Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kinguszka86

ciąża w uk i powrót do Polski na poród i macierzyński...

Polecane posty

siemka :) czy jest ktoś kto wie jak wygląda sytuacja kobiet w ciąży pracujących w uk jednak chcących rodzić w Polsce i zostać tam na maternity. jestem w ciąży i nie chcę tu rodzić ze względu na służbę zdrowia a po drugie w Polsce mam rodzinę która pomoże mi w pierwszych miesiącach po porodzie jako że to moje pierwsze dziecko. w chwili obecnej jestem w 7tc a pracuje w uk przez agencje pracy od 3tygodni,poniewaz zmienilam prace po powrocie z urlopu w polsce. ciekawi mnie co moze mi przyslugiwac po powrocie do polski i jak dlugo musze tu pracowac zeby cokolwiek otrzymac, mam karte EHIC, wiem ze musze sie starac o E112. ale nie wiem jak dlugo mam tu pracowac i czy np pracodawca z agencji pracy moze mnie zwolnic bo np jestem w ciazy i jak mnie zwolni to gdzie mam sie zglosic po pomoc, szukalam na necie i nic nie wiem, szukam kogos kto to przeszedl i moze mi pomoc, i czy po powrocie do pl musze rejestrowac sie w NFZ. z gory dziekuje za pomoc :) i szczere wypowiedzi bez szyderczych tekstow ze zeruje na benefity czy cos podobnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jakiwózek
Nie znam sie na tym za bardzo bo zajmuję się wypadkami w Anglii jak wypadki w pracy itp i pomoc w odszkodowaniu. Natomiast spróbuj poszukać informacji na tej stronie: http://www.direct.gov.uk/en/index.htm Bardzo często w pracy korzystam z tej stronki bo jest tam dużo ciekawych porad. Faktycznie, w UK z opieką medyczną jest tragicznie. Zajmujemy się również zaniedbaniami medycznymi i raz miałam przypadek dziewczyny która rodziła w UK, lekarze zbyt późno zdecydowali się na cesarkę i niestety dziecko zmarło :( Straszna historia.. niemniej jednak wiem że są dobre kliniki.. może załóż topik czy ktoś rodził w UK, czy może Ci polecić szpital, może nawet w innym mieście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pracując przez agencje pracy jestes zatrudniona jako tak zwany temporary worker co w praktyce oznacza, ze praca moze skończyć sie dla ciebie w każdej chwili. Aby otrzymywać macierzyńskie z JobCenter musisz przepracowac min 15tyg będąc w ciazy i łącznie 26 w okresie 66tyg poprzedzających urodzenie dziecka. Moze ono byc wypłacane nie wczesniej niz 11 tyg przed terminem porodu. Najbezpieczniej byłoby poprostu narazie nie informować agencji o fakcie Twojej ciazy. W momencie utraty pracy mozesz aplikowac o zasiłek job seeker allowance co bedzie wiązać sie z aktywnym szukaniem pracy i wizytami w jc co dwa tygodnie. Oczywiscie czy zasiłek ten bedzie ci przyslugiwal zależy od sytuacji z praca twojego partnera. Niestety nie potrafię udzielić ci informacji czy cokolwiek otrzymasz (kontynuacja maternity allowance czy becikowe) rodzących dziecko w Pl. Załatwianie dodatkowych zaświadczeń typu child Benefit i child tax credit i working tax credit tez zajmuje sporo czasu no i to juz sie załatwia po urodzeniu dziecka. Bedzie potrzebny akt urodzenia i twoja obecność w UK. Jesli chodzi o opiekę medyczna ja jestem bardzo zadowolona.. obie moje ciążę prowadzone w UK. Porod bajka.. tym razem mam nadzieje na podobny.. i nie musiałam nikomu placic za znieczulenie, obecność męża czy osobna sale.. profesjonalna i bardzo miła opieka.. w obecnej ciazy byłam na podtrzymaniu od 10tyg, mam regularnie wykonywane badania i wizyty u ginekologa (położna to standard).. a nie prościej gdyby ktos z rodziny wziął wolne i przyjechał na miesiąc ci pomoc? a jak pozalatwiasz wszystko to spokojnie bedziesz mogla jechać do Pl i zostać na cały czas macierzyńskiego..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka jedna przypadkowa
W UK musisz pracowac do 29tyg ciąży aby dostawać macierzyński,z tego co napisałas to wyniaka, że do pracy przyjełaś się bedąc już w ciąży, więc macierzyńskie będziesz miałą wypłacane przez Job Centre, moja koleżanka rodziła dzieci rok po roku, załatwiała sobie ten papierek a i tak rodziła na karte europejską, macierzyński też płacił jeje job centre bo wrociła zmacierzyńskiego popracowała 3 tyg poszła na urlop juz wtedy wyjechała do Polski i potem załatwiałą sobie zwolnienie od lekarza do 29tyg ciazy, ale nie wiem jak to dalej wyglądało, wiem tylko że musisz pracowac do 29tyg :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co do formalności w Pl i NFZ to nie mam pojęcia jak to wyglada ale wydaje mi sie, ze potrzebne bedzie ci ubezpieczenie do darmowego porodu w Pl.. a.. i tak przy okazji latac mozna do 28tyg włącznie samolotem, wiec jesli chcesz sie wybrac na poród do Pl to pozostaje ci autobus lub samochód..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agencje pracy nie wypłacaja macierzyńskiego (statuatory maternity pay) Do 29tyg musiałaby pracować mając kontrakt i stałego pracodawcę. Jesli jest temporary worker moze ubiegać sie tylko o macierzyńskie z JobCenter - maternity allowance..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka jedna przypadkowa
ni eprawda z tym samolotem, ja lecialam 2 lata temu w 31 tyg i na stronie ryanair i wizzair pisza do kiedy mozna latac ale wydaje mi sie że do 32 i 34 tyg tylko nie pamietam ktora linia jak ma zaraz poszukam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiec mimo tego ze pracuje musze sie zarejestrowac w job centre zeby otrzymac jakakolwiek pomoc? a sytuacja mojego partnera jest taka ze w sierpniu zjechal do pl i w chwili obecnej remontuje dom dla nas i w miedzyczasie szuka pracy, plan mial byc inny ze wroce do pl po odebraniu jego i mojego p45 i posiedzimy ze 2 miechy na oszczednosciach zeby ''odpoczac'' po uk i oboje zaczniemy szukac pracy a tu niespodzianka :) mila bo wyczekiwana ale namieszala nam fasolka i nie chce zmieniac planow, chce wrocic do pl tylko zastanawiam sie czy jakbym zarejestrowala sie np w jc i pojechala do pl i od polskeigo ginekologa wyslala do jc l4 z tym ze nie moge wrocic do uk przez jakis czas tlumaczone przez tlumacza przysieglego to czy wtedy przysluguje mi jakies chorobowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka jedna przypadkowa
patisonek87- Ja pracowałam przez agencje w pierszej ciązy 3 miesiące, potem zaszłam w ciążę i pracowałam dalej, w międzyczasie spalił si e zak lad pracy w którym pracowałam, przenieśli naszą fabrykę 400km dalej na 4 miesiace gdzie jezdzilismy tam na 4 dni i robilismy po 10godzin raz dniowki raz nocki i wracalismy na 4 dni do domu, za przejazdy i noclegi nam placili, potem na nowej fabryce pracowalam miesiac i poszlam na macierzyńskie, przez 6 tyg placiła mi agencja 90% zarobków a później Job Centre, wtedy bylo to 124f tygodniowo, siedzialam 13 miesiecy w domu, 9miesiecy platnego macierzyńskiego, 5tyg wyplacali mi urlop ktory mi się nalerzał po macierzyńskim i wiziełam 3 miesiąće bezpłatnego macierzyńskiego, teraz jestem w 20tyg ciąży, pracuje już rok po tamtym macierzyńskim i też będę miała wszytsko tak samo p[łacone, ale ciąglke robie w tym samym zakładzie, razem z macierzyńskim będzie 3 lata.... wiem dziwna agendja ale nie dają kontraktów....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie musisz pracować w ciąży aby dostać macierzyński. Ja pracowałam do 7 tc i później pracodawca zmusił mnie do zwolnienia. Ważne że w ciągu roku przepracowałam chyba 26 tygodni (je jestem już pewna) i należy Ci się macierzyński. przeszłam na macierzyński w 31 tc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka jedna przypadkowa
wcale że nie bedzie klepac biedy bo przez 9miesiecy normalnie dostaj sie macierzynskie.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale rejstrujac sie w jc jako osoba bezrobotna musi byc na miejscu i spełniać kryteria czyli zjawiac sie co dwa tygodnie na podpisy. Macierzyński nie zostanie wypłacone przed 29tyg ciazy. Zreszta najlepiej przejść sie do Citizen Advice i zapytać sie jak to wszystko wyglada..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jesli pracujesz to musisz złożyć aplikacje tylko o maternity allowance a jesli chcesz isc na chorobowe to żadko sie zdaza ze agencje pracy wypłacaja Statuatory Sick Pay. Moze przejrzyj uwowe zawarta z agencja pracy? tam powinna byc informacja na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taka jedna, masz racje z tym samolotem tylko, ze ja mam ciążę wysokiego ryzyka dlatego mogłam latac do 28 tyg. Sorka, wprowadzilam w błąd bazując na własnym przykładzie.. jak ciaza zdrowa to mozna latac dłużej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość proszę się zastanowić
rodziłam w anglii dwoje dzieci (w Londynie), opieka, szpital, warunki - cos fantastycznego - zaden szpital w Polsce Ci tego nie da, chyba że zapłacisz lub pójdziesz do prywatnej kliniki! Ludzie nie róbcie z siebie wariatów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja tez chce ale jak wrocisz do Polski to nic nie dostaniesz i klepac bedziesz biede autorko za takie komentarze dziekuje, nie prosze o przewidywanie przyszlosci tylko o opinie szczere i na temat a co do citizen to sie zastanawiam nad tym, myslalam zeby jechac do pl w grudniu to bedzie moj 19tc i z polski przesylac zwolnienia lekarskie do samego porodu i zastanawiam sie czy job centre bedzie to akceptowac i czy po porodzie dostane maternity mimo ze nie bede w uk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ty to przemyśl
nie dostaniesz.nalezy sie jedynie jak mieszkaszw UK to logiczne czyli jak zamierzasz powrocic do PL to licz sie z tym,ze jestes bez kasy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie rozumiem tego wcaleeeeeeee
a po co ty chcesz wracac ?zeby rodzic w bólach w beznadzienych warunkach?masz tam wszystko co trzeba,bezbolesny poród,super opieke w szpitalu,macierzynski,zasiłki itp wszelką pomoc jakiej w POlsce nie ma i nie bedzie!po co sie pchasz z powrotem w g...o polskie?ja nie ogarnaim tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no wlasnie nie jestem pewna tego czy beda ci wypłacać SSP jesli nie bedziesz w UK. Ja będąc jakis czas na JSA jadąc na urlop do polski miałam zasiłek wstrzymywany do momentu powrotu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no ale to twoja decyzja juz co z tym zrobisz.. ale wydaje mi sie, ze jesli przestaniesz prowadzić ciążę tutaj to nie bedzie ci sie nic należeć.. bo od poloznej bierze sie papier w którymś tam tygodniu ciazy wypełniony apropo maternity allowance... bo jak bierzesz to pisemko to tam jest taka czesc do wypełnienia wlasnie przez położna lub twojego GP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bajabonosy
dlaczego nie chcesz rodzic w UK ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bajabonosy
w UK będziesz miała super warunki do porodu, bezpłatne znieczulenie, udogodnienia co do porodu rodzinnego, mozesz rodzic jak chcesz, np. w wodzie, kazdy szpital ma basen, polozne gotowe pomoc w kazdej chwili i to tez po porodzie masz polozna i pielegniarke podiatryczna (health visitor) na kazde zawolanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bajabonosy
pielegniarke pediatryczna :) podiatra hehe to czym innym sie zajmuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hehe a ja w zyciu nie chciałabym rodzic w Polsce, specjalnie chciałam jedno za drugim abym jeszcze urodziła w Uk bo niedługo planujemy zjechac. Opieka w ciązy w Polsce tak ale poród w zyciu!!! zastanów sie tu masz jakby co znieczulenie za darmo, ale jednoosobowe, szpitale czyste, opieke po porodzie miałam cud malina, jak siostra która pracuje na polozniczym w Pl opowiadała mi jak tam to wyglada to powiedzialam NIE. trzecie urodzic tez przylece do Uk. Najwazniejsze dziecko masz cały czas przy sobie nikt ci go nie zabiera do sali obok, sprzet w wiekszosci szpitali najwyzsza klasa!!! czysto personel miły i wogóle jest o niebo lepiej z tego co słysze niz w Polsce. Jesli bedziesz pobierac zasiłki na dziecko nawet na macierzynskim nie mozesz przebywac poza granicami UK wiecej niz 8 tyg bo Ci wszystko pozabierają. szwagierka przylatywała tu co 8 tyg i meldowała sie ze tu przebywa. Głupota ale taka rzeczywistosc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gratuluję kultury :) '' gowno ci sie nalezy nierobie na wszystko sobie trzeba zapracowac a nie tylko lapska wyciagac ''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mamcia uk
Co masz na myśli jeśli chodzi o opiekę w Uk?? Mam podobne zdanie co inne osoby. Rodzilam tutaj i jestem bardzo zadowolona. Czułam się jak w prywatnym szpitalu, latali koło mnie cały czas, znieczulenie za darmo a bez tego nie rodze :-p W życiu w Pl bym rodzic nie chciała jeśli bym miała do wyboru uk. Naprawdę się zastanów nad tym. Może opieka pózniej jest do bani bo chodzisz z dzieckiem do Gp zamiast pediatry ale opieka porodowa super. To ze są dwa USG na cała ciążę tez mi nie przeszkadza. Jak ktoś chce to może sobie robić prywatnie. Z tego co wiem żeby dostać MA od państwa trzeba przepracowac 26 tyg z 66 ( 66tyg to okres próbny "test period"). Sama bede za niedługo wysyłać o to. Jeśli chcesz od pracodawcy i należy ci się ( nie wiem jak to jest w przypadku agencji) na macierzyński możesz odejść 11tyg przed data porodu czyli w 29tc. Będzie ci przyslugiwal Maternity Allowance. Musisz mieć przepracowane 26tyg. Ubiegać się możesz najwcześniej chyba 15 tyg przed porodem. I naprawdę nie bój się opieki tutaj, jest bardzo dobra:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
''nie chcę tu rodzić ze względu na służbę zdrowia a po drugie w Polsce mam rodzinę która pomoże mi w pierwszych miesiącach po porodzie jako że to moje pierwsze dziecko'' poza tym temat dotyczy tego czy polskie zwolnienie jest akceptowane w uk i czy dostane ssp a nie to czemu , po co i co bede miala w polsce. a zreszta w uk stracilam przez sluzbe zdowia juz 2 ciaze wiec nie chce znowu tego przezywac, wiec prosze sobie darowac to ze wyciagam po cos lapy, bo to o co pytam nalezy mi sie bo na to tu zapracowalam , nie chce i nigdy nie bede siedziec na du**psku na benefitach a widac ze niektorzy tu mierza ludzi swoja miara, chce wrocic do pl zeby wam leniwce nie zabraklo i zyc z czystym sumieniem ze nie leze do gory brzuchem i nie ciagne z obcego panstwa kasy bo ja jestem z pl i mi sie nalezy, ja na swoje np ssp zapracowalam placac podatki i NIN. bede wdzieczna za odpowiedzi dotyczace tematu a nie oskarzanie mnie badz wypytywanie co , gdzie jak i z kim i dlaczego i niewiele mnie intersuja opinie ze jestem wariatka bo chce wrocic do swojego kraju i tak urodzic dziecko, widac nie kazdy ma takie sentymenty do kraju i nie kazdy wie co to sa uczucia do rodziny i chec powrotu, ja szczerze zaluje ze tu przyjechalam, moze wlasnie przez takich ludzi ktorzy oceniaja i oskarzaja nawet nie znajac. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mamcia uk
Żeby wam leniwce nie zabrakło... Sama nie masz kultury a wymagasz od innych. Ciążę stracilas dlatego ze tak się po prostu stało a nie przez służbę zdrowia! Myślisz ze w pl by ci podtrzymali. Co za bzdury. Wszyscy tylko narzekają na służbę zdrowia w uk. Lepiej jest dawać w łapę lekarzom z polski. Jasne lepiej rodzic w pl bo mam rodzine. Płac za wszystko skoro cię stać na to vez ubezpieczenia.Powodzenia. Jeśli chcesz się dowiedzieć co ci się należy idź do Jobcentre plus to ci powiedzą albo wejdź na str albo idź co Citizen Advise. Napewno MA dostaniesz (26tyg przepracowane z 66 ale nie musza to buc 26 tyg w ciazy) a Smp musisz wypracować do 29tc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rubinowaaa..
ponoc lepsza opieka w uk niz w pl i bez laski z niczym czy znieczuleniem i widac ze dbaja o ciebie ... wiec ja bym sie zastanowila.... nad tym porodem w pl...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×