Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość zytni zakwass

kto piecze chleb na zakwasie? bo mi ciagle wychodzi taki kleisty

Polecane posty

Gość zytni zakwass

zaczęłam dopiero piec chleb na zakwasie i nie wiem, co robię źle - chleb w środku jest taki klejący, papkowaty - nawet jesli piekę go bardzo długo. Skórka super i tak 2cm w głąb, a głębiej - można by lepić kulki z tego. Zakwas robię do konsystencji gestego ciasta na nalesniki i dodaje tyle maki, zeby wyszlo ok ciasto, wyrabiam, odstawiam, wyrabiam, odstawiam itp. Maki pszennej daje tak ok 1/4 ogolu maki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość żytni zakwass
no tak, a jak? do odpowiedniej konsystencji. Tak jak np. drożdżowe ciasto - dajesz mąke, rozczyn, troche tluszczu, cukru i lejesz mleka tyle, żeby wyszła odpowiednia konsystencja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moim skromnym zdaniem P
Dodajesz za dużo mąki żytniej albo za krótko wyrasta. Ja przed robieniem ciasta dokarmiam zakwas przez 2 dni (mąką żytnią), potem dodaje mąki żytniej i pszennej pół na pół, do konsystencji ciasta chlebowego. Odstawiam do wyrośnięcia na kilka godzin (6-8), przekładam do foremki i odstawiam znów do wyrośnięcia na kilka godzin. Przed pieczeniem smaruję wodą i posypują makiem. Piecze się dość długo (w porównaniu ze zwykłym ciastem drożdżowym o połowe czasu dłużej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość prababcia pewnie miała
duże doświadczenie i "miarkę w dłoni" :D jak jesteś początkująca to lepiej spróbuj dać proporcje wg jakiegoś przepisu, co co szkodzi spróbować, może wtedy chleb będzie lepszy ? prababci na początku tez mogło nie wychodzić tak dobrze zanim opanowała proporcje do perfekcji, może korzystała z tych samych, starych naczyń i wiedziała, że zawsze trzeba dawać np. pół kubeczka czegoś tam, ale zawsze tego samego kubeczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość żytni zakwass
zawsze wszystko robię na oko, nie lubię przepisów :P ale wyczytałam na jednej stronie, że włąsnie powinna być sama czysta mąka żytnia - bez pszennej. Ale np. jak oglądam na necie zdjęcia chlebów innych ludzi, to one są jaśniejsze niz mój - ja robie z mąki razowej, moze powinnam wziac tą 720?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pero
Chleb na oko,to chyba niedobry pomysł! Polecam chleb ze str. moje wypieki "tatterowiec" żytni,na zakwasie-udał się za pierwszym razem,a inne przepisy też są ciekawe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość trzeba byćo statnim
debilem żeby robić chleb na zakwasie na oko :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×