Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

umowa zlecenie czy można zwolnić kobiete na L4?

Polecane posty

Gość gość

Mam pytanie jak w temacie. Jeśli ktoś wie to proszę o szybką odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tak, można w każdej chwili. To nie umowa o prace niestety. Za „4 się tez kasa nie należy żadna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tak. Ja w 1 ciąży wyleciałam na zbity pysk jak tylko zorientowali się, że mi brzuch rośnie... Udało mi się to ukryć prawie do 19 tygodnia. Potem zostałam bez kasy niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Na zleceniu nie ma L4. Jak znajdziesz w ciążę nie chronią cię żadne przepisy prawa pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jeśli opłacasz chorobowe to normalnie masz L4 Ja pracuje na umowę zlecenie od 2 lat i jak jestem chora to normalnie biorę L4 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
"gość dziś Na zleceniu nie ma L4. " Jesli opłaca chorobowe to normalnie idzie na L4 płatne 100 % (ciąża)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tylko jeśli się opłaca dodatkowe składki. Jak nie masz składek to tylko dobra wola pracodawcy czy Ci da dzień wolny. Może kazać Ci przyjść do pracy a jak nie Przyjdziesz to jest to traktowane jako niestawienie się bez przyczyny. L4 ani żadne inne zwolnienie nie.będzie uznane i nie należy się żadna wypłata za te dni o ile od razu Cię nie zwolnią. Jak masz pracodawcę z którym idzie się dogadać to ok gorzej jak masz takiego który z nikim się nie liczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Autorka- oplacam składkę chorobowa od miesiąca ( trzeba płacić minimum 90 dni żeby dostać L 4) chodzi mi o to że po tych 90 dniach jak pójdę na zwolnienie (wszystko oczywiście zależy od samopoczucie) to czy pracodawca może mnie zwolnić. Zależy mi żeby dostać macierzyński a ten przysługuje wtedy jak ma się aktywna umowę w dniu porodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Oczywiście, że może cię zwolnić, a ZUS doczepi się, że zaczęłaś opłacać w momencie, w którym już wiedziałaś, że będziesz mieć z tego profity. Nieciekawa sytuacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Co za bzdura... zawsze zwolnienie chorobowe musi być respektowane, tyle że w przypadku umów- zlecenie zwykle jest tam zapis o tym że zleceniobiorca może to zlecenie przekazać do wykonania innej osobie, czyli teoretycznie chory pracownik powinien sobie zastępstwo znaleźć. Tyle że często jest tak krotki okres wypowiedzenia że ktoś może po prostu w wolny dzień rzucić zwolnieniem i wręczyć wypowiedzenie. Jeśli są opłacone składki chorobowe, to jak najbardziej należy się płatne zwolnienie (składki są opłacane na życzenie zleceniobiorcy i potrącane z jego pensji, ale zleceniodawca nie może odmówić ich opłacania). Natomiast rozwiązać umowę- zlecenie można jak najbardziej, zleceniobiorcy nie chroni w tym przypadku prawo pracy, które chroni pracownika zatrudnionego na umowę- zlecenie, więc żadnej specjalnej ochrony w ciąży tu nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jak chodzi tylko o macierzynskie to jest odpowiednik tego dla bezrobotnej - kosiniakowe. Poczytaj!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
"ZUS doczepi się, że zaczęłaś opłacać w momencie, w którym już wiedziałaś, że będziesz mieć z tego profity"- kolejna bzdura. Celem opłacania składek chorobowych jest świadczenie chorobowe w razie potrzeby, a nie finansowanie ZUSu. Inaczej mówiąc- każdy oplaca składki po to żeby mieć z nich (w razie potrzeby) profity. ZUS nie może kwestionować takich pobudek. Jedynie może podważać samą umowę jako fikcyjną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Od kilku miesięcy pracuje na umowę zlecenie ( przed ciążą zaczęłam pracę) natomiast składkę chorobowa płacę od miesiąca bo dopiero się o tym dowiedziałam.Dziekuje za wszystkie odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×