Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mamaa 282828

dziewczyny, zna się któraś na PITach? mam skomplikowane pytanie dot. rozliczenia

Polecane posty

Gość mamaa 282828

otóż w zeszłym roku podatkowym rozliczałam się wspólnie z mężem, bo oboje mieliśmy umowy w firmach, więc nie było żadnego problemu. jeden PIT, jedno rozliczenie, otrzymaliśmy ulgę na dziecko. w 2011 natomiast się sporo zmieniło i teraz tak: mąż styczeń-marzec był zatrudniony jeszcze w tej firmie, potem kwiecień-maj był bezrobotny (starał się o dofinansowane na otwarcie działalności), a od czerwca otworzył swoją działalność...ja byłam przez prawie cały rok na wychowawczym bezpłatnym, dopiero od listopada wróciłam do pracy i dostałam pocztą PIT za 2011. słyszałam, że jeśli mąż prowadzi działalność to nie możemy się razem rozliczać, więc muszę rozliczyć się sama tak? czy dostanę ulgę na dziecko? pobrali mi tylko 169zł. a co z mężem? jak to u niego będzie wyglądało? dostanie 2 czy 3 różne PITy? z jednego ma się rozliczyć jako osoba fizyczna, a z drugiego już jako DG? dodam, że mąż nie jest VATowcem, jest na ryczałcie. pomóżcie proszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamaa 282828
kurczę to akurat wiem:) gorzej z resztą:/ szukam info, ale nic nie mogę znaleźć. na pewno nie możemy rozliczyć się wspólnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozliczasz się z męzem pit 37 dochody twoje za 2011 dochody męza z firmy styczeń-marzec, dochody z innych zródeł jego zasiłek dla bezrobotnych, te wszystkie dochody rozliczasz w pit 37 rozliczasz ulgę na dziecko, ale oczywiści zwrot do wysokości pobranej zaliczki z tych 3 żródeł. + mąz rozliczenie ryczałtowca pit 28 do końca stycznia nie łączy sie z innymi dochodami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamaa 282828
dzięki Ci mamo, czyli powinien z tamtej firmy dostać pocztą PIT? zasiłku to mąż chyba nie otrzymywał jeśli dobrze pamiętam, bo sam złożył wypowiedzenie 3miesięczne, więc mu nie przysługiwało. dobrze kojarzę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość *next*
W jakiej formie mąż prowadzi działalność- to ważne.Jeżeli zasady ogólne KPiR to tylko Pit-36. Rozliczycie się razem i skorzystacie z ulgi na dziecko.Z poprzedniej firmy musi dostać Pit do końca lutego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamaa 282828
ok, dzięki, mąż zadzwoni jutro do księgowej i porozmawia, bo się dobrze znają, a jeśli będzie musiał wysłać pismo to wyśle, dzięki serdeczne:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamaa 282828
next- mąż jest na ryczałcie, nie jest VATowcem, więc musimy się rozliczyć wspólnie tylko z tych miesięcy, w których pracował w tamtej firmie prawda? więc wspólnie na PIT 37, a potem on sam na PIT 28 tak jak tu koleżanka wyżej podpowiadała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to i jak zapytam
a ja mam takie pytanie ... co roku sie rozliczam i zawsze mam zerówki i tym roku siedzialam w komisji wyborczej zarobilam 160zl ...i pracowalam nie caly miesiac w sklepie i zarobilam na umowie zlecenie jakos 800 zl... i moje pytanie to czy musze sie rozliczyc z tego i czy dostane raczej zwrot??? i jak u mnie z tym na dziecko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to i jak zapytam
??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pitu, pitu :)
to i jak zapytam - musiasz się rozliczyć, ale z racji tego, ze dochody o ktorych piszesz nie przekroczyły tzw, kwoty wolnej od podatku 3091,00 zł dostaniesz zwrot wszystkich zaliczek na podatek, które miałaś potrącone. Nie musisz składać PIT-u O w którym rozliczasz ulgę na dziecko, bo i tak z tego nie skorzysasz bo ją odlicza się od podatku, a Ty i tak dostaniesz jego cały zwrot. Ta ulga to nie są jakieś dodatkowe pieniążki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hhhhhmmmmmm
a jak jest w przypadku kiedy maz pracuje na etacie, a ja najpierw od stycznia do czerwca bylam na macierzynskim, a pozniej od lipca do teraz na wychowawczym z racji, ktorego dostje tez zasilek. Taka sytuacja kwalifikuje sie do uzyskania zwrotu ulgi na dziecko ?? i czy mi Pit powinien przyjsc z urzedu miasta, czy zus'u ?? z racji dostawania najpierw macierzynskiego, a pozniej zasilku wychowawczego ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hhhhhmmmmmm
up

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cos kolezanka ci namieszala
bo nie mozecie rozliczyc sie wspolnie z mezem z tego okresu kiedy jeszcze nie mial dzialalnosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamaa 282828
to jak to jest w końcu? wie ktoś może? mogę się rozliczyć z mężem czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dziś na pomarańczowo
a nie prościej byłoby pójść do kadr czy księgowości w firmie, w której pracowałaś i tam zapytać, jak to wygląda? ja tak zawsze robiłam, jak miałam jakieś wątpliwości, przecież ci ludzie zajmują się takimi zagadnieniami zawodowo. ewentualnie zapytaj na jakimś forum specjalistycznym, bo tutaj każdy Ci powie coś innego. sami specjaliści tu przecież siedzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamaa 282828
w czwartek będę w firmie to się dopytam. może mi coś księgowa więcej podpowie. spytałam na forum prawnym to dostałam odpowiedź, że nie mogę się rozliczyć z mężem jeśli jest ryczałtowcem i już zgłupiałam:) szukam czegoś więcej w necie, ale nie mogę znaleźć podobnej sytuacji do mojej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agnieska1227
kurcze, ja tez mam taka sytuacje, maz pracowal w tamtym roku 6 miesiecy, a 6 prowadzil dzialalnosc zryczaltowana. teraz nie wiem czy mozemy sie wspolnie rozliczyc za okres, w ktorym jeszcze byl zatrudniony w firmie czy ryczalt to wyklucza i co z ulga na dziecko, ktore z nas dostanie i ile. nie mam nawet kogo zapytac;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agnieska1227
zadam pyt. na ogolnym, moze ktos odpowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tu masz podobne pytanie. Dotyczy co prawda podatku liniowego, ale ryczałt działa na tej samej zasadzie. Działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym prowadzę od kwietnia 2011 r. Wcześniej uzyskiwałem przychody z umowy o pracę. Tak więc za 2011 r. złożę PIT-36L i PIT-37. Czy w PIT-37 mogę rozliczyć dochody z pracy z dochodami żony oraz odliczyć ulgę internetową? Małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu mogą być, na wniosek wyrażony w zeznaniu (wspólnie lub przez jednego z małżonków), opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów pod warunkiem, że: między nimi istniała przez cały rok wspólność majątkowa, pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, wniosek w tej sprawie złożą w terminie wyznaczonym dla złożenia zeznania podatkowego. Tak wynika z art. 6 ust. 2-2a i ust. 10 ustawy o pdof. Przy czym art. 6 ust. 8 tej ustawy stanowi, że łączne opodatkowanie małżonków nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy: art. 30c ustawy o pdof, czyli regulujące opodatkowanie podatkiem liniowym, o ryczałcie ewidencjonowanym (nie dotyczy to osiągających przychody z prywatnego najmu) lub karcie podatkowej, ustawy o podatku tonażowym. W opisywanym przypadku do podatnika ma zastosowanie podatek liniowy. Oznacza to, że nie ma on możliwości wspólnego opodatkowania dochodów z pracy z żoną. Nie ma przy tym znaczenia przez jaką część roku (jeden miesiąc czy pół roku) podatnik stosuje przepisy art. 30c ustawy o pdof. Nie ma natomiast przeszkód, aby podatnik, który, poza dochodami z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, uzyskał dochody opodatkowane według skali podatkowej (tu: ze stosunku pracy), odliczył od nich wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet, jeżeli tylko spełnia warunki do skorzystania z tej ulgi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a kto Twojemu mężowi prowadzi
księgowość? może ta osoba mogłaby za dodatkowe 50 zł rozliczyc Wam roczne pity?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agnieska1227
czyli -mama nie do końca doskonała- nie miala racji. mimo tego, ze pol roku maz tylko prowadzil dzialalnosc, czy jak u autorki tematu od czerwca nie mozemy rozliczac sie wspolnie z malzonkami....a co z ulga na dziecko? kto z niej skorzysta, oboje rodzicow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamaa 282828
mojemu mężowi księgowość DG prowadzi biuro rachunkowe i oni będą go rozliczać na PIT 28 od czerwca do końca grudnia, ale właśnie nie wiedziałam co zrobić z tymi naszymi PIT-ami 37. wychodzi na to, że musimy rozliczyć się każdy osobno na picie 37, ale co teraz z tą ulgą na dziecko właśnie? bo mi pobrano tylko 169zł (wróciłam po wychowawczym w połowie listopada). każde z nas dostanie tą ulgę czy jak?:) jestem zielona w tym temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a kto Twojemu mężowi prowadzi
no to idź do tego biura rachunkowego i zapłać dodatkowo za rozliczenie roczne, oni na pewno zrobia to dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I tu masz jeszcze jedno wyjaśnienie: Z ulgi możemy skorzystać, jeśli opłacamy podatek na zasadach ogólnych, rozliczając się według skali podatkowej. Nie możemy jej uwzględnić rozliczając dochody opodatkowane w sposób uproszczony - stawką liniową, ryczałtem ewidencjonowanym bądź kartę podatkową. Będzie to możliwe jedynie w sytuacji, gdy oprócz tych dochodów osiągniemy dodatkowo dochody objęte skalą podatkową. Wówczas ulgę wykorzystamy rozliczając się z tych właśnie dochodów na PIT-36 bądź PIT-37.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamaa 282828
messol dzięki wielkie,ten artykuł wyjaśnia wszystko...no oprócz tej ulgi, rozumiem, że mąż nie dostanie za okres kiedy był już ryczałtowcem, ale co teraz z rozliczeniem PIT 37 z okresu styczeń-marzec 2011. kto pobierze ulgę? każde osobno? czy tylko może jedno z nas? i wtedy kto? kto miał pobraną większą zaliczkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem. :( Szukałam w informacjach, ale niczego się nie doszukałam. Nie będę więc zgadywać, aby cię nie wprowadzać w błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×