Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Maaalenka21

O czym sa nauki przedmałżeńskie?

Polecane posty

Po co to wogole jest. nam nie chca bez tego dac slubu. zastanawiam sie o co w tym chodzi, co maja na celu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość klainer
Wszystko zależy w jakiej parafii to zrobisz. W jednej ksiądz (albo ktoś inny) robi po prosty wykład na temat tego jakie małżeństwo powinno być; jakie są przeszkody w zawarciu go i inne prawne sprawy oraz oczywiście sprawy antykoncepcji i seksu. W innych miejscach to raczej takie warsztaty komunikacji w związku i słyszałam, że wiele osób sobie to chwali, bo bardzo dużo można z nich wynieść i zdarza się, że po nich para dochodzi do wniosku, że jeszcze nie są gotowi na ślub albo całkiem się rozstają. Jeszcze od kogo innego słyszałam o spotkaniach w malutkich grupkach z księdzem na kawie i takiej rozmowie z nim (ale żadne odpytywanie czy zwierzanie się, też chodzi o to by przez odpowiednie pytania ksiądz zmusił narzeczonych do zastanowienia się nad ich związkiem i gotowością do ślubu). Ja osobiście byłam na takich naukach, gdzie ksiądz robił wykład. Kilka rzeczy było ciekawych i naprawdę pomocnych, ale ponieważ ksiądz był starej daty i wygadywał też perełki w stylu: kobieta nie może być lepiej wykształcona od męża, bo małżeństwo się rozpadnie! Albo: kobieta nie ma potrzeby siedzieć w pracy, bo powinna zajmować się domem i dziećmi. Ale zajęcia z NPR były za to na bardzo wysokim poziomie i chociaż dla nich warto było tam robić te nauki. Wcześniej popytaj u siebie w okolicy jakie są nauki i wybierz te, które mają dobre recenzje (że tak to ujmę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
My pierwsze spotkanie mielismy z ksiedzem , opowiadal o tym czym, jest malzenstwo i milosc i tak dyskretnie sugerowal zebysmy sie zastanowili czy to napewno to... :) Bylo ciekawie i dosc wesolo... Drugie spotkanie mielismy z babka z PoradniRodzinnej , mowila nam o metodach antykoncepcji. Kalendarzyki , metody itp... Trzecie bylo z jakims ksiedzem (spoznil sie 40 minut) i tak strasznie przynudzal, ze prawie spalam i nic z tego niewiem :) Mimo opoznienia w 20 minut wszystko nam strescil i potem druga czesc spotkania z psychologiem - rewelacyjna babka... Dala nam ciekawe zadanie zebysmy kazdy na swojej kartce napisal co w sobie lubimy a czego nie i co lubimy w swoim partnerze a czego nie i dyskretnie mielismy sobie o tym powiedziec na spotkaniu, po spotkaniu wymienilismy sie tymi karteczkami... REWELACYJNE SPOTKANIE! :) Czwarte spotkanie przedemna , bo robimy kurs na raty wiec w czwarta niedziele listopada idziemy... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość warto poszukać dobrego kursu
warto poszukać dobrych nauk inaczej możesz tylko stracić czas i się zniechęcić. Nam wiele osób zapytanych o nauki odpowiadało że tam będzie kalendarzyk małżeński omawiany i przygotowanie do życia w rodzinie. a jak poszłam na nauki to dowiedziałam się dużo praktycznych rzeczy np: jakie dokumenty potrzebne do ślubu, kto może go dostać a kto nie, wszystko szczegółowo wyjaśnione. Pozatym o kalendarzyku małżeńskim usłyszałam tylko tyle żeby z niego nie korzystać a zostały dobrze omówione metody naturalne. Nawet jak z nich nie chcesz korzystać to warto wiedzieć na wypadek jakbyś chciała miec dzieci a byłyby problemy z zajściem w ciążę. Przystosowanie do życia w rodzinie też ciekawe, powinnaś się tam dowiedzieć jakie są różnice między kobietą a mężczyzną i jak to wykorzystać. Nam się bardzo przydało to mieliśmy na naukach. Jeśli chodzi o tematy z nauk przedmałżeńskich to na internecie krążą pliki mp3 dr. Jacka Pulikowskiego, bardzo fajnie prowadzone spotkania i poruszana tematyka z nauk przedmałżeńskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×