Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość rottana

przyszłe mamusie 2013r. Zapraszam:)

Polecane posty

słuchajcie jak sie liczy przerwy miedzy karmieniami??? jesli chce karmic co 3h to licze te 4h od poczatku pierwszego karmienia czy od konca? np. zaczelam od 15, maly skonczyl jesc o 15;30 nastepne karmienie o 18 czy o 18;30? szukalam w necie info. ale sa rozne teorie na ten temat. viola ja ogolnie do pupki uzywam tylko pudru;) moje konto i jak mala przyjela nitelle? moj po czekoladzie ma ewidentne zatwardzenia rottana ja chyba tez zaczne po prostu probowac roznych, bo w sumie temat pamperdow bedzie sie ciagnal jeszcze spory czas wiec warto wybrac te najlepsze lilka faceci to czasem palną głupoty a później tego żałują. niestety;/ ja czytałam w tek książce żeby jednak konsekwentnie odkładać dziecko do łóżeczka, jak płacze brac na rece uspokajac i odkladac i tak w kolko az sie nauczy, ta babka tak odkladala dziecko az 136razy! ale sie nauczylow koncu samodzielnie zasypiac;) hmm glodek ciekawe jak u mojego z tymi wodniakami;/,i tez mowila o tych kropelkach biogaje, lilce tez chyba radzila je polozna z tego co pamietam, za chrzest płace 100 i ile łaska za msze mini ja robilam ale u mnie nie wykryto wiec nie pomoge:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no wlasnie viola stad moje pytanie jak liczyc przerwy miedzy karmieniami, tez sie ciagle nad tym zastanawiam co wtedy kal maly obudzi sie na dlugo przed "terminem"??? moj tak czesto ma ze np koncze plan po 2,5h a nie po 3 bo sie wczesniej budzi no i wtedy zaczynam karmic, juz nie czekam do tych 3 godzin bo placze. cenna informacja z brakiem tych zaokraglen w huggisach;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kropelka tez mnie zastanawiaja te przerwy. Ok a odkladac za jedym razem do loeczka az zasnie czy rozlozyc to na kilka dni? Kurde ma stresa z tym karmieniem teraz po znieczuleniu. Niby odciagnelam pokarm. Raz jak wrocilam okolo godz po dentyscie po jakies 100-150 ml z cyca i po obiadku jakies 4 godz po wizycie ale juz malo mi sciagnelo bo nie mialam mleka poszlo okolo 20 ml z cyca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Heja znowu ja licze co 3h od momentu rozpoczecia karnienia czyli jak np jadla o 15 to nast karmienie o 18 (lub wczesniej jak sie dopomina albo troszke pozniej jak usnol niedawno- np o 17.45- wtedy np o 18.30)- tak mi radzila baba w poradni laktacyjnej. viola- no jak zostalo ci te 1h to dawaj go w bujak albo jakas integracja, zabawa itd i najlepiej poczekac do terminu jedzenia nawet jak troszeczke marudzi to przetrymac zeby zglodnial. Ja Matldzie dawalam jak ona zaczynala marudzic i gowno jadla. Za to teraz musze to ladnie wylapac bo jak wpada w hsterie z glodu to dupa z jedzenia sloiczkow dzis dostala sloiczek z.....uwaga!....... GLUTENEM......wczoraj tez troszke dostala i wszytso bylo cacy, kupa jak ta lala wiec postanowilam sie nie piepszyc Rzygania ciag dalszy....na wieczornej przedkapielowej integracji jak ja trzymalam na rekach (pionowo) niunia z uroczym usmiechel haftnela mi cetralnie w dekold- miedzy cycki- ona sie w tym robi na prawde dobra...ale o tyle dobrze, ze to bylo juz dluzszy czas po jedzeniu i poszla slina z tym serkiem, takze przetrawione. A wciagu dnia niewiele ulewala "na swierzo" wiec dobrze. Mi juz dziecko usypia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lilka ta babka zamieszkala z dzieckiem ktore sie przyzwyczailo do zasypinia na rekach i 1 nocy odkladala je do lozeczka 126 razy, 2 nocy 30razy a 3 juz duzo mniej. ja sie staram brac go na rece uspokajac i odkladac ale dzis tak sie darl ze jak tylko go wzielam na rece to w minute mi usnal i odlozylam go juz spiacego. mamucha faktycznie sen tutaj duzo znaczy bo ja az tak codo minuty nie wybudzma na karmienie jak spi, gorzej ze postanowilam sobie kapac go codziennie i od 2 dni nie moge tego wprowadzic bo mi spi w porze karmienia. teraz np od 18:30 spi;] a kapac mialam o 20;/ i nie wiem w koncu czy kapac tak pozno czy nie, chce zeby skojarzyl ze po kapieli jest nocne spanie. ten gluten to i u mnie bedzie ciekawy temat, bo ja przeciez mam celiaklie, ciekawe czy maly tez bedzie mial

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mamucha - no tak też dziś zrobiłam, przetrzymałam do 3h, w międzyczasie podrzemał jeszcze troszkę, zjadł o 11 i poszliśmy na spacerek. no ale teraz druga sprawa - jadł o 16, potem kupa, bujaczek, troszkę rączki a on nie ma zamiaru spać. o 18 drzemka 10min w łóżeczku i tyle... i jadł o 18.45 i znów bez spania do 19.40 do kąpieli i potem znów dojadł i teraz śpi... co w takim wypadku z LP skoro on mi w te 3h nie zaśnie... poprostu realizuje go dalej normalnie nie?? i czekam 3h z karmieniem?? kropelka - u nas płaci sie tylko za chrzest i to już jest za msze też. mam pytanie jeszcze - czy waszym maluchom zbiera sie też taki biały serek pod paszkami (i ma takie czerwone) i za uszkami?? przecież jest codziennie kąpany a mimo to tak ma... i to tak nieprzyjemnie pachnie :/ dziś posypałam mu pod pachami puderkiem i za uszami też popudrowałam, ale czy to coś da. fakt faktem mój maluszek ma troszkę ciałka i może dlatego sie poci mamucha - kurcze ty to masz atrakcje z tym rzygankiem :) ale pomyśl jaka to maseczka dla dekoltu :D a tak poważnie - czy to jej nie szkodzi?? no bo skoro to było już przetrawione to z jakiegoś powodu je zwróciła.. mój mały troszkę zawsze uleje przy odbiciu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no a ten gluten to uczula tak?? czy dlaczego mówisz nie jest taki zły??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kropelka - ja przy kąpaniu i nocnym usypianiu nie trzymam sie ściśle tych reguł... bo jadł o 16 i potem o 19, kąpanko o 19.40 i potem o 20 troszkę zjadł i poszedł spać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viola ja mam wykupiony abonament w prywatnej opiece medycznej dla dziecka. o tym zaleganiu pokarmu to ta pediatra mi dzis powiedziala. zeby czesto dziecko odbijalo i wyzej lezalo tzn podlozylam poduszke pod materac. a i jeszcze pediatra spytala czy ktos juz mowil, ze moj maly ma takie szare naokolo ust. nikt nic nie wspominal o tym, a i ja nie zauwazylam nic takiego i dlatego tez kazala isc do kardiologa, nie wiem z czym to ma zwiazek. nom moj kupil ta biogaie-40zl za mala buteleczke kurde, ale juz zaczynam podawac. u mnie malo spal w dzien, dlatego po kapieli i butli niby szybko padl u mnie na rekach jak wzielam go do odbicia, polozylam do lozeczka i spal, ale slysze teraz, ze sie kreci :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
głodek - tak patrze na zdjęcie twojego synusia z 17 lutego jak Bartuś podnosi główkę i jestem w szoku, bo mój wczoraj 2 m-ce i jeszcze tak główki nie trzyma... fakt że ma trochę fałdki na szyjce i może ciężko mu podnieść?? a może coś z nim nie tak :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to zasinieniee to podobno (z tego co wyczytalam w necie) to moga byc problemy z krazeniem czy cos z serdusziem, dlatego skierowala do kardiologa by sprawdzic czy wszystko ok. eh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viola no cos Ty. na pewno wszystko dobrze jest. moj jest czasem leniwy i nie chce sie jemu tak glowki podnosic jak ma po bokach rece, lepiej jak raczki ma pod broda-robilas tak?ale jak byl na wizycie u ortopedy, wzial go na brzuch i nie chcial podniesc glowki to powiedzial, ze jak nie chce podnosic to niech nie podnosi i juz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viola- nie trzymaj sie tego LP tak na sztywno, jak nie pospi w ciagu jednego bloku to sie nic nie stanie- Matysce tez tak sie zdarza dosc czesto. I b czesto jest tak ze ona zje pozniej zabawa i sen ale np na 30 min i pozniej dalej zabawa czy cos i pozniej po kolejnym jedzeniu pada na dluzej (np 2h) i ona w sumie co 2-gi blok robi ten standardowy schemat. Normlnie go realizuj dalej. I jak maly nie bedzie spal dosc dlugo przed kapaniem to ci szybciej padnie do spania po kapieli. kropelka a zacznij go kapac wczesniej np 19-19.30 bo ja jak kapalam Matyske o ok 20 to ona juz padnieta totalnie byla i przemeczona i wogole spac nie chciala tylko sie strasznie darla a co do ulewania to ponoc normalne to przetrawione- maluchy tak sie pozbywaja nadwyzek pokarmowych- jak maluchy ulewaja i nie traca na wadze to wszytsko ok heheh a maseczka z dzieciecego rzyga- godna polecenia- cycki mam jak pupcia niemowlaka :PPPP ach te chrzty.....jak ja sie ciesze ze mnie to nie dotyczy a gluten niby moze uczulac i z tym trzeba ostroznie bo to juz jest troche "normalne" zarcie ale bez przesady, matyska tez robila wioche u neurologa z podnoszenem gkwki, normalnie w domu bierze sie za siadanie a jak ja dr chcial podciagnac to ta za cholere nie chciala i tylko leniwie sie usmiechala...... glodek zazdroszcz pryw opieki, troche rzeczy z malym sie uzbieralo ale dobrze ze powyjasniane i "w toku rozwiazywania" W robicie LP noca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja dopiero mam zamiar zacząć go wprowadzać i nocą to raczej nie... zaczynać od rana. teraz mój mały właśnie sie obudził po godzinie spania i piszczy w łóżeczku - tylko czemu... wg książki i tabelki wydaje mi sie że to płacz na zmęczenie/przemęczenie tylko dlaczego sie obudził skoro zmęczony?? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a jak ty mamucha robisz z tym wieczornym jedzeniem jak np. mała jadła o 18, kąpiesz ją powiedzmy o 19.30 to dajesz jej jeszcze jść po kąpaniu?? czy kładziesz spać czy czekasz do 3h i karmisz i idzie spac??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczyny ja też trzymam reguły co 3h.jak np daję mleko o 12 to potem o 15 chyba,ze śpi to pózniej....nie wybudzam:)ja moją kąpie o 21 zazwyczaj....więc jak mi zje tak jak dziś 18:20 to zaraz po kąpieli dostaje butlę i do spania:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moj maly spi od 18;30..i ani mysli sie budzic. to juz 4 godziny. ciekawe jaka noc bedzie viola mojemy sie czasem zbiera cos takiego pod paszkami, a moze gazy? dziwne zeby po spaniu wstawal zmeczony hmm nie wiem sama mamucha babka pisala zeby w nocy nie bylo zadnej zabawy tylko karmienie i od razu do lozka;) zeby dziecko nie zaczelo kumac ze w nocy zabawa;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczyny ,tak szukam w necie jakie dokumenty trzeba zlozyc do becikowego ale na tych stronach taki burdel..... powiedzcie co sie sklada. ja pracuje na 1/2 etatu, maz zolnierz zawodowy. wiem ze akt urodzenia dziecka albo skrocony, pit za 2012-bo dochody trzeba teraz, tak? no ten ich wniosek. ale co jeszcze?? chcialabym to ogarnac w miare mozliwosci zanim urodze bo potem maz sam zostanie z tym. za chwile i jak bede mogla sie wypowiedziec o pieluchach itp;p juz 35 tydzien, dzidzius sie kreci, ja sie nie moge doczekac az go przytule..o jejku...... moj bubcio:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej laseczki viola---> nieprzejmuj sie, moj tez nie podnosi glowki a juz ma ponad 2 mc. widac ze na to potrzebuje wiecej czasu. pamietaj ze kazde dziecko rozwija sie we wlasnym tepie;-) a te mleczko to moj tez ma. teraz zaczelam myc zawsze dokladnie wszystkie faldki i oliwka smarowac. tam sie zbiera pot, i to ze skora "trze" o skore i sie sciera i to nie jest nic innego jak naskorek z potem. to sie przyjzyj na stopkach miedzy paluszkami. tez wczoraj patyczkami do uszu czyscilam bo sie uzbieralo mimo dokladnych kapieli. mini----> nie boj sie, w szpitalu podczas porodu co 6 godzin beda podawac dozylnie antybiotyk a w razie jakby nie zdazyli to zbadaja dokladnie niunie i jak nie bedzie miala tej bakteri to ok a jak bedzie to jej podadza antybiotyk. w czasie ciazy sie tego nie leczy aczkolwiek mi kazala wziasc augumentin zaczy.ajac od 3 dni przed porodem (bo mialam wywolywany) a w razie jakby zaczol sie sam to mialam brac co 4 h az do przybycia do szpitala. anusiak----> troche tego jest;-) -z urzedu skarbowego zaswiadczenie o dochodach za 2011r twoj i twojego mena -z zusu zaswiadczenie o skladkach zdrowotnych za 2011 twoje i twojego mena -pit 11 za 2011 twoj i twojego mena -ksero dowodu osobistego twoj -akt urodzeniq dziecka (jako ze mnie zwolnili to z zusu musialam miec zaswiadczenie od kiedh jestem na maciezynskim i zaswiadczenie o dochodach za 1mc,swiadectwo pracy) -wszystkie wnioski jakie ci dadza w mopsie. i chyba to wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moj wczoraj spal 5,5h! rekord jak na niego. a kolejnym rekordem jest mój maly akrobata:D -> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/47672c5019dc5812.html a skoro już jestem na fotosoku to wklejam jeszcze Piotrusia renifera -> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aababc45881b1c75.html i Piotrusia muminka:p -> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/57521e050882f2f4.html :) swoja droga, jak myslicie, czy jak dziecko zje i zrobi duuze kupsko to może zaraz po tym być głodne? mój dzis zrobił takie kupsko i niby nast karmienie za 2 godz a on po tej kupie rece do buzi wkladal i ryk..i sie tak zastanawialam czy go nie nakarmic ale to bylo 40min od ostatniego karmienia..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzien doberek :) nocka u nas cacy maly po jedzeniu o 24 wstal o 4,15 i 7,25 wiec sie wyspalam. maly teraz spi od 8,30 a kolejne karmienie o 10,30 wypada dzisiaj sie zabieram za wprowadzanie drzemek w lozeczku a nie w bujaku. A wlasnie jak to u was jest? Mamucha ty jestes naszm mentorem :P twoja Matyska spi w dzien podczas tych drzemek w lozeczku czy tez sie jej zdarza na lozku badz w bujaku? Dzisiaj u nas ladne slonko wiec pojdziemy pozniej na spacer. Po poludniu odwiedza nas polozna. Mam do niej milion pytan no i jestem ciekawa ile moje bejbe wazy :) urcze jeszcze poltora tygodnia i swieta ale to leci. Ja jutro ide do ginekologa zeby zobaczyl jak ta moja piczka sie goi :P mam nadzieje ze wszystko ok, chciaz dzisiaj jakies takie strasze cianiecie czulam i lekkie pobolewanie... Tak gadacie o tych chrzcinach my sie dopier zbieram na lipiec moze sierpien. Lokal juz wybralismy tylko musimy pojechac na rekonesans obiadowy i zobaczyc terminy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kropelka sliczny jest twoj maly, a jakie ma wloski dlugie... moj w porowaniu do twojego to jest skinhedem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siemano u nas standardowa nocka zarcie o 18/24/6 plus ryk o 3 bo oczywiscie sie obrzygala (poszlo nosem) i musialam oodessac frida) teraz znowu kima. kropelka- gratuluje 5,5 h spania- super wynik -a jak dalej sie on potoczyla, sliczny ten twoj maly i niezla ma grzywe :) i widac po oczkach charakterek :P a co dozarcia to ja po takiej kupie dalabym jescze troche i w zaleznosci ile zjadl- jak pociumal to liczylabym od 1-szego karmienia a jak porzadnie sie zaciagnal to od tego 2-giego. lilka- mala teraz spi tylko w lozeczku, jak byla mlodsza to spala roznie i w bujaku i na rozku w salonie- gdziekolwiek a teraz nie zasnie tak bo ja za duzo rozprasza i sie drze a jak ja wsadzam w lozeczko to sie od razu wycisza bo wie z tam bedzie ladnie spala :) heheh mentorem ja mam tylko adzieje ze na serio nie wymadrzam sie strasznie ale na serio chce wam pomoc i podzielic sie moimi doswiadczeniami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lilka - u nas z drzemkami jest różnie... wczoraj 2x spał mi w łóżeczku po pół godz, potem we wózku 3,5h i wieczorem ok. 18 drzemka 10min w łózeczku. dziś jak narazie od godzinki w łóżeczku. Muszę powiedzieć ze już w leżaczku tak nie zasypia, lubi posiedziec, popatrzec ale okres usypiania już mu chyba przeszedł :) lubi spać we wózku ale że wózek u rodziców na dole to tylko jak idę tam na kawę to go kładę kropelka - mały jednak wczoraj pomarudził pomarudził i poszedł spać dalej, może był za mocno zmęczony i jak sie przebudził to cięzko mu było zasnąć :) hmm z tą kupą też sie czasem zastanawiam, mój dziś też zrobił po jedzeniu dużą i sama niewiem czy może być potem głodny czy nie... a synuś przesłodki :D miałaś zakładać facebooka co nie?? dobrze pamietam?? :) anusiak - ale to zleci!! kurcze wogóle jak czas zleciał, niedawno my rodziłyśmy a teraz już kolej na kolejne mamusie :D oj zapindala zapindala życie do przodu :D rottana - no to mnie uspokoiłaś z tą główką - masz rację, z chodzeniem też tak będzie, jedne nasze bobaski będa już biegać a inne raczkować dopiero :) ale jak zobaczyłam tak wysoko podniesioną główkę u głodka to troszkę sie zmartwiłam... :) aa tak myślałam że to pot bo jednak trochę tych fałdek jest, ja teraz dokładnie po kąpaniu wycieram i sypie pudrem, a miedzy paluszkami u stóp nie patrzyłam - musze je potem obejrzeć :P Ja chyba dziś utrafiłam w odpowiedni moment (wg autorki książki) i odłożyłam małego do łóżeczka o 8.45 jak ziewnął 3x no i sam usnął!! pierwszy raz tak po cichutku, bez marudzenia i wogóle - jakby go nie było - misiaczek mój :D i śpi do teraz. jedzonko wypada na 10.40 i potem pójdziemy na spacer. no i potem zobaczymy, nie chciałabym wybudzać po 3h bo we wózku dobrze mu sie śpi, ale zobaczymy jak to będzie, może poczekam do 4h bo w tej książce napisane że przy mm to przerwy moga być 3-4h. muszę sobie wydrukować tą tabelkę z rodzajami płaczu i oznakami i bede teraz obserwować :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mamucha - ja przepraszam że sie powtarzam ale może ci umknęło a chciałabym wiedziec jak to u ciebie: a jak ty robisz z tym wieczornym jedzeniem jak np. mała jadła o 18, kąpiesz ją powiedzmy o 19.30 to dajesz jej jeszcze jść po kąpaniu?? czy kładziesz spać czy czekasz do 3h i karmisz i idzie spac?? nie wymądrzasz się - dla nas naprawdę cenne są te rady, jesteś bardziej doświadczoną mamusią :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viola- zapomnialam. Malej robie tak ze je np o 16 pozniej po 3h czyli np 19 dostaje normalnie porcje i po kapaniu daje jeszcze o ile chche a pozniej juz nocne to jak mala sie mniej wiecej obudzi, mozecie probowac tego poznowieczornego karmienia na spiocha . Wogole z tym wieczornym karmieniem to ja wogole nie czekam do 3h jak np jadla o 17 czynawet 18 to przed kapaniem prbuje jej wcisnac mleczko i probuje tez po kapaniu- z roznym skutkiem. Wiem na pewno ze lepiej zasypia jak zje przed kapaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wogole ten LP troche sie rozjezdza w okolicach 4-tego miesiaca jak maluch robi sie juz bardziej kumaty i cwany no i wtedy jest wprowadzane stale zarcie (heheheh tutaj tez pewnie bede sie wymadrzac :PPPPPP) a to tez powoduje chaos :P wogole Matyska jest na maksa zarta na te sloiki i takie normalne ludzkie zarcie sie smieje ze jeszcze miesiac i bede jej gotowac ogorkowa i smazyc schabowego :PPPPP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lilka ja wprowadzam spanie i drezmke tylko w lozeczku. hm po mojej stronie lublina nie ma słonka:p lilka ile razu juz u ciebie polozna byla? mamucha charakterek jest:D hehe zadziora mała:p pozniej spał po 3h wiec nie bylo zle, wyspalam sie viola ja jak studiowalam ta tabele placzu to rozpoznawalam te zachowania o których ona pisała, wiele z nich powtarza sie u mojego piotrka tylko nie wiedzialam co oznaczaja, a teraz to juz bedzie prostsze, mam nadzieje:D a fejsa zalozylam ale tam nudą wieje, bo nie wrzucam fotek małego tylko jest jedno moje profilowe i tyle:p mamucha ja sie wlasnie troche boje ze sie namecze z tym LP a pozniej i tak sie wszystko rozjedzie jak mi troche dziecko podrosnie, ale ona pisala ze takie okresy jak zabkowanie czy wrowadzanie innych pokarmow wprowadza chaos, ale tego jeszcze nie czytalam bo mnie narazie nie dotyczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kropelka polozna byla u mnie dwa razy dzisiaj bedzie 3 miala byc w tamtym tyg ale ja jakies chorobsko dopadlo. kropelka ile ci zajelo przyzywczajanie malego do łózeczka? Ma do was pytanie czy dziecko po 6 tyg zyacia zaczyna sie jakos przestawiac? bo moj maly 3 dzen sam nie wie czego chce jakis na maxa rozproszony jest i malo spi wczoraj to przez caly dzen moze ze 2-3 godz w sumie spal az w koncu padl ze zmeczenia o 21- bidactwo :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×