Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Darya

ZMIANY po 26 czerwca odnośnie paszportów i dowodu dla dzieci

Polecane posty

http://zielonalinia.gov.pl/default.aspx?docId=10089 to ja już mam mętlkik w głowie-bo jeśli na dowód można podróżowac tylko w strefie Shengen a UK chyba w niej nie jest to moja 2 letnia córka która ma tymczasowy dowód osobisty ważny jeszcze 3 lata musi mieć paszport?????????????? cytuję: "W wypadku podróży po krajach strefy Schengen można, zamiast paszportu, wyrobić dziecku dowód osobisty. O dowód osobisty należy wystąpić do gminy, w której jesteśmy zameldowani. Nie możemy go wyrobić za pośrednictwem konsulatu RP."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od 26 czerwca 2012 r. dzieci, które dotychczas przekraczały granice na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, będą musiały mieć własny dokument podróży. Zmiana dotyczy tylko dzieci, które zostały wpisane do paszportów swoich rodziców przed 28 sierpnia 2006 r. Od sierpnia 2006 r. stosowana jest bowiem zasada „jedna osoba, jeden paszport i nie ma już możliwości wpisania dziecka do paszportu rodzica. Utrata ważności wpisów dzieci w paszportach rodziców od 26 czerwca br. wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej dotyczącego paszportów i dokumentów podróży wydawanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Od 26 czerwca 2012 r. dzieci, które dotychczas przekraczały granice na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, przy przekraczaniu granicy muszą mieć własny dokument podróży. Utrata ważności wpisów dziecka w paszporcie rodzica nie ma wpływu na termin ważności tego dokumentu w odniesieniu do jego posiadacza. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy państwowej jest przede wszystkim paszport, dlatego najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wyrobienie dziecku właśnie tego dokumentu. Na podstawie paszportu dzieci mogą podróżować po całym świecie. Dowód osobisty umożliwia zagraniczny wyjazd, ale tylko do krajów będących w strefie Schengen. Przed podróżą do krajów nienależących do UE powinniśmy również sprawdzić, czy wymagają one od Polaków posiadania wizy i jaka jest procedura jej uzyskania, a także jak długo od daty rozpoczęcia podróży do danego kraju powinien być ważny polski paszport. Należy pamiętać, że obecnie do paszportów biometrycznych i paszportów tymczasowych nie można wpisywać dzieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czas oczekiwania na wydanie paszportu przez wojewodę wynosi do 30 dni. Czas oczekiwania na paszport w konsulacie może być dłuższy. Osoby, które przed planowanym opuszczeniem kraju dotychczasowego pobytu mają zamiar złożyć w konsulacie wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, powinny rozważyć, czy występować o paszport biometryczny, czy o paszport tymczasowy na powrót do kraju. Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie mającej poniżej 18 lat składają rodzice. Zgodę na wydanie paszportu oboje wyrażają na wniosku o wydanie paszportu albo w innej pisemnej formie. Dziecko w wieku do pięciu lat nie musi być obecne przy składaniu wniosku o wydanie paszportu tymczasowego. Nie jest również wymagana obecność dziecka do lat 18 przy odbiorze zarówno paszportu, jak i paszportu tymczasowego. Wniosek może być złożony przez jednego z rodziców, jeżeli dostarczy on pisemną zgodę drugiego rodzica na wyrobienie paszportu dla dziecka własnoręczność podpisu rodzica musi być potwierdzona notarialnie lub przez organ paszportowy. Jeśli do złożenia wniosku uprawniony jest tylko jeden rodzic, przy składaniu wniosku o wydanie paszportu dla dziecka przedkłada on odpowiednie dokumenty to potwierdzające, np. orzeczenie sądu o pozbawieniu praw rodzicielskich drugiego rodzica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paszport wydany dziecku, które ukończyło 13 lat, jest ważny przez 10 lat od daty jego wydania. Paszport wydany dziecku w wieku od 5 do 13 lat jest ważny przez 5 lat. Co do zasady dziecku, które nie skończyło jeszcze 5 lat, można wyrobić ważny 12 miesięcy paszport tymczasowy. Na żądanie rodziców dziecku do lat 5 może być wydany paszport biometryczny, ważny przez 12 miesięcy od daty jego wydania. Zamieszczona w nim fotografia musi spełniać wymogi biometryczne (więcej na ten temat w artykule „Paszport). Opłata za wydanie paszportu zależy od wieku dziecka i wynosi (po zastosowaniu 50% ulgi): 30 zł za paszport dla dzieci poniżej 13 lat, 70 zł za paszport dla dzieci, które ukończyły 13 lat. Opłata za wydanie paszportu tymczasowego dla dziecka wynosi 30 zł. Za wydanie paszportu w konsulacie pobierana jest dodatkowo opłata konsularna. Konsul może wydać naszemu dziecku paszport bez zamieszczenia w nim numeru PESEL (np. ze względu na brak odpisu polskiego aktu urodzenia dziecka urodzonego za granicą). Trzeba jednak pamiętać, że w kraju nie ma możliwości otrzymania następnego paszportu (także tymczasowego) bez numeru PESEL. W tej sytuacji należy wystąpić o nadanie dziecku numeru PESEL (więcej na ten temat w artykule „PESEL). W wypadku podróży po krajach strefy Schengen można, zamiast paszportu, wyrobić dziecku dowód osobisty. O dowód osobisty należy wystąpić do gminy, w której jesteśmy zameldowani. Nie możemy go wyrobić za pośrednictwem konsulatu RP. Od 1 stycznia 2010 r. za wydanie dowodu osobistego nie pobiera się żadnych opłat. Na dokument czeka się do 30 dni. Dowód osobisty dziecka jest ważny pięć lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość A czy jest....................
tam cos napisane o dowodach? Do tej pory corka podrozowala na dowod? I co? Nagle Anglia wypisala sie z Unii Europejskiej? Dalej mozna na dowod podrozowac. A zmiana dotyczy starych paszportow, w ktorych wpisane bylo dziecko. Do tej pory mozna bylo wpisac dziecko w swoj paszport i wowczas dziecko nie potrzebowalo zadnego dokumentu. Od 26czerwca kazde dziecko musi miec swoj dokument (paszport lub dowod) i na tej podstawie moze przekraczac granice!!! Jesli corka ma swoj dowod to moze podrozowac normalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mialam kiedys podobnie
Anglia juz nie jest w Uni Europejskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zaczarowany olowek10000
jak to nie jest?? :o oczywiscie, ze jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dober77
W 22 krajach UE nie obowiązują już kontrole graniczne. Zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych było możliwe dzięki tzw. układowi z Schengen, którego postanowienia stanowią część prawa UE. Układ ten znosi kontrole na granicach wewnętrznych, ustanawiając w zamian skuteczną kontrolę na granicach zewnętrznych UE i wprowadzając wspólną politykę wizową. Do Schengen należą wszystkie kraje UE, z wyjątkiem pięciu: Bułgarii, Cypru, Irlandii, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria są również członkami Schengen, choć nie należą do UE. Oznacza to, że wybierając się w podróż do tych pięciu krajów, należy zabrać ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty, podobnie jak przy przekraczaniu zewnętrznej granicy UE. Dokumenty te warto mieć przy sobie również podczas podróży po terytorium UE, ponieważ mogą być wymagane do potwierdzenia tożsamości lub ze względów bezpieczeństwa. Uwaga: jedynym ważnym dokumentem tożsamości jest dokument wydany przez organy krajowe. Trzeba również dopilnować, by dziecko posiadało w podróży własny paszport lub inny dokument tożsamości albo zostało wpisane do dokumentu opiekuna. Od 26 czerwca 2012 r., aby móc przekroczyć granicę, każde dziecko będzie musiało mieć własny paszport lub dokument tożsamości (nawet jeśli jest wpisane do paszportu rodzica, który pozostaje ważny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość atas

link już nieaktywny :(

Na dzień dzisiejszy jeszcze można wjechać z dowodem do UK, ale prawdopodobnie zmieni się to w marcu 2019. Polecam sprawdzać takie informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych albo Ambasady Brytyjskiej, bo to jest najbardziej wiarygodne źródło informacji.

A jakby ktoś szukał info ogólnie o paszportach dla dzieci to zapraszam na stronę: https://wycieczkiszkolne.atas.pl/blog-artykuly/64-paszport

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  

×