Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość bo tak sobie czytam i czytam

3 latki. Samodzielne czy nie?

Polecane posty

Gość bo tak sobie czytam i czytam

Czytam i czytam i tak po przeczytaniu pewnego topiku nawinął mi się temat:D Trochę się uśmiałam jak to niektóre mamy się spinają, inne krytykują a jeszcze inne w mądry sposob doradzają ale nie ważne, wróćmy do tamatu. Jak samodzielne są Wasze 3 latki? ubiorą /rozbiera się same? jedzą same ? umieją np zrobić sobie kanapkę pod nadzorem rodzica/opiekuna? sikają, podcierają się, myją zęby same? (pod nadzorem opiekuna/rodzica)? sprzątają po sobie zabawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozbiorą- tak :) Ubiorą- skarpetki i to góra do dołu :) Je sama kanapki sobie nie zrobi! W ogóle by mi to do głowy nie przyszło! sama sika, nie podciera sie, zęby jej myję- ona tylko "poprawia" :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bo tak sobie czytam i czytam
mireczkowataaa - jak robię kanapki córka jest już obok. Dostaje swoj nóż (taki mały :)) i smaruje chleb masłem, bardzo to lubi:D pote wybiera sobie co na kanapkę położy, ser, wędlina, ogórek, pomidor. Mam więcej sprzątania ale córka bardzo to lubi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurcze, świetny pomysł- wprowadzę w życie :) Tylko u nas jest tak, ze córa nie je kanapek- ściaga z kromki i je wszystko oddzielnie ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mój synek w prawdzie w grudniu bedzie miała 3 lata ale i tak sie wypowiem je sam i całkiem dobrze mu to wychodzi, załatwia się sam i próbuje się podcierać,ale wiadomo jak mu to wychodzi:) nieraz na plecach rozsmaruje:-D rozbiera się bardzo szybko zwłaszcza do kąpieli. Jeśli chodzi o ubieranie to ubierze sobie czapkę, spodnie( ale zamka nie zapnie i guziczka) a skarpetki na lewą strone:) zęby najpierw on myje a ja po nim poprawiam. Jeśli chodzi o kanapki to ja smaruje je masłem a on układa na nich co mu się spodoba jakieś plasterki wędliny czy sera.Zabawki sprząta razem ze mną i jest to dla niego zabawa. Jak rozleje sok na podłoge to sam bierze mopa i wyciera.Ostatnio sam włączył sobie odkurzać i odkurzał . Za to nie bardzo chce chodzić za reke na spacerach i często się szarpie,żeby tylko się wyrwać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W wieku 3 lat moje jadly już same bez karmienia,z kubka już tez piły a nie z butelki, kanapki robily tylko i wylacznie w ramach zabawy i wyglupow a nie że musialy sobie robic bo matka czy ojciec ma cieżki tyłek ,wygladalo to tak że plastikowym nozykiem rozsmarowywaly serek,plaserki wedliny pomidora kladly,mialy przy tym radoche i wariacje odchodzily takie,że kuchnia cala byla wysmarowana a dziecko do mycia umazane czym sie da.To w ramach świrowania te kuchenne zabawy Zęby równiez samodzielnie myły,choc trzeba bylo zaganiac i pilnowac,,bo do tej pory potrafią oszukiwac. Podcieraly sie ,ale nie zawsze dokladnie i czesto bywały brudne majteczki jesli sie któres z nas dziecku dokladniej nie wytarło tyłek,ale w pore coraz bardziej dokladniej dziecko sie wycierało Zabawki obowiązkowo po sobie sprzatają,nikt inny tego za nich nie robił(to akurat jest niepodwazalne) Łatwiej im przychodziło zawsze rozbieranie sie, to bez zadnych problemow, z ubiorem to tak jest ze na opak,czesto na lewa strone, tył na przod, na nie tą noge, i trzeba pilnowac by prawidlowo wlozyly ubrania czy skarpetki,buty,z majtaki bywal problem jaki otwor jest własnie na nogawki a jaki na tylek :) Zobaczylam ze synkowi najdluzej zajeła nauka samodzielnosci, i w wieku 4 lat jeszcze niezdarnie mu ta samodzielnosc wychodziła, lecz taki z natury ciapek z niego do tej pory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szkotka uk
moja corka je samodzielnie lyzka i widelcem od momentu jak skonczyla 14 miesiecy wiec dla mnie 3 ktory sam nie potrafi zjesc zupki jest poprostu nie do pojecia. rozbiera i ubiera sie sama ( najgorzej jej idzie z bluzkami bo tego jeszcze nie umie) chodzi bez pieluch po mieszkaniu od skonczonych 16 miesiecy a do zlobka od 20 miesiaca zycia. Podciera sie sama - ale nie zawsze dokladnie. Kanapki robi sobie sama z tego co jej naszykuje, sama smaruje maslem i pozniej naklada to z czym chce zjesc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama trzy latki
Tak, jest samodzielna. Sama je łyżką, widelcem. Robi kanapki :) a przy tym ma dużo frajdy. Smaruje chleb masłem, układa warzywa na kanapce. Siku i kupę robi sama, tzn sama zdejmuje majteczki, potem niesie nocnik do łazienki i wylewa siki. Po siku podciera się sama, po kupie nie, ja pomagam. Rozbiera się sama, ubiera też. Myli strony lewa z prawą ale sobie radzi. Sama zakłada buty. Stara się zapinać zamki np w kurtce i czasami się udaje. Lepiej wychodzi rozbieranie niż ubieranie., Zabawki po sobie sprząta ale nie zawsze, zalezy od humoru :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do autorki tematuuutorrki tema
wiem co czytałaś, ja też się uśmiałam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moja radzi sobie swietnie z jedzeniem, nie brudzi sie, ladnie trzyma lyzke , ladnie pije. Zanosi po sobie naczynia do kuchni, wrzuca smieci do kosza, brudne ciuchy do kosza z brudami. Idzie sama na kibelek, po siusiu umie sie obsluzyc po kupie jeszcze nie. Z rozbieraniem nie ma problemu, z ubierania to buty, skarpetki, koszulki czasem tez po dluzszej walce ubierze. Zeby myje naprawde porzadnie i nie pamietam kiedy ostatnio po niej poprawialam. Sprzata swoje zabawki (czasmi po dostaniu ochrzanu jak sie stawia), ma juz swoje 'obowiazki'domowe (w stylu przynoszenia prania z pralki i pomocy mi jak ja je rozwieszam, potem jak juz jest suche to poskladane idzie i uklada w szafce w odpowiednich miejscach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lektor np:
Je samodzielnie, umyje się, załatwi i umyje zęby sama-ale wiadomo muszę trochę poprawić. Ubieranie-koszukę,spódnicę,sukienkę czy dres założy sama-nie radzi sobie z suwakiem. Do kuchni nie wejdzie,za to pół dnia może siedzieć z ojcem w garażu :) Jaki temat czytałaś-bo i ja się chętnie pośmieję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do autorki tematuuutorrki tema
do autorki tematuuutorrki tema chyba ten :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kolorowa kokarda z kropka
Tak, Niesamodzielny 3 latek to: -pielucha, -butla -smok -miksowane jedzonko papu a sa i takie i jest to WINA rodziców!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a amol może
zalezy od rodzica jak wychowuje. Mogą być samodzielne albo nie, :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dobry temaat
Az sie dziwie ze nie zleciały sie matki z pampkami, butlami i smokami :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dobry temaat
Az sie dziwie ze nie zleciały sie matki z pampkami, butlami i smokami :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zdziwiona odrobinę
Samodzielność trzylatka, czyli co Twoje dziecko powinno wykonywać samo: samo myje zęby i ręce samodzielnie je potrafi nalać napój z butelki lub dzbanka wykonuje pierwsze proste domowe obowiązki kontroluje czynności fizjologiczne, korzystając z toalety umie jeść przy stole, na swoim wyznaczonym miejscu korzysta ze zwykłego kubka lub kubka niekapka umie się rozbierać i ubierać (potrzebuje pomocy przy guzikach, zamkach błyskawicznych) wkłada buty z opinii psychologa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moja opinia .....
moj synek w czerwcu skończył 3 latka ubiera sam majtki i buty (takie wkładane bez zawiązywania) nakłada je dobrze prawy but na prawą nogę itd sam zrobi sobie kanapkę np z pasztetem czy serem posmaruje masłem swoim nożem, sam myje zęby, buzię ręce, podcierać się też potrafi ale nie dokładnie więc ja poprawiam, sam idzie siku nie wiem kiedy nawet bo w tej kwestii ja nie chodzę za nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamawcaleniidealna
to moja te czynności wykonywała w wieku 2 i 6 mc :D już była samodzielna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KLOPSIKIIIIIIII...
moja ma 2 latka skonczone w sierpniu siku i kupke robi sama podciera sie ale po niej poprawiam ząbki myjemy codziennie tzn ja myje a ona pozniej po swojemu poprawia;) kanapki gdyby mogla zrobilaby dla calego miasta wiecznie przy chlebaku siedzi buciki ubierze i rzepy naciagnie zapnie rozbierze sie do naga ubierze tylko majtki i bluzke rozpinana prubuje zapinac zamek ale jest na to za nerwowa( po mnie:P ) je sama juz od dawna i mowi jak najęta ale siostra ma core w tym samym wieku i jest daleeeeeeekko za nią ale ona jej po prostu pewnych rzeczy nie uczy BO NIBY ZA MAŁA albo sie nie chce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moja najmłodsza córa za miesiąc skończy trzy latka: - ubierze się sama, z rozbieraniem jest gorzej, ubieranie zawsze trochę poprawiam, żeby nie było takie wygniecione - je sama, ale strasznie chlapie łyżką przy zupie, ciągle nad tym pracuję - bardzo lubi siedzieć ze mną w kuchni, jak przyrządzam posiłki, dużo mi "pomaga", ma swój komplet sztućców i umie zrobić sobie kanapkę z czym chce, oczywiście z moją małą pomocą - sika i podciera się sama, ale zawsze sprawdzam i ewentualnie poprawiam, z zębami jest gorzej, ale też nad tym pracujemy, widać małe postępy - sprząta sama, ale marudzi przy tym niemiłosiernie, jak mam czas to jej pomagam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a nie nauczyli Cie
najwieksza fanka czy ja dobrze widze ze Ty na 5 dziecko czekasz? wow? podziwiam Cie szczerze bo ja nawet na drugie jakos sie nie moge zdecydowac i zebrac....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość vbcgfvfcdx
wolna ano trzeba bo potem kaleki życiowe wyrastaj a :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 12we34rt56
Moj jest samodzielny a bez pampka od 16mc :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×