Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość akakaraka

BRZUSZKI - na czym robicie?

Polecane posty

Gość akakaraka

Jakie znaczenie ma podłoże dla efektywności brzuszków? Ja nie cierpię tego ćwiczenia, głównie z tego powodu, że bolą mnie plecy, gdy robię je na podłodze - muszę mieć materacyk pod sobą, a już w ogóle najlepiej robi mi się brzuszki (ale mówię tu tylko z tymi brzuszkami z nogami na podłożu) na łóżku - po ćwiczeniu czuje, że bolą mnie lekko tylko mięśnie brzucha, a nie mięśnie pleców, jak po ćwiczeniu na podłodze.. ale zastanawiam się, czy nie jest to w jakiś sposób szkodliwe dla mojego kręgosłupa, lub czy nie zmiejsza to efekywności brzuszków... A tak na marginesie - szperając dziś w necie, znalazłam, że zdrowiej jest wzmocnić wszystkie tzw. mięśnie rdzenia, wykonując ćwiczenia jak tu => http://www.sfd.pl/TRENING_CORE__%C4%87wiczenia_stabilnosci_og%C3%B3lnej-t595150.html bo ćwiczenie samych mięśni brzucha może prowadzić do deformacji sylwetki. Jakieś macie z tym doświadczenia (chodzi mi o doświadczenia z wykonywaniem tych ćwiczeń)?? ja dopiero zaczynam ćwiczyć (dziś pierwszy dzień :-/) i zastanawiam się, czy nie lepiej właśnie walnąć sobie serię takich ćwiczeń, jeśli jest to zdrowsze dla mojej sylwetki (mam lekkie skrzywienie kręgosłupa, i generalnie muszę się mega pilnować, żeby się nie garbić :-( )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ewikkks
Ja robię tylko tego typu ćwiczenia (głównie tzw front plank) plus pamiętam o spinaniu brzucha w trakcie innych ćwiczeń na siłowni (bardzo ważne dla dobrej postawy). Poza tym żadnych brzuszków nie robię, bo fizjoterapeuta powiedział mi, że to są ćwiczenia bardzo obciążające kręgosłup i nikt poza zawodowymi kulturystami nie powinien ich wykonywać (a i kulturyści robią je tylko okazjonalnie). Trener w moim klubie też odradza wszelkie "brzuszki".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak prawie zawsze, zdania są podzielone, ja spotkalam sie juz z opiniami niezwykle przychylnie traktujacymi te 'brzuszki' oraz takie, ktore uznaja je za szkodliwe :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość annnaaaa
Jak masz skrzywienie kręgosłupa to tylko problem pogłębisz! Ewikks ma rację. Poczytaj: http://www.mnbbc.com/forums/showthread.php/160-FAQ-Technikalia-Cwiczen-Silowych?p=17709&viewfull=1#post17709 "Minusem cwiczenia miesni brzucha jest niszczenie kregoslupa i patologia sylwetki. Tu nie ma ale - regularnosc prowadzi do kontuzji i robienia sobie krzywdy. Jak kazdy wie - kregoslupa zlozony jest z kregow i krazkow miedzykregowych. Trenowanie w pozycji bezpiecznej/technicznej rownomiernie rozprowadza sile, ktora odzialuje na nie pionowo, nie powodujac patologii. Jesli lamiemy pozycje techniczna - w tym wypadku - wykonujemy cwiczenie izolowane na miesnie brzucha - powodujemy wyginanie sie kregoslupa pod wplywem sily fleksyjnej, co pociaga za soba nacisk lokalny na jeden kraniec krazkow miedzykregowych [maslo maslane - ale takie jest polskie nazewnictwo]. Efektem jest trwale uszkodzenia krazka lub dyskopatia. Tu nie ma ale - prosta zasada fizyki - lokalne a nie globalne odzdzialywanie sily zawsze doprowadzi do odksztalcenia sie materialu na ktory dziala sila. Od strony bezpieczenstwa, przyszlosci i kontuzji - cwiczenie izolowane na brzuch - zdecydowanie NIE. Od strony sylwetki - znakomita wiekszosc osob cierpi na pochylenie do przod. Pochylona glowa, wypchniete barki, rozjechane lopatki, skorcz miesni piersiowych, garb, dolny kot, bajlzel w biodrach, poskarane miesnie dwuglowe uda, zanik posladkow - cwiczenia izolowane na miesnie brzucha POGLEBIAJA POWYZSZE WADY. To co odczuwa osoba cwiczana brzuch cwiczeniami izolowanymi jest calkowicie naturalne i jednoczesnie mylne. Czemu? Kazde cwiczenie fizyczne ktore trenuje miesnie brzucha w jakikolwiek sposob - doprowadzi do ich wzmocnienia i usztywniania - co ZAWSZE spowoduje spadek obwodow. Sciana przednia sie umocni i wnetrznosci nie beda juz wygrywaly podczas napierania na miesien. Nie ma to absolutnie zadnego zwiazku z procesem redukcji tkanki tluszczowej. To prosta fizyka/mechanika. Jak pisalem wyzej - cwiczenia izolowane nie sa wskazane bo sa niebezpieczne i dzialaja na nasza zgube. Pamietajmy - miesnie brzucha naleza do miesni rdzenia - tak samo jak i prostowniki grzbietu. Obie grupy wzajemnie sie rownowaza. O tym ze spowodujesz mega kontuzje robiac martwy ciag z garbem wie kazdy - ale o tym ze taki sam porzadek [scisniecie izometrycznie nie izotoniczne] musi zapanowac w miesniach brzucha to juz sie niestety "zapomina". Popatrzmy na siebie z profilu. Najszczesciej prostowniki sa naciagniete stad MC i przysiad ida slabo a miesnie proste brzucha sa poskracane i slabe. Jak dodatkowe kontrakcje miesni brzucha maja pomoc w uzyskaniu lepszej sylwetki i wiekszej, zgrabniejszej masy skoro ten miesien jest nonstop w patologicznej kontracji??? Tu nie ma logiki, tu jest papka z mass-mediow."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×