Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość blablibla

wynajem w praktyce

Polecane posty

Gość blablibla

Cześć :) Pogubiłam się trochę w nawale informacji... Jak wygląda wynajmowanie komuś mieszkania w praktyce? Znajduję lokatora (lub on mnie), spisujemy umowę - i co dalej? Wiem, że można rozliczać się na dwa sposoby - ale czy komuś muszę tę umowę zgłosić, czy tylko zadeklarować kwotę, jaką otrzymuję, i od niej zapłacić podatek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
w us składasz deklarację o odprowadzaniu podatku od wynajmu (to 8%) i wpłacasz odpowiednią kwotę, nie radzę zaniżać odprowadzonego ryczałtu, ponieważ zawsze możesz zostać wezwana do us i zobowiązana do okazania umowy najmu, a w niej jest zawarta kwota, którą co miesiąc pobierasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Witam.Trzeba to zgłosić do U.Skarbowego tam powiedzą jaki podatek i ogólnie wszystko z tym związane w zależności od kwoty dochodu jaki osiągniemy.Pozdrawiam.Osobiście polecam ryczałt .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Trzeba zgłosić w US i najprościej wybrać podatek zryczałtowany - placi się co miesiąc zaliczki i raz do roku rozlicza PIT (uwaga: do 20 stycznia a nie tak jak pozostałe przychody). W umowie najmu koniecznie zapisz w jaki sposob zostaną rozliczone szkody, to, że mieszkanie ma być wydane sprzątnięte, zaznacz, ze w przeciwnym wypadku potrącisz za sprzątanie z kaucji. Jakbyś zobaczyła w jakim stanie lokatorzy potrafią zostawić lokal, to byś sie za głowę złapała. Dobrze zapisać zakaz trzymania zwierząt, bo niestety zniszczenia są znaczne, i często zapach też zostaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Właściciel może wypowiedzieć umowę jeżeli najemca: 1.pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokal w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem albo zaniedbuje obowiązki,dopuszczając do powstania szkód,lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lu uporczywy przeciwko porządkowi domowemu,czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali 2.jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności,mimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego miesięcznego terminu zapłaty zaległych i bieżących należności 3.wynajął,podnajął albo oddał do używania lokal lub jego część bez wymaganej zgody właściciela 4.używa lokalu,który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku,jeżeli remont jest tego rodzaju że lokator musi przenieść się do lokalu zastępczego robi to na koszt właściciela Właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu(definicje wartości odtworzeniowej lokalu podaje we wpisie (umowa najmu na zasadach ogólnych-podwyższanie czynszu) w skali roku może wypowiedzieć najem: 1.z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia,z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy 2.z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia osobie której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości ,jeżeli może ona używać tego lokalu i spełnia on warunki przewidziane dla lokalu zastępczego. Jeżeli właściciel lokalu zamierza ponownie zamieszkać w wynajmowanym lokalu,może wypowiedzieć umowę najmu nie pózniej niż na pół roku naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.Jeżeli w lokalu mają zamieszkać wstępni,zstępni lub osoba w stosunku do której właściciel ma obowiązki alimentacyjne okres wypowiedzenia jest też 6-miesięczny.Lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu w którym może zamieszkać w takich warunkach jakby otrzymał lokal zastępczy. Jeżeli właściciel lub osoby wymienione powyżej mają zamiar zamieszkać w wyjmowanym lokalu,a lokatorowi nie zapewniono lokalu zastępczego ,umowę najmu można wypowiedzieć na trzy lata naprzód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×