więcej w miesiąc ale ostatnio jakoś mniej i właśnie mi zakwitła, ma ok. 2 m-ce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
głównie do dwóch dań namiętnie do pomidorów i mozarelli (jadam co najmniej 2 x w tygodniu) tudzież do zupy pomidorowej pasuje świetnie ale też do sałatek różnych i surówek, do dań z ryb siekam i posypuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja to robię tak nieprzepisowo, ale mi smakuje po pierwsze, mozarella mozarelli nie równa, niektóre sa dobre (firmy) a inne suche albo jakies takie tluste, albo gęste, a nie wodniste, czyli najsmaczniejsze z tanich moge polecić tescową, bo jest prawie tak samo dobra jak najlepsza - od zotta - zottarella na duży talerz: kroję jedną kulę w plastry grubości ok 1,5 cm i te plastry na 4 (ciasno ułożone zajmuje pół talerza na druga połowę kroję tak samo (w plastry i potem w kostkę) pomidora jak mam, to jeszcze gdzies tam wściubię czarne oliwki na ser siekam (a raczej kroję nożyczkami kuchennymi - sposób podpatrzony u Nigelli chyba, - krojenie ziół, szczypiorku nożyczkami - szybciej jest) duże ilości bazylii z doniczki (same listki bez łodyżek) na pomidory siekam szczypior albo cieniutko cebulkę, najlepiej cukrową pomidory solę, sera nie można polac wszystko oliwa z oliwek albo inną, aromatyzowaną np. ale z racji dbania o figure nie robię tego (próbowałam, jest ok) potem z tym do kompa albo przed tv i uczta przednia.... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kocham bazylię
U mnie taka sklepowa bazylia ma szansę się utrzymać kilka dni, bo dodaję ją do czego się da - do sałatek (głównie z pomidora, ogórka, sałaty, papryki, cebuli), do kanapek z wędliną, serem pleśniowym i pomidorem, do jajecznicy, omletów, do zupy i sosów pomidorowych (miksuję pomidory z puszki z liśćmi bazylii razem z łodyżkami). Jak nie mam pomysłu na sałatkę do obiadu to po prostu posypuję pomidora bazylią, świeżo mielonym pieprzem i skrapiam oliwą. Najlepsza caprese jak dla mnie to takie: plastry pomidora, na to plastry mozzarelli, skro, posypać pieprzem, skropić oliwą, posypać bazylią, posiekanymi czarnymi oliwkami i pokrojonymi suszonymi pomidorami. A i polecam bazylię z lidla - jest w większych doniczkach (wię jest więcej i bazylii i ziemi) i lepiej się trzyma, nawet bez przesadzania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kocham bazylię
*skro = skropić oliwą dobrej jakości :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kocham bazylię
O kurde - dwa razy napisałam :D To chyba przez ślinotok na myśl o pomidorach z bazylią, które zaraz spałaszuję z kalafiorem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kocham bazylię
Już zjadłam :) Pycha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jakastm
dzięki za odpowiedz ale moja bazylia dalej więdnie a może ją ściąć i wypuści młode?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie wypuści
Zjedz ją po prostu i kup sobie następną - wyjmij ją z tej małej doniczki, włóż do większej doniczki ze świeżą ziemią i podlewaj. Jak więdnie a nie chcesz zjeść to możesz ją obciąć nożyczkami z łodygami i włożyć do zamrażalnika - będziesz miała na później do zup czy sosów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja tez mam własnie bazylie, mięte i szczypiorek w doniczkach na parapecie roslo mi pięknie podlewam codziennie, nagle wszystko naraz przestało rosnąć mieta od tygodnia stoi w miejscu, bazylia goni ostatkiem sil, szczypiorek tylko kilka centymetrów w kilka dni, a wczesniej rósł codziennie.. Mam juz bazylie ponad miesiąc mięte jakieś 2 tygodnie, szczypiorek bardzo długo kilka miesiecy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kularo
Wystarczy dbać i nie przelac i sluzy ile chcesz:)Od lat innej nie kupuje tylko w doniczce..teraz kolejna sobie sprawila bo Lidlu na Tygodniu wloskim sa po 4.49 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×