Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Grzegorz_Brzezicki

Ogrzewanie podczerwienią

Polecane posty

Witam. Wybudowałem dom energooszczędny (NF40) w systemie Steico i ogrzewam go powierzchniowym ogrzewaniem na podczerwień firmy CarbonHeat (www.irhouse.eu) . Koszt montażu ogrzewania do domu 140 m2 wyniósł mnie 15000 zł, natomiast koszt ogrzania domu w skali roku to ok. 2500 zł. Do CWU mam powietrzną pompę ciepła 270l i za podgrzanie codzienne wody w skali miesiąca płacę 25 zł. Zapraszam do dyskusji jeśli ktoś ma podobne doświadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jaką masz grubość izolacji w domu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trudno jest mi to teraz powiedzieć. Dom na certyfikat NF40, czyli potrzebuje zaledwie 40kWh na rok. Ogrzewanie mam w suficie, ale wiele osób montuje je w ścianach albo w podłodze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trudno jest mi to teraz powiedzieć. Dom na certyfikat NF40, czyli potrzebuje zaledwie 40kWh na rok. Ogrzewanie mam w suficie, ale wiele osób montuje je w ścianach albo w podłodze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
myślałem o tym ale w końcu zdecydowałem się na ogrzewanie pelletem, mniejszy koszt na start ale też i sam opał nie jet taki drogi, palę pelletem ze stelmetu drugi rok i to bez porównania z paleniem węglem, mniej pyłu, czyściej, przyjemnej pachnie i nie muszę co chwilę czyścić pieca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość K
możesz napisać coś więcej o tym ogrzewaniu: skąd bierze energię, jak działa, sterowanie itd. jaki masz sytem wentylacji ? cwu mam tak samo pompą firmy BHK z Edelstahl - kosztowała 1200 Euro, 270 l pozdro K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogrzewanie na podczerwień jest to ogrzewanie elektryczne wykorzystujące jako źródło ciepła falę elektromagnetyczną oraz efekt bezwładu cieplnego. W przeciwieństwie do ogrzewania konwencjonalnego system nie nagrzewa powietrza ale wszystkie przedmioty w jego otoczeniu a te później w wyniku bezwładu cieplnego oddają temperaturę do otoczenia. Biorąc pod uwagę koszty montażu oraz późniejszą eksploatację jest to jedno z najtańszych ogrzewań dostępnych na ryku oraz jedyne ogrzewanie, które w sezonie grzewczym również leczy. Fala elektromagnetyczna wytwarzana jest przez węglik krzemu lub grafit, który stanowi podstawowy element grzewczy. Jest to ogrzewanie absolutnie zdrowe wskazane szczególnie osobom alergicznym i astmatycznym, nie powodujące rotacji kurzu i roztoczy w ogrzewanym pomieszczeniu. Nie musimy dodatkowo nawadniać wysuszonego przez kaloryfery powietrza oraz pozbywamy się efektu „zaduchu” Przy zastosowaniu cienkiej warstwy ceramiki na folii grzewczej lub panelu dodatkowo osiągamy efekt jonizowania powietrza jonami ujemnymi. Ujemna jonizacja powietrza wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i sprawność psychofizyczną. Należy dodać, iż ogrzewanie podczerwienią jest bezszelestne i całkowicie bezpieczne. Więcej na stronie: https://irhouse.eu/blog/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a czy takie ogrzewanie nie jest za mało wydajne do tego moim zdaniem trzeba mieć centralne np na pellet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Absolutnie nie jest wymagane żadne inne ogrzewanie. Ogrzewanie powierzchniowe jest autonomiczne. Oczywiście jeśli ktoś sobie chce zamontować kominek lub kozę to proszę bardzo, ale do komfortowego ogrzania domu ogrzewanie podczerwienią w zupełności wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Inmel
Ciekawe rozwiazanie ja jednak zostanę przy moim pellecie, ekologia najważniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość talino
Jestem tradycjonalistom , dlatego poczekam i zobaczę jak to rozwinie się. Do tego czasu będę korzystać z tradycyjnego dobrej jakośc***elletu. Zachowam ekologie , czystość kotłowni i ciepło w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Grzegorz_Brzezicki
Niestety aby pozostać przy ekologii należy właśnie wybrać ogrzewanie podczerwienią. Jedyne czyste od samego początku do końca ogrzewanie to właśnie podczerwień. Pelet, Ekogroszek, Drewno, Węgile, Gaz to wszystko nastręcza problemy z obsługą. Musimy fizycznie podłożyć do pieca, zamówić co jakiś czas kominiarza, certyfikować piece (po pewnym czasie), jesteśmy cały czas narażeni na potencjalny czad oraz wybuch. Ogrzewanie podczerwienią nie wymaga przeglądów, nie zużywa się, działa zaraz po włączeniu, w montażu kosztuje do 50% wartości innych ogrzewań i co najważniejsze jest tanie w eksploatacji i można położyć je w jeden dzień/. Nie wspomnę o właściwościach zdrowotnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Posiadam od niedawna panele na podczerwień i mogę z czystym sercem polecić tą formę ogrzewania domu !! Kupiliśmy stacjonarnie u nas na śląsku infrapanel.pl . W razie jakichkolwiek pytań mogę napisać jak wychodzi nas miesięcznie i jak się sprawują :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wercia1234
Tak , jest to na pewno ekologiczna forma ogrzewania. W erze smogu itd panele grzewcze to idealne rozwiązanie dla naszego środowiska !!! Polecam wszystkim !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No właśnie, a czemu nie podłogowe tradycyjne? Z wypełnionymi glikolem rurkami grzejącymi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wercia1234
Czym wypełnione ??? Pierwsze słyszę o czymś takim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Czy to podczerwienne nie jest szkodliwe dla wzroku? No i autorze ty nie masz tak ogrzewanego domu, gdybyś miał dom wiedziałbyś jaką masz grubość ocieplenia :P a zwykłym internetowym marketingowcem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Grzegorz_Brzezicki
Jeśli chodzi o przenikalność ścian to nie mam zielonego pojęcia jakie mam. Ważne, że mam dom NF40 a oznacza to, iż mój dom nie potrzebuje więcej niż 40 kWh rocznie na ogrzanie. Na NF40 składa się zbyt wiele składowych by zawrzeć ją tylko w przenikalności ścian. Co do ogrzewania podłogowego to wyjaśniam, iż powierzchniowe ogrzewanie na podczerwień jest bardziej ekonomiczne niż każde inne. Wystarczy, iż folia grzewcza osiągnie temperaturę +23 stopnie by ogrzać całą powierzchnię do 21 stopni. Unikamy strat ciepła od wytworzenia wysokiej temperatury w piecu poprzez wtłoczenie płynu w rurki oraz cyrkulację. Jeśli chodzi o szkodliwość dla zdrowia tego ogrzewania to jest wręcz przeciwnie. Ogrzewanie to w zimie nas leczy. o Błyskawiczne odczucie promieniowania ciepła poprzez bezpośrednie oddziaływanie fal podczerwieni, które w 15 minutach stają się w pełni wydajnym elementem grzewczym. o Niska temperatura pracy naszych mat. o Do efektywnego ogrzewania podłogowego wystarczy różnica dwóch stopni więcej niż wymagana temp otoczenia czyli np. 23 stopnie C na podłodze. o Nasze rozwiązanie jest prozdrowotne. o Energia podczerwieni korzystnie wpływa na układ sercowo naczyniowy, układ oddechowy, gospodarkę wodno-elektrolitową, czynność wydzielniczą nerek i wielu innych gruczołów. o Promieniowanie podczerwone oczyszcza skórę i tkanki podskórne z toksyn i likwiduje cellulit. o System nie wymaga przeglądów o Minimalny ruch powietrza przez co optymalne dla chorych na alergię lub astmę. o Absolutnie nietrujące i przyjazne dla środowiska o Szeroka możliwość zastosowań: parkiet, deska, panele, płyty kartonowo gipsowe, wylewki. o Nasze maty są niewidoczne. o Suche ściany dzięki optymalnej wilgotności powietrza a przy tym brak pleśni Gwarantuje wysokie bezpieczeństwo funkcjonowania. o Powoduje szczególnie równomierną emisję ciepła o Nie powoduje emisji produktów szkodliwych o Wytwarza cieplne fale podczerwone bez grzejników metalowych, i systemu rurowego o Nie wykazuje tworzenia kamienia, czy zużycia o Planowanie i montaż w przeciągu kilkunastu godzin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ciepło uzyskane w wyniku promieniowania podczerwonego jest dostępne natychmiast, za naciśnięciem klawisza, bez czasu rozruchu i generowane jest tylko przez taki czas, przez jaki jest rzeczywiście potrzebne. Dzięki temu ogrzewanie powierzchniowe jest niezwykle energooszczędne, dystrybuując ciepło szybko i równomiernie w całym pomieszczeniu, równie skutecznie zimą, co w okresach przejściowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zywert
Grzegorz znam taki system. Też jestem pod wrażeniem jego działania. Co prawda zamontowany jest u znajomej ale wrażenie robi. Włączasz i po chwili czujesz ciepło. Znajoma ma co prawda dom szkieletowy, więc ma małą akumulację ale za to szybko się nagrzewa. Wiadomo nie ma potrzeby wygrzewania zimnych murów. Panele na podczerwień są w takim przypadku bardzo dobre. Fajne jest to, że mogła mieć panele o dowolnych wymiarach. Zamawiała je u producenta Eco Parner który mógł dostosować wielkość do wymagań. Oczywiście powierzchnia grzejna musiała mieć odpowiednią wielkość by moc grzania była odpowiednia, ale forma samego panelu mogła być różna. Albo można było zamontować dwa mniejsze. No to już są indywidualne rozwiązania. Czy ta firma o której piszesz też tak robi? Można te panele wykończyć dowolną grafiką lub zrobić je w formie lustra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Irhouse
Witam. Na panelach możemy nanieść praktycznie każdą grafikę lub zdjęcie. Jeśli chodzi o panele IR to jest to dobre rozwiązanie dla osób chcących dogrzać już istniejące mieszkanie. Jeśli chodzi o budowę domu to pod tym względem bezkonkurencyjne są folie grzewcze IR, które można umieścić w suficie, ścianie, pod wylewką, itp. Jest to ogrzewanie bardziej wydaje, tańsze w eksploatacji i przede wszystkim niewidoczne. Poza tym możemy je sterować za pomocą WI-FI oraz mamy wgląd w zakres zużycia i poboru prądu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Agunia90
Nie wiem jak inne firmy , chociaż podejrzewam, że większość już ma taką możliwość ale firma nanoheizungen ze Śląska na pewno takie wykończenia robi!! Widziałam u znajomych i robi to wrażenie !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taniej wyjdzie pompą ciepła. za tą samą powierzchnie przy gruntowej pompie miesięcznie wychodzi 280zł w okresie grzewczym (październik-marzec), czyli około 1500 zł + cwu podobnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Grzegorz_Brzezicki
Zgadza się. Taniej ogrzejesz dom, ale porównaj koszty montażu pompy ciepła (co najmniej 50.000 zł z robocizną, pompą, rurkami, montażem, itp.) Koszt montażu ogrzewania powierzchniowego na podczerwień to ok. 15.000 zł. Różnica – 35.000 zł (!!!) Poza tym pompa wymaga serwisu, przeglądów a jak kupisz tanią pompę (anoda magnezowa a nie tytanowa) to musisz doliczyć koszty wymiany anody. Tak czy owak patrząc całościowo to bardziej komfortowo i zdrowiej masz przy ogrzewaniu na podczerwień. Nie martwisz się praktycznie niczym, wystarczy prąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Z tego co widzę ogrzewanie podczerwienią jest ostatnio bardzo modne. Sam zastanawiam się nad montażem mat z https://irshop.eu/, bo opcja wydaje mi się super. Pytanie tylko jak z poborem prądu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No właśnie co do poboru prądu przy podczerwieni, to pompa ciepła daje ciepło kilka razy tańsze, niż panele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No tak. Ale montaż pompy (zakup, montaż, rurki, itp..) to koszt conajmniej 55.000 zł. Montaż podczerwieni to jedyne 12.000 zł. Kiedy zwróci Ci się ta różnica w cenie? Za 39 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To zależy od powierzchni domu i tego ile ktoś ogrzewa. Generalnie oczekujemy, że urządzenie, które będzie ogrzewało dom zapewni nam komfort, oszczędność i bezpieczeństwo, a jeśli chcemy nie tylko mieć ciepło w domu zimą, ale również czuć przyjemny chłód latem, to rozwiązaniem, które może zarówno ogrzewać jak i chłodzić dom jest geotermalna pompa ciepła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Prawie się z Tobą zgadzam. Wystarczy pompa powietrzna Atlantica z systemem Panama. W lato grzejniki działają jak klimatyzatory a w zimie grzeją. Jak doczytałem w tym wątku to chodzi raczej o ogrzanie dość małego domu (130 m2). Więc idealnym rozwiązaniem finansowym wydaje się zastosowanie ogrzewania, które nie tylko grzeje ale również leczy a do CWU pompa ciepła. Koszt pompy ciepła + montaż ogrzewania na podczerwień powinien zamknąć się w 18.000 zł. Na pompę z odwiertami lub powietrzną wydasz conajmniej 3 razy tyle. Ale jeśli ktoś lubi przepłacać i ma kasę to przecież może sobie i złote kible postawić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Myślimy z meżem własnie o ogrzewaniu na podczerwień, czytał sporo i się dowiadywał i podobno to fajne rozwiazanie pod wieloma względami - i wygody i kosztów i potem kosztów użytkowania . No i jak was czytam to się sprawdza co mówił. On twierdzi że połaczenie paneli na podczerwień oraz systemów fotowoltaicznych to ogrzewanie za darmo. Ja sie na tym kompletnie nie znam, licze na jego wiedze, mnie tylko zostawił dobranie paneli :) firme już tez wybrał, ponoć pionierzy w tych panelach w Polsce a on stawia na doświadczenie zawsze. No i jak mi pokazał o co chodzi to od razu mnie zachwyciły ręcznie malowane https://infrashop.eu/pl/p/Ecosun-700-recznie-malowane-obrazy/246panele Albo można sobie zdjecie własne wdrukowac na taki panel na podczerwien i to też robią. Tylko wybrać i się cieszyć :) w szoku jestem do tej pory ze można tak połączyć żródło ogrzewania z obrazem i dekoracją i że takie cuda sa teraz dostępne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×